Połącz się z nami

News Chicago

Wilki mają 30 lat! Robert Gawliński zaprasza słuchaczy Radia Deon na jubileuszowy koncert grupy w Rosemont

Opublikowano

dnia

Trudno uwierzyć, ale już ponad 30 lat na scenie jest Robert Gawliński. Wokalista, autor tekstów i kompozytor zespołu Wilki uczci ten wspaniały jubileusz także w Chicago, występując dla swoich fanów wśród Polonii. Koncert, który odbędzie się już w tą sobotę w Rosemont, lider polskiej grupy zapowiada na naszej antenie.

Wilki to jeden z fenomenów polskiej sceny muzycznej, zespół w którym eksplodował talent Roberta Gawlińskiego. “Son Of The Blue Sky”, “Beniamin”, “Moja Baby”, “Baśka”, “Ja ogień ty woda” – to tylko niektóre z ich wspaniałych przebojów.

Wokalista aktualnie dzieli czas między Polskę a Grecję, podobnie jak wielu mieszkańców Stanów Zjednoczonych, którzy uciekają przed zimą na południe, chociażby na Florydę.

Robert Gawliński przez 10 lat regularnie spędzał część roku w Grecji, aż zdecydował się na wybudowanie tutaj swojego drugiego domu. Dzięki temu, jak mówi, „przedłuża sobie lato” tak by zimy zostało jedynie 3 miesiące.

„Wiadomo, że Polska zawsze pozostanie mi bliższa, bo to moja ojczyzna” podkreśla lider zespołu Wilki, ale w Grecji jest „inne życie”.

„Ciągle słońce” mówi Robert Gawliński, dodając, że „inaczej się wstaje, inaczej chce się komponować, pracować”.

Porównując swoje liczne wyjazdy na koncerty zagraniczne, wokalista grupy Wilki, mówi, że najwięcej przyjaciół ma właśnie w Stanach Zjednoczonych, dlatego najlepiej wspomina swoje odwiedziny w Ameryce.

Do tych przyjaciół należy cała grupa muzyków z lat 80-tych, których zna jeszcze ze sceny rzeszowskiej, a którzy są tu już na stałe, czy mieszkający w Chicago Janusz Klonowski.

Koncerty w Ameryce „mają zawsze taki szczególny wymiar dla nas” zaznacza Robert Gawliński.

Na koncercie w Chicago nie zabraknie popularnych przebojów Wilków i kultowej już „Baśki”. „”Baśkę” fajnie się gra” mówi lider zespołu, podobnie jak utwór „Bohema”, ponieważ nie są stricte rockowe. Dlatego te piosenki nigdy się nie nudzą, a wokalista śpiewa je wręcz automatycznie.

Robertowi Gawlińskiemu zdarza się tak pilnie obserwować ludzi w czasie koncertu, że czasem zapomina słów w pewnym momencie – ale wtedy zawsze może liczyć na publiczność, która zna je na pamięć.

„Pierwszy milion dolarów zarobiłem dzięki „Baśce”” wspomina lider Wilków. To były pierwsze pieniądze, które mógł odłożyć i zainwestować, mimo, że nie zarabiał mało wcześniej.

Od niedawna z Robertem Gawlińskim grają także jego synowie – bliźniacy Emanuel i Beniamin. Beniamin dołączył do grupy jako pierwszy – gra na gitarze i instrumentach klawiszowych. Emanuel pojawił się w szeregach zespołu w 2019 r. i gra na basie.

Żona Roberta, Monika, jest od początku menedżerką grupy.

„Duże zespoły, które robią karierę w Ameryce – to ci faceci są trochę gośćmi w domu” zaznacza artysta, mówiąc, że jest to poważny problem dla budowania ich relacji z dziećmi. Muzyk zaznacza, że ze swoimi synami cały czas ma świetny kontakt, choć nie sądzi by przejęli po nim przewodnictwo zespołu.

Koncert zespołu Wilki w Chicago odbędzie się 11 listopada o 9:00 PM (drzwi otwierają się o 7:00 PM), w Joe’s Live Rosemont, przy 5441 Park Pl, Rosemont, IL 60018

Bilety w cenie od 72 do 110 dolarów dostępne są tutaj.

Robert Gawliński osobiście serdecznie zaprasza:

Robert Gawliński przyszedł na świat 31 sierpnia 1963 roku w Warszawie. Dorastał na warszawskim Grochowie, dzielnicy, która nie cieszyła i nadal nie cieszy się najlepszą reputacją. Ojciec opuścił rodzinę, gdy przyszły rockman miał zaledwie 7 lat. Wychowywała go matka, a męskim autorytetem stał się dziadek.

W ósmej klasie założył pierwszy zespół rockowy. Tych grup było kilka.

Zespól Wilki założył w 1992 roku, znaleźli się w nim: gitarzysta Mikis Ciupas, basista Marek Chrzanowski, perkusista Marek Szyszko i klawiszowiec Michał Rollinger. Sprzedali 200 tysięcy egzemplarzy pierwszej płyty. Po pierwszym sukcesie Robert Gawliński poszedł ścieżką solową. Jednak zespół Wilki pomyślnie się reaktywował.

Zespół nagrał w sumie 9 albumów: Wilki (1992), Przedmieścia (1993), Acousticus Rockus (1994), 4 (2002), Watra (2004), Obrazki (2006), Światło i mrok (2012), Przez dziewczyny (2016) i Wszyscy marzą o miłości (2022).

Robert Gawliński wydał także 5 albumów solowych : Solo (1995), Kwiaty jak relikwie (1997), X (1998), Gra (1999) i Kalejdoskop (2010).

 

Źródło: informacja własna, filmweb
Foto: YouTube, Wilki, wikimedia/ Wojciech Pędzich 

News Chicago

Bezpłatne letnie koncerty Tuesday in the Park w Northbrook startują od przyszłego tygodnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatny cykl koncertów „Tuesday in the Park” w dzielnicy Northbrook Park District, który każdego lata przyciąga tysiące widzów, powróci od przyszłego tygodnia ze spektakularnym programem muzycznej rozrywki, która z pewnością zadowoli całą rodzinę.

Miłośnicy muzyki mogą zabrać ze sobą krzesła i koce piknikowe, aby odpocząć na trawie w Village Green Park w centrum Northbrook i cieszyć się występami obejmującymi wszystkie gatunki, od bluesa po country, rock 'n roll, melodie z lat 80-tych i aktualne hity.

Każdy wtorkowy koncert rozpocznie się rozrywką dla najmłodszych, po której nastąpi występ dla wszystkich grup wiekowych – organizatorzy zapraszają wszystkich do założenia butów do tańca i pochwalenia się swoim poczuciem rytmu.

Harmonogram koncertów „Tuesday in the Park”:

25 czerwca:

 • 6:30PM Istvan and His Imaginary Band zaprezentują koncert rockowy
 • 7:15PM Rhythm Rockets, ostoja chicagowskiej sceny muzycznej od 1996 roku, zaprezentuje swoją wyjątkową markę vintage’owego rytmu i bluesa w towarzystwie trzech saksofonów, kontrabasu, perkusji i gitary.

2 lipca:

 • 6:30PM wciągający występ pioniera sceny „kindie rock” ScribbleMonster zachęci publiczność do udziału i umożliwi twórczą ekspresję.
 • 7:15PM zespół Kaleidoskop Eyes uchwyci magię The Beatles dzięki swoim marzycielskim balladom i piosenkom miłosnym oraz żywym rock’n’rollowym hitom.

9 lipca:

 • 6:30PM nominowany do nagrody Grammy dziecięcy zespół muzyczny Nanny Nikki zaprezentuje klasyczne piosenki dla dzieci.
 • 7:15PM Sushi Roll zaprezentuje mieszankę muzyki tanecznej i rock’n’rollowego szaleństwa w niezapomnianych kostiumach scenicznych inspirowanych cosplayem, anime i superbohaterami.

Rosie and the Rivets

16 lipca:

 • 6:30PM Jeanie B! wykona interaktywne przedstawienie pełne tańca i wspólnego śpiewania.
 • 7:15PM Rosie i The Rivets zagrają pełen energii występ z retrospektywnym hołdem dla pierwszych 10 lat rock’n’rolla, w którym wystąpią kobiety i wykonają utwory z lat 1954–1964.

23 lipca:

 • 6:30PM lokalny muzyk z Northbrook, Ben Tatar, oczaruje publiczność grą na wielu instrumentach i wykonaniem wielu chwytliwych piosenek.
 • 7:15PM Mackenzie O’Brien and Band zaprezentują covery popularnych hitów country i covery rockowe, a także oryginalne piosenki.

Miss Jamie’s Farm

30 lipca:

 • 6:30PM śpiewaj, tańcz, śmiej się i ucz z Farmą Miss Jamie i jej marionetkowymi przyjaciółmi, którzy wykonają piosenki zarówno nowe, jak i znane wszystkim.
 • 7:15PM przy mocnej perkusji i mocnym basie Johnny Russler & the Beach Bum Band połączą dźwięki trop rocka, reggae, surfingu i calypso, aby zachwycić publiczność swoim swobodnym klimatem.

6 sierpnia:

 • 6:30PM nastoletnia obsada Northbrook Theatre Youth Company wykona fragmenty swojej letniej produkcji „Chicago: Teen Edition”, wystawianej w dniach 16–18 sierpnia.
 • 7:15PM Valius będzie bawić się niezrównaną energią i napiętą sekcją rytmiczną, wykonując klasyczne hity od lat 60-tych po dzień dzisiejszy.

Johnny Russler & the Beach Bum Band

Wszystkie występy odbywają się we wtorki w Village Green Park, przy drogach Shermer i Meadow w centrum Northbrook. Miłośnicy koncertów mogą również cieszyć się wspaniałą różnorodnością restauracji i lodziarni w centrum miasta.

Pracownicy Northbrook Park District powitają gości w Village Green Park przy stole wypełnionym bezpłatnymi gadżetami i możliwością wzięcia udziału w bezpłatnych cotygodniowych losowaniach nagród. Na miejscu będzie obecny sponsor serii koncertów, Northbrook Bank & Trust, a także inni hojni sponsorzy wydarzenia.

W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do teatru Northbrook Theatre, mieszczącego się w centrum rekreacyjnym dzielnicy Northbrook Park District, pod adresem 3323 Walters Ave. Liczba miejsc jest ograniczona, więc obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy.

Więcej informacji na temat wtorków w parku można znaleźć na stronie nbparks.org/programs/tuesdays-in-the-park.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Northbrook Park District
Czytaj dalej

News Chicago

Kolejny film z muzyką graną na żywo przez Filharmonię Chicago to Czarna Pantera

Opublikowano

dnia

Autor:

Filharmonia Chicago zaprasza na kolejne koncerty serii Auditorium Philms, która ożywia kultowe filmy nową oprawą muzyczną. Kinowe hity są wyświetlane przy akompaniamencie partytur wykonanych podczas koncertu, przez całkowicie elektryczną, 11-osobową orkiestrę kameralną. W czerwcu muzycy zagrają do kroków Czarnej Pantery.

Nowa seria multimedialnych doświadczeń rozpoczęła się 17 lutego od północnoamerykańskiej premiery jednego z klasyków science fiction, Blade Runner, na scenie Auditorium Theatre. W kwietniu mogliśmy zobaczyć kultowego Batmana, natomiast w dniach 22-23 czerwca emitowana będzie Czarna Pantera wyprodukowana przez Marvel Studios.

Muzyka do tego filmu składa się z oryginalnej ścieżki dźwiękowej skomponowanej przez Ludwiga Göranssona oraz piosenek wykonanych przez Kendricka Lamara.

Po przeczytaniu scenariusza filmu Göransson udał się do Afryki, aby zebrać informacje na temat tradycyjnej muzyki afrykańskiej. Wykorzystał później nagrania „gadających bębnów” i tambinu łącząc te tradycyjne afrykańskie elementy z klasyczną orkiestrą, często wykorzystywaną w filmach o superbohaterach.

Filmowi towarzyszyć będzie Chicago Philharmonic pod dyrekcją Jamesa Olmsteada, co będzie doskonałą okazją do innego spojrzenia na popularny film Marvela.

Widzowie, którzy przyjdą w swoim ulubionym kostiumie superbohatera lub po prostu fantastycznym stroju mają szansę wygrać bilety na koncert Chicago Philharmonic.

Aktualny harmonogram koncertów Auditorium Philms przedstawia się następująco:

 • Black Panther Marvel Studios: koncert w sobotę, 22 czerwca o 7:30PM
 • Black Panther Marvel Studios: koncert w niedzielę 23 czerwca o 5:00PM
 • Bram Stoker’s Dracula: koncert (premiera w USA) w sobotę, 26 października o 7:30PM.
 • Love Actually: koncert w sobotę, 7 grudnia o 7:30PM

Wszystkie przedstawienia odbędą się w Auditorium Theatre pod adresem 50 East Ida B. Wells Drive Chicago, IL 60605. Więcej informacji oraz bilety można znaleźć na stronie chicagophilharmonic.org.

 

Źródło: secretchicago,
Foto: YouTube, Marvel Studios
Czytaj dalej

News Chicago

„Kite Runner”, słynna historia chłopca z Afganistanu, będzie grana w Chicago do niedzieli

Opublikowano

dnia

Autor:

Tylko do 23 czerwca możemy zobaczyć w Chicago nową sztukę opartą na znanej powieści Khaleda Hosseiniego, „Kite Runner” („Chłopiec z latawcem”). Adaptacja Matthew Spanglera pokazuje podróż człowieka, który musi zmierzyć się z przeszłością aby znaleźć odkupienie.

Afganistan jest podzielonym krajem, w którym zachodzą gwałtowne przemiany, a dwoje przyjaciół z dzieciństwa wkrótce zostaje rozdzielonych. Choć w Kabulu jest piękne popołudnie, a niebo jest pełne emocji i radości podczas zawodów w puszczaniu latawców, to żaden z chłopców nie może przewidzieć incydentu, który na zawsze zmieni ich życie.

Historia rozpoczyna się w latach 70-tych i rozgrywa na przestrzeni dwóch dekad i dwóch kontynentów. „Kite Runner” jest niezapomnianą podróżą przebaczenia i pokazuje nam, że możemy znowu być dobrzy.

Główne role grają Ramzi Khalaf jako Amir i Shahzeb Zahid Hussain jako Hassan.

Jonathan Shaboo gra role Rahima Khana, doktora Schneidera i Omara Faisala, co wymaga od niego aż 15 zmian kostiumów. Aktor ma głębokie powiązania z chicagowską sceną teatralną dzięki współpracy z Goodman Theatre, jako absolwent The School at Steppenwolf i jako członek-założyciel Bramble Theatre Company w Andersonville.

Firma Bramble Theatre Company została utworzona w 2019 roku i niedawno otworzyła trzyscenową salę o powierzchni 7000 stóp kwadratowych, która ma pełnić funkcję przestrzeni społecznej, w której zespoły teatralne mogą organizować przedstawienia i prowadzić zajęcia.

Książka „Kite Runner” Khaleda Hosseiniego została wydana w 2003 roku i szybko stała się bestsellerem. Przetłumaczono ją na 42 języki.

Spektakl „Kite Runner” będzie grany w CIBC Theatre do 23 czerwca 2024. Przedstawienie trwa 2 godziny 30 minut z przerwą i jest zalecane dla osób w wieku 13 lat i więcej.

Bilety są do kupienia tutaj.

 

Źródło: Broadway in Chicago, abc7, wikipedia
Foto: Broadway in Chicago
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu