Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Baza Rodzin w tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki USA otwarta – wybierz komu pomóc

Opublikowano

dnia

Baza Rodzin w tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki USA została otwarta i już w ciągu pierwszych godzin po otwarciu kilka rodzin znalazło swoich Darczyńców. Przedstawiciele Spring Foundation są z tego powodu bardzo szczęśliwi i bardzo dziękują w imieniu tych osób. Kolejne rodziny czekają na naszą pomoc.

„Jeśli chcieliby Państwo również zaangażować się w pomoc i zostać Darczyńcą serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszej strony internetowej https://www.springfoundation.org/wybieram-rodzine/ aby zapoznać się z historią rodzin a także listą potrzeb na podstawie których będą Państwo mogli podjąć decyzję której rodzinie chcielibyście pomóc.

Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze dziękuje bardzo za hojność i otwarcie serc dla polonijnych rodzin w potrzebie!

Magdalena Cicha
Board Member Spring Foundation
SZLACHETNA PACZKA USA
630-631-4179″

Szlachetna Paczka jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym Darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Jego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Organizacyjnie opiera się na pracy wolontariuszy i liderów regionów. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy i zaczęły sobie radzić.

Szlachetna Paczka realizuje misję inspirowania ludzi do stawania się kimś, wygrywania swojego życia, bycia bardziej, stawania się bohaterem.

The Spring Foundation została utworzona w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych w celu wspierania działalności Stowarzyszenia Wiosna w Polsce.

W ciągu pierwszych dziesięciu lat działalności Fundacja zza oceanu i chicagowscy Darczyńcy wspierali Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości w Polsce, przyczyniając się do szerzenia idei mądrej pomocy w małych ojczyznach na terenie całego kraju.

Od 2016 roku działania The Spring Foundation koncentrują się na realizowaniu projektów, w tym Szlachetnej Paczki, na terenie USA. The Spring Foundation posiada status organizacji 501(c)3. Ofiarodawca ma prawo odliczyć od podatku donacje złożone na rozwój i działania organizacji.

 

Źródło: informacja własna, springfoundation
Foto: springfoundation

News Chicago

Pamiętacie o zimowym zakazie parkowania w centrum? Powraca już w tym tygodniu

Opublikowano

dnia

Autor:

Nocny zimowy zakaz parkowania w Chicago zacznie obowiązywać już w nocy z czwartku na piątek, co oznacza, że samochody zaparkowane na trasach autobusowych i głównych drogach będą odholowywane niezależnie od tego czy pada śnieg czy nie. Jeśli o nim zapomnicie rano możecie mieć przykrą niespodziankę.

Ogólnomiejski zakaz dotyczy 107 mil ulic i będzie obowiązywać w godzinach nocnych od 3.00AM do 7.00Am aż do 1 kwietnia. Kierowcy mogą odwiedzić stronę chicagoshovels.org, aby sprawdzić, których tras dokładnie dotyczy.

Wg Komisarza Streets and Sanitation, Cole’a Stallarda, zakaz wynika z kwestii bezpieczeństwa. Dzięki niemu trasy są przejezdne dla pojazdów uprzywilejowanych, transportu publicznego i pługów odśnieżających, które w innym przypadku nie są w stanie w pełni odśnieżyć dróg i posypać ich solą.

Niemal 500 000 osób korzysta z linii autobusowych CTA, a kolejne 300 000 pociągami CTA – do miasta przyjeżdża prawie milion osób tygodniowo, to ważne by utrzymać ruch pojazdów uprzywilejowanych na głównych ulicach.

Samochody zaparkowane na wyznaczonych ulicach, na których znajdują się stałe znaki ostrzegające kierowców o zakazie, zostaną odholowane albo do Pound 2 pod adresem 10301 S. Doty Ave., albo do Pound 6 pod adresem 701 N. Sacramento Ave.

Osoby naruszające przepis otrzymają mandat o wartości 60 USD i będą musieli zapłacić za holowanie co najmniej 150 USD oraz za przechowywanie auta na parkingu – 25 USD za dzień.

Co roku, w ciągu pierwszych kilku nocy obowiązywania zakazu odholowywanych jest średnio około 65 pojazdów.

Na ulicach objętych zakazem umieszczono stałe oznakowanie, a urzędnicy Streets and Sanitation umieszczają także ulotki na samochodach zaparkowanych wzdłuż tras, aby przypomnieć o ograniczeniach przed ich wprowadzeniem.

Oto, co zrobić, jeśli obudzisz się 1 grudnia i Twojego samochodu nie będzie tam, gdzie go zostawiłeś:

— Zadzwoń pod numer 311 lub wyszukaj w Internecie na stronie chicagoshovels.org, aby sprawdzić, czy Twój samochód został odholowany, a jeśli tak, to gdzie został zabrany.

— Przygotuj portfel na czekające Cię opłaty.

— Udaj się na parking, aby odebrać samochód: Pound 2, 10301 S. Doty Ave. lub Pound 6, 701 N. Sacramento Ave.

Odrębny, ale rzadko stosowany tzw. „zakaz parkowania 2 cali” obowiązuje na dodatkowych 500 milach ulic, ilekroć na ulicy spadnie co najmniej 2 cale śniegu, bez względu na porę dnia i datę kalendarzową. Kierowcy mogą otrzymać mandat jeśli nie przeparkują pojazdu w inne miejsce.

Zimowe zakazy parkowania w Chicago zostały wprowadzone po zamieciach z 1967 i 1979 r.

W styczniu tego roku zorganizowano konkurs na imiona dla pługów śnieżnych. Mrs. O’Leary’s Plow, Da Plow, Salter Payton i inne maszyny będą tej zimy dbać o drogi w Chicago a nowy konkurs na kolejne oryginalne nazwy odbędzie się już wkrótce.

Źródło: suntimes, wttw
Foto: City of Chicago, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Do 1 grudnia płacimy podatek od nieruchomości w powiecie Cook. Maria Pappas mówi jak to zrobić

Opublikowano

dnia

Autor:

Właściciele nieruchomości w powiecie Cook mają czas do 1 grudnia na zapłatę II raty podatku od nieruchomości za 2022 rok. O tym co należy wiedzieć o tej płatności, mówi na naszej antenie Skarbnik Powiatu Cook, Maria Pappas, w specjalnym wywiadzie.

Podatek od nieruchomości w powiecie Cook jest płatny w dwóch ratach. Zazwyczaj pierwsza rata podatku od nieruchomości była płatna do 1 marca, a druga rata do 1 sierpnia.

W tym roku termin płatności pierwszej raty podatku od nieruchomości został przesunięty na 3 kwietnia, co dało właścicielom aż 242 dni pomiędzy terminami tych dwóch płatności. Jednak dzień 1 grudnia zbliża się nieubłaganie.

Co na temat płatności II raty podatku mówi Skarbnik Powiatu Cook, Maria Pappas?

Rachunki dotyczące tej płatności zostały wysłane 1 lub 2 listopada, wyjaśnia Maria Pappas. Jeśli jednak nie dotarły do kogoś to ta osoba może samodzielnie pobrać swoje rozliczenie z strony Cookcountytreasurer.com

W górnej części tej strony jest zamieszczone nagranie video w j. polskim, które wszystko wyjaśnia.

Jakie zniżki od podatku od nieruchomości możemy uzyskać?

Seniorzy mogą uzyskać zniżkę jeśli mają powyżej 65 lat i zarobki nie przekraczające 65 000 dolarów.

Można także dostać zniżkę po 500 dolarów za każdy z ostatnich 4 lat. Łącznie można obniżyć swój podatek od nieruchomości o maksymalnie 6 000 dolarów, tłumaczy Skarbnik Powiatu Cook.

Jaka pomoc jest dostępna dla osób mówiących po polsku, poza nagraniem video?

Maria Pappas, wydała w sierpniu nowy przewodnik wyjaśniający system podatku od nieruchomości w Illinois. Osoby chcące sprawdzić, czy nie płacą zbyt dużo i w jaki sposób mogą zaoszczędzić, powinny się z nim zapoznać. O instrukcji pisaliśmy 3 sierpnia, jest ona dostępna tutaj.

Przewodnik zawiera również szczegółowe informacje na temat zwolnień podatkowych pozwalających zaoszczędzić pieniądze, które pomagają obniżyć podatek.

Jak zapłacić rachunek?

Mieszkańcy powiatu Cook mogą płacić podatek od nieruchomości na pięć sposobów.

Płatności można dokonywać:

  • online na stronie cookcountytreasurer.com
  • w dowolnym banku Chase w stanie Illinois
  • w ponad 100 bankach społecznościowych, jeśli podatnik jest posiadaczem konta
  • pocztą
  • w biurze skarbnika pod adresem 118 N. Clark St., pokój 112, Chicago

Innowacyjne narzędzie internetowe na stronie Cookcountytreasurer.com po raz pierwszy oblicza zmiany z roku na rok dla każdej ustawy o podatku od nieruchomości i pokazuje, na co idą pieniądze z podatków.

Nowa funkcja „Where Your Money Goes zapewnia jasny obraz tego, jak zmieniała się kwota podatku od nieruchomości danego właściciela. Oblicza także kwotę, jaką indywidualny właściciel był winien każdemu okręgowi szkolnemu lub innej jednostce samorządu lokalnego w ciągu ostatnich dwóch lat.

Wyższe rachunki podatkowe w tym roku były częściowo wynikiem zwiększonych opłat – kwoty, o którą ubiegają się okręgi opodatkowujące – oraz przeniesienia ciężaru podatkowego na właścicieli domów z firm w wyniku ponownych naliczeń na północnych przedmieściach. O tej kwestii pisaliśmy 31 października.

Rachunki również wzrosły, częściowo ze względu na przepis zwany Recapture, który zaczął obowiązywać w roku podatkowym 2021 w związku ze zmianą prawa stanowego.

Funkcja Recapture umożliwia szkołom i innym organom utrzymującym się z podatków odzyskanie pieniędzy zwróconych właścicielom nieruchomości, których wysokość została obniżona przez Komisję Apelacyjną ds. Podatku od Nieruchomości stanu Illinois, sądy stanowe lub urzędy okręgowe.

Cała rozmowa ze Skarbnikiem Powiatu Cook, Marią Pappas, na antenie Radia Deon Chicago znajduje się poniżej:

 

Źródło: informacja własna
Foto: Biuro Skarbnika Powiatu Cook, istock/supawat bursuk/wutwhanfoto/designer491/
Czytaj dalej

News Chicago

Kandydaci na start: Rozpoczyna się zgłaszanie do prawyborów w Illinois w marcu 2024 r

Opublikowano

dnia

Autor:

Poniedziałkowy poranek wyznacza oficjalny początek cyklu wyborczego w 2024 r. w Illinois, otwierając tygodniowy okres, w którym kandydaci startujący w wyborach lokalnych, stanowych, do Kongresu i sędziów muszą złożyć podpisy, które zbierali przez ostatnie dwa miesiące, aby uzyskać miejsce na karcie do głosowania.

Liczba wymaganych podpisów różni się w zależności od urzędu, o który stara się kandydat.

Jak podaje strona internetowa State of Illinois Board of Elections, kandydaci na stanowiska w Kongresie, na stanowiskach ustawodawczych i sądowych lub na jakiekolwiek stanowiska wybierane przez wyborców z wielu okręgów będą składali swoje zgłoszenia w głównym biurze Komisji Wyborczej w Springfield.

Natomiast osoby zamierzające ubiegać się o stanowiska w urzędach okręgowych złożą wymagane dokumenty u urzędnika okręgowego.

Do obsadzenia jest 17 miejsc w Izbie Reprezentantów USA, 141 miejsc w Zgromadzeniu Ogólnym stanu Illinois lub 77 wakatów na stanowiskach sędziowskich.

Po złożeniu wniosku zarząd wyznacza termin na wniesienie sprzeciwu wobec petycji kandydatów. Zazwyczaj przeciwnicy lub działacze partii będą próbowali wyrzucić nowicjusza z karty do głosowania ze względu na podpisy, które mogły nie zostać zebrane prawidłowo lub, w niektórych przypadkach, okazują się fałszywe.

Kandydaci, którzy ustawią się w kolejce przed godziną 8:00AM, wezmą udział w loterii o pierwsze miejsce na karcie do głosowania. Losowanie zaplanowano na 13 grudnia.

Niektórzy kandydaci próbują innego mitu przewagi, czekając do ostatniej godziny ostatniego dnia składania wniosków, czyli 4 grudnia w godzinach od 4:00PM do 5:00PM. Ta pula kandydatów bierze udział w loterii, aby znaleźć się na dole listy.

Zarząd zatwierdzi prawybory na swoim styczniowym posiedzeniu odbędą się one we wtorek, 19 marca 2024 roku. Zgodnie z kalendarzem State of Illinois Board of Elections, zarejestrowani wyborcy mogą zacząć zamawiać karty do głosowania korespondencyjnego już od 20 grudnia.

Tegoroczna data składania wniosków sygnalizuje powrót do normalności w porównaniu z ostatnim cyklem wyborów stanowych, który został spowolniony przez opóźnienia w danych ze spisu ludności USA w 2020 r., co wywołało reakcję łańcuchową.

Nastąpiło spowolnienie procesu zmiany okręgów wyborczych w 2021 r. i zmianę typowych prawyborów w Illinois z połowy marca na wybory w czerwcu w zeszłym roku. Zamiast zwykłego zgłaszania kandydatów w listopadzie 2021 r. Komisja Wyborcza przesunęła je na marzec 2022 r.

 

Źródło: nbc, wttw
Foto: State of Illinois Board of Elections, istock/SerrNovik/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu