Połącz się z nami

News Chicago

W ten weekend postraszą nas prawdziwe duchy. Koniecznie zobaczcie mickiewiczowskie „Dziady”

Opublikowano

dnia

,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie… Co to będzie, co to będzie?…” Na pewno będzie niesamowicie i magicznie, gdy Guślarz wezwie duchy na listopadowy cmentarz. Scena Polonia & Studio Theater Modjeska przygotowały wielkie, multimedialne, teatralne wydarzenie sezonu: dramat naszego narodowego Wieszcza, czyli II część „Dziadów” Adama Mickiewicza. Spektakl, który musicie zobaczyć będzie wystawiony 18 i 19 listopada. Koniecznie weźcie na niego młodzież!

W studiu Radia Deon Chicago na spektakl zapraszała Julitta Mroczkowska, odtwórczyni jednej z głównych ról, a mianowicie samego Guślarza.

„Jest to jedna z najważniejszych pozycji naszej literatury”, mówi o mickiewiczowskich „Dziadach” Julitta Mroczkowska, a każdy Polak zna ją chociażby powierzchownie. A teraz mamy ten szczególny czas – listopad, do którego odnosi się akcja dramatu.

„Wielu z nas ma rodziny w Polsce, nie ma tutaj grobów i nie ma tej podróży na groby” zauważa nasz Gość.

„Jest to bardzo taki czarowny spektakl” opisuje Julitta Mroczkowska, mówiąc też, że nie jest przytłaczający, a wręcz przeciwnie – „rozszerzający horyzonty”. Osoby, które myślą, że jest zbyt poważny czy smutny zobaczą wspaniałe, multimedialne przedstawienie, które na pewno wywrze na nich wielkie wrażenie.

Jego ogromnym atutem jest muzyka, wprowadzająca widzów w niesamowity nastrój tego dawnego obrzędu.

Wzywane duchy to aniołki dzieci, które nie zaznały goryczy na ziemi, młoda dziewczyna Zosia, która wciąż pragnie miłości i straszne widmo Złego Pana. Przybywa także duch młodego, zranionego przez ukochaną kobietę, mężczyzny.

Julitta Mroczkowska gra w spektaklu Guślarza, czyli osobę, która przewodzi całemu obrzędowi. „Ja jestem taka androgyniczna, czyli nie wiadomo czy jestem on, czy ona. Jestem taka troszkę nie z tego świata” zdradza Gość Radia Deon Chicago.

II część „Dziadów” Mickiewicza, jest wg naszego Gościa najbardziej dla obiorcy zrozumiała. Jest to część, która „nie ma specjalnie politycznych podtekstów, a bardziej społeczne i osobiste – dotyczy naszych grzechów, potrzeb i zmagań z życiem”.

Reżyserem spektaklu jest Kinga Modjeska, znana już z wielu wspaniałych produkcji teatralnych w Chicago.

Sztuka miała już swoją premierę na zamkniętym pokazie w Loyola University, dla młodzieży kierunku „Polish Studies” w większości nie mówiącej po polsku, i zrobiła na tych młodych ludziach ogromne wrażenie, mówi Julitta Mroczkowska.

Gość Radia Deon zachęca na przyjście na spektakl szczególnie polonijną młodzież.

Adam Mickiewicz to nasz narodowy wieszcz, polski twórca romantyczny, poeta, wizjoner, publicysta, działacz polityczny. Swoimi utworami podbijał serca tysięcy czytelników, i jak sam pisał: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”.

„Dziady” cz. II  to misterium, w którym dane nam jest poznać uniwersalne prawdy o kondycji człowieka. Niezwykły obrządek. Tu żywi nawiązują kontakt z umarłymi, świat realny przenika się i zespala z nadzmysłowym, tworząc universum bogate w emocje i znaczenia.

Dzięki realistyczno-magicznej scenografii, zabiegom reżyserskim oraz grze aktorów, z obserwatorów obrzędu dziadów, staniecie się Państwo jego uczestnikami.

Spektakle odbędą się:

18 listopada – 7:00 pm Kościół Ojców Cystersów Na Górce – 116 Hilton St, Willow Springs, IL
19 listopada – 4:00 pm Vittum Theater – 1012 N. Noble St, Chicago, IL

Bilety w cenie 40 dolarów można kupować poprzez stronę – www.scenapolonia.com, lub rezerwować telefonicznie pod numerami telefonów: 630 201 8821, 630 825 5825.

Serdecznie Zapraszamy!

Reżyseria / Kinga Modjeska
Scenografia / Joanna Kapuścieńska, Kinga Modjeska
Kostiumy/ Joanna Kapuścieńska, Anna Gardulski
Make up /Małgorzata Kwaśniewicz, Mariola Urbanek
Obsługa techniczna / Steve Olivieri, Małgorzata Adamczyk
Stage Manager / Grazyna Kwintal
Organizacja widowni/ Małgorzata Zieliński Pyś

Obsada:
Guślarz/Julitta Mroczkowska Brecher
Widmo / Maciej Góraj
Zosia, Matka/ Kinga Modjeska
Upiór, Ptak, Widmo/ Tomasz Maternowski
Starzec / Bartosz Kasza
Sowa / Edyta Luckos
Ptaki / Małgorzata Kwaśniewicz, Grazyna Kwintal
Kruk / Marcin Kowalik
Rusałki / Edyta Luckos, Kinga Modjeska, Marianna Mosz, Paulina Kosińska, Claudia Walkosz
Aniołki / Nicole Krawczyk, Ethan Stanescu, Lena Burzyński, Jakub Padło, Dominik Świerczek
Bębniarze / Katarzyna Simon, Jakub Simon
Chór Ptaków Nocnych/ Studio Theater Modjeska
Chóry / Chór Effatha z parafii Św. Tomasza Becketa w Mount Prospect pod kierunkiem Agnieszki Juścińskiej

 

Źródło: informacja własna
Foto: Kinga Modjeska, wikimedia

News Chicago

Polujecie na bilety? The Rolling Stones dodali drugi koncert w Chicago w 2024 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Tydzień temu legendarny zespół The Rolling Stones ogłosił swoją najnowszą, przyszłoroczną trasę koncertową, w ramach której wystąpi także na Soldier Field. Jednak chętnych na bilety oferowane w przedsprzedaży było tak dużo, że grupa dodała drugi koncert w czerwcu, w Wietrznym Mieście.

Teraz Micka Jaggera i jego przyjaciół będziemy mogli zobaczyć na scenie w Chicago 27 i 30 czerwca 2024 r.

Trasa koncertowa The Rolling Stones zbiega się z wydaniem najnowszego i pierwszego od 18 lat albumu zespołu – Hackney Diamonds, zawierającego kilkanaście oryginalnych utworów. Będzie to także pierwsza płyta, którą grupa nagrała bez zmarłego w 2021 roku perkusisty Charliego Wattsa.

Zgodnie z zapowiedzią, trasa koncertowa obejmuje występy w 16 miastach a fani mogą spodziewać się, że The Rolling Stones zagrają swoje najpopularniejsze hity, m.in. „Start Me Up”, „Gimme Shelter”, „Jumpin’ Jack Flash”, „Satisfaction”, a także muzykę z nowego albumu.

Trasa obejmie koncerty w USA i Kanadzie w okresie od kwietnia do lipca, rozpoczynając się w Houston w Teksasie, a kończąc w Santa Clara w Kalifornii.

Popularna chicagowska sieć pizzerii Lou Malnati’s ogłosiła konkurs na bezpłatne wejściówki na koncert. Fani mają czas do 7 grudnia, aby wziąć udział w konkursie tutaj.

Pełna lista koncertów The Rolling Stones obejmuje występy:

 • 28 kwietnia NRG Stadium HOUSTON, TX
 • 2 maja Jazz Fest NEW ORLEANS, LA
 • 7 maja State Farm Stadium GLENDALE, AZ
 • 11 maja Allegiant Stadium LAS VEGAS, NV
 • 15 maja Lumen Field SEATTLE, WA
 • 23 maja Metlife Stadium EAST RUTHERFORD, NJ
 • 30 maja Gillette Stadium FOXBORO, MA
 • 3 czerwca Camping World Stadium ORLANDO, FL
 • 7 czerwca Mercedes-Benz Stadium ATLANTA, GA
 • 11 czerwca Lincoln Financial Field PHILADELPHIA, PA
 • 15 czerwca Cleveland Browns Stadium CLEVELAND, OH
 • 20 czerwca Empower Field at Mile High DENVER, CO
 • 27 czerwca Soldier Field CHICAGO, IL
 • 30 czerwca Soldier Field CHICAGO, IL
 • 5 lipca BC Place VANCOUVER, BC
 • 10 lipca Stadium LOS ANGELES, CA
 • 17 lipca Levi’s ® Stadium SANTA CLARA, CA

The Rolling Stones to brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie.

Po śmierci Charliego Wattsa, grupę tworzy 3 muzyków: Mick Jagger, Keth Richards i Ronnie Wood (od 1976 r).

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, The Rolling Stones
Czytaj dalej

News Chicago

Musical „Hamilton” to historia Ameryki, opowiadana w przebojowej oprawie muzycznej

Opublikowano

dnia

Autor:

3 lata temu musical „Hamilton” Lin-Manuela Mirandy odniósł w Wietrznym Mieście oszałamiający sukces. Tej jesieni powrócił na scenę z wielkim rozmachem. Spektakl z muzyką, która łączy hip-hop, jazz, R&B i Broadway, opowiada historię Ojca Założyciela i pierwszego sekretarza skarbu Alexandra Hamiltona. Na każde przedstawienia można kupić bilety w promocyjnej cenie 10 dolarów.

Musical „Hamilton” powrócił 13 września do James M. Nederlander Theatre, który jest o około 400 miejsc większy niż miejsce, gdzie spektakl był początkowo wystawiany, czyli CIBC Theatre. Spektakl zapowiadaliśmy już w lutym, wtedy także ruszyła sprzedaż biletów grupowych na występy.

Musical jest oparty na uznanej biografii tej postaci historycznej, autorstwa Rona Chernowa. Produkcja otrzymała rekordową liczbę 16 nominacji do nagród Tony, wygrywając 11 z nich.

Spektakl jest też laureatem nagrody Grammy za najlepszy album z muzyką teatralną, nagrody Pulitzera w dziedzinie dramatu oraz bezprecedensowego wyróżnienia specjalnego od Kennedy Center Honors.

„Hamilton” zadebiutował 17 lutego 2015 roku w Public Theatre. Po wrześniowym przeniesieniu się na Broadway, do Richard Rodgers Theatre, musical otrzymał liczne pozytywne recenzje oraz odnotował bardzo wysokie wyniki sprzedaży biletów.

Jednym z najbardziej intrygujących aspektów tej konkretnej produkcji jest to, że pod wieloma względami uwydatniała ona poważne wady wczesnych „polityków”, którzy starali się uformować i przewodzić krajowi w chwili jego uwolnienia spod kontroli kolonialnej Brytyjczyków na mocy Deklaracji Niepodległości w 1776 r. i kapitulacji sił brytyjskich w 1782 r.

Pierre Jean Gonzalez doskonale uchwycił niezwykle inteligentnego i ambitnego Alexandra Hamiltona. Dorównuje mu Deon’te Goodman w roli Aarona Burra, najsilniejszego konkurenta Hamiltona – człowieka, który został wiceprezydentem za Thomasa Jeffersona i ostatecznie zastrzelił Hamiltona w 1804 roku.

Hamilton był ulubieńcem George’a Washingtona, którego gra tutaj Marcus Choi. Jedną z najzabawniejszych postaci spektaklu jest dowcipny, zgryźliwy i nieco głupkowaty król Wielkiej Brytanii Jerzy III, świetnie zagrany przez Neila Haskella.

Według Broadway in Chicago, w przypadku każdego występu odbędzie się cyfrowa loteria ograniczonej liczby biletów w promocyjnej cenie 10 dolarów. Aby przystąpić do loterii wejdź tutaj.

Szczegółowe informacje o tym, kiedy odbywają się loterie dla każdego programu:

 • 24–30 listopada na pokazy 5–10 grudnia;
 • 1–7 grudnia dla pokazów 12–17 grudnia;
 • 8–14 grudnia dla pokazów 19–24 grudnia;
 • 15–21 grudnia dla pokazów 26–30 grudnia

Wszystkie powiadomienia o zwycięzcach zostaną przesłane e-mailem i powiadomieniem mobilnym, a zwycięzcy mają dwie godziny na odebranie i opłacenie biletów. Każde zwycięskie zgłoszenie będzie miało możliwość zakupu maksymalnie dwóch biletów, które można odebrać telefonicznie przed każdym występem.

„Hamilton” będzie grany w Chicago do 28 stycznia. Musical trwa 2 godziny i 45 minut i jest zalecany dla osób powyżej5 lat.

Bilety w regularnej sprzedaży, w cenie od 42,50 USD dostępne są tutaj. Więcej informacji można znaleźć na stronie broadwayinchicago.com

 

Źródło: dailyherald, nbc, Broadway in Chicago, wttw
Foto: YouTube, Broadway in Chicago

 

Czytaj dalej

News Chicago

Magiczny balet „Dziadek do orzechów” zabierze widzów do świątecznej krainy

Opublikowano

dnia

Autor:

Doceniony przez krytyków klasyk Joffrey Ballet w nowej odsłonie, „Dziadek do orzechów” („Nutcracker”), powraca do Lyric Opera House w 25 przedstawieniach odbywających się w dniach 2–27 grudnia. Akcja spektaklu rozgrywa się na Światowych Targach w Chicago, w 1893 roku a przedstawienie podkreśla bogate dziedzictwo kulturowe miasta.

Ponadczasowa produkcja, której autorem choreografii jest dwukrotny zdobywca nagrody Tony® Christopher Wheeldon, zawiera klasyczną partyturę Piotra Czajkowskiego. To flagowy utwór związany z tematyką i klimatem Bożego Narodzenia.

Chicagowska historia o rodzinie i przygodzie jest także hołdem złożonym miastu.

Amerykańska opowieść Wheeldona o rodzinie imigrantów dziejąca się w czasie Wystawy Światowej w Chicago w 1893 roku, rozpoczyna się w momencie, gdy młoda Marie i jej matka, rzeźbiarka tworząca kultową Statuę Republiki na Jarmarku, organizują uroczystą Wigilię. Po niespodziewanej wizycie twórcy Jarmarku, tajemniczego Wielkiego Impresario, Marie wyrusza w burzliwą przygodę z Dziadkiem do orzechów przez zjawiskowe Targi Światowe.

Balet w dwóch aktach tworzy z wielokrotnie nagradzany zespół kreatywny, w skład którego wchodzą nominowany do nagrody Tony® projektant scenografii i kostiumów Julian Crouch, autor nagrodzony medalem Caldecott Brian Selznick, zdobywca nagród Obie i Drama Desk lalkarz Basil Twist, zdobywczyni nagrody Tony® projektantka oświetlenia Natasha Katz i zdobywca nagrody Tony ® projektant projekcji Ben Pearcy/59 Productions.

Spektakl został zaadaptowany w 2021 roku przez Christophera Wheeldona na większą scenę Lyric Opera.

Muzykę do baletu wykonuje na żywo Lyric Opera Orchestra pod dyrekcją Scotta Specka, dyrektora muzycznego The Joffrey Ballet.

Balet „Dziadek do orzechów” będzie wystawiany w dniach 2–27 grudnia 2023 r w Lyric Opera House przy 20 North Upper Wacker Drive. Przedstawienie trwa 2 godziny.

Bilety są do nabycia tutaj.

 

Źródło: Joffrey Ballet, chicagostarmedia
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu