Połącz się z nami

News USA

Mounjaro pod nazwą Zepbound – nowa nadzieja dla grubasów na utratę nadwagi

Opublikowano

dnia

W środę Agencja ds. Żywności i Leków FDA zatwierdziła hitowy lek firmy Eli Lilly na odchudzanie, którego aktywny składnik, tyrzepatid, został już zatwierdzony do leczenia cukrzycy typu 2 pod nazwą Mounjaro w maju 2022 r. Nowe pozwolenie oznacza, że dorośli cierpiący na otyłość lub nadwagę i co najmniej jedną chorobę związaną z nadwagą mogą stosować lek, który będzie sprzedawany jako Zepbound.

Jak wynika z komunikatu Eli Lilly, Zepbound powinien być dostępny w USA do końca roku, a jego cena katalogowa wynosi około 1060 dolarów za miesięczną dostawę.

Przed środowym zatwierdzeniem wielu pacjentów stosowało tyrzepatid poza wskazaniami lekarskimi w celu zmniejszenia masy ciała, co jeszcze bardziej zwiększyło zapotrzebowanie na leki, które mogą pomóc pacjentom zrzucić zbędne funty.

Należą do nich także Wegovy i Ozempic, firmy Novo Nordisk. Wszystkich trzech leków brakuje w aptekach od miesięcy z powodu wciąż rosnącego popytu.

Zatwierdzenie w terapii związanej z odchudzaniem dodatkowo ugruntowuje pozycję Eli Lilly jako groźnego konkurenta Novo Nordisk na rozwijającym się rynku leków na otyłość, który według analityków z Wall Street może urosnąć do branży wartej 100 miliardów dolarów do 2030 r.

Otyłość dotyka szacunkowo 650 milionów dorosłych na całym świecie i jest problemem dla 40% dorosłej populacji w USA.

„Otyłość i nadwaga to poważne schorzenia, które mogą być powiązane z niektórymi z głównych przyczyn zgonów, takimi jak choroby serca, udar i cukrzyca” – potwierdza dr John Sharretts, dyrektor wydziału cukrzycy, zaburzeń lipidowych i otyłości w komisji FDA, Centrum Oceny i Badań Leków.

Jaką skuteczność ma Zepbound

Zepbound to zastrzyk podawany raz w tygodniu, a dawkę należy zwiększać w okresie 4 do 20 tygodni, aby osiągnąć docelową wielkość wynoszącą 5, 10 lub 15 miligramów na tydzień. Lek działa poprzez aktywację dwóch naturalnie wytwarzanych hormonów w organizmie: GLP-1i GIP.

Połączenie to spowalnia opróżnianie żołądka, sprawiając, że ludzie czują się syci na dłużej.

Wg FDA  zatwierdzenie leku opierało się na dwóch niedawno przeprowadzonych badaniach Eli Lilly dotyczących tyrzepatidu, w których oceniano jego wpływ na utratę wagi po 72 tygodniach stosowania.

W badaniu z udziałem ponad 2500 dorosłych chorych na otyłość, ale nie na cukrzycę, osoby przyjmujące 5 miligramów tyrzepatidu przez 72 tygodnie straciły średnio około 16% masy ciała. Wyższe dawki leku wiązały się z jeszcze większą utratą masy ciała, przy czym dawka 15 miligramów prowadziła średnio do 22,5% utraty masy ciała.

Inne badanie wykazało, że tyrzepatid spowodował aż do 15,7% utraty masy ciała u osób otyłych lub z nadwagą i chorych na cukrzycę typu 2.

Ceny i dostępność

Nadal dużym wyzwaniem pozostaje dostęp do tyrzepatidu i innych metod leczenia cukrzycy i otyłości.

Cena tyrzepatidu stosowanego w leczeniu utraty wagi wynosi 1059,87 dolarów miesięcznie za sześć różnych wielkości dawek, czyli o około 20% mniej niż w przypadku leku Wegovy, podała Eli Lilly w komunikacie prasowym. Firma zauważyła, że kwota, którą pacjent płaci z własnej kieszeni, będzie prawdopodobnie niższa, jeśli będzie miał ubezpieczenie.

Eli Lilly poinformowała również, że uruchamia program komercyjnych kart oszczędnościowych, aby rozszerzyć dostęp do Zepbound, dzięki czemu osoby posiadające ubezpieczenie leku będą mogły zapłacić zaledwie 25 dolarów za jednomiesięczną lub trzymiesięczną receptę. Tymczasem ci, których ubezpieczenie nie obejmuje Zepbound, mogą być w stanie zapłacić zaledwie 550 dolarów za kurację.

Firma Eli Lilly oświadczyła również, że pracuje nad zwiększeniem mocy produkcyjnych tyrzepatidu w obliczu zwiększonego popytu.

 

Źródło: cnbc
Foto:  Eli Lilly, istock/Liudmila Chernetska/ mapo/Nattakorn Maneerat/

News USA

Kościół może karmić bezdomnych wedle ich potrzeb, orzekł Departament Sprawiedliwości

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) poparł w tym miesiącu Kościół Episkopalny stanu Oregon w sporze prawnym dotyczącym prowadzonego przez ten kościół od lat programu posiłków dla bezdomnych. O słusznej decyzji Departamentu, by pomagać potrzebującym wedle ich potrzeb mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Kościół episkopalny Św. Tymoteusza w Brookings w stanie Oregon od lat regularnie zapewnia posiłki bezdomnym w okolicy przez maksymalnie sześć dni w tygodniu, ale w 2021 r. miasto nakazało, aby mogło to robić tylko przez dwa dni w tygodniu.

Następnie Kościół pozwał miasto w związku z tym nakazem, a w tym tygodniu Departament Sprawiedliwości złożył oświadczenie popierające jego działania.

Departament Sprawiedliwości stwierdził w komunikacie prasowym, że nowe zarządzenie miasta może być sprzeczne z federalną ustawą o użytkowaniu gruntów religijnych i osobach zinstytucjonalizowanych (RLUIPA), która chroni osoby fizyczne, domy modlitwy i inne instytucje religijne przed dyskryminacją ze względu na przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego i zabytków.

Departament zauważył, że Św. Tymoteusz zapewnia posiłki od czterech aż do sześciu dni w tygodniu potrzebującym osobom ze swojej społeczności. Zarządzenie miasta, które zabrania kościołowi ich serwowania przez więcej niż dwa dni w tygodniu, było uznaniowe, jak stwierdził Departament Sprawiedliwości.

Nowy system pozwoleń miasta został wprowadzony w życie po skargach sąsiadów na działalność w kościele.

Departament Sprawiedliwości w swoim wniosku z szacunkiem zwrócił się do sądu o odrzucenie wniosku miasta w tej sprawie.

Na swojej stronie internetowej Św. Tymoteusz podaje, że jadłodajnia i klinika pomocowa oferują między innymi gorące posiłki cztery dni w tygodniu, prysznice w godzinach pracy i bony na pranie.

 

Źródło: cna
Foto: DOJ, istock/kuarmungadd/
Czytaj dalej

News USA

Nie żyje Henry Kissinger – człowiek, który przez lata kształtował politykę zagraniczną USA

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę w swoim domu zmarł Henry Kissinger, były Sekretarz Stanu USA i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, który w młodości uciekł z nazistowskich Niemiec i stał się jedną z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych postaci polityki zagranicznej w historii Ameryki. Miał 100 lat.

Henry Kissinger był synonimem polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych w latach 70-tych.

Otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc w zorganizowaniu zakończenia zaangażowania wojskowego Stanów Zjednoczonych w wojnę w Wietnamie. Przypisuje mu się także tajną dyplomację, która pomogła prezydentowi Richardowi Nixonowi otworzyć komunistyczne Chiny na Stany Zjednoczone i Zachód, co zostało podkreślone wizytą Nixona w tym kraju w 1972 r.

Wielu jednak krytykowało Kissingera za bombardowania Kambodży podczas wojny w Wietnamie, które doprowadziły do powstania ludobójczego reżimu Czerwonych Khmerów, oraz za jego poparcie dla zamachu stanu przeciwko demokratycznemu rządowi w Chile.

Na Bliskim Wschodzie Henry Kissinger przeprowadził coś, co stało się znane jako „dyplomacja wahadłowa”, aby oddzielić siły izraelskie i arabskie po zakończeniu wojny Jom Kippur w 1973 roku.

Jego podejście do stosunków amerykańsko-sowieckich oparte na „odprężeniu”, które pomogło złagodzić napięcia i doprowadziło do kilku porozumień o kontroli zbrojeń, w dużej mierze determinowało postawę Stanów Zjednoczonych aż do ery Ronalda Reagana.

Jednak wielu członków Kongresu sprzeciwiło się tajności podejścia Nixona-Kissingera do polityki zagranicznej, a działacze na rzecz praw człowieka atakowali zaniedbanie przez Kissingera praw człowieka w innych krajach.

Żadna sprawa nie skomplikowała dziedzictwa Kissingera bardziej niż wojna w Wietnamie. Kiedy Nixon objął urząd w 1969 r. – po obiecaniu „tajnego planu” zakończenia wojny – w Wietnamie zginęło około 30 000 Amerykanów.

Pomimo wysiłków mających na celu przeniesienie większej odpowiedzialności bojowej na rząd Wietnamu Południowego, krytycy oskarżali Nixona i Kissingera o niepotrzebne przedłużanie wojny, która ostatecznie zakończyła się upadkiem Sajgonu w 1975 r. i śmiercią ponad 58 000 Amerykanów .

Podejmując wysoce kontrowersyjną decyzję, Henry Kissinger podzielił się Pokojową Nagrodą Nobla w 1973 r. ze swoim północnowietnamskim odpowiednikiem Le Duc Tho za zawarte w tym roku paryskie porozumienia pokojowe.

Powołując się na brak rzeczywistego pokoju w Wietnamie, Tho odmówił jej przyjęcia, a dwóch członków Komitetu Nobla złożyło rezygnację w proteście przeciwko podziałowi nagrody.

Chociaż jego era jako wpływowego architekta amerykańskiej polityki zagranicznej dobiegła końca wraz z upadkiem Nixona w wyniku skandalu Watergate, Kissinger nadal był niezależnym inicjatorem i posiadał wpływ na dyplomację USA.

„Żeby negocjować, trzeba zrozumieć sposób postrzegania drugiej strony świata. Muszą także zrozumieć naszą percepcję. Obie strony muszą podjąć decyzję, że spróbują pogodzić te różnice” – Henry Kissinger powiedział w 2008 roku Fareedowi Zakarii w CNN.

W latach 70-tych Henry Kissinger trzy lata z rzędu zajmował pierwsze miejsca w ankiecie „Najbardziej podziwianego mężczyzny” Instytutu Gallupa, a jego życie osobiste, wystąpienia publiczne i wieczory w słynnym nowojorskim klubie Studio 54 kiedyś regularnie pojawiały się na pierwszych stronach gazet.

Kissinger pozostawił żonę Nancy, dwójkę dzieci z pierwszego małżeństwa, Elizabeth i Davida, oraz pięcioro wnucząt.

Urodzony 27 maja 1923 roku w Furth w Niemczech Henry Kissinger, który był Żydem, uciekł przed prześladowaniami nazistowskimi i przybył do Stanów Zjednoczonych w 1938 roku.

Został naturalizowanym obywatelem w 1943 r., zanim służył w czasie II wojny światowej, a później uzyskał doktorat na Uniwersytecie Harvarda, gdzie zaczął wykładać. Jednak pokusa służby publicznej przywiodła go do pracy rządowej – został doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego, a następnie Sekretarzem Stanu Nixona.

Podczas ceremonii zaprzysiężenia Kissingera na sekretarza stanu w 1973 r. Nixon nazwał wydarzenie bardzo znaczącym. Po raz pierwszy w historii naturalizowany obywatel został Sekretarzem Stanu Stanów Zjednoczonych.

Po rezygnacji Nixona Kissinger nadal był Sekretarzem Stanu za prezydenta Geralda Forda, ale późniejsze lata jego urzędowania naznaczone były frustracją.

Konserwatyści w Partii Republikańskiej sprzeciwiali się jego podejściu do „odprężenia” wobec Związku Radzieckiego a Wietnam Południowy został w 1975 roku opanowany przez komunistyczny Wietnam Północny, pomimo wcześniejszych porozumień pokojowych.

Po opuszczeniu Departamentu Stanu w 1977 r. Kissinger stał się płodnym autorem podróżującym po całym świecie i międzynarodowym konsultantem.

Na krótko powrócił do rządu federalnego w 2002 r., kiedy prezydent George W. Bush mianował go na stanowisko szefa komisji badającej wydarzenia poprzedzające ataki terrorystyczne z 11 września. Jednak Kissinger złożył rezygnację zaledwie miesiąc później w wyniku pytań o potencjalny konflikt interesów.

Jego pisma i porady dotyczące geopolityki pozostają lekturą obowiązkową w środowisku zajmującym się polityką zagraniczną w Stanach Zjednoczonych i za granicą – mimo że jego krytycy pozostają równie krytyczni.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Mężczyzna ukradł auto na Manhattanie, rozbił go i nieźle narozrabiał..

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę w Nowym Jorku domniemany złodziej samochodów położył się przed autobusem, który zatrzymał ruch w Midtown, a następnie wskoczył na na dach SUV-a Cadillaca. A wszystko zaczęło się od tego, że ukradł samochód i zderzył się nim z taksówką – jak pokazują nagrania wideo.

Chaos na ulicy Nowego Jorku nastąpił, gdy 37-letni Terrence Brooks otworzył drzwi auta 69-letniego właściciela gdy stało ono przy skrzyżowaniu 55th Street i Broadway w niedzielę około godziny 11:00AM.

Napastnik powiedział kierowcy, że „podoba mu się ten samochód”, po czym ukradł Hyundaia Genesis i odjechał – jak wynika ze skargi kryminalnej. Ale złodziej nie dotarł daleko. Wg dokumentów sądowych dość szybko zderzył się z taksówką, gdy wjechał na czerwonym świetle w 55th Street.

Dalszy ciąg wydarzeń, które nagrali nowojorscy przechodnie był jeszcze bardziej zaskakujący – Brooks pobiegł kawałek ulicą a następnie położył się przed autobusem, zakłócając ruch na ruchliwym skrzyżowaniu. Jak widać na nagraniu, podejrzany wymachuje rękami, gdy świadkowie każą kierowcy autobusu nie ruszać z miejsca.

Kiedy Brooks w końcu wstał, zaczął uciekać przed policjantami i wskoczył na dach czarnego SUV-a Cadillaca, rozbijając przednią szybę. Na nagraniu widać, że policjanci krzyczą na niego, gdy on przechadza się po samochodzie.

Oszołomiony kierowca SUV-a ostatecznie uderzył Brooksa, a policjanci w końcu powalili go na ziemię.

Po tym szalonym incydencie policja poinformowała, że Terrence Brooks został oskarżony o kradzież samochodu i lekkomyślną jazdę.

Z dokumentów sądowych wynika, że kierowca taksówki został zabrany do szpitala z bólami prawego biodra i pleców, a jego pasażerka również została wysłana do lokalnego szpitala z powodu bólu prawego biodra.

Po postawieniu Brooksa w stan oskarżenia sędzia wyznaczył kaucję w wysokości 35 000 dolarów. Oskarżony, który w 2020 r. usłyszał zarzuty napaści za rzekome uderzenie osoby kijem, stanie przed sądem w piątek.

Źródło: foxnews
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu