Połącz się z nami

News Chicago

Wilki mają 30 lat! Robert Gawliński zaprasza słuchaczy Radia Deon na jubileuszowy koncert grupy w Rosemont

Opublikowano

dnia

Trudno uwierzyć, ale już ponad 30 lat na scenie jest Robert Gawliński. Wokalista, autor tekstów i kompozytor zespołu Wilki uczci ten wspaniały jubileusz także w Chicago, występując dla swoich fanów wśród Polonii. Koncert, który odbędzie się już w tą sobotę w Rosemont, lider polskiej grupy zapowiada na naszej antenie.

Wilki to jeden z fenomenów polskiej sceny muzycznej, zespół w którym eksplodował talent Roberta Gawlińskiego. “Son Of The Blue Sky”, “Beniamin”, “Moja Baby”, “Baśka”, “Ja ogień ty woda” – to tylko niektóre z ich wspaniałych przebojów.

Wokalista aktualnie dzieli czas między Polskę a Grecję, podobnie jak wielu mieszkańców Stanów Zjednoczonych, którzy uciekają przed zimą na południe, chociażby na Florydę.

Robert Gawliński przez 10 lat regularnie spędzał część roku w Grecji, aż zdecydował się na wybudowanie tutaj swojego drugiego domu. Dzięki temu, jak mówi, „przedłuża sobie lato” tak by zimy zostało jedynie 3 miesiące.

„Wiadomo, że Polska zawsze pozostanie mi bliższa, bo to moja ojczyzna” podkreśla lider zespołu Wilki, ale w Grecji jest „inne życie”.

„Ciągle słońce” mówi Robert Gawliński, dodając, że „inaczej się wstaje, inaczej chce się komponować, pracować”.

Porównując swoje liczne wyjazdy na koncerty zagraniczne, wokalista grupy Wilki, mówi, że najwięcej przyjaciół ma właśnie w Stanach Zjednoczonych, dlatego najlepiej wspomina swoje odwiedziny w Ameryce.

Do tych przyjaciół należy cała grupa muzyków z lat 80-tych, których zna jeszcze ze sceny rzeszowskiej, a którzy są tu już na stałe, czy mieszkający w Chicago Janusz Klonowski.

Koncerty w Ameryce „mają zawsze taki szczególny wymiar dla nas” zaznacza Robert Gawliński.

Na koncercie w Chicago nie zabraknie popularnych przebojów Wilków i kultowej już „Baśki”. „”Baśkę” fajnie się gra” mówi lider zespołu, podobnie jak utwór „Bohema”, ponieważ nie są stricte rockowe. Dlatego te piosenki nigdy się nie nudzą, a wokalista śpiewa je wręcz automatycznie.

Robertowi Gawlińskiemu zdarza się tak pilnie obserwować ludzi w czasie koncertu, że czasem zapomina słów w pewnym momencie – ale wtedy zawsze może liczyć na publiczność, która zna je na pamięć.

„Pierwszy milion dolarów zarobiłem dzięki „Baśce”” wspomina lider Wilków. To były pierwsze pieniądze, które mógł odłożyć i zainwestować, mimo, że nie zarabiał mało wcześniej.

Od niedawna z Robertem Gawlińskim grają także jego synowie – bliźniacy Emanuel i Beniamin. Beniamin dołączył do grupy jako pierwszy – gra na gitarze i instrumentach klawiszowych. Emanuel pojawił się w szeregach zespołu w 2019 r. i gra na basie.

Żona Roberta, Monika, jest od początku menedżerką grupy.

„Duże zespoły, które robią karierę w Ameryce – to ci faceci są trochę gośćmi w domu” zaznacza artysta, mówiąc, że jest to poważny problem dla budowania ich relacji z dziećmi. Muzyk zaznacza, że ze swoimi synami cały czas ma świetny kontakt, choć nie sądzi by przejęli po nim przewodnictwo zespołu.

Koncert zespołu Wilki w Chicago odbędzie się 11 listopada o 9:00 PM (drzwi otwierają się o 7:00 PM), w Joe’s Live Rosemont, przy 5441 Park Pl, Rosemont, IL 60018

Bilety w cenie od 72 do 110 dolarów dostępne są tutaj.

Robert Gawliński osobiście serdecznie zaprasza:

Robert Gawliński przyszedł na świat 31 sierpnia 1963 roku w Warszawie. Dorastał na warszawskim Grochowie, dzielnicy, która nie cieszyła i nadal nie cieszy się najlepszą reputacją. Ojciec opuścił rodzinę, gdy przyszły rockman miał zaledwie 7 lat. Wychowywała go matka, a męskim autorytetem stał się dziadek.

W ósmej klasie założył pierwszy zespół rockowy. Tych grup było kilka.

Zespól Wilki założył w 1992 roku, znaleźli się w nim: gitarzysta Mikis Ciupas, basista Marek Chrzanowski, perkusista Marek Szyszko i klawiszowiec Michał Rollinger. Sprzedali 200 tysięcy egzemplarzy pierwszej płyty. Po pierwszym sukcesie Robert Gawliński poszedł ścieżką solową. Jednak zespół Wilki pomyślnie się reaktywował.

Zespół nagrał w sumie 9 albumów: Wilki (1992), Przedmieścia (1993), Acousticus Rockus (1994), 4 (2002), Watra (2004), Obrazki (2006), Światło i mrok (2012), Przez dziewczyny (2016) i Wszyscy marzą o miłości (2022).

Robert Gawliński wydał także 5 albumów solowych : Solo (1995), Kwiaty jak relikwie (1997), X (1998), Gra (1999) i Kalejdoskop (2010).

 

Źródło: informacja własna, filmweb
Foto: YouTube, Wilki, wikimedia/ Wojciech Pędzich 

News USA

Babcie z Indiany zapraszają na pyszne pierogi do Whiting. Dziś rusza Pierogi Fest!

Opublikowano

dnia

Autor:

Kultowy Whiting Pierogi Fest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych letnich festiwali w rejonie Chicago, ulubiony przez miłośników polskiego specjału – pierogów. Muzyczną gwiazdą tego wydarzenia będzie Sugar Ray.

Whiting Pierogi Fest potrwa od piątku 26 lipca do niedzieli 28 lipca i będzie otwarty w godzinach 11:00AM-11:00PM, zarówno w piątek, jak i sobotę oraz w godzinach 11:00AM–5:00PM w niedzielę.

Znany z takich hitów z końca lat 90-tych, jak „Fly” i „Someday”, Sugar Ray zagra darmowy koncert o 8:30PM w sobotę 27 lipca.

Sugar Ray wystąpi na głównej scenie festiwalu – jednej z sześciu scen wydarzenia, na których wystąpi w sumie ponad 50 wykonawców. Organizatorzy festiwalu twierdzą, że w wydarzeniu weźmie udział także ponad 75 stoisk z jedzeniem, dwa ogródki piwne i ponad 50 sprzedawców dzieł sztuki i rzemiosła.

Festiwal Pierogi Fest powstał na początku lat 90-tych, z inicjatywy Marty’ego Dybel, Toma Dabertina i Darlene Beerling, którzy wpadli na pomysł uczczenia polskiego dziedzictwa kulturowego nowym festiwalem w Whiting.

Pierogi zostały wybrane jako centralny punkt honorowania dziedzictwa Europy Wschodniej, ale festiwal nigdy nie był zarezerwowany wyłącznie dla jednej kultury. Wszystkie potrawy świata są mile widziane, a na przestrzeni lat podczas imprezy zaprezentowano wiele różnych rodzajów pysznych kuchni.

Pierwszy festiwal zorganizowano w 1993 roku i obejmował tylko około 50 stóp długości ulicy, z zaledwie garstką sprzedawców i grupę kilkudziesiąt osób w paradzie. W ciągu półtora dnia podano wtedy około 1200 pierogów. W kolejnych latach impreza rozrosła się i zyskała wielką popularność.

Festiwal tradycyjnie odwiedza grupa polskich babć z Indiany, zwanych „buscia”, które pojawiają się także na innych lokalnych imprezach – paradach, wydarzeniach sportowych, świętach i prowadzą własne pokazy kulinarne.

Festiwal został uznany przez TripAdvisor za jednego z 10 najdziwniejszych festiwali na świecie (top 10 wackiest festivals on the planet).

W tym roku Whiting Pierogi Fest zostanie zorganizowany już 29. raz. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: Pierogi Fest
Czytaj dalej

News Chicago

DuPage County Fair zaprasza do Wheaton. Będą zwierzęta i pokaz świetlny dronów

Opublikowano

dnia

Autor:

Na DuPage County Fair goście mogą zobaczyć wyścigi świń, rzucać się kawałkami arbuza, nauczyć się sztuki uprawy pomidorów albo podążać za pędzonym stadem owiec. Jarmark powiatowy, który rozpoczyna się dzisiaj w Wheaton potrwa cztery dni. Poza wiejskimi tradycjami uczestnicy zobaczą też wspaniały pokaz świetlny dronów.

W czasie trzech wieczorów DuPage County Fair, drony wystartują z północnego krańca terenu targowego i utworzą różnego rodzaju ruchome kształty na wysokości około 400 stóp. Na nocnym niebie tłumy zobaczą świnię machającą ogonem, Statuę Wolności i obracający się diabelski młyn — a wszystko przy piosenkach country i patriotycznych hymnach.

Po dwóch latach organizowania trzydniowego wydarzenia, jarmark powiatu DuPage, za którym stoi organizacja non-profit DuPage County Fair Association, rozszerzono do czterech dni. Chociaż pełne pokazy zwierząt gospodarskich należą już do przeszłości, impreza pozostaje wierna rolniczym korzeniom regionu.

Oznacza to, że na terenie targów odbędzie się turniej siatkówki na trawie i „AgVentureland” — obszar, w którym dzieci mogą łuskać kukurydzę i śmigać na traktorze na pedały. W stodołach jarmarkowych zamieszkają świnie i kozy.

Goście jarmarku będą mogli także się cieszyć muzyką na żywo, różnorodnym jedzeniem oraz przejażdżkami na karuzelach – obecny będzie m. in. ogromny diabelski młyn, a zespół Bear Hollow Wood Carvers zamieni ciężkie kłody w misterne dzieła sztuki za pomocą piły łańcuchowej.

Poza DuPage County Fair, na terenach targowych powiatu DuPage odbywają się inne targi, spotkania kulturalne, w tym niedawne Chicago Scots’ Highland Games oraz inne wydarzenia.

DuPage County Fair będzie otwarty w czwartek od 11:00AM do 10:00PM, w piątek od 11:00AM do 11:00PM, w sobotę od 12:00PM do 11:00PM, w niedzielę od 12:00PM do 8:00PM.

Wstęp kosztuje 12 USD dla osób od 13 lat8 USD dla seniorów i dzieci w wieku 6-12 lat; dzieci w wieku 5 lat i młodsze wchodzą za darmo. Można także nabyć mega karnet za 35 USD, który obejmuje wstęp i nieograniczoną liczbę przejażdżek karnawałowych przez cały dzień.

Pokazy świetlne dronów odbywają się o 9:30PM w czwartek oraz o 10:15PM w piątek i sobotę. Więcej informacji można znaleźć na dupagecountyfair.org.

W ten weekend trwa także Lake County Fair, o którym pisaliśmy tutaj.

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, DuPage County Fair
Czytaj dalej

News Chicago

Venardos Circus, prawdziwy, objazdowy cyrk bez zwierząt, przybywa do Lisle

Opublikowano

dnia

Autor:

Venardos Circus, będzie dawał występy w Lisle w dniach od 22 sierpnia do 1 września, na terenie Uniwersytetu Benedyktyńskiego, 5700 College Road. Program przygotowany z okazji 10. rocznicy cyrku będzie świętować „Dekadę Marzeń” pod wielkim biało-czerwonym dachem, zapewniając gościom zupełnie nowe wrażenia.

W programie zaprezentowana zostanie muzyka z tras koncertowych odbywających się na przestrzeni lat, ale ze świeżymi występami i odświeżonym przedstawieniem. Venardos Circus podróżuje obecnie z nowym, specjalnie wykonanym, włoskim namiotem w czerwono-białe paski, który oferuje obszerne siedzenia zapewniające wciągające wrażenia i lepszy widok.

Goście będą mieli okazję poznać wielowiekową cyrkową tradycję odkrytą na nowo dla nowego pokolenia. Wykonawcy są także załogą tej objazdowej trasy, podobnie jak w oryginalnej tradycji cyrkowej. W Venardos Circus nie ma zwierząt.

Przyjazny rodzinom cyrk objazdowy wystąpi w dniach 22 sierpnia do 1 września, na terenie Uniwersytetu Benedyktyńskiego w Lisle.

Harmonogram występów:

  • czwartek, 22 sierpnia – 7:00PM; noc otwarcia
  • piątek, 23 sierpnia — 7:00PM
  • sobota, 24 sierpnia — 2.00 i 5:00PM
  • niedziela, 25 sierpnia — 2.00 i 5:00PM
  • środa, 28 sierpnia — 7:00PM
  • czwartek, 29 sierpnia — 7:00PM
  • piątek, 30 sierpnia — 7:00PM
  • sobota, 31 sierpnia — 11:00, 2.00 i 5:00PM
  • niedziela, 1 września – 2.00 i 5:00PM

Ceny biletów wstępu ogólnego zaczynają się od 16,95 dolarów dla dzieci poniżej 12 roku życia i 27,95 dolarów dla dorosłych. Jedno dziecko na rękach (w wieku 2 lat lub młodsze, siedzące na kolanach osoby dorosłej) ma wstęp bezpłatny z każdą płacącą osobą dorosłą. Dostępne są także miejsca siedzące Premier Gallery i VIP Experience.

W nowym, większym namiocie fani nadal będą cieszyć się intymną atmosferą i bliskością wykonawców, ale dzięki wyższej konstrukcji namiotu będą mogli cieszyć się lepszymi widokami na występy powietrzne.

VIP Experience będzie oferować przydzielone miejsca siedzące najbliżej sceny, z gośćmi eskortowanymi na ich stanowiska oraz inne specjalne atrakcje. Miejsca siedzące w Premier Gallery zostaną umieszczone na wielopoziomowym podwyższeniu, aby zapewnić lepszą widoczność.

Bilety i informacje można znaleźć na stronie venardoscircus.com.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Venardos Circus
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu