News Chicago
Sztuka mówiąca o Konstytucji, będzie grana do niedzieli w Paramount Theatre Aurora
Tylko do 12 listopada możemy zobaczyć bardzo osobistą sztukę Heidi Schreck z 2017 roku “What The Constitution Means To Me”, graną w Paramount Copley Theatre. Spektakl oparty na własnych doświadczeniach autorki, tchnął nowe życie w Konstytucję Stanów Zjednoczonych. Utwór nominowany do nagrody Tony mówi o tym, jak dokument będzie kształtować następne pokolenie Amerykanów.
W czasie wyreżyserowanego przez Lauren Berman spektaklu widzów czeka wieczór pełen śmiechu, niedowierzania, łez, a ostatecznie nadziei.
Spektakl będący połączeniem pamiętników i lekcji wiedzy obywatelskiej rozpoczyna się tym jak czterdziestoletnia aktorka i pisarka Heidi Schreck, opisuje, jak w wieku 15 lat zarabiała na naukę w college’u, podróżując po całym kraju, biorąc udział w konkursach oratorskich sponsorowanych przez Legion Amerykański.
Następnie czas akcji przenosi się do nastoletniej Heidi, aby odtworzyć zwycięskie przemówienie, w którym porównuje Konstytucję do kotła czarownicy, z którego wyłania się „coś, co czasami jest magiczne”.
Drugą postacią na scenie jest legionista Mike, który wygłasza jeden monolog pod koniec spektaklu. Ujawniając swoje prawdziwe ja, opisuje dorastanie jako gej, znoszenie drwin i ciosów oraz życie w strachu.
Heidi rozumie strach. Ona to przeżyła, podobnie jak jej krewne, których Konstytucja nie chroniła przed mężczyznami, którzy je wykorzystywali i spowodowali ich traumę. Ich historie przypominają przejmujące elegie.
Równie niepokojące są odniesienia do orzeczeń Sądu Najwyższego potwierdzających niedoskonałości dokumentu.
Jednak sztuka kończy się napawającą nadzieją debatą pomiędzy Heidi a uczennicą szkoły średniej na temat tego, czy zachować, czy znieść Konstytucję.
W obsadzie sztuki znajdują się tylko trzy osoby – Cory Goodrich jako Heidi, Kevin McKillip jako gospodarz Legionista i Lilly Fujioka (jej debiut w Paramount) jako 15-letnia debiutantka. Tę rolę odgrywa także Vivian Webb.

Sztuka „What The Constitution Means to Me” będzie grana do 12 listopada w Copley Theatre, przy 23 E. Galena Blvd., Aurora.
Bilety w cenie 40–55 dolarów można kupić pod numerem tel. (630) 896-6666 lub poprzez stronę Teatru Paramount.

Źródło: dailyherald, broadwayworld
Foto: Liz Lauren, Paramount Theatre
News Chicago
Joffrey Ballet przedstawia „Matters of the Heart” – miłość, sztukę i pasję w ruchu
Chicagowski Joffrey Ballet, uznawany za zespół o „technicznym geniuszu i emocjonalnej śmiałości”, zaprasza na spektakl „Matters of the Heart” – wyjątkowy wieczór tańca, który łączy światową premierę poruszającej historii miłosnej „Wabash & You” z barwnym hołdem dla Fridy Kahlo w „Broken Wings”. Oba przedstawienia prezentowane są z towarzyszeniem Chicago Philharmonic.
„Wabash & You” – list miłosny do Chicago i romantyków
Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, nowy balet Chanel DaSilvy przenosi widzów w samo serce Chicago, gdzie przypadkowe spotkanie dwojga nieznajomych przeradza się w intensywny, niezapomniany romans. Ta współczesna reinterpretacja klasycznej historii „ona i on” przypomina, że miłość może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie – choć nie zawsze jest dana na zawsze.
Spektakl tętni energią miasta, a towarzyszy mu muzyka na żywo w wykonaniu zespołu The Main Squeeze – dynamiczna, pełna duszy i rytmu, który ożywia każdy ruch tancerzy.
„Wabash & You” to zarazem hołd dla Chicago i wyznanie wiary w romantyczną stronę ludzkiej natury – w przekonanie, że uczucie potrafi odnaleźć nas wszędzie.
„Broken Wings” – Frida Kahlo tańcem opowiedziana
Druga część wieczoru to „Broken Wings”, balet narracyjny inspirowany życiem i twórczością Fridy Kahlo, autorstwa Annabelle Lopez Ochoa. Korzystając z symboliki i surrealistycznej wyobraźni malarki, choreografka tworzy wizualnie olśniewający świat, w którym sztuka i cierpienie splatają się w jedno.
Tancerze wcielają się zarówno w postacie z życia Kahlo, jak i w jej autoportrety – ucieleśnienia siły, bólu i nieustannego poszukiwania tożsamości. W centrum opowieści znajduje się związek Fridy z Diego Riverą, jej mężem i artystycznym partnerem, a muzyka Petera Salema, inspirowana folklorem meksykańskim, podkreśla emocjonalną głębię spektaklu.
„Broken Wings” to nie tylko opowieść o artystce, która zamieniała cierpienie w sztukę, ale też celebracja jej odwagi, kobiecości i nierozerwalnych więzi z kulturą Meksyku. Lopez Ochoa składa taneczny hołd Fridzie Kahlo – kobiecie, która pomimo złamanych skrzydeł nauczyła się latać.

Harris Theater for Music and Dance
Kiedy i gdzie?
6–9 listopada 2025 | Harris Theater for Music and Dance, 205 E. Randolph St., Chicago
Godziny spektakli:
- Czwartek, 6 listopada – 7:30 PM
- Piątek, 7 listopada – 7:30 PM
- Sobota, 8 listopada – 2:00 PM i 7:30 PM
- Niedziela, 9 listopada – 2:00 PM
Czas trwania: ok. 2 godziny (z przerwą)
Bilety: od 46 USD można kupić tutaj
Informacje pod numerem telefonu: (312) 334-7777, lub na harristheaterchicago.org
Źródło: Chicago Philharmonic
Foto: Chicago Philharmonic
News Chicago
Titanic Live in Concert: Legendarna historia i muzyka Jamesa Hornera na żywo w Chicago
Przeżyj magię jednego z najsłynniejszych filmów wszech czasów – „Titanica” Jamesa Camerona – w zupełnie nowy sposób. W lutym w The Auditorium Theatre w Chicago odbędzie się wyjątkowe wydarzenie „Titanic Live in Concert”, podczas którego pełna wersja filmu zostanie wyświetlona na dużym ekranie z towarzyszeniem muzyki wykonywanej na żywo. To idealne wydarzenie na Walentynki.
Pod batutą Emila de Cou wystąpi Chicago Philharmonic, a wraz z nimi publiczność usłyszy Erica Riglera, dudziarza i flecistę, którego brzmienie można usłyszeć w oryginalnej ścieżce dźwiękowej filmu. Występ wzbogacą również potężne głosy chóru Uniting Voices Chicago.
To niepowtarzalna okazja, by ponownie zanurzyć się w emocjonalnej podróży Jacka i Rose na pokładzie „niezatapialnego” Titanica – tym razem z muzyką Jamesa Hornera graną na żywo, dokładnie w rytmie obrazu.
Film „Titanic” (1997) zdobył 11 Oscarów, w tym za najlepszy film, reżyserię i oryginalną muzykę filmową. Jego ścieżka dźwiękowa z utworami, takimi jak „My Heart Will Go On” w wykonaniu Céline Dion, na zawsze zapisała się w historii kina.
Podczas koncertu widzowie przeżyją na nowo każdą scenę – od pierwszego zetknięcia z majestatycznym statkiem, przez dramatyczne momenty katastrofy, po ponadczasową historię miłości i odwagi. „Titanic Live in Concert” to film, muzyka i emocje – połączone w jedno, niezapomniane doświadczenie.
Data: 13 lutego 2026 r.
Rozpoczęcie wydarzenia: 7:00PM
Otwarcie drzwi: Godzinę przed rozpoczęciem
Bilety do nabycia tutaj
Źródło: Auditorium Theatre
Foto: Auditorium Theatre
Polonia Amerykańska
Noc, która gra do świtu – Dzisiaj jubileuszowe Zaduszki Jazzowe w Chopin Theatre
Jubileuszowe, 25 Zaduszki Jazzowe zapraszają na niesamowitą muzyczną noc już dzisiaj. Na dwóch scenach Chopin Theatre wystąpi kilka prezentujących odmienne style jazzu, formacji muzycznych, a wśród nich znamienici goście z Polski, innych kontynentów, oraz plejada miejscowych jazzmanów. Festiwal rozpocznie się o 7:00PM i potrwa do wczesnego rana.
Festiwal All Souls’ Jazz jest zainspirowany krakowskimi Zaduszkami Jazzowymi, stąd jego nastrój i brzmienia są nieporównywalne z innymi imprezami jazzowymi, jakie odbywają się w Chicago. Publiczność tłoczy się w Chopin Theatre, spotyka się w foyer i na przejściach pomiędzy scenami, raczy się w trakcie wieczoru polskimi specjałami i delektuje jazzem zanurzonym w polskiej kulturze.
Polsko-amerykański festiwal muzyczny prezentuje światowej sławy artystów jazzowych i utalentowanych młodych wykonawców – od 12-letnich pianistów i improwizatorów ze szkół średnich, przez wirtuozów funky, po australijskich żeglarzy i laureatów nagrody Grammy.
W tym roku, tradycyjnie, ponad 40 muzyków w licznych formacjach reprezentujących różne style jazzowe wystąpi na dwóch scenach Teatru Chopina do wschodu słońca. Będą to m. in. Włodek Pawlik, Adam Palma, Howard Levy, Kaeyra, Robert Świstelnicki Sextet, Justyna & The Company.
Bilety są dostępne na stronie www.zaduszkijazzowe.com lub na godzinę przed imprezą w kasie teatru. Goście mogą skorzystać z darmowego parkingu przy kościele Świętej Trójcy.
Zaduszki Jazzowe – All Souls Jazz, Chopin Theatre, 1543 W. Division, Chicago, 3 listopada, start 7.00PM (drzwi otwarte od 6:00PM)
Przed nami kolejna cudowna jazzowa noc. Uczyńcie ją magiczną, tak jak co roku w Krakowie…

Źródło: All Souls’ Jazz
Foto: Bartosz Kasza
-
News Chicago2 dni temuICE zatrzymało dwóch Polaków w Edison Park. Pracowali przy remoncie domu
-
Prawo imigracyjne2 tygodnie temuDziałania federalnych agentów ICE na ulicach Chicago: Czy powinniśmy się bać?
-
News USA2 tygodnie temuTrump zatwierdza stan klęski żywiołowej dla stanów. Vermont, Maryland i Illinois odchodzą z kwitkiem
-
News Chicago2 tygodnie temuTragiczna śmierć rodziny syna Darrena Baileya w katastrofie śmigłowca
-
News Chicago1 tydzień temuAgenci federalni ponownie użyli gazu łzawiącego w Chicago. Sędzia żąda wyjaśnień
-
News USA1 tydzień temuMiliony Amerykanów straci pomoc żywnościową. Świadczenia SNAP nie zostaną wypłacone 1 listopada
-
News Chicago4 dni temuPritzker przeznaczył 20 mln dolarów na banki żywności po wstrzymaniu świadczeń SNAP
-
News Chicago4 tygodnie temuGwardia Narodowa rozmieszczona w rejonie Chicago: 500 żołnierzy na ulicach










