News Chicago
Chicago zapłaci 91 400 USD miesięcznie za działkę w Brighton Park gdzie zbuduje obóz dla imigrantów
Miasto Chicago podpisało umowę o zagospodarowaniu terenu z właścicielami wolnej działki w Brighton Park w celu wykorzystania jej do zapewnienia tymczasowych mieszkań dla migrantów. Z kopii umowy licencyjnej wynika, że będzie płacić właścicielom działki 91 400 dolarów miesięcznie za użytkowanie gruntu. Warunki umowy obowiązują przez sześć miesięcy, ale dopuszczają przedłużenie tego czasu, co może wiązać się z trzyprocentowym wzrostem „opłaty licencyjnej”.
W umowie stwierdza się również, że działka jest udostępniana „tak jak jest” a jej właściciele nie udzielają żadnych gwarancji co do jej stanu ani „zgodności z przepisami ustawowymi i wykonawczymi, w tym dotyczącymi zdrowia, bezpieczeństwa i środowiska”.
Mieszkańcy okolicy Brighton Park wyrazili obawy dotyczące historii środowiskowej działki, należącej do Barnacres Corporation z Markham w stanie Illinois.
Kontrowersyjna lokalizacja w pobliżu 38th St. i California Ave. wywołała liczne protesty i sprzeciw opinii publicznej – w tym jeden niedawny burzliwy incydent, w którym Radna Julia Ramirez (12 Okręg) została zaatakowana w tłumie zgromadzonym w pobliżu miejsca zdarzenia.
Miasto szuka lokalizacji na utworzenie tak zwanych obozów bazowych, które mogłyby pomóc w usunięciu nawet 3000 migrantów śpiących na chodnikach lub na posterunkach policji Chicago.
Podczas środowej konferencji prasowej burmistrz Brandon Johnson uniknął odpowiedzi na zapytania reporterów o ustalenia miasta dotyczące lokalizacji w pobliżu 38th St. i California Ave.
Obawy związane z trwającymi ocenami oddziaływania na środowisko – w połączeniu z pracami wykonywanymi na nieruchomości – skłoniły mieszkańca Brighton Park, Anthony’ego Mosera, do złożenia do miasta wniosku na podstawie ustawy o wolności informacji w celu uzyskania kopii wszelkich porozumień lub kontraktów.
W środę otrzymał kopię zawartego przez miasto porozumienia.
„(Miasto) nie ogłosiło umowy, nie ogłosiło lokalizacji i nie powiedziało nam, że podpisało umowę. Nie wiem, jaka definicja przejrzystości by pasowała… jednak wydaje się, że nikt nie wie, co się dzieje” – powiedział Moser.
Rzecznik wydziału prawnego miasta poinformował, że przedstawiciele Barnacres Corporation podpisali umowę 26 października, ale miasto sfinalizowało ją dopiero 1 listopada.
W oświadczeniu opublikowanym w czwartek wieczorem Radna Ramirez oświadczyła, że nie została poinformowana o umowie.
W środę radni zablokowali głosowanie w sprawie planu zakupu pustego obecnie Jewel-Osco i otaczającego go parkingu w pobliżu ulic 115th i Halsted za 1 dolara i przekształcenia go w schronisko dla imigrantów, co było drugą braną przez miasto opcją.
Propozycja zakupu pustego dawnego sklepu spożywczego o powierzchni 67 000 stóp kwadratowych i otaczającego go terenu o powierzchni 6,5 akra na granicy Morgan Park i West Roseland, znanego niegdyś jako Halsted Indoor Mall, może wrócić pod głosowanie na następnym regularnym posiedzeniu Rady Rada Miasta Chicago, wyznaczonym na 7 listopada.
Opóźnienie wskazuje jednak, że plan może być poważnie zagrożony.
Ochłodzenie, które nastąpiło w tym tygodniu, tym bardziej sprawia, że Brandon Johnson naciska na wysiłki zapewnienia schronienia imigrantom.
Źródło: nbc, wttw
Foto: YouTube
News Chicago
Illinois chroni imigrantów przed federalnymi akcjami we „wrażliwych miejscach”
We wtorek, Gubernator JB Pritzker podpisał nową ustawę, która w trybie natychmiastowym ogranicza działania federalnych służb imigracyjnych w pobliżu sądów, szpitali, kampusów uniwersyteckich i żłobków. Tym samym zapewnia dodatkową ochronę imigrantom w jednym z najbardziej dotkniętych stanów podczas rządowych działań egzekucyjnych administracji Donalda Trumpa.
Zakaz zatrzymań w określonych miejscach
Nowe prawo przewiduje także kary finansowe w wysokości 10 tys. dolarów za bezprawne zatrzymanie osoby, o której funkcjonariusz powinien wiedzieć, że stawiła się na rozprawę sądową.
Ustawa obejmuje również szersze zabezpieczenia danych wrażliwych. Szpitale nie mogą przekazywać prywatnej dokumentacji medycznej, uczelnie wyższe mają zakaz podejmowania określonych działań związanych ze statusem imigracyjnym studentów i pracowników, a placówki opieki nad dziećmi nie mogą udostępniać takich informacji organom federalnym.
Możliwość odszkodowań za naruszenie praw
Przepisy wprowadzają także konkretne mechanizmy prawne dla osób, których konstytucyjne prawa zostały naruszone podczas federalnych działań w rejonie Chicago. Osoba bezprawnie zatrzymana w trakcie próby udziału w rozprawie sądowej będzie mogła ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 10 tys. dolarów.
Głos gubernatora i reakcje społeczne
Podczas ceremonii podpisania ustawy w dzielnicy Little Village, zamieszkanej głównie przez społeczność latynoską, JB Pritzker podkreślił, że codzienne czynności nie powinny wiązać się z obawą przed zatrzymaniem. Zaznaczył, że Illinois wybrało solidarność i wsparcie w obliczu działań opartych na strachu i zastraszaniu.
Krytyka administracji federalnej
Przeciwnicy regulacji twierdzą, że zostanie ona uchylona przez sądy. Tricia McLaughlin, zastępczyni sekretarza Department of Homeland Security, zarzuciła gubernatorowi brak poszanowania dla klauzuli nadrzędności prawa federalnego zapisanej w Konstytucji USA.
Jej zdaniem prawo stanowe nie może ograniczać egzekwowania przepisów federalnych, a działania władz Illinois mają wyłącznie wymiar polityczny.
Tło działań egzekucyjnych
Ustawa pojawia się po zakończeniu szeroko zakrojonej operacji U.S. Immigration and Customs Enforcement pod nazwą Operation Midway Blitz, w ramach której zatrzymano ponad 4 tys. osób.
Zapowiedź sporów prawnych
Podczas głosowania nad ustawą przewodniczący senatu stanowego Don Harmon przyznał, że przeciwnicy będą próbowali doprowadzić do jej unieważnienia w sądzie. Podkreślił jednak, że w jego ocenie przepisy są zgodne z konstytucją, a nadużywanie władzy musi pociągać za sobą realne konsekwencje.
Nowa ustawa już obowiązuje i – jak zapowiadają władze stanowe – ma zapewnić imigrantom w Illinois większe poczucie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej.
Źródło: AP
Foto: Gubernator JB Pritzker fb, YouTube
News Chicago
Inwestorzy mogą dostać dofinansowanie na nowe stacje ładowania EV w Illinois
News Chicago
Joffrey Ballet wystawia w Chicago świąteczny spektakl “The Nutcracker” do 28 grudnia
W tym roku klasyczny balet “The Nutcracker” powrócił do Lyric Opera House, świętując wyjątkowy jubileusz 10-lecia. Do 28 grudnia 2025 widzowie mogą ponownie zanurzyć się w zaczarowanym świecie, gdzie rzeczywistość spotyka się z marzeniem, pięknie opowiedzianym tańcem.
Choreografia autorstwa Christophera Wheeldona, laureata nagrody Tony, przenosi wydarzenia do czasów Wystawy Światowej w Chicago z 1893 roku, nadając spektaklowi nową, widowiskową perspektywę. Muzyka Piotra Iljicza Czajkowskiego pozostaje wierna tradycji, a przedstawienie trwa 2 godziny.
Świąteczna opowieść na nowo
Akcja rozpoczyna się w magiczny wieczór wigilijny, kiedy Marie budzi się w samym środku monumentalnej bitwy między żołnierzykami a Królem Szczurów. Po zwycięstwie przenosi się w świat snu, gdzie śnieżynki prowadzą ją w podróż przez baśniową przestrzeń inspirowaną chicagowską ekspozycją.
Widzowie zobaczą widowiskowe atrakcje nawiązujące do kultur z całego świata – złotą statuę, tajemniczą arabską czarodziejkę, tancerzy weneckich w maskach, chińskie smoki oraz nawiązanie do słynnego Buffalo Bill’s Wild West Show.
Miejsce wydarzenia
Spektakl odbywa się w Lyric Opera House i jest jednym z najbardziej oczekiwanych punktów świątecznego sezonu artystycznego w Chicago.
Organizator przypomina, aby nie korzystać z usług pośredników: bilety należy kupować wyłącznie na stronie joffrey.org, co gwarantuje najlepszą cenę i ważność wejściówek.
Balet “The Nutcracker” w interpretacji Christophera Wheeldona to połączenie klasyki i nowoczesności, historii i marzeń. To propozycja idealna na świąteczny czas – zarówno dla rodzin, jak i miłośników sztuki. Warto przygotować się na podróż, która zaczyna się w wigilijny wieczór, a kończy w miejscu, gdzie magia nie zna granic.
Źródło: Joffrey Ballet
Foto: YouTube, Joffrey Ballet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temuPielęgnujemy świąteczne tradycje. Patrycja Niżnik zaprasza na Mikołajki i Wigilię
-
News Chicago2 tygodnie temuCeny gazu nie wzrosną w przyszłym roku w Illinois tak bardzo jak chciał Nicor Gas i Ameren
-
News Chicago4 tygodnie temuOperacja „Midway Blitz” dobiega końca. Agenci federalni opuszczają Chicago
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temuGłosujemy na Emily Reng startującą w Miss Universe – historyczny moment dla Polonii!
-
News USA1 tydzień temuRząd wstrzymuje rozpatrywanie wszystkich wniosków imigracyjnych z 19 państw
-
News USA3 tygodnie temuKoniec ulg podatkowych dla osób przebywających nielegalnie w USA
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temuTomasz Potaczek z Chicago ponownie na podium Mistrzostw Świata w Kettlebell
-
News USA1 dzień temuHistoryczne wystąpienie prezydenta: Trump o uroczystości Niepokalanego Poczęcia











