Połącz się z nami

News Chicago

8600 USD miała zapłacić rodzina z Glenview za przejazd 5 mil karetką Superior Ambulance

Opublikowano

dnia

Zadłużenie medyczne, które co roku dotyka milionów Amerykanów, często jest spowodowane niespodziewanym rachunkiem za usługi poza siecią ich ubezpieczenia. W przypadku jednej rodziny z Glenview pojedynczy przejazd ambulansem tego lata, spowodował obciążenie jej rachunkiem na kwotę 8600 dolarów.

Według Kaiser Family Foundation około 41% Amerykanów ma długi medyczne, które często powstają w przypadku nagłej potrzeby wezwania karetki.

Kiedy ostatniego lata 17-letni syn Wayne’a Caplana, Charles, zaczął odczuwać bóle w klatce piersiowej, ojciec potraktował to poważnie. Rodzina postanowiła zawieźć nastolatka na izbę przyjęć w szpitalu Glenbrook.

Po pięciu godzinach badań i prześwietleń rentgenowskich personel szpitala powiedział rodzinie, że Charles musi udać się na pobliski oddział intensywnej terapii pediatrycznej w celu przeprowadzenia dalszych badań. Przekazali, że muszą zamówić karetkę i przewieźć go do Lutheran General Hospital, oddalonego o około pięć mil.

Rodzina godzinami czekała na trwający 10-minut przejazd ambulansem. Po kilku godzinach kolejnych badań Charles został zwolniony do domu z pozytywnym wynikiem.

Na miesiąc przed tym, jak otrzymał niespodziewany rachunek od Superior Ambulance, od Wayne’a Caplana pobrano opłatę w wysokości 1000 dolarów za wizytę.

„W sierpniu otrzymaliśmy rachunek na łączną kwotę ponad 8600 dolarów. Byliśmy w szoku” – powiedział Caplan.

Wg rachunku Superior Ambulance pobiera opłatę w wysokości 60 dolarów za milę, policzone za pięć mil i stawkę podstawową 7850 dolarów. Firma zakwalifikowała przejazd jako nagły wypadek, czemu Caplan zaprzecza, twierdząc, że czekał około trzech godzin na przyjazd karetki.

Firma ubezpieczeniowa mężczyzny pokryła jedynie około 50% rachunku, ponieważ Superior Ambulance jest poza zasięgiem sieci Caplana, o co ojciec nastolatka, przejęty całą sytuacją, nawet nie zapytał. Wayne Caplan uważa, że odpowiedzialność za tą sytuację ponosi szpital, ponieważ to jego personel wezwał karetkę zewnętrznej firmy.

Abe Scarr z organizacji non-profit PIRG, zajmującej się ochroną konsumentów twierdzi, że szpitale powinny zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić pacjentom dostęp do usług sieciowych.

Wg Scarra koło 70% interakcji z karetką pogotowia ratunkowego kończy się niespodziewanym rozliczeniem w Illinois, a średni koszt wynosi ponad 500 dolarów. Wiele z tych kosztów nie ma oparcia w rzeczywistości, lecz wynika z możliwości naciągania tych opłat, jakie istnieją w wadliwym systemie.

Na początku tego roku Better Business Bureau wydało ostrzeżenie dotyczące Superior Ambulance, stwierdzając, że otrzymało szereg skarg dotyczących nadmiernych opłat za transport i groźby wysłania do agencji windykacyjnych.

Wiceprezes Superior Ambulance Mary Franco przekazała, że firma realizuje rocznie ponad 400 000 transportów pacjentów. W przypadku otrzymania skargi dotyczącej rozliczeń, jest ona analizowana i konsultowana bezpośrednio z pacjentem.

Wprawdzie Illinois jest jednym z nielicznych stanów, które mają ochronę w przypadku niespodziewanego naliczania opłat za karetkę pogotowia, ale jej zakres jest ograniczony.

Obejmuje ona jedynie plany ubezpieczeniowe regulowane przez państwo, a nie plany pracodawcy lub plany samofinansujące się, a około 60% osób jest objętych planami pracodawcy lub planami samofinansującymi, wg  Scarra.

Wayne Caplan powiedział, że ostatecznie udało mu się obniżyć swój rachunek o ponad 30% po negocjacjach z Superior Ambulance.

Eksperci doradzają pacjentom, aby indywidualnie negocjowali z firmą posiadającą karetki, aby spróbować obniżyć rachunek, a także doradzają, aby zapytać dostawców usług medycznych, czy usługi są świadczone w sieci.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, snapshot, istock/MattGush/ GummyBone/

News Chicago

Błąd sprzedawcy z Michigan okazał się wielką wygraną dla gracza na loterii z Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

60-letni Michael Sopejstal dostał znacznie więcej, niż prosił, kupując los na loterię na stacji benzynowej GoLo, w New Buffalo w Michigan. Mieszkaniec Illinois kupił tam we wrześniu los na loterię i wygrał dzięki pomyłce sprzedawcy.

Michael Sopejstal co kilka tygodni jeździ do Michigan, aby zjeść obiad w swojej ulubionej restauracji i zazwyczaj podczas pobytu w mieście kupuje los na loterię Lucky For Life.

„Poprosiłem sprzedawcę o bilet na 10 losowań, ale on przypadkowo wydrukował mi los z 10 typowaniami na jedno losowanie. Powiedziałem mu, że i tak wezmę – dodaje. Jak się okazało, była to dobra decyzja” – powiedział Sopejstal urzędnikom loterii.

Okazało się, że los ten ostatecznie odpowiadał pięciu białym kulom wylosowanym 17 września – czyli o numerach 11, 15, 17, 24 i 48 – co pozwoliło mu zarobić dożywotnio sumę 25 000 dolarów rocznie.

Zwycięzca mógł także skorzystać z opcji ryczałtu w wysokości 390 000 dolarów zamiast dożywotniej renty i  Michael Sopejstal tą opcję właśnie wybrał. Wygraną 60-latek planuje przeznaczyć na podróże, ale część pieniędzy chce zaoszczędzić.

Jak tłumaczy strona Michigan Lottery Connect za 2 dolary obstawiający „Lucky For Life” mają szansę wygrania głównej nagrody – tysiąca dolarów dziennie na resztę życia – muszą jednak trafić pięć zwycięskich liczb z zakresu od 1 do 48 oraz Lucky Ball z zakresu od 1 do 18.

Gracze, którzy trafią pięć zwycięskich liczb, ale nie trafią Lucky Ball, tak jak Michael Sopejstal, wygrywają 25 tys. dolarów rocznie do końca życia.

 

Źródło: nbc
Foto: Michigan Lottery, Google Maps, istock/RAUL RODRIGUEZ/
Czytaj dalej

News Chicago

Dwa nowe schroniska dla imigrantów w Chicago sfinansuje stan wykładając 65 mln USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy stanowi wydadzą 65 milionów dolarów na budowę zimowego obozu w Brighton Park i przekształcenie pustej apteki CVS w Little Village w schronisko. Te miejsca zapewnią schronienie tysiącom migrantów, którym grozi ryzyko śmierci na ulicach Chicago teraz, gdy zapanowała zimowa pogoda. Plan wydatków ogłosiło w poniedziałek biuro gubernatora J.B. Pritzkera.

Urzędnicy twierdzą, że te dwa schroniska będą w stanie pomieścić w sumie aż 2200 migrantów. Budowa obu schronów ma się rozpocząć w tym tygodniu, a pierwsi ludzie będą mogli się do nich wprowadzić już w przyszłym tygodniu.

Według danych miejskich do poniedziałkowego poranka po raz pierwszy od miesięcy na komisariatach policji w całym mieście przebywa mniej niż 1200 migrantów, a kolejnych 165 osób koczuje na międzynarodowym lotnisku O’Hare.

Urzędnicy stanowi twierdzą, że łóżka w nowych schroniskach będą priorytetowo przeznaczone dla rodzin i osób niepełnosprawnych, które obecnie śpią na świeżym powietrzu, na komisariatach policji i na O’Hare.

Choć miejsca te będą częścią miejskiego systemu schronisk, na ich budowę i świadczenie usług zostaną wykorzystane fundusze stanowe. Obecnie w schroniskach prowadzonych przez miasta znajduje się prawie 12 800 migrantów, co jest najwyższym wynikiem w historii Chicago.

J.B. Pritzker ogłosił 16 listopada, że stan wyda dodatkowe 160 milionów dolarów na opiekę nad migrantami, legalnie przebywających w kraju po złożeniu wniosku o azyl. W sumie ponad 22 600 mężczyzn, kobiet i dzieci wysłano do Chicago autobusami opłaconymi przez gubernatora Teksasu Grega Abbotta.

Zimowy obóz namiotowy w Brighton Park ma zostać otwarty pomimo sprzeciwu Radnej Julii Ramirez (12. Okręg), wg której zanieczyszczenie środowiska odkryte na tym terenie sprawia, że wykorzystywanie go jako schronienia dla migrantów jest niebezpieczne. Cały czas protestują także okoliczni mieszkańcy.

Ale rzecznik Brandona Johnsona, Ronnie Reese twierdzi, że władze miasta są „pewne, że nieruchomość będzie nadawać się do celu, do jakiego będzie wykorzystana”. W nadchodzących dniach urzędnicy udostępnią więcej informacji na temat oceny oddziaływania obiektu na środowisko.

Urzędnicy stanowi zapowiedzieli, że migranci nie wprowadzą się do obozu w Brighton Park „dopóki nie zostaną rozwiązane wszystkie kwestie związane z ochroną środowiska”.

Miasto będzie płacić właścicielom działek przy 38th Street i California Avenue 91 400 dolarów miesięcznie za dzierżawę gruntu, zgodnie z warunkami porozumienia osiągniętego w październiku.

W obozie w Brighton Park będą znajdować się oddzielne namioty do spania, obsługi spraw, posiłków, pryszniców i toalet. Urzędnicy podają, że początkowo pomieści on 500 osób, a następnie zostanie powiększony do 2000 osób. Oczekuje się, że drugi obóz namiotowy dla migrantów zostanie zbudowany przy ulicach 115. i Halsted – podają władze.

Po uruchomieniu nowych schronisk większość osób, które się do nich wprowadzą, będzie mogła przebywać w nich nie dłużej niż 60 dni, zgodnie z nowymi zasadami ogłoszonymi przez Brandona Johnsona.

Finansowany przez państwo program oferujący migrantom sześciomiesięczną pomoc w wynajmie nie jest już dostępny, co budzi obawy, że nowe limity zasobów dla migrantów zaostrzą problem bezdomności w Chicago i narażą te osoby na surowe warunki zimowe oraz ryzyko stania się ofiarą przestępstwa lub przemocy.

Drugie miejsce dla imigrantów to pusty budynek dawnej apteki CVS przy 26th Street i Pulaski Road. Propozycja jego wykorzystania była od miesięcy źródłem napięć między urzędnikami stanowymi i miejskimi. Wg urzędników stanowych władze miasta odrzuciły ich ofertę otwarcia schroniska w aptece znajdującej się niedaleko centrum Little Village, często postrzeganej jako centrum kultury latynoskiej w Chicago.

Urzędnicy miejscy zaprzeczyli temu, składając winę za opóźnienie kwestii schroniska przejściu od administracji Lightfoot do administracji Johnsona i problemowi własności nieruchomości.

Oprócz 65 milionów dolarów, które stan Illinois wyda na budowę i eksploatację dwóch nowych schronów, urzędnicy stanowi wydadzą dodatkowe 65 milionów dolarów na pomoc migrantom w ubieganiu się o pozwolenia na pracę, w uzyskaniu pomocy mieszkaniowej i przeprowadzce do stałego miejsca zamieszkania.

Pozostałe 30 milionów dolarów zostanie wykorzystane na utworzenie stanowego ośrodka przyjmowania imigrantów, który będzie zajmował się przyjmowaniem migrantów po ich przybyciu do Chicago, a następnie wysyłał ich na komisariat policji.

Umożliwi to urzędnikom pomoc tym, którzy nie chcą pozostać w mieście, w dotarciu do miejsca docelowego, przy jednoczesnym lepszym monitorowaniu tych, którzy chcą pozostać w Chicago.

Urzędnicy stanowi podali, że pomiędzy sierpniem 2022 r., kiedy przyjechały pierwsze autobusy z Teksasu, a 15 listopada, stan wydał na opiekę nad migrantami 478 mln dolarów.

Natomiast Rada Miasta Chicago wydała 56 milionów dolarów z funduszy miejskich na opiekę nad migrantami w 2023 roku i przeznaczyła dodatkowe 150 milionów dolarów w ramach planu wydatków na 2024 rok.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube, Google Maps
Czytaj dalej

News Chicago

W poniedziałek wieczorem na kampusie Northwestern University w Chicago padły strzały

Opublikowano

dnia

Autor:

Krótko po godzinie 9:00PM Northwestern University opublikował na swojej stronie internetowej informację, że policja chicagowska i policja Northwestern odpowiedziały na doniesienia o strzałach oddanych na terenie kampusu Streeterville. Do strzelaniny rzekomo doszło przed Wieboldt Hall przy Chicago Avenue. Nikogo nie aresztowano.

Około 9:30PM Northwestern opublikował aktualizację, z której wynika, że sytuacja na kampusie „została zabezpieczona”. Uczelnia nie podała żadnych dalszych informacji w sprawie incydentu.

Wg zeznań świadka, około 9:06PM na ulicy 300 East Chicago Avenue rozpoczęła się duża bójka, kiedy kobieta wyciągnęła pistolet i oddała strzały. Według chicagowskiej policji tłum następnie uciekł z miejsca zdarzenia.

We wcześniejszym ostrzeżeniu skierowanym do społeczności Northwestern nakazano mieszkańcom kampusu schronić się, „zamknąć i/lub zabarykadować drzwi” oraz „uciekać, ukrywać się, walczyć” (“Run, Hide, Fight”) ze względu na „aktywne zagrożenie”.

Nie zgłoszono żadnych obrażeń. Policja w Chicago kontynuuje dochodzenie.

Dalsze informacje dotyczące zdarzenia nie są dostępne.

 

Źródło: nbc, suntimes
Foto: istock/Daniel Tadevosyan/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu