Połącz się z nami

NEWS Florida

270 mieszkańców Florydy bezpiecznie powróciło z Izraela. DeSantis zapłacił za przelot

Opublikowano

dnia

Ron DeSantis ogłosił w niedzielę, że samolot przewożący 270 osób, które utknęły w Izraelu w wyniku wojny kraju z terrorystami Hamasu, wylądował w Słonecznym Stanie. Aby bezpiecznie przewieźć Amerykanów, administracja gubernatora nawiązała współpracę z organizacją non-profit, pokrywając koszty podróży lotniczych wycenione przez tę organizację na miliony dolarów.

Samolot wystartował w Tel Awiwie i wylądował na Międzynarodowym Lotnisku Tampa – podało biuro gubernatora w notatce prasowej. Akcja została przeprowadzona dzięki partnerstwu z organizacją poszukiwawczo-ratowniczą non-profit Project DYNAMO, specjalizującą się w sprowadzaniu obywateli USA do domu ze stref konfliktów na całym świecie.

Ron DeSantis  zapowiedział, że stan planuje więcej lotów w nadchodzących dniach.

Był to jeden z pięciu prywatnych lotów finansowanych przez administrację DeSantisa za pośrednictwem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Florydy. Z pierwszych czterech lotów w dwóch samolotach znajdowało się po osiem osób, a w dwóch po dwanaście. Przewóz mniejszej liczby pasażerów, był spowodowany tym, że wystartowali w żydowski szabat.

Przybycie podróżnych na Florydę nastąpiło po podpisaniu w zeszłym tygodniu przez gubernatora dekretu zezwalającego na operacje logistyczne, ratownicze i ewakuacyjne za pośrednictwem stanowego Wydziału Zarządzania Kryzysowego, o którym pisaliśmy 14 października.

Dekret umożliwił organizację lotów by sprowadzić mieszkańców Florydy, którzy utknęli w Izraelu, z powrotem do domu, aby mogli oni uciec przed toczącą się wojną w państwie żydowskim.

„Jestem dumny z tego, jak szybko udało nam się uruchomić zasoby i zrobić to, czego nie mógł zrobić rząd federalny – bezpłatnie sprowadzić mieszkańców Florydy i innych Amerykanów do domu i połączyć się z rodzinami” – stwierdził DeSantis w komunikacie.

Dyrektor generalny Projektu DYNAMO, Bryan Stern, powiedział reporterom, że w samolocie znajdowało się 91 dzieci i 4 psy.

„Mamy oddany zespół wolontariuszy, którzy niestrudzenie pracują, aby zapewnić dobro Amerykanom na całym świecie znajdującym się w sytuacjach kryzysowych” – stwierdził Stern.

„To pierwszy raz, kiedy jakakolwiek agencja rządowa pomogła nam finansowo. Za samolot zapłacił gubernator stanu Floryda”.

„To naprawdę rozdzierające serce obserwować zniszczenia dokonujące się w Izraelu. Jesteśmy bardzo wdzięczni gubernatorowi DeSantisowi za współpracę z nami w tej misji, aby uratować każdego Amerykanina w potrzebie”, dodał.

Średni koszt każdego czarterowego lotu z izraelskiego lotniska Ben Guriona do Tampy wynosi około 2 mln USD.

Bryan Stern zauważył także, że koszty ubezpieczenia lotu samolotem do strefy działań wojennych mogą się różnić, i stwierdził, że nie wie, ile ostatecznie zapłacił rząd stanowy, ponieważ bezpośrednio zajmował się kontraktami.

Jak wynika z komunikatu, po wylądowaniu w Tampie ewakuowani mogli uzyskać dostęp do zasobów agencji stanowych. Ron DeSantis wysyła również do Izraela środki medyczne, produkty higieniczne, odzież i zabawki dla dzieci, aby pomóc Izraelczykom dotkniętym skutkami ataku Hamasu.

Od rozpoczęcia ataku Hamasu na Izrael 7 października zginęło ponad 3600 osób.

Atak doprowadził do działań odwetowych ze strony sił izraelskich. Tysiące innych osób zostało rannych, a wiele zostało uprowadzonych przez Hamas, a następnie zgwałconych, torturowanych i zamordowanych.

Wydział Zarządzania Kryzysowego Florydy będzie kierował wysiłkami w zakresie dodatkowych lotów, które będą w dalszym ciągu transportować mieszkańców Florydy z powrotem do stanu i dostarczać większe dostawy pomocy do Izraela.

Ron DeSantis ma bezpośredni dostęp do funduszu gotowości i reagowania na sytuacje nadzwyczajne o wartości 500 milionów dolarów, który został zatwierdzony przez legislaturę Florydy w zeszłym roku, aby zapewnić mu elastyczność wydatków w przypadku ogłoszenia sytuacji nadzwyczajnej.

Chociaż nie jest jasne, czy fundusz ten został wykorzystany na opłacenie lotów do Izraela, DeSantis w przeszłości korzystał z niego, aby płacić za kwestie, które uważał za priorytetowe, w tym inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa granic w Teksasie.

Wydostanie się z Izraela jest niezwykle trudne. W niektórych przypadkach bilety lotnicze kosztują 25 tys. USD za miejsce, powiedział.

W ostatnich dniach urzędnicy amerykańscy zaczęli organizować loty czarterowe dla tysięcy Amerykanów nadal uwięzionych w Izraelu. Obywatele amerykańscy podróżujący tymi lotami muszą podpisać weksle wyrażające zgodę na zwrot kosztów rządowi USA.

Departament Stanu USA poinformował, że ponad 20 000 obywateli amerykańskich, którzy utknęli w Izraelu, zwróciło się o pomoc w ewakuacji.

 

Źródło: fox35, tampabay
Foto: YouTube

NEWS Florida

„Mam szczęście, że żyję”. Nastolatek z Florydy wyszedł cało po uderzeniu piorunem

Opublikowano

dnia

Autor:

Nastolatek z Florydy cudownie ocalał po uderzeniu piorunem, do którego doszło podczas poniedziałkowej wieczornej burzy. Praca w ogrodzie w czasie nawałnicy skończyła się dla niego pobytem w szpitalu.

Według 17-letniego Daniela Sharkeya, wyładowanie przebiegło po drzewie znajdującym się w ogrodzie, w którym pracował, gdy burza przeszła przez powiat Seminole. Nagranie z kamery umieszczonej na drzwiach uchwyciło chwile po uderzeniu pioruna i pokazało Sharkeya leżącego na ziemi, gdy sąsiedzi rzucili się mu na pomoc.

Piorun może uderzyć wiele mil od centrum burzy, więc nawet jeśli ludziom wydaje się, że wyładowania są daleko, mogą narażać się na niebezpieczeństwo jeśli ignorują zagrożenie. Daniel na szczęście przeżył, ale nadal odczuwa ból w całym ciele, a zwłaszcza w klatce piersiowej.

W poniedziałek chłopiec znajdował się blisko drzewa na podwórku i wierzy, że to drzewo właśnie uratowało mu życie. Piorun nie trafił bezpośrednio w nastolatka, tylko w drzewo.

Daniel Sharkey, która prowadzi firmę zajmującą się koszeniem trawników, wyrywał chwasty na podwórku sąsiada. Widział zbliżającą się burzę, ale pomyślał, że ma mnóstwo czasu, zanim będzie musiał schronić się w domu.

Po tym jak piorun uderzył wiedział tylko, że nie może się ruszyć. Nastolatek wspomina, że czuł jakby czas stanął i a całe ciało odczuwało mrowienie. Teraz wraca do zdrowia i jest zdeterminowany, aby wrócić do pracy. Ze szpitala miał być wypisany we wtorek lub środę.

„To był zupełny przypadek. Trafienie pioruna zdarza się raz na milion i nie daje 100% szans na przeżycie. Na szczęście tam było to drzewo i mam szczęście, że żyję” – powiedział Daniel.

Daniel Sharkey

Na skutek uderzenia pioruna może dojść do urazów, oparzeń, arytmii serca, problemów neurologicznych a w przyszłości problemów ze wzrokiem. Porażenie najczęściej jest śmiertelne.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Trump może uniknąć procesu o przechowywanie tajnych dokumentów na Florydzie

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek sędzina federalna, prowadząca na Florydzie sprawę dotyczącą tajnych dokumentów przeciwko byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, oddaliła oskarżenie. Aileen Cannon przychyliła się do stanowiska obrońców byłego prezydenta, mówiącego, że specjalny obrońca Jack Smith, który wniósł oskarżenie, został nielegalnie powołany przez Departament Sprawiedliwości.

Decyzja sędziny okręgowej USA, Aileen Cannon, przynosi zaskakujące i nagłe zakończenie sprawy karnej, która w momencie jej wszczęcia była powszechnie uważana za najbardziej niebezpieczną ze wszystkich zagrożeń prawnych, przed którymi stanął republikański były prezydent.

Od decyzji sędziny możliwe jest złożenie odwołania oraz ewentualne uchylenie jej przez sąd wyższej instancji.

Choć sprawa utknęła w martwym punkcie, a perspektywa procesu przed listopadowymi wyborami była nierealna, postanowienie sędziny stanowi ogromne zwycięstwo prawne Donalda Trumpa, który przygotowuje się do przyjęcia nominacji Republikanów w Milwaukee w tym tygodniu.

Donald Trump został oskarżony w czterech sprawach karnych. Choć w maju został uznany winnym w nowojorskim procesie dotyczącym tzw. „cichych płatności”, wydanie wyroku w tej sprawie zostało odroczone ze względu na opinię Sądu Najwyższego, która przyznała byłym prezydentom szeroki immunitet.

Opinia ta spowoduje również znaczne opóźnienia w odrębnej sprawie wniesionej przez specjalnego prokuratora Jacka Smitha, w której zarzuca Trumpowi spisek mający na celu odwrócenie jego porażki w wyborach prezydenckich w 2020 r. z Demokratą Joe Bidenem.

Kolejna sprawa związana z fałszowaniem wyników wyborów, wniesiona przez prokuratorów w Atlancie została opóźniona z powodu ujawnienia romantycznej relacji między prokurator okręgową powiatu Fulton, Fani Willis, a prokuratorem specjalnym.

W oświadczeniu na swoim portalu społecznościowym Donald Trump stwierdził, że oddalenie oskarżenia na Florydzie „powinno być dopiero pierwszym krokiem” i że trzy pozostałe sprawy, które nazwał „polowaniem na czarownice”, również powinny zostać oddalone.

Sprawę dotyczącą przechowywania tajnych dokumentów uznano za najbardziej jednoznaczną pod względem prawnym ze wszystkich czterech, biorąc pod uwagę szeroki zakres dowodów, jakie według prokuratorów zgromadzono, oraz fakt, że przedmiotowe zachowanie miało miejsce po opuszczeniu Białego Domu przez Trumpa w 2021 r.

Akt oskarżenia obejmował dziesiątki przestępstw związanych z nielegalnych gromadzeniem tajnych akt swojej prezydentury w jego posiadłości Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie i utrudnianie FBI wysiłków mających na celu ich odzyskanie. Trump nie przyznał się do winy i zaprzeczył, że dopuścił się przestępstwa.

Posiadłość Mar-A-Lago w Palm Beach na Florydzie

Obrońcy złożyli wiele zarzutów w tej sprawie, w tym jeden, który utrzymywał, że specjalny doradca, Jack Smith, został nielegalnie powołany na to stanowisko niezgodnie z klauzulą ​​konstytucyjną dotyczącą nominacji. Był on mianowany przez Prokuratora Generalnego Merricka Garlanda, a nie został zatwierdzony przez Kongres, a jego urząd był niewłaściwie finansowany przez Departament Sprawiedliwości.

Zespół Smitha stanowczo kwestionował argument dotyczący klauzuli nominacyjnej podczas przesłuchań przeprowadzonych przed sędziną Cannon w zeszłym miesiącu, twierdząc, że kierownictwo Departamentu Sprawiedliwości ma na mocy własnych przepisów pełne uprawnienia do wyznaczania i finansowania specjalnego doradcy.

W orzeczeniu Sądu Najwyższego, które 1 lipca przyznało byłym prezydentom szeroki immunitet, sędzia Clarence Thomas sporządził odrębną decyzję, w której także zakwestionował, czy Jack Smith został legalnie mianowany.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Zbiórkę na rzecz ofiar zamachu w Butler PA wsparły gwiazdy i biznesmeni

Opublikowano

dnia

Autor:

Gwiazdy, liderzy biznesu, notable Partii Republikańskiej i wielu zwykłych Amerykanów przekazało datki na wsparcie osób poszkodowanych w zamachu na byłego prezydenta Donalda Trumpa. W sobotę wieczorem w Butler w Pensylwanii jedna osoba zginęła, a dwie inne osoby zostały poważnie ranne.

Zbiórkę na platformie GoFundMe założyła główną finansistka Donalda Trumpa, Meredith O’Rourke z Tallahassee. Wyznaczono jej cel na kwotę 1 miliona dolarów, ale darowizny znacznie przekroczyły tę kwotę.

Do poniedziałkowego wieczoru internetowa zbiórka zebrała ponad 4,6 miliona dolarów z ponad 60 000 darowizn. W poniedziałek wieczorem Elon Musk przekazał 100 000 dolarów w dwóch ratach. Organizacja Ultimate Fighting Championship przekazała 50 000 dolarów, podobnie jak jej prezes Dana White.

Znani darczyńcy z Florydy dla ofiar Butler PA Victims GoFundMe to:

 • Elon Musk: 100 000 dolarów. Dyrektor generalny Tesli, właściciel X (dawniej Twitter), założyciel i dyrektor generalny SpaceX. Musk jest obecnie mieszkańcem Teksasu, ale często przebywa na Florydzie.
 • Kenneth C. Griffin: 100 000 dolarów. Założyciel i dyrektor generalny międzynarodowego funduszu hedgingowego Citadel LLC, pochodzi z Daytona Beach i ma dom między innymi w Miami.
 • Rick i Ann Scott: 50 000 dolarów. Scott jest byłym gubernatorem Florydy, a od 2019 r. jest senatorem USA z Florydy.

Największe wpłaty na rzecz Butler PA Victims na GoFundMe:

 • Elon Musk: $50,000, dwukrotnie
 • Kenneth C. Griffin: $50,000, dwukrotnie
 • Stephen Wynn: $50,000
 • Rick & Ann Scott: $50,000
 • The Heritage Foundation: $50,000
 • Anonymous: $50,000
 • American Hartford Gold: $50,000
 • UFC UFC: $50,000
 • Dana White: $50,000
 • Alex Brola: $50,000
 • Kid Rock: $50,000

 

Źródło: The Palm Beach Post
Foto: GoFundMe
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu