News Chicago
Już w poniedziałek ta wyjątkowa, jedyna noc w roku: XXIII Zaduszki Jazzowe w Chicago
W poniedziałkową noc, 6 listopada, w Chopin Theatre usłyszymy najlepszą muzykę jazzową. 50 muzyków na dwóch scenach teatru będzie grać w czasie XXIII Zaduszek Jazzowych w Chicago od wieczora do samego rana.
Czy chcemy, czy nie, nadeszła jesień. Chyba trochę szybciej niż w ubiegłych latach, ale nadeszła. Ciepłym wieczorom i porankom mówimy już: do następnego roku, a sami wpadamy w zadumę nad przemijaniem czasu. Liście drzew, dopiero pulsujące zielenią, poddają się podmuchom wiatru i odlatują donikąd. Przyroda powoli usypia i szykuje się do długiej zimy.
Ludzie korzystają z ostatnich promieni słońca, aby pójść na cmentarze, oczyścić z żółtych liści groby bliskich i pomyśleć o tych, co odeszli. Cóż, taka kolej rzeczy.
W melancholijną pustkę jesiennego przemijania weszli ponad pół wieku temu krakowscy jazzmeni, przyjmując jedyną chyba na świecie formułę obchodów święta zmarłych: wypominki, wspominki czy też zaduszki… „na jazzowo”.
Monotonny, spokojny głos lektora w kościele oo. Dominikanów przerywany jest co chwilę wibrującym dźwiękiem trąbek i saksofonów, popartych delikatnymi uderzeniami w czynele perkusji czy struny kontrabasów.
Dźwięk ten przenosi się na ulice wokół krakowskiego Rynku, aby za chwilę zadomowić się na dobre w filharmonii, w pobliskich piwnicach, takich jak „Piwnica pod Baranami”, klub „U Muniaka” czy majestatyczna kaplica św. Kingi w Wieliczce.
W tych dniach Kraków świętuje swoje jedyne i unikalne na ziemskiej kuli „Zaduszki Jazzowe”.
Muzyka jazzowa jest obecna w Polsce od ponad półwiecza. Nie jest zatem niespodzianką, że Chicago, z jego ogromną Polonią nawiązuje do imprez Jazzowych w ,,starym” kraju – ma to miejsce m.in. w trakcie corocznego All Souls’ Day Polish Jazz Festival, który odbywa się w Chopin Theatre.

All Souls’ jest zainspirowany krakowskimi Zaduszkami Jazzowymi, stąd jego nastrój i brzmienia są nieporównywalne z innymi imprezami jazzowymi, jakie odbywają się w Chicago. Publiczność tłoczy się w Chopin Theatre, spotyka się w foyer i na korytarzach, raczy się w trakcie wieczoru polskimi specjałami i delektuje jazzem zanurzonym w polskiej kulturze.
Przed nami kolejna magiczna noc w Chopin Theatre – poniedziałek, 6 listopada – uczta dla fanów jazzu …i nie tylko.
W tym roku, na Zaduszkach wystąpi kilka prezentujących odmienne style jazzu formacji muzycznych, a wśród nich :
- Kabir Dalawari Quartet
- Justyna
- Grażyna Auguścik Group
- Chicago Calling (M. Allemana, specjalny gość: Juli Wood),
- The Conscious Rockers Reagge ( & Sergiusz Zgrzebski)
- Tad TeeMac Janik Quartet
- Felonious Drunk
…i inni…

Miejscowa edycja festiwalu z roku na rok rozrasta się i przybiera nowe brzmienia.
Zaczynając od skromnego jam-session kwartetu Marcina Januszkiewicza w 1998 roku doszliśmy do obecnego full size (może nawet oversize) festiwalu jazzowego, gdzie na dwóch scenach teatru przewija się ponad pięćdziesięciu muzyków w kilkunastu grupach i formacjach, grających jazz od stylu nowoorleańskiego do najbardziej wysublimowanej awangardy.
Ileż magicznych postaci przewinęło się dotychczas na deskach Teatru Chopina: Olejniczak, Śmietana, Muniak, Styła, Laboratorium ze Stryszowskim, Ścierańskim i Grzywaczem, Eddie Henderson, Jerry Goodman, Grażyna Auguścik, Adam Czerwiński, Zbigniew Namysłowski, Krzesimir Dębski, Billy Neal czy wreszcie młode pokolenie: Kaczmarczyk i Sarnecki, Wania i Wierba, Palma… muzycy, którzy w tej chwili podbijają światowe sceny i szeroką publiczność.

Znamienity przekrój jazzu z Polski, wymieszany jak w kipiącym tyglu z nie mniej interesującą grupą miejscowych muzyków polonijnych: Pabian, Januszkiewicz, Iwańska, Wander, Kaeyra, grających w międzynarodowych składach z muzykami od Brazylii do… Chorwacji.
Znany krytyk muzyczny Howard Reich z Chicago Tribune parokrotnie odwiedzał festiwal i dawał wyraz uznania dla tej imprezy na łamach swojej gazety, recenzując i rekomendując Zaduszki wśród środowisk amerykańskich melomanów.
Rangę imprezy podnosi fakt objęcia jej honorowym patronatem przez Konsulat Generalny RP w Chicago. („Projekt jest współfinansowany ze środków Konsulatu Generalnego RP w Chicago”)

… W sumie ponad 50-ciu muzyków w Chopin Theatre, na dwóch scenach równocześnie od 7:00 p.m. do wczesnego rana!
Bilety na stronie www.zaduszkijazzowe.com (via Paypal, karty kredytowe) lub na godzinę przed imprezą w kasie teatru.
Darmowy parking przy kościele Świętej Trójcy.
Przed nami kolejna cudowna jazzowa noc. Uczyńcie ją magiczną, tak jak co roku w Krakowie…..
Tej jazzowej nocy nie można pominąć, spotkajmy się w tradycyjnie gościnnej atmosferze krakowskich piwnic, przeżyjmy to jeszcze raz!
ZAPRASZAMY…!
Poniedziałek, 6 listopada, 7:00 wieczorem w Chopin Theatre, przy 1543 W. Division St. www.zaduszkijazzowe.com

Foto: Bartosz Kasza, Kasia Jarosz
News Chicago
Chicago Theatre Week 2026 zapowiada rekordowy festiwal. Bilety trafią do sprzedaży 6 stycznia
Najważniejsze sceny Chicago i przedmieść — w tym Drury Lane, Northlight, Goodman, American Blues Theater oraz Remy Bumppo — wezmą udział w tegorocznej edycji Chicago Theatre Week 2026, organizowanej przez League of Chicago Theatres we współpracy z Choose Chicago.
Dziesięciodniowe święto sztuki teatralnej odbędzie się od 5 do 15 lutego, oferując widzom wyjątkową okazję do obejrzenia spektakli w promocyjnych cenach 30 dolarów, 15 dolarów lub mniej, w wybranych teatrach w Chicago i na jego przedmieściach.
Sprzedaż biletów rusza 6 stycznia
Bilety będzie można kupić 6 stycznia od godz. 10:00AM wyłącznie poprzez portal HotTix.org. Organizatorzy spodziewają się dużego zainteresowania — zeszłoroczna edycja przyciągnęła 15 tysięcy widzów, a największą frekwencję odnotowały teatry Marriott, Drury Lane i Paramount.
Bezpłatna inauguracja z pokazami na żywo
Oficjalne otwarcie Chicago Theatre Week 2026 odbędzie się 2 lutego o godz. 5:30 p.m. w The Den Theatre, przy 1331 N. Milwaukee Ave. Goście będą mogli zobaczyć fragmenty spektakli, spotkać artystów i zapoznać się z repertuarem tegorocznej edycji. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Teatralne święto dostępne dla każdego
Chicago Theatre Week to inicjatywa, której celem jest zachęcenie mieszkańców i turystów do odkrywania bogatej oferty teatralnej miasta. Udział w promocji biorą zarówno duże instytucje, jak i mniejsze teatry offowe — dzięki czemu widzowie mogą wybierać między musicalami, dramatami, komediami czy teatrem eksperymentalnym.
Pełną listę uczestniczących teatrów, repertuar oraz informacje o inauguracji można znaleźć na stronie leagueofchicagotheatres.org.
Źródło: dailyherald
Foto: League of Chicago Theatres
News Chicago
Salute to Vienna – Noworoczna Gala w Symphony Center już 28 grudnia 2025 r.
W niedzielę, 28 grudnia 2025 r., o godz. 2:30 PM, w Symphony Center w Chicago odbędzie się kolejne, już 26. wykonanie słynnego Salute to Vienna New Year’s Concert – widowiska, które od lat wprowadza publiczność w noworoczny nastrój muzyką Johanna Straussa i wiedeńskich mistrzów.
Wiedeńska tradycja w sercu Chicago
Koncert, znany z rozmachu i elegancji, ponownie zachwyci:
- ponadczasową muzyką,
- olśniewającymi kostiumami,
- efektownymi choreografiami,
- spektakularnymi aranżacjami kwiatowymi.
Każdego roku program i obsada są odświeżane, dzięki czemu widowisko zyskuje unikatowy charakter.
Maestro Imre Kollár poprowadzi Chicago Philharmonic
Orkiestrą pokieruje Maestro Imre Kollár, wybitny znawca muzyki wiedeńskiej, który słynie z poczucia humoru, lekkości i elegancji prowadzenia koncertów. Muzyczna podróż przez „Złotą Erę Wiednia” obfitować będzie w dowcip, lekkość, taneczny rytm i romantyzm, z których słyną walce i polki Straussa.
Idealny sposób na rozpoczęcie nowego roku
Organizatorzy zapowiadają, że koncert będzie jak „kieliszek szampana” — lekki, radosny i pełen blasku. To idealna propozycja dla melomanów i rodzin, a także dla tych, którzy chcą rozpocząć 2026 rok w atmosferze piękna, muzyki i wspólnego przeżywania sztuki. Bilety zaczynają się od 52,90 dolarów.
Źródło: Chicago Philharmonic
Foto: Chicago Philharmonic
News Chicago
Świąteczna komedia romantyczna „The Holiday” z muzyką Hansa Zimmera zabrzmi na żywo w Chicago
W świecie komedii romantycznych istnieje kilka tytułów, które na stałe wpisały się do kulturowego kanonu: „When Harry Met Sally”, „Bridget Jones’s Diary”, „Notting Hill”. Do tej grupy coraz częściej zalicza się również film, który czerpie garściami z ich najlepszych motywów, a jednocześnie ma coś, co wyróżnia go na tle gatunku — wyjątkową ścieżkę dźwiękową Hansa Zimmera. W Chicago zobaczymy go z akompaniamentem na żywo 20 grudnia.
Mowa o „The Holiday”, filmie Nancy Meyers z 2006 roku, który od lat towarzyszy widzom w okresie świątecznym. W filmie występują: Cameron Diaz, Jude Law, Kate Winslet oraz Jack Black.
Dwie kobiety i jeden świąteczny zwrot akcji
Historia opowiada o Amandzie — montażystce zwiastunów filmowych z Los Angeles — i Iris, dziennikarce z angielskiego Surrey. Obie zmagają się z problemami w życiu uczuciowym i spontanicznie decydują się zamienić domami na dwa świąteczne tygodnie.
To, co miało być ucieczką od miłosnych rozczarowań, szybko przeradza się w nowe początki — bo miłość, jak to w romantycznych komediach, zawsze znajdzie drogę .
Film z muzyką orkiestry na żywo
Tegoroczne święta przyniosą miłośnikom filmu coś wyjątkowego. „The Holiday” zostanie zaprezentowany w formacie live-to-film, czyli z orkiestrą wykonującą muzykę na żywo podczas projekcji.
Wydarzenie poprowadzi Thiago Tiberio, dyrygent i wieloletni współpracownik Hansa Zimmera. Za oprawę muzyczną odpowiedzialna będzie Chicago Philharmonic.
To szansa, by doświadczyć filmu tak, jak być może nigdy dotąd — z pełną, ciepłą, magiczną ścieżką dźwiękową, która rozsławiła go wśród fanów na całym świecie.
Szczegóły wydarzenia
Jednorazowy pokaz filmu zaplanowano na sobotę, 20 grudnia, godz. 7:30 PM w The Auditorium Theatre
Jak kupić bilety?
- ceny zaczynają się od 48 dolarów,
- bilety dostępne są na stronie auditoriumtheatre.org,
- rezerwacji można dokonać również telefonicznie pod numerem 312.341.2300.
To wyjątkowa propozycja na grudniowy wieczór — idealna dla fanów filmu, muzyki oraz świątecznej atmosfery.
Źródło: secretchicago
Foto: YouTube
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temuPielęgnujemy świąteczne tradycje. Patrycja Niżnik zaprasza na Mikołajki i Wigilię
-
News USA3 tygodnie temuRząd wstrzymuje rozpatrywanie wszystkich wniosków imigracyjnych z 19 państw
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temuTomasz Potaczek z Chicago ponownie na podium Mistrzostw Świata w Kettlebell
-
News USA2 tygodnie temuHistoryczne wystąpienie prezydenta: Trump o uroczystości Niepokalanego Poczęcia
-
News USA3 tygodnie temuUniwersytet Kolorado zapłaci 10,3 mln USD za przymus szczepień przeciw COVID-19
-
NEWS Florida4 tygodnie temuKlientów Florida Power & Light czeka rekordowa podwyżka cen energii elektrycznej
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temuMsza Św. w intencji ofiar stanu wojennego zostanie odprawiona 14 grudnia w Kościele Św. Trójcy
-
News Chicago3 tygodnie temuKawiarniany wagon Metry: Pasażerowie zachwyceni, przewoźnik planuje kolejny krok










