Połącz się z nami

News USA

7,1 mln USD zapłaci Conagra Brands mieszkance Pensylwanii, poparzonej przez wybuch sprayu

Opublikowano

dnia

Ława przysięgłych w Illinois nakazała firmie Conagra Brands z siedzibą w Chicago zapłacić 7,1 miliona dolarów kobiecie z Pensylwanii, która w 2017 roku odniosła poważne obrażenia, gdy w kuchni, jej miejscu pracy, zapaliła się puszka sprayu do gotowania, powodując, że kobieta stanęła w płomieniach.

Wyrok, wydany w poniedziałek na korzyść Tammy Reese z Shippensburg w Pensylwanii, jest pierwszą z wielu spraw dotyczących ofiar poparzeń w całym kraju. Podobne do tej historie dotyczą wypadków, które miały miejsce z użyciem marek sprayów kuchennych wytwarzanych przez firmę Conagra, w tym popularnej marki produktów spożywczych Pam.

Jak wynika z pozwu złożonego w jej imieniu, w maju 2017 r. Reese pracowała w kuchni klubu towarzyskiego, kiedy „nagle i bez ostrzeżenia” puszka sprayu kuchennego Swell :

„eksplodowała, tworząc kulę ognia, powodując oparzenia i obrażenia”.

Według jednego z jej prawników, Craiga Smitha, kobieta doznała głębokich oparzeń drugiego stopnia na głowie, twarzy, ramionach i dłoniach, a blizny nadal krępują jej ruchy sześć lat później.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego powiatu Cook, Conagra Brands z siedzibą w Chicago musi wypłacić Reese 3,1 miliona dolarów odszkodowania i 4 miliony dolarów odszkodowania karnego.

Conagra Brands jest spółką-matką Pam i wielu innych znanych marek spożywczych, w tym Marie Callender’s, Reddi-wip, Swiss Miss, Hunt’s, Chef Boyardee i Slim Jim.

Firma oświadczyła, że nie zgadza się z werdyktem jury, stwierdzając, że „bezpieczeństwo naszych produktów i naszych konsumentów jest zawsze najwyższym priorytetem Conagry”.

„Nadal wspieramy nasze produkty w sprayu do gotowania, które są bezpieczne i skuteczne, jeśli są używane prawidłowo, zgodnie z instrukcją. Oceniamy nasze możliwości prawne, w tym możliwość odwołania się” – napisano w oświadczeniu.

Wg Craiga Smitha w całym kraju toczy się ponad 50 spraw przeciwko firmie Conagra wniesionych przez inne ofiary poparzeń i że firma odmówiła wycofania produktu w związku z „wadliwymi” puszkami.

Wypadki dotyczyły modeli w sprayu różnych marek wyprodukowanych w latach 2011–2019, w których zastosowano system wentylacyjny o niższym progu wydzielania ciepła niż w poprzednich wersjach – wyjaśnił Smith.

Jak wynika z pozwu, gdy puszka nagrzewa się za bardzo, otwory wentylacyjne na dnie otwierają się, aby uwolnić ciśnienie i wyrzucić bardzo łatwopalną zawartość w powietrze.

Konsumenci mogą sprawdzić, czy ich puszki ze sprayem do gotowania są wentylowane, sprawdzając, czy na dnie puszki znajdują się cztery małe szczeliny w kształcie litery U – powiedział Smith. Ogólnie rzecz biorąc, problem dotyczy większych puszek ze sprayem – 10 uncji lub więcej – a nie powszechnie sprzedawanych puszek 6-uncjowych.

W odpowiedzi na podobne pozwy z 2019 r. Conagra stwierdziła, że system odpowietrzający był używany w ograniczonej liczbie puszek, ale został wyeliminowany podczas przeprojektowania produktu w tym roku.

Conagra stwierdziła, że przeprojektowanie nie było związane z procesami sądowymi i stanowiło część wysiłków mających na celu ujednolicenie puszek firmy.

Conagra twierdzi, że Pam i inne spraye do gotowania mają z przodu i z tyłu wyraźne etykiety ostrzegawcze, informujące konsumentów, że produkt jest łatwopalny i nie należy go pozostawiać na kuchence lub źródle ciepła ani w ich pobliżu. Firma twierdzi, że sprayu kuchennego nie należy przechowywać w temperaturze powyżej 120 stopni ani rozpylać w pobliżu otwartego płomienia

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Kileman/

News USA

6-latka z New Jersey mówi po mandaryńsku i studiuje układ okresowy pierwiastków

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak wiele sześciolatek, Declan Lopez pragnie, aby jednorożce były prawdziwe, marzy o zostaniu piosenkarką, a jeśli jej się to nie uda, to projektantką mody. Dziewczynka z New Jersey jest jednym z najmłodszych członków Mensy, międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego osoby o wysokim ilorazie inteligencji.

Na pierwszy rzut oka wielu nie podejrzewałoby, że hałaśliwy przedszkolak z Rockaway w stanie New Jersey jest członkiem Mensy, dopóki Declan nie zacznie mówić o masach atomowych pierwiastków, które szczególnie ją interesują.

Matka dziewczynki, Meachel Lopez, mówi, że zdolności jej córki zaskakiwały ją i jej męża już od niemowlęctwa – Declan trzymała butelkę „od pierwszego dnia”, wcześnie się przewracała i zaczęła mówić po mandaryńsku – pozornie nie wiadomo skąd – w wieku 18 miesięcy.

Matka Declan była ciekawa IQ swojej córki, dlatego w lutym poddała ją badaniu. Dziewczynka miała wówczas 5 lat. Przedszkolna i podstawowa skala inteligencji Wechslera mierzy zdolności poznawcze. Iloraz inteligencji Declan określono na 137, czyli wartość znajdującą się na 99. percentylu. Dzięki temu wynikowi przedszkolak został przyjęty do Mensy.

Meachel Lopez mówi o córce, że jest „niesamowitym małym dzieckiem, które może cię nauczyć wszystkiego na dowolny temat, który w tej chwili wzbudził jej zainteresowanie”.

Matka podjęła wiele wysiłków, aby zaspokoić głód wiedzy swojej córki. Po zajęciach w przedszkolu Declan ma dodatkowe lekcje, które każdego dnia koncentrują się na innym temacie. Lekcje trwają zwykle od 20 do 60 minut.

Meachel Lopez handluje akcjami i jest właścicielem firmy e-commerce. Ojciec Declan, Delano, jest nauczycielem wychowania fizycznego. Matka skupia się na nauce Declan i jej młodszego brata, podczas gdy jej mąż skupia się na zajęciach fizycznych i społecznych.

Kiedy nie uczy się o masach atomowych, Declan trenuje piłkę nożną i karate.

Jej rodzice chcą dla niej tego samego, czego pragnie każdy rodzic – aby Declan była szczęśliwa i zdrowa „Czegokolwiek potrzebuje, chcę, żeby dotarła do tych potrzeb, osiągnęła te pragnienia i żyła w pełni wykorzystując swój potencjał” – mówi Meachel Lopez.

Założona w 1946 roku w Oksfordzie przez Lancelota Lionela Ware’a, naukowca i prawnika oraz Rolanda Berrilla, australijskiego adwokata, organizacja Mensa, zachęca osoby o ponadprzeciętnej inteligencji do wzajemnej interakcji podczas wydarzeń, spotkań lub poprzez czaty online.

Członkowie proszeni są o udowodnienie swojego IQ. Przeciętny dorosły ma IQ około 100, a osoba z wynikiem powyżej 140 uważany jest za geniusza.

Obecnie najmłodszym członkiem Mensy jest Teddy Hobbs, któremu udało się zostać przyjętym do ekskluzywnego klubu intelektualistów w wieku zaledwie trzech lat i dziewięciu miesięcy.

Do stowarzyszenia należy także kilka gwiazd sportu, oraz aktorzy, m.in. Steve Martin i Geena Davis, oraz gwiazda Modern Family Nolan Gould, który ukończył szkołę średnią w wieku 13 lat.

 

Źródło: cnn, dailymail
Foto: Meachel Lopez, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Mieszkanka Teksasu walczy o prawo do legalnego usunięcia ciąży przed sądem

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek późnym wieczorem Sąd Najwyższy Teksasu tymczasowo zablokował kobiecie będącej w ciąży możliwość przeprowadzenia aborcji w trybie nagłym, czego się domaga. Wydane wcześniej orzeczenie sądu niższej instancji, które umożliwiłoby Kate Cox, uzyskanie procedury, zostało zawieszone.

Sąd zauważył, że sprawa pozostanie w toku, ale nie podał żadnego harmonogramu, kiedy mogłoby zostać wydane pełne orzeczenie. 31-letnia Kate Cox jest w 20 tygodniu ciąży. U jej nienarodzonego dziecka zdiagnozowano śmiertelną chorobę genetyczną a kobieta twierdzi także, że komplikacje ciążowe zagrażają jej zdrowiu.

Orzeczenie zapadło zaledwie kilka godzin po tym, jak Prokurator Generalny Teksasu, Ken Paxton, zwrócił się do Sądu Najwyższego o interwencję w tej sprawie.

Wniosek Paxtona wynikał z czwartkowego orzeczenia sędziego z Teksasu, który wydał 14-dniowe pozwolenie, aby Cox mogła legalnie przerwać ciążę. Sędzia w Teksasie, gdzie obowiązuje zakaz wykonywania aborcji powyżej 6 tygodnia ciąży, wydał taką decyzję po raz pierwszy od 50 lat.

Kate Cox jest matką dwójki dzieci, mieszkającą w Dallas-Fort Worth, 5 grudnia 2023 r. pozwała stan Teksas w celu przeprowadzenia aborcji w związku z ciążą, która według niej i jej lekarzy zagraża jej życiu i przyszłej płodności.

Kobieta twierdzi, że u jej płodu występuje pełna trisomia 18 chromosomu, co oznacza, że dziecko może nie dożyć porodu, a jeśli tak się stanie, urodzi się martwe lub będzie żyło minuty, godziny lub dni – jak wynika z pozwu.

Kate Cox była w ciągu ostatniego miesiąca na trzech różnych oddziałach ratunkowych z powodu silnych skurczów i niezidentyfikowanych wycieków płynów.

We wcześniejszych ciążach przeszła dwie operacje cesarskiego cięcia i – jak stwierdzono w pozwie – „kontynuowanie ciąży naraża ją na wysokie ryzyko poważnych powikłań zagrażających jej życiu i przyszłej płodności, w tym pęknięcia macicy i histerektomii”.

Wg Kena Paxtona kobieta nie wykazała, że cierpi na „zagrażającą życiu” chorobę związaną z ciążą ani że ciąża grozi poważnym uszkodzeniem ciała. Prokurator generalny ostrzegł także szpitale, że czwartkowe orzeczenie nie uchroni nikogo przed odpowiedzialnością cywilną i karną, w przypadku przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży.

 

Źródło: cnn
Foto: Kate Cox, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Czy leci z nami pilot? Samolot kalifornijskiej firmy poradził sobie bez niego

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma Reliable Robotics z siedzibą w Kalifornii ogłosiła niedawno, że pomyślnie wykonała lot małym samolotem transportowym bez pilota na pokładzie. Autonomiczny lot Cessny 208B Caravan, który miał miejsce w zeszłym miesiącu, był pierwszym takim wydarzeniem w branży lotniczej.

Lot Cessny 208B Caravan bez żadnych osób na pokładzie miał miejsce 21 listopada niedaleko San Jose. Reliable Robotics – producent systemów automatyki lotniczej z siedzibą w Mountain View podał, że zdalny pilot nadzorował samolot bez pilota z centrum kontroli firmy, oddalonego o 50 mil.

Firma dodała, że jest to część pracy, którą wykonują, aby wprowadzić na rynek w USA zaawansowane technologie zwiększające bezpieczeństwo.

Udany eksperyment został nazwany „monumentalnym osiągnięciem w dziedzinie lotnictwa” i przykładem tego, jak program AFWERX przyspiesza sprawne i niedrogie zmiany w zakresie zdolności największych sił powietrznych świata, przez płk Elliotta Leigh, dyrektora AFWERX i głównego specjalisty ds. komercjalizacji w Departamencie Sił Powietrznych.

AFWERX to program Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, którego celem jest wspieranie kultury innowacji w służbie. Inicjatywa, obejmująca szereg programów wspieranych stosunkowo niewielkimi funduszami, ma na celu obejście biurokracji i zaangażowanie nowych przedsiębiorców w programy Sił Powietrznych.

„Ten kamień milowy przyspiesza możliwości lotów podwójnego zastosowania bez załogi, zwiększając bezpieczeństwo lotnictwa i umożliwiając nam wprowadzenie szerokiego zakresu autonomicznych zdolności wojskowych w niedostępne środowiska”, stwierdził płk Elliott Leigh.

Reliable Robotics współpracuje z Siłami Powietrznymi na podstawie szeregu kontraktów od 2021 r., a Federalna Administracja Lotnictwa FAA formalnie przyjęła plan certyfikacji autonomicznego systemu lotu firmy  w czerwcu 2023 r.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, Reliable Robotics
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu