News Chicago
W ten weekend w St. Charles rządzą strachy na wróble. Przyjdźcie wybrać najpiękniejszego
Weekend Strachów na Wróble w St. Charles (St. Charles Scarecrow Weekend) powraca już po raz 38. w dniach 6–8 października w centrum miasteczka. Będzie tu popularny Konkurs Strachów na Wróble, jesienne zajęcia dla wszystkich grup wiekowych i rozrywka muzyczną.
Najważniejszym wydarzeniem tej imprezy jest Konkurs Strachów na Wróble, podczas którego odwiedzający mogą głosować na swoje ulubione strachy na wróble przez cały weekend.
W konkursie będzie ponad 100 strachów na wróble w czterech różnych kategoriach: indywidualny/rodzinny, biznesowy, klubowy/non-profit/szkolny oraz mechaniczny/mega.
Większość strachów na wróble zostanie umieszczona wzdłuż Riverside Avenue i First Street, a także w Lincoln Park. Po oddaniu głosu uczestnicy mogą odebrać naklejkę „Głosowałem” w budkach informacyjnych.
Strefa rodzinna w Lincoln Park będzie oferować atrakcje dla rodzin, muzykę na żywo, występy zespołów tanecznych i stoiska z rodzinną rozrywką.
W piątek odbędą się występy magika Scotta Pinera, Glowby the Bubbler i The Windy City Ghostbusters, a także występy sceniczne St. Charles Dance Company, Elite Academy of Dance i Batavia Academy of Dance. Thompson Middle School Choir, Marquee Youth Stage i Moves Dance Studio wystąpią w sobotę; a Dance Dynamics i 3rd Street Dance w niedzielę.

W piątek występy muzyczne zaprezentuje The Collective. W sobotę Paul & Jay i Leslie Hunt Band, a w niedzielę Tim Gleason Trio i Gregory Hyde.
Strachy na wróble należące do kategorii Mechanicznej/Mega i Indywidualnej zostaną rozstawione w Strefie Rodzinnej Lincoln Park.
W Strefie Aktywności na Riverside Avenue odwiedzający znajdą bardziej przyjazne dla rodzin zajęcia o tematyce jesiennej, a także wszystko, co potrzebne do zrobienia stracha na wróble. Będzie tu również pokaz profesjonalnego rzeźbiarza dyni, zabawny labirynt i malowanie dyni.

Popularna wystawa organizowana przez Art of the Heartland: „Autumn on Fox Craft Show” powraca do Pottawatomie Park w godzinach od 10:00AM do 5:00PM w piątek i sobota oraz od 10:00AM do 4:00PM w niedzielę. W grupie działa ponad 100 rzemieślników sprzedających ręcznie robione produkty.
St. Charles Breakfast Rotary i St. Charles Kiwanis Club będą sprzedawać jedzenie przez cały weekend na przednim parkingu miejskim. Członkowie parafii św. Patryka będą również sprzedawać żywność na trawniku przed kościołem, naprzeciwko strefy rodzinnej Lincoln Park.
W ramach weekendu festiwalowego wiele lokalnych firm będzie organizować specjalne wyprzedaże i promocje; szczegóły znajdziesz na stronie Scarecrowfest.com/salesandspecials.

Jenna Sawicki, dyrektor wykonawcza St. Charles Business Alliance, jest podekscytowana kolejnym rokiem tradycji tej społeczności.
„Weekend Stracha na Wróble jest zawsze wyjątkowym wydarzeniem w St. Charles ze względu na jego długą historię i tradycję” – mówi Sawicki. „To świetna okazja, aby uczcić sezon ze społecznością, jednocześnie mając szansę zwiedzić centrum miasta i wszystkie wspaniałe firmy”.
Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat Weekendu Stracha na Wróble, odwiedź stronę Scarecrowfest.com lub zadzwoń do St. Charles Business Alliance pod numer (630) 443-3967.
Źródło: dailyherald
Foto: Art of the Heartland, Brigette Burgman/ Nomadic Soul Photography, istock/gwflash/
News Chicago
Camerata Chicago wykona „Mesjasza” Händla. Trzy koncerty w aglomeracji chicagowskiej
W dniach 12–14 grudnia Camerata Chicago Orchestra and Choir zaprezentuje trzy koncerty z oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla. To jedno z najważniejszych dzieł muzyki sakralnej i stały element bożonarodzeniowej tradycji.
Cykl koncertów obejmuje część pierwszą „Mesjasza”, związaną bezpośrednio z okresem Bożego Narodzenia. Występy mają formę rodzinną i przystępną, a całość trwa około 1 godzinę. Szczególnym momentem każdego koncertu będzie „Hallelujah Chorus”, wykonany dwukrotnie – za drugim razem z możliwością wspólnego śpiewania z publicznością.
Dyrygent o międzynarodowej renomie
Za pulpitem dyrygenckim stanie gościnny dyrygent Delta David Gier, który prowadził orkiestry w całych Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. New York Philharmonic, Philadelphia Orchestra, Cleveland Orchestra, Chicago Symphony, St. Louis Symphony oraz Minnesota Orchestra. Od 2004 roku pełni funkcję dyrektora muzycznego South Dakota Symphony Orchestra.
Wybitni soliści
W partiach solowych wystąpią:
- Emily Richter – sopran
- Lauren Decker – mezzosopran
- Daniel Espinal – tenor
- Laureano Quant – bas-baryton
Ich interpretacje dopełnią brzmienia Camerata Chicago Orchestra and Choir, znanych z wysokiego poziomu artystycznego i dbałości o stylistykę wykonawczą.
Harmonogram koncertów
Seria koncertów obejmuje trzy lokalizacje:
- 12 grudnia, 2:00 pm – St. Alphonsus Church, 1429 W. Wellington Ave., Chicago
- 13 grudnia, 3:00 pm – New Covenant Church, 1 Bunting Lane, róg 75th i Washington, Naperville
- 14 grudnia, 3:00 pm – Union Church, 137 S. Garfield St., Hinsdale

Bilety i ceny
Ceny biletów wynoszą:
- 50 dolarów – bilet normalny,
- 40 dolarów – osoby w wieku 65+,
- 10 dolarów – studenci z ważnym dokumentem,
- 2 dolary – dzieci do 14 lat (z opłaconym biletem osoby dorosłej).
Świąteczna propozycja dla całej rodziny
Utwór „Mesjasz” w wykonaniu Camerata Chicago to propozycja dla miłośników muzyki klasycznej, ale także dla rodzin poszukujących wartościowego, świątecznego wydarzenia kulturalnego. Możliwość wspólnego wykonania „Alleluja” nadaje tym koncertom szczególny, wspólnotowy charakter.
Szczegółowe informacje oraz sprzedaż biletów dostępne są na stronie cameratachicago.org.
Źródło: dailyherald
Foto: Camerata Chicago
News Chicago
Żony Henryka VII na scenie: Przebojowy musical “Six” będzie grany w Chicago do niedzieli
Od królowych dynastii Tudorów po gwiazdy współczesnego popu – sześć żon Henryka VIII chwyta za mikrofon, by zremiksować pięć stuleci złamanych serc w energetyczne, XXI-wieczne święto kobiecej siły. Sześć historii składa się w olśniewającą całość musicalu “Six” – zobaczycie go w CIBC Theatre jeszcze w tym tygodniu.
“Divorced, beheaded, died, divorced, beheaded, survived.”
To zdanie, będące krótkim podsumowaniem losów żon Henryka VIII, większości ludzi kojarzy się z jego biografią. Jest ono również pierwszą kwestią musicalu „SIX”, który zadebiutował w 2017 roku podczas Edinburgh Fringe Festival, a niedługo później zdobył West End.
W powszechnej narracji często pomija się silne i wpływowe kobiety stojące za królem Anglii – twórcą Kościoła Anglikańskiego. To one nierzadko kształtowały jego decyzje i losy dworu. W musicalu „SIX” autorzy Lucy Moss i Toby Marlow oddają im głos, pozwalając każdej z nich opowiedzieć własną historię.
Każda z sześciu bohaterek – Katarzyna Aragońska, Anna Boleyn, Jane Seymour, Anna Kleve, Katarzyna Howard i Katarzyna Parr – prezentuje w spektaklu swój popowy utwór, czerpiąc inspiracje z różnych współczesnych ikon muzyki. Musical składa się z dziewięciu piosenek, a jego obsada jest w całości kobieca, zarówno na scenie, jak i w zespole tancerek oraz chórkach.
Twórcy świadomie przełamują też historyczne schematy. Niektóre żony ukazane są jako czarnoskóre kobiety, co podkreśla, że opowieść i jej sens mogą być przekazywane niezależnie od koloru skóry wykonawczyń. Aktorki różnią się sylwetkami i urodą, jednak wszystkie emanują siłą, pewnością siebie i bezkompromisową kobiecością.
Musicalowa historia jest swoistym przykładem „girl power” – wspierających się dziewczyn – odrzucone królowe tworzą zespół popowy, by móc założyć odważne, kolorowe sukienki i opowiedzieć światu o swoich dziejach.
Wprawdzie „SIX the Musical” nie jest lekcją historii, ale jest napisany na cześć historycznych postaci, przy użyciu faktów. Jest także hołdem złożonym dla zaledwie kilku z tysięcy znaczących, a pominiętych przez historię kobiet.
80-minutowe przedstawienie osiągnęło wielki sukces i aplauz krytyków w Anglii, USA, Australii a także na 3 promach norweskiego armatora. W Chicago musical był grany w maju 2019 r., wiosną 2022 r. oraz latem 2024 roku, w ramach tournee po Stanach Zjednoczonych.
W sezonie 2021/2022 na Broadwayu musical zdobył 23 nagrody, w tym nagrodę Tony® za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową (muzyka i teksty) oraz nagrodę Outer Critics Circle dla najlepszego musicalu.
Album SIX: LIVE ON OPENING NIGHT na Broadwayu zadebiutował na pierwszym miejscu list przebojów magazynu Billboard i przekroczył 6 milionów odtworzeń w pierwszym miesiącu.
Musical “SIX” będzie grany do 14 grudnia w CIBC Theatre. Jest zalecany dla osób od lat 10. Bilety są do kupienia na stronie internetowej.
Źródło: broadwayinchicago, szajnmag
Foto: You Tube, broadwayinchicago
Polonia Amerykańska
WIELKIE KOLĘDOWANIE W USA: W Chicago koncert już w najbliższą sobotę
Jak co roku, do Stanów Zjednoczonych przybywają polscy artyści by wspólnie kolędować w dniach przed świętami Bożego Narodzenia. W tym roku koncert kolęd w Chicago zaplanowano na sobotę 13 grudnia, w Kościele Świętego Ferdynanda o godzinie 7.00PM.
WIELKIE KOLĘDOWANIE W USA: Po ubiegłorocznym ogromnym sukcesie frekwencyjnym, plejada gwiazd z Polski zawita do Ameryki ponownie. W grudniu 2025 r. najpiękniejsze kolędy wykonają dla Państwa: Andrzej Piaseczny, Paulla, Andrzej Krzywy, Majka Jeżowska, Sławomir & Kajra, Rafał Brzozowski, oraz Classic Marien.
Koncert poprowadzi Tomasz Kammel.
Harmonogram koncertów:
- 13 grudnia – Chicago
- 19 grudnia – Hartford ,CT
- 20 grudnia – New York City
- 21 grudnia – Newark, NJ
Bilety oraz szczegółowe informacje dotyczące występów można znaleźć na stronie www.polskieimprezy.com
Źródło: Polskie Koncerty w USA
Foto: YouTube
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temuPielęgnujemy świąteczne tradycje. Patrycja Niżnik zaprasza na Mikołajki i Wigilię
-
News Chicago3 tygodnie temuCeny gazu nie wzrosną w przyszłym roku w Illinois tak bardzo jak chciał Nicor Gas i Ameren
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temuGłosujemy na Emily Reng startującą w Miss Universe – historyczny moment dla Polonii!
-
News USA1 tydzień temuRząd wstrzymuje rozpatrywanie wszystkich wniosków imigracyjnych z 19 państw
-
News USA3 tygodnie temuKoniec ulg podatkowych dla osób przebywających nielegalnie w USA
-
News USA4 dni temuHistoryczne wystąpienie prezydenta: Trump o uroczystości Niepokalanego Poczęcia
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temuTomasz Potaczek z Chicago ponownie na podium Mistrzostw Świata w Kettlebell
-
News USA4 tygodnie temuICE ujawnia dane dotyczące Polaków w USA. Deportacje, zatrzymania i… polonijne donosy










