Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Nagrody i Medale dla Polaków z Chicago za utrzymywanie ducha Narodu Polskiego

Opublikowano

dnia

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas wizyty w Chicago 19 października uhonorował medalami „Pro Bono Poloniæ” oraz „Pro Patria” Kombatantów, Działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osoby działające na rzecz Polonii. Jedną z wyróżnionych osób był Ernest Świerk.

Minister Jan Józef Kasprzyk złożył wizytę w Muzeum Polski w Ameryce, a także w parafii Trójcy Świętej i św. Jacka.

Wspólnie z Konsulem Generalnym Pawłem Zyzakiem oraz Wicekonsul Agatą Grochowską złożył kwiaty przy pomniku poświęconym Polskim Żołnierzom walczącym w II Wojnie Światowej na cmentarzu w Maryhill, a także przy pomnikach upamiętniających Żołnierzy Błękitnej Armii, Żołnierzy zamordowanych w Katyniu oraz przy tablicy Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na cmentarzu św. Wojciecha w Niles.

W czasie spotkania w Konsulacie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał zasłużonym Polakom odznaczenia „Pro Bono Poloniæ” i Pro Patria.

W czasie uroczystości okolicznościowe przemówienia wygłosili Konsul Paweł Zyzak i Minister Jan Kasprzyk:

Medale „Pro Bono Poloniæ” otrzymali: kpt Tadeusz Gubała i por. Stanisław Stawski.

Medal „Pro Bono Poloniæ” ustanowiony 25 czerwca 2018 r. dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przyznawany jest w uznaniu szczególnych zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowaniu oraz popularyzacji poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych.

Ernest Świerk został uhonorowany medalem „Pro Patria”. Tak mówił o tym wyróżnieniu:

Medal „Pro Patria” ustanowiony 1 września 2011 r. przyznawany jest w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Medale „Pro Patria” otrzymali także: Marek Adamczyk, Marian Broks, Tomasz Dąbrowski, Grzegorz Dąbrowski, Andrzej Janczak, ks. Stanisław Jankowski, Małgorzata Kołtunik, Jan Kopeć, Bernadetta Manturo, ks. Andrzej Maślejak, Agata Mikołajczyk, Dariusz Olszewski, Daniel Pogorzelski, Helena Sołtys, Bogdan Strumiński, Krzysztof Wojciechowski, Marcin Wyrzykowski, Tomasz Wyrzykowski, Jan Witkowski, Andrzej Zapalski.

Źródło: informacja własna, Konsulat RP w Chicago
Foto: Andrzej Baraniak

Polonia Amerykańska

Zmień życie jednej rodziny. Zostań Darczyńcą Szlachetnej Paczki USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Szlachetna Paczka jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym Darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Jego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Jeszcze 3 rodziny z okolic Chicago czekają na wyciągniętą dłoń, dzięki której się podniosą.

„Minęło 10 dni od otwarcia naszej Bazy w tegorocznej edycji SZLACHETNEJ PACZKI USA i 13 Rodzin znalazło już swoich DARCZYŃCÓW! Bardzo dziękujemy za otwarcie serc i pomoc naszym rodakom w potrzebie. Pozostały 3 rodziny z rejonu Chicago które oczekują jeszcze na pomoc.  Jeśli chcieliby Państwo zaangażować się i przygotować paczkę dla tych rodzin to bardzo proszę odwiedzić naszą stronę internetową https://www.springfoundation.org/rejon-chicago-2023/

Korzystając z okazji że przed nami Święto Dziękczynienia chciałabym w imieniu Zarządu naszej Fundacji życzyć Państwu wspaniałej atmosfery przy świątecznym stole i podziękować za wsparcie, dobre serce i hojność którą od lat obdarzacie nas i rodziny którym pomagamy. Dzięki Wam możemy działać i rozwijać naszą działalność. DZIĘKUJEMY!”

MAGDALENA CICHA
Board Member Spring Foundation
magdalena.cicha@springfoundation.org
630-631-4179

Szlachetna Paczka opiera się na pracy wolontariuszy i liderów regionów. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy i zaczęły sobie radzić.

Szlachetna Paczka realizuje misję inspirowania ludzi do stawania się kimś, wygrywania swojego życia, bycia bardziej, stawania się bohaterem.

The Spring Foundation została utworzona w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych w celu wspierania działalności Stowarzyszenia Wiosna w Polsce.

W ciągu pierwszych dziesięciu lat działalności Fundacja zza oceanu i chicagowscy Darczyńcy wspierali Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości w Polsce, przyczyniając się do szerzenia idei mądrej pomocy w małych ojczyznach na terenie całego kraju.

Od 2016 roku działania The Spring Foundation koncentrują się na realizowaniu projektów, w tym Szlachetnej Paczki, na terenie USA. The Spring Foundation posiada status organizacji 501(c)3. Ofiarodawca ma prawo odliczyć od podatku donacje złożone na rozwój i działania organizacji.

Źródło: informacja własna, springfoundation
Foto: springfoundation, istock/Choreograph/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zwycięzcą Turnieju Szachowego z okazji Święta Niepodległości został Jakub Giemza

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 19 listopada, Polonia for Poland i klub szachowy ZNP Hetman zorganizowały 10. Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości. Zawody w kilku kategoriach odbyły się w Activity Center w parafii św. Ferdynanda w Chicago. Patronat nad wydarzeniem objął Konsulat Generalny RP w Chicago.

W 10. Turnieju Szachowym Niepodległości wzięło udział 40 szachistów w różnym wieku. Obecna była wicekonsul Agata Grochowska, a jednymi z grających był z-ca konsula d/s prawnych Michał Arciszewski wraz z synem.

Nagrody rzeczowe ufundował Konsulat Generalny RP w Chicago a sponsorem finansowym była firma Optros Property Solution. Nagrody rozdano za 6 najlepszych miejsc w każdej kategorii.

Sędzią zawodów był Bogusław Niemczewski. Organizatorów cieszy duża liczba dzieci i młodzieży biorących udział w tej rywalizacji.

Zwycięzcą turnieju został Jakub Giemza, który zdobył w kategorii open 6,5 pkt. z 7 możliwych.

2. Michał Klakurka 6
3. Zurawski Zachary 5

Pozostałe kategorie (3 najlepsze miejsca)

Kobiety:
1. Musial Agata 4 pkt.
2. Myszczynska Patrycja 3,5
3. Zawistowska Joanna 3

High School:
1. Zurawski Zachary 5,5
2. Szymanski Max 5,5
3. Fraczek Hubert 4

Klasy 6-8:
1. Skalski Piotr 4
2. Kras Alex 3
3. Musial Hubert 3

Klasy 4-5:
1. Jarzebowski Tom 3
2. Kras Mateusz 3
3. Krolak Maciej 2

Klasy 1-3:
1. Szymanska Rozalia 3
2. Mrozek Piotr 3
3. Kras Emilia 3

W zeszłym roku w zawodach wzięło udział 36 szachistów, a ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. Główną kategorię czyli kategorię open wygrał Maciej Jakubowski zdobywając 6,5 pkt. z 7 możliwych, m-ce drugie: Giemza Jakub 5,5 i trzecie: Hubert Frączek 5.

Źródło: informacja własna
Foto: Bogusław Niemczewski
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

W Chicago Łotysze m.in. z Polakami świętowali swój Dzień Niepodległości

Opublikowano

dnia

Autor:

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Łotwę wolności odbyły się w cieniu wojny na Ukrainie, o której wspominali specjalni goście: Ambasador Łotwy Maris Selga, który przyleciał z Waszyngtonu i konsul honorowy Łotwy w Chicago Robert Blumbergs. W Chicago obaj powiedzieli o potrzebie czujności i ciągłym niebezpieczeństwie ze strony Federacji Rosyjskiej.

Tymczasem komisarz miejskich wodociągów Daniel Pogorzelski wspominał o konieczności współpracy z Polakami w Chicago, a także o tym że miasto Lipawa na Łotwie, które Łotysze chcą ustanowić jako miasto siostrzane z Chicago, jest również powiązane z Polską.

W sobotę, 18 Listopada, o godzinie 2.00PM, Łotewska społeczność w Illinois świętowała swoją niepodległość w swoim Centrum Kultury blisko kampusu Wright College w Chicago.

Po błogosławieństwie od przedstawicieli Łotewskiego kościoła luterańskiego, występowały zespoły ludowe, dzieci recytowały wiersze patriotyczne po łotewsku, i odbył się koncert patriotyczny przy akompaniamencie pianina. Mieszkający na Jackowie Armands Birkens grał na gitarze.

Po obchodach, obecni przenieśli się na poczęstunek do sąsiedniego budynku do wieczora.

Foto: Hynek Zamecnik
 
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu