Połącz się z nami

News USA

Protest w Waszyngtonie przerodził się w starcie z policją. Ewakuowano członków Kongresu

Opublikowano

dnia

Kongresmen USA Sean Casten znalazł się wśród członków Kongresu ewakuowanych z siedziby Komitetu Narodowego Demokratów w Waszyngtonie podczas protestu wzywającego do zawieszenia broni w Gazie. Demonstrujący zachowywali się agresywnie, sześciu policjantów musiało zostać opatrzonych, a jedną osobę aresztowano.

Jak wynika z postu na platformie X opublikowanego przez Castena, protestujący zablokowali wyjścia z budynku, a policja Kapitolu eskortowała członków Kongresu w bezpieczne miejsce.

„Jestem wdzięczny za profesjonalizm USCP i za to, że wszyscy zostali bezpiecznie ewakuowani” – napisał Sean Casten o policji na Kapitolu. „Mam też pełną świadomość, że mogło być znacznie gorzej. Amerykanie mają prawo gromadzić się i protestować”.

Kongresmen wezwał protestujących aby zachowali spokój i unikali narażania kogokolwiek na niebezpieczeństwo. Protest zorganizowała koalicja grup, w tym If Not Now i Jewish Voice for Peace Action, które stały na czele innych demonstracji w Waszyngtonie i gdzie indziej.

Policja podała, że podczas środowego protestu w Waszyngtonie prawie 150 demonstrantów  zebrało się nielegalnie i zachowywało się agresywnie w dzielnicy Capitol Hill.

Dziesiątki demokratycznych Kongresmenów, w tym przywódca mniejszości w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries, znajdowało się w budynku na przyjęciu wyborczym, które zostało przerwane przez demonstrantów na zewnątrz.

Sześciu funkcjonariuszy zostało opatrzonych z powodu lekkich obrażeń, a jeden protestujący został aresztowany za napaść na funkcjonariusza. Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji także przybyli na miejsce zdarzenia.

Te same grupy zorganizowały poniedziałkową akcję, podczas której demonstranci wezwali do zawieszenia broni i zablokowali schody ruchome prowadzące do konsulatu Izraela nad Centrum Transportowym Ogilvie w Chicago.

Wezwania do zawieszenia broni i krytyka sił izraelskich nasiliły się kilka tygodni po rozpoczęciu wojny Izrael-Hamas.

Setki tysięcy demonstrantów zebrało się we wtorek w National Mall w Waszyngtonie, na wiecu poparcia dla Izraela oraz przeciwko incydentom związanym z antysemityzmem i uprzedzeniami, które wybuchły w USA od początku wojny Izrael-Hamas. Było to do tej pory największe proizraelskie zgromadzeniem w USA od 7 października.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube

News USA

Poznań. Obchody 107. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Fot. KPRP

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

News USA

Rozmowa Prezydenta RP z Prezydentem USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj odbyła się kolejna rozmowa telefoniczna Prezydenta RP Karola Nawrockiego z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

Na początku Prezydenci złożyli sobie życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W dalszej części rozmowy Karol Nawrocki i Donald Trump podjęli temat stanu relacji transatlantyckich, oraz bezpieczeństwa w regionie w związku z toczącą się wojną na Ukrainie wywołaną przez Federację Rosyjską – w szczególności dyskutowano o postępach uzgodnień pokojowych.

Rozmawiano także o udziale Polski w pracach grupy G20, polsko–amerykańskiej współpracy gospodarczej i sprawach energetyki. Rozmowa odbyła się w ciepłej i serdecznej atmosferze.

 

KPRP
Czytaj dalej

News USA

Świąteczne bombardowanie w Nigerii: Trump ogłosił atak na ISIS

Opublikowano

dnia

Autor:

25 grudnia Prezydent Donald Trump ogłosił przeprowadzenie „potężnego i śmiertelnego uderzenia” wymierzonego w struktury organizacji ISIS działające w północno-zachodniej Nigerii. Jak podkreślił, była to odpowiedź na eskalację brutalnych ataków na chrześcijan w tym regionie.

„Ostrzegaliśmy ich – tej nocy zapłacili cenę”

W oświadczeniu opublikowanym na Truth Social Donald Trump napisał, że celem były grupy terrorystyczne, które „od wielu lat, a nawet stuleci, dokonują brutalnych mordów na niewinnych chrześcijanach”. Prezydent dodał, że terroryści zignorowali wcześniejsze ostrzeżenia.

„Wcześniej ostrzegałem tych terrorystów, że jeśli nie przestaną dokonywać rzezi chrześcijan, zapłacą za to. I tej nocy zapłacili” – napisał.

Trump podkreślił, że Departament Wojny przeprowadził „liczne perfekcyjne uderzenia”, a Stany Zjednoczone „nie pozwolą, by radykalny islamistyczny terroryzm prosperował”. Zakończył słowami:

“Niech Bóg błogosławi naszą armię i Wesołych Świąt dla wszystkich – również dla martwych terrorystów, których będzie jeszcze więcej, jeśli masakry chrześcijan się nie zakończą”.

Nigeria w centrum międzynarodowej presji

Już 5 listopada Donald Trump publicznie zwracał uwagę na dramatyczną sytuację chrześcijan w Nigerii, sygnalizując, że USA mogą rozważyć działania militarne. Administracja w ostatnich miesiącach przyjęła szereg sankcji, m.in. wizowych, wobec Nigeryjczyków zaangażowanych w „masowe zabójstwa i przemoc” wymierzoną w chrześcijan.

Stany Zjednoczone ponownie rozważają także uznanie Nigerii za tzw. Kraj Budzący Szczególną Troskę (CPC) w ramach ustawy o wolności religijnej, co umożliwia nakładanie sankcji. Taki status został nadany Nigerii po raz pierwszy w 2020 r., choć później został cofnięty.

Nigeria zaprzecza prześladowaniom chrześcijan

Władze Nigerii konsekwentnie odrzucają oskarżenia o systematyczne prześladowania chrześcijan, podkreślając, że organizacje takie jak Boko Haram i ISIS działają przeciwko osobom „bez względu na wyznanie”. Jednocześnie rząd miał – jak potwierdził Pentagon – zaakceptować amerykańskie uderzenia.

„Departament Wojny współpracował z rządem Nigerii przy realizacji tych ataków. Zostały one zatwierdzone przez rząd Nigerii” – podał rzecznik.

Rosnąca przemoc w regionie

Nigeria – najludniejszy kraj Afryki, liczący ok. 214 mln mieszkańców – od lat zmaga się z eskalacją przemocy na tle religijnym i etnicznym. Według Pew Research ok. 56% mieszkańców to muzułmanie, a 43% chrześcijanie. To również jedno z zaledwie siedmiu państw na świecie z „bardzo wysokim” poziomem społecznych napięć religijnych.

Raporty USCIRF (U.S. Commission on International Religious Freedom) wskazują na szczególnie dramatyczną sytuację w rejonie Middle Belt, gdzie uzbrojone grupy dokonują pacyfikacji chrześcijańskich wiosek, palenia kościołów i porwań, próbując „islamizować region i eliminować chrześcijan”.

Organizacje praw człowieka poinformowały, że w pierwszej połowie 2025 r. liczba ataków na chrześcijan gwałtownie wzrosła, co ponownie uruchomiło naciski, aby Waszyngton przywrócił Nigerii status CPC.

Co dalej?

Amerykańskie uderzenia w ISIS w Nigerii mogą oznaczać nowy etap współpracy wojskowej między oboma państwami – choć nigeryjski rząd oficjalnie odrzuca tezę o prześladowaniach religijnych, przyjmuje natomiast pomoc w zwalczaniu ugrupowań terrorystycznych.

Administracja Trumpa zapowiada, że kolejne działania militarne są możliwe, jeśli przemoc wobec chrześcijan nie ustanie.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, The White House
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu