NEWS Florida
Policja w Tampie poszukuje dwóch kolejnych osób, które strzelały w Ybor City w weekend

Policja w Tampie uważa, że co najmniej dwie kolejne osoby oddały strzały podczas śmiertelnej weekendowej strzelaniny w Ybor City. Wydział nawiązał współpracę z FBI, aby stworzyć portal internetowy umożliwiający gromadzenie wskazówek, zdjęć i filmów wideo pomocnych w dochodzeniu.
Departament Policji w Tampie ogłosił we wtorek, że detektywi uważają, że oprócz podejrzanego aresztowanego pod zarzutem morderstwa dwie inne osoby oddały strzały z broni palnej.
Jak wynika z komunikatu prasowego, departament podjął współpracę z FBI w celu stworzenia portalu internetowego, który umożliwi społeczeństwu przesyłanie wskazówek w formie tekstowej, a także zdjęć i filmów do wglądu śledczych.
Detektywi wzywają wszystkie osoby, które znajdowały się w pobliżu miejsca strzelaniny w czasie strzelaniny, aby przejrzały zrobione zdjęcia i filmy i przesłały je na nowy portal fbi.gov/tampashooting.
Według policji dwie osoby – 14-letni chłopiec i 20-letni mężczyzna – zmarły w wyniku ran postrzałowych, a 15 kolejnych osób zostało rannych w wyniku postrzałów. O strzelaninie pisaliśmy 30 października.
„Nawet jeśli nie masz pewności, czy wskazówka będzie pomocna, może to być właśnie dowód, jakiego potrzebują nasi detektywi” – powiedział w oświadczeniu szef policji w Tampie, Lee Bercaw, zachęcając do przesyłania zdjęć i nagrań.
Bercaw wyraził wdzięczność za wsparcie społeczności i wskazówki, które jego agencja już otrzymała w związku ze strzelaniną.
Do wydarzenia doszło w niedzielę około 2:47AM w nocy pod adresem 1600 East Seventh Avenue, podczas gdy dzielnica rozrywkowa była pełna ludzi, wielu w kostiumach na Halloween. Policjanci, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, zastali 14-letniego chłopca leżącego w kałuży krwi na środku Siódmej Alei. Zginął na miejscu.
20-letni mężczyzna zmarł w miejscowym szpitalu.
Policja nie ujawniła nazwisk osób, które zginęły w strzelaninie z powodu prawa Marsy’ego. Jednak rodziny zidentyfikowały je jako Elijaha Wilsona i Harrisona Boonstoppela.
Harrison Boonstoppel
22-letni Tyrell Phillips, został aresztowany w niedzielę pod zarzutem morderstwa drugiego stopnia z użyciem broni palnej w związku ze śmiercią Wilsona. Z akt wynika, że Phillips twierdzi, że wdał się w sprzeczkę z grupą mężczyzn i obawiał się o swoje życie, gdy oddał strzały, nie celując konkretnie w żadnego z nich.
Z dokumentów sądowych wynika, że zamordowany nastolatek miał za pasem naładowaną broń, jednak policja znalazła broń nadal w kaburze, a na nagraniach zebranych przez śledczych nie widać, żeby wyciągał pistolet.
Phillips będzie przetrzymywany bez kaucji do czwartkowej rozprawy, podczas której prokuratorzy planują argumentować, że stanowi on zagrożenie dla społeczności i powinien przebywać w więzieniu do czasu procesu.
Strzelanina wywołała wezwania do ograniczenia nocnej aktywności w Ybor i obawy o przyszłość lokalnych firm.
Burmistrz Tampy, Jane Castor, zauważyła, że w niedzielę w nocy w okolicy przebywało ponad 50 funkcjonariuszy, a w poniedziałek powiedziała dziennikowi Tampa Bay Times, że „nie jest to problem związany z egzekwowaniem prawa. Jest to problem społeczny, w którym jednostki decydują się na rozstrzyganie spraw za pomocą broni palnej”.
Źródło: tampabay, Spectrum News
Foto: YouTube, Spectrum News
NEWS Florida
Historyczny moment w medycynie: Na Florydzie wykonano pierwszy bezkrwawy przeszczep serca i wątroby

Lekarze z Tampa General Hospital (TGH) i University of South Florida (USF Health) przeszli do historii światowej medycyny, wykonując pierwszy na świecie udany bezkrwawy przeszczep serca i wątroby. Rewolucyjna operacja została przeprowadzona u Cesara Alego – pacjenta, którego przekonania religijne wykluczały możliwość transfuzji krwi.
Wyzwanie medyczne i wiara pacjenta
Cesar Ale przez pięć lat zmagał się z zaawansowaną chorobą wieńcową oraz ciężką stłuszczeniową chorobą wątroby. Przez ostatnie 15 miesięcy przed operacją nie opuszczał szpitala, oczekując na przeszczep. Jego sytuację komplikował jednak jeden, kluczowy element – ze względów religijnych nie chciał przyjąć żadnych produktów krwiopochodnych.
Większość ośrodków transplantacyjnych w USA odmówiła umieszczenia go na liście dawców z powodu wysokiego ryzyka i nietypowych ograniczeń medycznych. Dopiero specjaliści z Tampy zdecydowali się podjąć tego wyzwania.
Operacja bez kropli przetoczonej krwi
Chirurdzy, anestezjolodzy i zespół perfuzyjny opracowali wspólnie unikatową strategię operacyjną, pozwalającą na uniknięcie jakiejkolwiek utraty krwi.
„Współpracowaliśmy ściśle z zespołem anestezjologów, którzy wdrożyli specjalne techniki pozwalające na zminimalizowanie krwawienia. Perfuzjoniści również odegrali kluczową rolę podczas pomostowania aortalno-wieńcowego w trakcie przeszczepu serca” – wyjaśnił dr Kiran Dhanireddy, chirurg transplantolog wykonujący przeszczep wątroby.
Cała procedura trwała około ośmiu godzin, a pacjent szybko zaczął wracać do zdrowia. Trzy tygodnie po operacji Ale mógł już opuścić szpital.
Od bólu i izolacji do nowego życia
Przed zabiegiem Ale nie był w stanie przejść więcej niż 15 stóp bez silnego bólu w klatce piersiowej. Przez lata szukał pomocy w różnych ośrodkach – od Środkowego Zachodu po Zachodnie Wybrzeże – lecz bezskutecznie.
To w Tampie znalazł nie tylko szansę, ale i zespół, który zdecydował się na wykonanie operacji niemal niemożliwej. Dziś Cesar Ale może ponownie planować życie poza murami szpitala.
„Jestem wdzięczny moim dawcom i mam nadzieję, że pewnego dnia będę mógł osobiście podziękować ich rodzinom” – powiedział Ale.
Pionierski zespół chirurgów
Operację przeszczepu serca wykonał dr Gundars Katlaps, dyrektor ds. chirurgii w programie przeszczepów płuc TGH i profesor nadzwyczajny chirurgii w Morsani College of Medicine przy USF Health. Współpraca między różnymi specjalistami była kluczowa dla powodzenia tej bezprecedensowej procedury.

Chirurdzy z Tampa General Hospital (TGH) i USF Health z pacjentem – Cesare Ale
Co ciekawe, lekarze nie zdawali sobie sprawy, że zapisują się w historii medycyny. Jak sami podkreślają – skupiali się wyłącznie na ratowaniu życia swojego pacjenta.
Przyszłość transplantologii
Ten przełomowy zabieg nie tylko uratował życie jednego człowieka, ale otworzył też nowe możliwości dla przyszłych pacjentów, których przekonania religijne lub medyczne przeciwwskazania uniemożliwiają standardowe procedury transplantacyjne.
Źródło: fox13
Foto: Tampa General Hospital, YouTube
NEWS Florida
200 Marines pomoże ICE na Florydzie – wojsko wzmacnia obecność w operacjach imigracyjnych

Dowództwo Północne USA (USNORTHCOM) ogłosiło, że około 200 żołnierzy piechoty morskiej (Marines) wesprze U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE) w zadaniach administracyjnych i logistycznych na Florydzie. Jest to część szerszego wsparcia wojskowego dla działań związanych z egzekwowaniem przepisów imigracyjnych wewnątrz kraju.
Marines pochodzą z jednostki Marine Wing Support Squadron 272 i stacjonują na Marine Corps Air Station New River w Karolinie Północnej. Zostali skierowani na misję w odpowiedzi na wniosek Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS).
Jak podkreślono w oficjalnym komunikacie USNORTHCOM, żołnierze nie będą zaangażowani w bezpośrednie działania policyjne, a ich obowiązki ograniczą się do wsparcia administracyjnego i logistycznego w obiektach ICE.
Mają zakaz kontaktowania się z osobami przebywającymi w aresztach imigracyjnych oraz angażowania się w proces zatrzymań.
Cel: odciążenie służb i koncentracja na działaniach operacyjnych
Sekretarz Obrony Sean Parnell zatwierdził mobilizację 700 żołnierzy – z sił czynnych, Gwardii Narodowej i rezerw – aby wesprzeć działania ICE na Florydzie, w Luizjanie i Teksasie.
„To wsparcie zapewnia kluczowe zasoby, które odciążą służby imigracyjne z zadań niezwiązanych z egzekwowaniem prawa. Dzięki temu funkcjonariusze ICE mogą w pełni skoncentrować się na swoich głównych obowiązkach” – powiedział Parnell.
Departament Obrony zadeklarował dalsze zaangażowanie w zapewnienie pełnej kontroli operacyjnej nad południową granicą USA.
Rozszerzenie obecności wojskowej na granicy
W ramach szerszej strategii militarnego wsparcia operacji imigracyjnych:
- Siły Powietrzne oraz Marynarka Wojenna USA przejęły kontrolę nad fragmentami federalnych terenów przygranicznych w Teksasie.
- Odcinek o długości około 250 mil, obejmujący powiaty Cameron i Hidalgo, został przekazany pod zarządzanie Wspólnej Bazy San Antonio jako część nowo utworzonego Obszaru Obrony Narodowej (National Defense Area, NDA).
Działania te są koordynowane przez Wspólną Grupę Zadaniową – Granica Południowa (Joint Task Force – Southern Border, JTF-SB) – wspólny projekt Sił Powietrznych USA i USNORTHCOM mający na celu konsolidację oraz wzmocnienie obecności militarnej wzdłuż granicy USA z Meksykiem.
Kontrowersje i krytyka polityczna
Militarne zaangażowanie w sprawy imigracyjne budzi kontrowersje. W czerwcu batalion 500 Marines został zmobilizowany w Los Angeles w odpowiedzi na zamieszki wywołane działaniami ICE. Ruch ten spotkał się z ostrą krytyką ze strony Gubernatora Kalifornii Gavina Newsoma, który określił decyzję administracji Trumpa jako „nieuzasadnioną” i „przesadną”.
Kontekst polityczny i bezpieczeństwa
Rozszerzenie obecności wojskowej na granicy jest częścią bardziej zdecydowanej strategii rządu federalnego, mającej na celu wzmocnienie egzekwowania przepisów imigracyjnych oraz zwiększenie efektywności operacyjnej ICE.
Administracja wskazuje, że jest to działanie mające zapewnić lepszą koordynację i większe bezpieczeństwo wewnętrzne, krytycy natomiast obawiają się militaryzacji spraw cywilnych i naruszenia granic między wojskiem a organami ścigania.
Źródło: fox35
Foto: U.S. Marine Corps
NEWS Florida
Pierwszy areszt na mocy nowego prawa „Super Speeder”. Kierowca jechał 104 mile na godzinę

Zaledwie dwie minuty po wejściu w życie nowego prawa „Super Speeder” na Florydzie, funkcjonariusze zatrzymali pierwszego kierowcę, który przekroczył prędkość 100 mil na godzinę. Nowe przepisy pozwalają na natychmiastowe aresztowanie osób jadących z prędkością powyżej 100 mph lub przekraczających limit o co najmniej 50 mph.
W poniedziałek, 1 lipca o godzinie 12:03AM, kierowca poruszający się autostradą I-4 w powiecie Orange został zatrzymany za jazdę z prędkością 104 mil na godzinę w strefie ograniczonej do 70 mph. To pierwszy przypadek zastosowania nowego prawa „Super Speeder”, które weszło w życie o północy.
Na czym polega nowe prawo?
Uchwalone w ramach szerszego programu poprawy bezpieczeństwa drogowego, nowe przepisy przewidują:
- Areszt do 30 dni i grzywnę w wysokości 500 dolarów za pierwsze wykroczenie.
- Do 90 dni więzienia i grzywnę 1000 dolarów za recydywę.
- Obowiązują kierowców, którzy:
- jadą ponad 100 mil na godzinę, lub
- przekraczają limit prędkości o 50 mph i więcej.
Prawo ma ograniczyć ekstremalnie niebezpieczne zachowania za kierownicą i zmniejszyć liczbę śmiertelnych wypadków na drogach Florydy.
Brak szczegółów o kierowcy
Na ten moment nie ujawniono tożsamości zatrzymanego ani dodatkowych okoliczności aresztowania. Nie wiadomo również, czy od tego czasu doszło do kolejnych zatrzymań, jednak służby nie wykluczają, że jest to początek intensywniejszego egzekwowania przepisów.
Czas wzmożonego ruchu
Nowe prawo weszło w życie w jednym z najbardziej ruchliwych okresów w roku. Według prognoz AAA, aż 72 miliony Amerykanów planuje podróże drogowe w czasie długiego weekendu z okazji 4 lipca, a Orlando znajduje się na szczycie listy najczęściej wybieranych destynacji.
Aby sprostać zwiększonemu natężeniu ruchu Departament Transportu Florydy (FDOT) zwiększył liczbę pracowników, oraz uruchomiono patrole Road Ranger, które pomagają w usuwaniu kolizji i udzielają wsparcia kierowcom.
Policja ostrzega: kary będą surowe
Porucznik Tara Crescenzi z Florida Highway Patrol przypomina:
„Jeśli jedziesz z prędkością przekraczającą limit o 50 mph lub powyżej 100 mph, możesz trafić do więzienia nawet na 30 dni i zapłacić 500 dolarów grzywny. W przypadku drugiego wykroczenia – do 90 dni i 1000 dolarów.”
Policja zapowiada wzmożone kontrole przez cały świąteczny weekend, zwracając szczególną uwagę na kierowców lekkomyślnych, pod wpływem alkoholu lub rozproszonych.
Apel do kierowców
Funkcjonariusze i urzędnicy apelują: zaplanuj podróż z wyprzedzeniem, unikaj agresywnej jazdy i daj sobie więcej czasu na dotarcie do celu.
„Nie warto ryzykować życia dla kilku minut. Chcemy, żeby te wakacje kończyły się dobrymi wspomnieniami, a nie tragedią.”
Źródło: fox13
Foto: istock/FelixRenaud/ ablokhin/
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA4 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
Kościół3 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
Galeria4 tygodnie temu
“Alicja w Krainie Czarów” Studia Teatralnego Modjeska, Vittum Theater, 8 czerwca
-
News USA4 tygodnie temu
Los Angeles protestuje przeciwko nalotom ICE. Interweniowała Gwardia Narodowa
-
News Chicago4 tygodnie temu
Chicago jest gotowe na protesty anty-ICE, mówi Johnson, krytykując Trumpa jako „tyrana”
-
News Chicago3 tygodnie temu
Mieszkańcy Illinois zapłacą więcej: Nowa fala podatków już od 1 lipca
-
News USA4 tygodnie temu
Nowy zakaz podróży do USA dla obywateli 19 krajów już obowiązuje