Połącz się z nami

NEWS Florida

Zabijać dzieci czy nie? Proaborcyjne organizacje na Florydzie naciskają na głosowanie

Opublikowano

dnia

Kilka dni po tym, jak Ohio zapisało prawo do aborcji w konstytucji stanu, grupy na Florydzie naciskają, aby wyborcom w Słonecznym Stanie także dać władzę decydowania. W poniedziałek organizacje Floridians Protecting Freedom i ACLU Florida ogłosiły, że w piątek złożyły pisma do Sądu Najwyższego Florydy, popierając poprawkę mającą na celu umieszczenie dostępu do aborcji w głosowaniu w 2024 roku.

Prokurator Generalna Florydy, Ashley Moody, zwróciła się do Sądu Najwyższego Florydy o pozostawienie proponowanej poprawki poza głosowaniem w przyszłym roku, o czym pisaliśmy 2 listopada.

Grupy popierające aborcję chcą postawienia pytania na karcie do głosowania w 2024 r. w sprawie zmiany konstytucji Florydy, jak tłumaczy Caroline Mala Corbin, profesor prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Miami.

W tym celu sąd musiałby najpierw zatwierdzić sposób sformułowania inicjatywy dotyczącej głosowania.

Proponowana nowelizacja pozwoliłaby, aby aborcje pozostały legalne do czasu, aż płód będzie „zdolny do życia”.

Ashley Moody sprzeciwiła się sformułowaniu „zdolny do życia”, twierdząc, że może ono być mylące, natomiast grupy popierające poprawkę stwierdziły, że jego znaczenie jest jasne.

Prokurator Generalna wytknęła także brak definicji słowa „zdrowie” i „podmiot świadczący opiekę zdrowotną”,  co wg niej wystarczy, aby oszukać wyborców i potencjalnie otworzyć pole wezwań prawnych w przyszłości.

Aby propozycja trafiła do wyborców, musi zebrać blisko 900 000 podpisów do 1 lutego, a dotychczas zebrano około połowę tej liczby. Stany takie jak Ohio właśnie przyjęły podobne poprawki wyborców, aby zapewnić dostęp do aborcji w konstytucji stanu.

Jeśli propozycja faktycznie trafi do głosowania, wyborcy będą musieli ją zatwierdzić większością 60%.

Część byłych urzędników wybranych przez Republikanów, niektórzy lekarze oraz Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów również złożyli swoje poparcie dla przedłożenia tej kwestii wyborcom. Natomiast kilka grup pro-life złożyło skargi do sądu.

Zatwierdzona w zeszłym roku ustawa Rona DeSantisa zakazująca aborcji po 15 tygodniu ciąży jest obecnie kwestionowana w sądzie. Jeśli zostanie podtrzymana, to podpisana przez gubernatora Florydy w tym roku ustawa zakaże aborcji po 6 tygodniach ciąży.

Źródło: fox13
Foto: YouTube, istock/wildpixel/

NEWS Florida

Sklep Costco obok toru Daytona International Speedway nawiąże wyglądem do wyścigów

Opublikowano

dnia

Autor:

Całkowicie nowa lokalizacja Costco ma zostać otwarta w przyszłym roku naprzeciwko toru Daytona International Speedway i będzie miała jedyny w swoim rodzaju projekt, unikalny tylko dla tego sklepu.

Jako ukłon w stronę swojego sąsiada po drugiej stronie International Speedway Boulevard, nowy sklep o powierzchni 150 000 stóp kwadratowych będzie mógł pochwalić się wzorem flagi w szachownicę na witrynie budynku.

Dodatkowo, w swoim nowym domu na terenie rozwijającego się kampusu ONE DAYTONA, Costco jest również pierwszym tego typu sklepem w kompleksie. Plany jego otwarcia ogłoszono w maju 2022 r. To pierwsza lokalizacja Costco w powiecie Volusia.

Deweloperzy rozpoczęli prace nad nową lokalizacją w 2023 roku. Jego otwarcie zaplanowano na początek 2024 r.

Dokładna data otwarcia zostanie ujawniona w miarę zbliżania się deweloperów do zakończenia budowy.

Inne firmy w kompleksie ONE DAYTONA to sklepy detaliczne, takie jak Bass Pro Shops, Guitar Center i Plato’s Closet. Restauracje i lokale gastronomiczne obejmują Jersey Mike’s, Crumbl Cookies i 4 Rivers Smokehouse. Na terenie kampusu działają także inne firmy, w tym AT&T, Chase i Painting with a Twist.

Źródło: fox35
Foto: YouTube, Costco
Czytaj dalej

NEWS Florida

W słynnym orlim gnieździe w Fort Myers pojawiło się jajo samca M15 i jego nowej partnerki

Opublikowano

dnia

Autor:

Orzeł bielik M15 ma nową żonę, z którą powrócił do znanego na całym świecie gniazda w Fort Myers. Southwest Florida Eagle Cam zarejestrowała w piątek wieczorem pierwsze jajo młodej pary. Miliony widzów znów będzie dopingować orlą rodzinę.

Urzędnicy monitorujący nagranie z kamery napisali w poście w mediach społecznościowych: „Szanse dla tej nowo poślubionej pary są niewielkie, ale Matka Natura i naturalny instynkt zwyciężają”. Nowa żona M15 to samica oznaczona jako F23.

O gnieździe orłów bielików obserwowanym w Fort Myers pisaliśmy wielokrotnie ostatniej zimy. Obserwowaliśmy wtedy parę – samca M15 i jego ówczesną żoną Harriet, którzy wychowywali dwójkę piskląt.

Huragan Ian zniszczył gniazdo orłów, ale dwa dni po przejściu burzy para zaczęła je odbudowywać. Trzy miesiące później, wylęgły się w nim pisklęta z dwóch jaj złożonych przez Harriet. Niestety w lutym samica zaginęła.

M15 i Harriet byli długoletnią, ostatniej zimy rozpoczęły swój ósmy sezon lęgowy jako para w tym gnieździe. Związali się ze sobą w 2015 roku po śmierci poprzedniego partnera Harriet, Ozziego.

W lutym Harriet zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach i nikt więcej jej nie widział. M15 stanął przed trudnym zadaniem wykarmienia dorastających młodych. Doświadczony samiec poradził sobie znakomicie, zmieniając swoje nawyki. Wcześniej M15 spędzał czas z dala od gniazda, później zajął się pisklętami: E21 i E22.

Młode szczęśliwie przeżyły i opuściły gniazdo, ale już w marcu zaczęto widywać M15 w towarzystwie nowej samicy.

M15 był z dala od gniazda, kiedy jajo zostało po raz pierwszy zauważone 24 listopada, ale oczekuje się, że powróci. Urzędnicy powiedzieli, że nadal monitorują gniazdo, aby sprawdzić, czy przybędzie również drugie jajo.

Aby obejrzeć transmisję na żywo, odwiedź stronę: dickpritchettrealestate.com/southwest-florida-eagle-cam.

Bielik zwyczajny żyje na wolności od 20 do 30 lat. Te majestatyczne ptaki łączą się w pary na całe życie lub do śmierci jednego z nich.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Uniwersytet Florydy kolejnym, który planuje studia inspirowane Taylor Swift

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiosną przyszłego roku, w ramach programu Uniwersytetu Florydy, dostępny będzie nowy kurs zatytułowany „Muzyczne opowiadanie historii z Taylor Swift i innymi ikonicznymi artystkami”. Zajęcia będą zagłębiać się w dyskografię piosenkarki „Anti-Hero”, a zwłaszcza w jej pisanie piosenek.

Zgodnie z opisem kursu na stronie internetowej uniwersytetu, zajęcia prowadzone przez starszą wykładowczynię Melinę Jimenez przez 13 tygodni.

Poza analizowaniem tekstów Taylor Swift studenci będą także „odnajdywać podobieństwa między czarującymi tekstami Swift a dziełami innych znanych kobiet, takich jak Aretha Franklin, Billie Holiday i Dolly Parton” – czytamy dalej w opisie kursu.

Co tydzień uczniowie będą zagłębiać się w tematy takie jak „stare płomienie, niewierność, starzenie się i podwójne standardy”, o których mowa w katalogu muzycznym Swift. Będą także dodawać adnotacje do tekstów i uczestniczyć w dyskusjach w klasie na temat swoich ulubionych piosenek.

Uniwersytet Florydy jest najnowszą uczelnią, która dołączyła do listy szkół w całym kraju, dodając do swojego katalogu kursy inspirowane twórczością mega gwiazdy.

Uniwersytet Stanford zaoferował 10-tygodniowy kurs analizujący „All Too Well (10 Minute Version) (Taylor’s Version)”, a wiosną przyszłego roku uczelnia zaproponuje zajęcia pt. „The Last Great American Songwriter: Storytelling with Taylor Swift Through the Eras”.

Uniwersytet Stanowy Arizona, Kalifornia w Berkeley i Uniwersytet w Houston również w przyszłym roku będą oferować kursy poświęcone bijącej rekordy gwieździe popu.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu