Połącz się z nami

News USA

Mieszkaniec Arkansas dostał nową twarz i oko w pionierskiej operacji przeszczepu

Opublikowano

dnia

Zespół chirurgów z NYU Langone Health w Nowym Jorku przeprowadził pierwszy na świecie udany przeszczep całego oka żywej osobie, Aaronowi Jamesowi z Arkansas. W wyniku wypadku w pracy, mężczyzna stracił lewe oko i część twarzy. Procedura przeszczepu, przeprowadzona pod koniec maja, trwała 21 godzin i wykonał ją zespól ponad 140 chirurgów. Była wielkim krokiem w transplantologii.

Aaron James, 46-letni weteran wojskowy mieszkający w Arkansas, pracował jako monter linii wysokiego napięcia, a pechowej nocy w czerwcu 2021 r., gdy pracował ze swoimi kolegami w Mississippi, przypadkowo dotknął twarzą przewodu pod napięciem.

Śmiertelny porażenie prądem o napięciu 7200 woltów spowodowało rozległe obrażenia twarzy mężczyzny: lewego oka, całego nosa i ust, lewego policzka i podbródka, a także lewego ramienia. To był cud, że przeżył.

Aaron został przewieziony najpierw do szpitala w Mississippi, a następnie do ośrodka poparzeń w Dallas. Gdy obudził się tu 6 tygodni od feralnej nocy, nie pamiętał co się stało.

Aaron poprosił żonę, Meagan o zrobienie sobie zdjęcia, a ona się zawahała.

„Zrobiła zdjęcie, obróciła telefon, a ja pomyślałem: «O mój Boże, kiepska sprawa»” – wspomina mężczyzna. „To znaczy, czułem się dobrze, więc wiedziałem, że wszystko będzie dobrze. Po prostu mieliśmy przed sobą długą drogę.

Potem Aaron był transportowany do różnych ośrodków medycznych w celu uzyskania bardziej intensywnej opieki, operacji rekonstrukcyjnych i amputacji lewego ramienia. Lewe oko trzeba było usunąć z powodu wielkiego bólu, jakie sprawiało, ale zachowano nerw wzrokowy.

W Nowym Jorku dr Eduardo Rodriguez, dyrektor programu przeszczepów twarzy na Uniwersytecie Nowojorskim w Langone Health, który przeprowadził wcześniej cztery przeszczepy twarzy, wraz ze współpracownikami zostali zapoznani z przypadkiem Aarona przez specjalistów z Teksasu.

Dowiedziawszy się więcej o jego wypadku i obrażeniach, Rodriguez stwierdził, że „niezwykłe” było to, że mężczyzna przeżył.

Doktor i jego zespół zaproponowali Aaronowi operację przeszczepu twarzy i oka, a on się na nią zgodził.

Dr Rodriguez ostrzegł Aarona, że oko dawcy może nie przywrócić wzroku. Kluczowa jest tu komunikacja pomiędzy przeszczepionym okiem a mózgiem, za pomocą nerwu.

Aaron został zakwalifikowany jako potencjalny biorca w lutym 2023 r. Możliwość wykonania przeszczepu całego oka i części twarzy od jednego dawcy pojawiła się zaledwie kilka miesięcy później, w maju. Jak się okazało dostał brązowe oko, podczas gdy sam miał oczy jasnoniebieskie.

Dla dr Rodrigueza i jego współpracowników była to „ryzykowne” posunięcie. Żaden zespół medyczny na świecie nie przeprowadził wcześniej udanego przeszczepu ludzkiego oka u żywego pacjenta.

Operacja obejmowała dwie sale operacyjne. Aaron przebywał w jednym pomieszczeniu, gdzie chirurdzy usuwali mu części twarzy, które miały zostać zastąpione tkanką dawcy. Rodriguez był w drugim pokoju i przeprowadzał sekcję twarzy i gałki ocznej dawcy. Ta część operacji trwała około 12 godzin.

Potem nastąpił wyścig z czasem: lekarze zaczęli  łączyć twarz i gałkę oczną dawcy z Aaronem.

Zespół połączył oko dawcy z nerwem wzrokowym Aarona, wstrzykując dorosłe komórki macierzyste dawcy do nerwu wzrokowego. Te komórki macierzyste mogą pomóc w poprawie regeneracji nerwów.

Według zespołu medycznego oko Aarona wykazuje obecnie „niezwykłe” oznaki zdrowia. Chociaż mężczyzna nie widzi na nie, ma nadzieję, że wzrok przyjdzie z czasem i że jego pierwsza w swoim rodzaju procedura może pomóc w rozwoju medycyny transplantacyjnej.

Po operacji przeszczepu Aaron spędził 17 dni na oddziale intensywnej terapii. Następnie przeszedł ambulatoryjną terapię fizyczną, zajęciową i logopedyczną. We wrześniu powrócił do domu i rodziny, ale będzie nadal odwiedzał Nowy Jork na comiesięczne wizyty kontrolne ze swoim zespołem opiekuńczym.

Wg dr Orena Teppera, chirurga plastycznego i rekonstrukcyjnego oraz dyrektora Programu Chirurgii Czaszkowo-Twarzowej w Montefiore Health System, zabieg ten stanowił ważny krok w dziedzinie medycyny transplantacyjnej.

„Ostatecznie, jeśli przeszczep oka okaże się skuteczny w przywróceniu jakiejkolwiek formy funkcji nerwów lub sygnałów wizualnych, będzie to ogromny przełom w medycynie dla pacjentów, którzy stracili oko w wyniku urazu lub raka”, oznajmił lekarz.

 

Źródło: cnn
Foto: NYU Langone Health, YouTube

News USA

Papież na marsz dla życia: co do życia ludzkiego nie ma kompromisów

Opublikowano

dnia

Autor:

Absolutna godność życia ludzkiego, daru Boga Stwórcy, jest zbyt wysoka, aby mogła być przedmiotem kompromisów lub mediacji. Co do życia ludzkiego nie ma kompromisów! – napisał Papież Franciszek w orędziu do uczestników akcji „Wybieramy Życie”, którzy w sobotę 22 czerwca wezmą udział w marszu dla życia ulicami Rzymu.

Franciszek podkreślił: „Dając świadectwo piękna życia i rodziny, która je przyjmuje, tworzymy społeczeństwo, które sprzeciwia się kulturze odrzucania na każdym etapie życia: od najsłabszego nienarodzonego dziecka po cierpiącą osobę starszą, poprzez ofiary handlu ludźmi, niewolnictwa i każdej wojny”.

Papież wyraził wdzięczność za „zaangażowanie i publiczne świadectwo w obronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci”.

Massimo Gandolfini, neurochirurg i rzecznik marszu zaznaczył, że wydarzenie ma być „wyraźnym kontrastem dla kultury śmierci, jak nazywał ją św. Jan Paweł II i kultury odrzucenia, jak nazywa ją Papież Franciszek, a jednocześnie mocną promocją piękna otwartości na życie”.

W sobotę 22 czerwca ulicami centrum Rzymu przejdzie marsz dla życia pod hasłem „Wybieramy Życie”, w którym wezmą udział rodziny z terenu całych Włoch. Swój udział zgłosiło 130 organizacji i stowarzyszeń.

Vatican News
Foto: Flickr / Scegliamo la Vita
Czytaj dalej

News USA

Czy Uniwersytet Harvarda zwróci Kościołowi rzekomą relikwię św. Sebastiana z III w.?

Opublikowano

dnia

Autor:

Uniwersytet Harvarda zwraca ludzkie szczątki rdzennych mieszkańców, znajdujących się w jego posiadaniu, osobom mającym z nimi powiązania kulturowe, rodowe lub religijne. Natomiast grupa katolików wzywa uczelnię aby oddała także relikwię św. Sebastiana Kościołowi katolickiemu. O tym apelu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

„Właściwym miejscem na relikwię św. Sebastiana jest katolicki kościół, kaplica lub sanktuarium, a nie biblioteka świeckiego uniwersytetu” – oświadczył C.J. Doyle, dyrektor wykonawczy Katolickiej Ligi Akcji w Massachusetts „Harvard powinien postąpić właściwie i przekazać darowiznę lokalnemu kościołowi katolickiemu”.

Rzeczniczka Biblioteki Harvarda, Kerry Conley, powiedziała, że ​​relikwia została nabyta przez szkołę w drodze zakupu od antykwariusza w 2021 roku. Do relikwii kostnej, znajdującej się w relikwiarzu medalionowym, dołączony jest certyfikat autentyczności wydany przez Kościół katolicki z dwoma nieczytelnymi podpisami.

Napis na relikwiarzu głosi: „S. Simonii Ap”, co wskazuje, że wcześniej mogła znajdować się w nim relikwia św. Szymona Zeloty. Zabytek znajduje się w Bibliotece Houghton w specjalnych zbiorach, w obszarze dostępnym wyłącznie dla personelu i badaczy na życzenie.

Według Kerry Conley, chociaż uniwersytet wymienił relikt w raporcie z 2022 r., szczegółowo opisującym szczątki ludzkie znajdujące się w zbiorach muzeów Harvardu, obiekt nie został zbadany i nie wiadomo, czy relikwia jest rzeczywiście ludzka i czy pochodzi z trzeciego wieku.

Kim był św. Sebastian?

W posynodalnej adhortacji apostolskiej Christus Vivit papieża Franciszka z marca 2019 r. Ojciec Święty mówił o św. Sebastianie jako o wzorze do naśladowania dla młodych ludzi.

„W III wieku św. Sebastian był młodym kapitanem Gwardii Pretoriańskiej. Mówi się, że nieustannie mówił o Chrystusie i próbował nawrócić swoich towarzyszy, do tego stopnia, że ​​nakazano mu wyrzeczenie się wiary” – napisał Ojciec Święty. „Ponieważ odmówił, został postrzelony, a mimo to przeżył i nadal nieustraszenie głosił Chrystusa. W końcu Sebastian został zachłostany na śmierć”.

Męczennik wczesnego Kościoła jest patronem łuczników i sportowców.

Polityka ustanowiona przez Uniwersytet Harvarda w 2022 r. wdrożyła procedurę zwrotu szczątków ludzkich i innych przedmiotów sakralnych posiadanych przez uczelnię. Jej władze zauważają jednak, że zwroty będą rozpatrywane i dokonywane „indywidualnie dla każdego przypadku”.

Zgodnie z polityką wnioskodawcy muszą zwrócić się do uniwersytetu i przedstawić swoje uzasadnione żądanie dotyczące przedmiotu lub szczątków.

Houghton Library, Harvard University, Cambridge, Massachusetts

Polityka Harvardu dotycząca zwrotu szczątków ludzkich stanowi przedłużenie zobowiązania szkoły do ​​wypełniania swoich obowiązków prawnych określonych w prawie federalnym na mocy ustawy o ochronie i repatriacji grobów rdzennych Amerykanów z 1990 r. (NAGPRA).

Prawo to przewiduje zwrot szczątków ludzkich i dóbr kultury rdzennych Amerykanów rdzennej ludności.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

7 mld USD kar musieli zapłacić Amerykanie Urzędowi Skarbowemu w 2023 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Urząd Skarbowy IRS obłożył Amerykanów karami podatkowymi w wysokości 7 miliardów dolarów w 2023 r. To rekordowy poziom, który oznacza prawie 300% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Większość kar nałożono na osoby, które nie zapłaciły szacowanego kwartalnego podatku dochodowego, czyli głównie na freelancerów, pracowników kontraktowych i inne osoby prowadzące działalność na własny rachunek.

Według IRS, w roku podatkowym 2023 średnia szacowana kara wzrosła do 500 USD z 150 USD w roku poprzednim.

Dzieje się tak dlatego, że kara IRS dla osób, które nie dokonują dokładnych i terminowych płatności – lub w ogóle nie płacą szacunkowych podatków – wzrosła na początku października do 8% – wynosi teraz prawie trzykrotnie więcej niż poprzednia stawka wynosząca 3%.

Podwyżka jest jednym z wielu skutków ubocznych agresywnej kampanii zacieśnienia polityki Rezerwy Federalnej, która spowodowała gwałtowny wzrost stóp procentowych w zeszłym roku do najwyższego poziomu od 2001 r. Urząd Skarbowy oblicza karę za niedopłatę, przyjmując referencyjną stopę funduszy federalnych i dodając 3 punkty procentowe.

Pracownicy mogą zdecydować się na płacenie podatków od swoich dochodów lub dokonywać szacunkowych płatności na rzecz IRS cztery razy w roku. Podatnicy mogą również wybrać kombinację obu tych procedur.

Opcja szacunkowych płatności dotyczy m.in. dochodów pochodzących z samozatrudnienia, inwestycji i pracy w ramach ekonomii gig. Jest często używana przez niezależnych wykonawców, freelancerów i pracowników kontraktowych, ponieważ od ich dochodów nie jest automatycznie pobierany podatek.

Z tej praktyki korzystają również niektóre małe przedsiębiorstwa, a także właściciele nieruchomości i osoby będące na samozatrudnieniu.

IRS podał już wcześniej, że obserwuje rosnącą liczbę podatników podlegających szacunkowym karom podatkowym, które mogą wynieść po kilkaset dolarów. Podatnicy mogą zwykle uniknąć kary, płacąc co najmniej 90% należnych podatków w ciągu roku.

Eksperci doradzają osobom, które nie mogą uiścić całej płatności, aby zapłaciły tyle ile mogą, zamiast czekać z zapłaceniem całości podatku. W ten sposób zmniejszą potencjalną karę.

Jeśli podatnik nie dokona w tym roku wymaganej płatności kwartalnej, może zostać obciążony karą w późniejszym terminie. Szacunkowe płatności za drugi kwartał miały zostać uregulowane do poniedziałku 17 czerwca, a płatności za trzeci kwartał trzeba uiścić do 16 września.

Według IRS najszybszym sposobem dokonania płatności kwartalnej jest elektroniczna płatność za pomocą narzędzia o nazwie Direct Pay.

 

Źródło: fox32
Foto: istock/wingedwolf/ Khanchit Khirisutchalual/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu