Połącz się z nami

News Chicago

NIE dla AR-15 w Illinois: Sąd Apelacyjny podtrzymał zakaz broni półautomatycznej

Opublikowano

dnia

Federalny sąd apelacyjny podtrzymał w piątek zakaz stosowania w stanie Illinois broni półautomatycznej dużej mocy. Tym samym odmówił zawieszenia prawa przyjętego w odpowiedzi na masowe zabójstwo siedmiu osób podczas parady w 2022 r. w podmiejskim Highland Park.

Panel złożony z trzech sędziów 7. Okręgowego Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych głosował w tej sprawie większością głosów 2 do 1. Większość dostrzegła różnicę między bronią palną do użytku osobistego a bronią półautomatyczną, w tym popularnym karabinem AR-15, którego prawo stanowe zastrzega dla „wyszkolonych profesjonalistów”.

„Istnieje długa tradycja, niezmienna od czasu dodania drugiej poprawki do Konstytucji, wspierająca rozróżnienie między bronią i akcesoriami przeznaczonymi do użytku wojskowego lub organów ścigania a bronią przeznaczoną do użytku osobistego” – stwierdziła sędzia Diane Wood w swojej opinii.

Ed Sullivan, lobbysta Illinois State Rifle Association, powiedział, że obrońcy praw do broni nie byli zaskoczeni decyzją, biorąc pod uwagę skład polityczny sądu, chociaż tylko jeden z trzech sędziów został mianowany przez prezydenta Demokratów. Jest prawdopodobne, że powodowie w jednej lub kilku z wielu spraw skonsolidowanych w piątkowej opinii zwrócą się o ponowne rozpatrzenie sprawy przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, w którym przewiduje zwycięstwo.

Co najmniej osiem innych stanów i Dystrykt Kolumbii mają obecnie jakiś zakaz posiadania broni półautomatycznej.

Ustawa, przyjęta przez legislatywę Illinois na styczniowej sesji, zabrania posiadania, produkcji lub sprzedaży karabinów półautomatycznych i magazynków o dużej pojemności. O prawie pisaliśmy 9 stycznia. Zacznie ono obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

Protect Illinois Communities Act zakazuje posiadania dziesiątek określonych marek lub typów karabinów i pistoletów, broni kalibru 50, akcesoriów i urządzeń szybkostrzelnych. Żaden karabin nie będzie mógł pomieścić więcej niż 10 nabojów, z ograniczeniem do 15 nabojów w przypadku broni krótkiej.

Osoby posiadające taką broń i akcesoria w momencie wejścia w życie ustawy muszą ją zarejestrować, łącznie z numerami seryjnymi, w Policji Stanowej Illinois. Proces ten rozpoczął się 1 października, o czym pisaliśmy tutaj.

Sąd Najwyższy stanu Illinois podtrzymał tę ustawę stosunkiem głosów 4 do 3 w sierpniu.

Zwolennicy praw do posiadania broni argumentują, że definiowanie broni półautomatycznej jako odpowiedniej wyłącznie dla wojska jest nielogiczne. Mówią, że istnieje niezliczona ilość powodów, dla których właściciel domu zdecydowałby się chronić rodzinę i majątek za pomocą AR-15 zamiast pistoletu.

Twierdzą także, że tego typu broń półautomatyczna jest także wybierana przez wielu właścicieli broni do strzelectwa sportowego i polowania.

Co więcej, zwracają uwagę na zabezpieczenia, jakie Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał w swojej decyzji z czerwca 2022 r. w sprawie znanej jako Bruen dotyczącej broni będącej w „powszechnym użyciu”. Twierdzą, że AR-15 jest właśnie taką bronią w USA. Sąd zauważył jednak, że popularność tej broni gwałtownie wzrosła po wygaśnięciu 10-letniego federalnego zakazu posiadania broni szturmowej w 2004 roku.

Sponsorem ustawy Illinois jest Bob Morgan, Demokrata z Deerfield, który 4 lipca wziął udział w paradzie w Highland Park, podczas której doszło do śmiertelnej strzelaniny. Morgan pochwalił decyzję sądu i dołączył do gubernatora J.B. Pritzkera, wzywając Kongres do podjęcia działań.

„To prawo uniemożliwiło już sprzedaż tysięcy sztuk broni szturmowej i magazynków o dużej pojemności w Illinois, czyniąc nasz stan bezpieczniejszym” – powiedział Morgan. „Musimy ponowić nasze wezwania do wprowadzenia ogólnokrajowego zakazu broni szturmowej i magazynków o dużej pojemności, aby masowe strzelaniny odeszły w przeszłość”.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/megaflopp/

News Chicago

15-latek z Glenwood zwabił i zamordował Przemka Bogdanowicza z Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

15-latek z Glenwood został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia, po tym jak w piątek, 5 lipca, zastrzelił 46-letniego mężczyznę z Chicago. Jego ofiarą był Przemek Bogdanowicz, rzekomo zwabiony przez nastolatka na spotkanie za pośrednictwem mediów społecznościowych, pod fałszywym pretekstem.

Zgłoszenia w sprawie wypadku samochodowego i strzelaniny przy ulicy 400 Longwood Drive, tuż obok szkoły podstawowej, policja otrzymała w piątek, 5 lipca, po godzinie 3.00PM.

Przemek Bogdanowicz zmarł w miejscowym szpitalu po tym, jak został postrzelony w swoim samochodzie przez dziecko, które fałszywie przedstawiło się jako osoba dorosła, gdy porozumiewali się za pomocą komunikatorów, poinformował w komunikacie prasowym szef policji Glenwood Derek Peddycord.

Według policji cel spotkania był towarzyski, ale nie ujawniono więcej szczegółów na jego temat.

Jak podano w komunikacie, 15-latek wsiadł do samochodu Bogdanowicza po przybyciu na miejsce spotkania i „w ciągu kilku chwil” wyciągnął broń i zastrzelił 46-latka. W niedzielę 15-latek został zatrzymany.

Nastolatek został zatrzymany w poniedziałek i usłyszał zarzuty morderstwa pierwszego stopnia.

Ostatnie pożegnanie Przemka Bogdanowicza odbędzie się dzisiaj w Skaja Terrace Funeral Home, 7812 N. Milwaukee Ave., Niles IL, w godzinach od 4.00PM do 8.00PM. Pogrzeb będzie miał miejsce w piątek, modlitwa rozpocznie się o godz. 10:15AM, po czym kondukt żałobny wyjedzie do kościoła Św. Jana Brebeuf na Mszę Św. o godz. 11.00AM.

Według zamieszczonych kondolencji Przemek Bogdanowicz pracował jako nauczyciel.

Źródło: chicagotribune, wgn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

W Instytucie Sztuki w Chicago trwa czasowa wystawa „My New Yorks” Georgii O’Keeffe

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowojorskie drapacze chmur słynnej Georgii O’Keeffe możemy podziwiać w Art Institute of Chicago do 22 września. Ekspozycja zatytułowana „My New Yorks” bada związek artystki z Nowym Jorkiem.

Georgię O’Keeffe (1887-1986) niełatwo scharakteryzować pod względem określonego stylu artystycznego. Według kuratorki Annelise K. Madsen, w pracach artystki jest zarówno twardość i miękkość – twarde geometryczne linie i miękkie organiczne formy, które malarka łączy w zaskakujący sposób i w zaskakujących momentach w swoich kompozycjach.

O’Keeffe ukształtowała trajektorię amerykańskiego modernizmu. Odegrała ważną rolę w upowszechnianiu sztuki amerykańskiej w Europie w czasach, kiedy to Europa odgrywała znaczącą rolę w kształtowaniu ówczesnych prądów w sztuce. Była jedną z niewielu kobiet-artystek o tak wpływowej pozycji.

Inspirację twórczą znajdowała w życiu wiejskim amerykańskiego Południa, a zwłaszcza Nowego Meksyku, gdzie się osiedliła pod koniec życia.

Prace pokazane na wystawie w Instytucie Sztuki powstały między 1925 a 1930 rokiem i prezentują jej intymny obraz miasta, z czasu gdy mieszkała w Nowym Jorku. Stanowią przykład jej przekonania, że tworzone przez nią obrazy są odbiciem jej własnych myśli i uczuć.

W 1926 roku O’Keeffe powiedziała: „Nie można malować Nowego Jorku takim, jaki jest, ale raczej takim, jakim się go odczuwa”.

Seria inspirowana jest drapaczem chmur, w którym O’Keeffe mieszkała podczas swojej nowojorskiego okresu swojego życia, Shelton Hotel. Był to wówczas najwyższy wieżowiec mieszkalny na świecie.

Wystawę Georgii O’Keeffe: „My New Yorks” można oglądać do 22 września w Art Institute of Chicago, przy 111 S. Michigan Ave. Bilety są dostępne tutaj.

13 lipca odbędzie się wykład profesor Annie Morse, zatytułowany „Przechwytywanie impulsu elektrycznego — Georgia O’Keeffe i krąg Stieglitza”. Wstęp na wykład wymaga rejestracji.

Georgia O’Keeffe

 

Źródło: wttw, wikipedia
Foto: wikimedia, Art Institute Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na wieczorne koncerty w plenerze w czasie wakacji

Opublikowano

dnia

Autor:

Letnie koncerty w Morton Arboretum to wspaniała okazja by z przyjaciółmi i rodziną cieszyć się muzyką i relaksem na świeżym powietrzu. W ramach Arbor Evenings muzykę na żywo zapewniają różne zespoły, a goście mogą także cieszyć się  jedzeniem i napojami, tańczyć, grać w gry trawnikowe i oglądać malownicze zachody słońca na Frost Hill.

Wstęp do Arboretum i na Arbor Evenings rozpoczyna się o godzinie 5:15PM a sam koncert trwa od 6:00PM do 8:00PM. Uczestnicy mogą kupować napoje, lody i pozycje menu w różnych food truckach.

Parking dla osób niepełnosprawnych dostępny jest w odległości od jednej trzeciej do ćwierć mili od miejsca wydarzenia, a w pobliżu obszaru koncertowego dostępna jest ograniczona liczba miejsc siedzących.

Bilety na środowe koncerty w Morton Arboretum kosztują 10 dolarów dla osób od 13 lat dla członków. Bilety dla gości kosztują 15 dolarów dla osób powyżej 13 lat, 5 dolarów dla dzieci od 2 do 12 lat. Dzieci do lat 2 nie płacą za wstęp. Bilety można kupić tutaj.

W przypadku trudnych warunków pogodowych posiadacze biletów zostaną powiadomieni e-mailem i otrzymają możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji biletów na inny termin.

Zakup biletu pomaga wesprzeć misję Morton Arboretum polegającą na sadzeniu i ochronie drzew na rzecz bardziej ekologicznego, zdrowszego i piękniejszego świata, w którym ludzie i drzewa egzystują się razem.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu