Połącz się z nami

News Chicago

Maraton Bank of America już zamyka ulice Chicago. Sprawdź utrudnienia w ruchu i gdzie kibicować

Opublikowano

dnia

W przyszły weekend odbędzie się 45. doroczny Bank of America Marathon w Chicago, a dziesiątki tysięcy biegaczy zaleje miasto. W związku z wyścigiem ulica Balbo Drive pomiędzy Columbus a Lake Shore Drive jest już zamknięta od poniedziałku i pozostanie zamknięta aż do zakończenia niedzielnej imprezy. Co jeszcze warto wiedzieć o organizacji tegorocznego maratonu w Wietrznym Mieście?

W dniu maratonu nałożono ponad 40 tymczasowych ograniczeń parkowania i zamknięć ulic, choć mogą jeszcze zostać wprowadzone dodatkowe zamknięcia, jeśli funkcjonariusze ds. bezpieczeństwa uznają je za „konieczne” – twierdzą organizatorzy maratonu.

Metra zwiększyła liczbę usług na liniach BNSF, Milwaukee District North, Union Pacific Northwest i Union Pacific West. CTA planuje również zwiększenie liczby usług, choć szczegóły nie są jeszcze dostępne.

Od czwartku niektóre pociągi linii South Shore z Gary będą zatrzymywać się na McCormick Place w celu zorganizowania targów Health and Fitness Expo, związanych z maratonem oraz odbiorem pakietów dla biegaczy. W niedzielę rano dodano dodatkowy pociąg w kierunku zachodnim.

W dniu wyścigu korzystanie z transportu publicznego będzie miało kluczowe znaczenie dla sprawnego poruszania się po mieście. Na start i metę oraz do poszczególnych punktów na trasie trasy z łatwością można dojechać pociągami CTA „L” .

Na przykład przystanek czerwonej linii w Grand znajduje się w pobliżu miejsca, w którym biegacze przekraczają Magnificent Mile na mili 1, stacja Sedgwick Brown Line znajduje się w pobliżu mili 11 na Starym Mieście, a stacja zielonej linii Cermak-McCormick Place znajduje się w pobliżu mili 25.

Bank of America Chicago Marathon to elitarna impreza lekkoatletyczna organizowana od 1977 roku. Jest jednym z najbardziej prestiżowych maratonów na świecie oraz jednym z sześciu imprez World Marathon Majors.

Co roku bierze w nim udział około 45 000 biegaczy, których ogląda 1,7 miliona widzów. Zawodnicy reprezentowali dotychczas 50 stanów USA  i ponad 100 krajów. Trasa o długości 26,2 mil biegnie przez 29 dzielnic Chicago.

Maraton w Chicago w 2023 r. może być największym biegiem w historii – szacuje się, że weźmie w nim udział ponad 47 000 uczestników. Poprzedni rekord został ustanowiony w 2019 r., kiedy do dotarło 45 932 zawodników. W tym roku metę przekroczy także milionowy zawodnik imprezy.

Sportowcy startują w maratonie falami, zaczynając od oficjalnej linii startu w Grant Park. Oto tegoroczny harmonogram:

 • Start Maratonu na wózkach inwalidzkich (mężczyźni): godz. 7:20AM
 • Start maratonu na wózkach inwalidzkich (kobiety): godz. 7:21AM
 • Start maratonu na rowerze ręcznym: 7:23AM
 • Początek fali 1 (czerwony): 7:30AM
 • Początek fali 2 (niebieski): 8 AM
 • Początek fali 3 (pomarańczowy): 8:35AM
 • Rozpoczęcie dostępu widzów do Grant Park: 9:30AM
 • Abbott 27.2 Fest: 9:30AM – 4:00PM

Chociaż widzom nie wolno przebywać na obszarach startu i mety wyścigu w Grant Park, wzdłuż trasy wyścigu znajduje się wiele miejsc widokowych, w których można kibicować biegaczom:

 • Aby zobaczyć biegaczy znajdujących się najbliżej początku wyścigu, udaj się na Grand Avenue, pomiędzy Columbus Drive i State Street, w pobliżu Mile 1 lub w dowolne miejsce na State Street, pomiędzy Grand Avenue i Jackson Boulevard.
 • Aby zobaczyć biegaczy znajdujących się najbliżej mety wyścigu, udaj się do strefy kibicowania Bank of America przy Michigan Avenue i Roosevelt Road.
 • Zobacz listę oficjalnych stref kibicowania, w tym Strefę Cheer Bank of America Shamrock Shuffle Cheer Zone w Lincoln Park przy znaku 8K i imprezę Charity Block Party przy Mile 15.

Na terenie Grant Park wyznaczono miejsca, w których można spotkać się z biegaczami po wyścigu. Do obszaru Runner Reunite można dostać się po przejściu kontroli bezpieczeństwa i kontroli bagażu przy bramce wejściowej nr 1 (Jackson Drive i Michigan Avenue) lub przy bramce wejściowej nr 4 (Ida B. Wells Drive i Michigan Avenue).

Zobacz tegoroczną oficjalną mapę trasy lub pobierz aplikację Chicago Marathon, aby uzyskać interaktywną mapę trasy.

Za pomocą aplikacji Chicago Marathon, można także śledzić swojego zawodnika przez cały wyścig. Można też elektronicznie śledzić wielu biegaczy na trasie, wprowadzając dane uczestnika na stronie internetowej.

Aktualne informacje będą udostępniane, gdy zawodnicy przekroczą punkty kontrolne na 10 km, połowę dystansu (13,1 mil) i 30 km, a także gdy dobiegną do mety.

O najlepszych biegaczach, którzy będą biec po swoje rekordy w czasie maratonu pisaliśmy 17 września.

 

Źródło: suntimes, choose chicago
Foto: YouTube

News Chicago

Setki tysięcy pielgrzymów pokłoni się dzisiaj Matce Bożej z Guadalupe w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponad 400 000 katolików zgromadzi się dzisiaj w Des Plaines na corocznych uroczystościach w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe. Nabożeństwa związane z pielgrzymką odbędą się w poniedziałek i wtorek w sanktuarium na terenie kampusu Maryville Academy, 1170 N. River Road. Wydarzenie upamiętnia objawienie się Maryi, w Meksyku w 1531 roku.

Tematem tegorocznej pielgrzymki jest „pokój i jedność”.  Jak co roku tysiące osób odda hołd Maryi Dziewicy, która objawiła się św. Juanowi Diego w Meksyku w 1531 roku.

„Modlimy się o pokój dla naszego świata i modlimy się o pokój w naszych domach” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej ks. Esequiel Sanchez, rektor sanktuarium.

Pierwsza z kilku Mszy Św. w sanktuarium zaplanowana jest na godz. 8.00PM w poniedziałek. Nabożeństwo będzie obejmowało poświęcenie kaplicy w sanktuarium, która została zniszczona podczas podpalenia w maju a następnie odnowiona.

Msze święte i inne uroczystości będą odprawiane wieczorem w poniedziałek i następnego dnia. O godzinie 9:30PM w poniedziałek odbędzie się także pokaz sztucznych ogni.

Parking przy sanktuarium kosztuje 15 dolarów. Bezpłatne parkingi poza terenem obiektu z usługą autobusu wahadłowego będą dostępne w następujących miejscach:

 • Parafia Św. Emilii 1400 E. Central Rd, Mt. Prospect, IL 60056
 • Plac Palwaukee 664 Milwaukee Ave, Prospect Heights, IL 60070
 • Oakton Community College, 1600 East Golf Rd, Des Plaines, IL 60016

Central Road w pobliżu kampusu Maryville będzie zamknięta dla wszystkich pojazdów z wyjątkiem autobusów wahadłowych od godziny 5:00PM w poniedziałek do około 9:00 wieczorem we wtorek. Osoby udające się do sanktuarium pieszo powinny korzystać z oznaczonego pasa dla pieszych wzdłuż River Road, wg komendanta policji w Des Plaines, Matta Bowlera.

Świątynia w Des Plaines jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla katolików pochodzenia latynoskiego w obrębie Stanów Zjednoczonych. Wierni przybywają z wielu różnych miejscowości w rejonie Środkowego Zachodu.

Pełny harmonogram wydarzeń i zasady dla odwiedzających można znaleźć na stronie solg.org.

Więcej informacji związanych z organizacją wydarzenia będzie dostępnych na stronie facebook.com/desplainespolice.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe
Czytaj dalej

News Chicago

Uwaga: Dni ZUS w Chicago! Uzyskaj ważne informacje w dniach 15-17 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych serdecznie zapraszają na Dni Poradnictwa ZUS 2023, które odbywać się będą w dniach 15-17 grudnia 2023 r. w siedzibie Związku Narodowego Polskiego (PNA) przy 6100 N Cicero Ave.

Zapisy na spotkanie z ekspertem ZUS możliwe są od dnia 6 grudnia 2023 r. i będą trwały do wyczerpania miejsc. Zapisać na wizytę można się na stronie e-Konsulat. W kategorii „Sprawy prawne” należy w polu „Lokalizacja” wybrać zakładkę „Spotkanie z ekspertem ZUS – Dni Poradnictwa ZUS, Chicago 15-17 grudnia” i określić dogodny dla Państwa termin spotkania.

UWAGA! Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie prosi o podanie przy zapisie numeru PESEL lub numeru Państwa sprawy w ZUS w polu „Uwagi”. Ułatwi to ekspertom ZUS przygotowanie się do udzielenia Państwu informacji w konkretnej sprawie.

Jednocześnie ZUS informuje, że nie będzie możliwości złożenia u ekspertów ZUS wniosku ani żadnych dokumentów dla ZUS. Eksperci ZUS będą natomiast udzielać informacji, jakie dokumenty należy przygotować i w jaki sposób należy je wypełnić.

Dyżury konsularne podczas Dni ZUS 2023

Podczas Dni ZUS 2023 odbędą się również dyżury konsula w sprawach paszportowych (16 grudnia) oraz prawnych (17 grudnia). UWAGA! Dyżury konsularne podczas Dni ZUS 2023 skierowane są wyłącznie do osób urodzonych w roku 1963 lub wcześniej!

W związku z tym Konsulat prosi aby na dyżury nie zapisywały się osoby urodzone po 1963 roku. Osoby urodzone po roku 1963 proszone są o zapisywanie się na wizyty do Konsulatu lub na inne dyżury konsularne poza siedzibą Konsulatu.

Wizyty osób nie spełniających powyższego warunku niestety będą musiały zostać anulowane.

Na dyżury konsularne prowadzone podczas Dni ZUS 2023 można się zapisywać przez stronę e-Konsulat w zakładce „Sprawy paszportowe” albo „Sprawy prawne”.

Informacje na temat dokumentów jakie należy przedłożyć podczas wizyty paszportowej można znaleźć na stronie: Dokumenty konieczne do złożenia podczas wizyty prawnej zależą od rodzaju sprawy. Szczegółowe informacje z podziałem na przedmiot sprawy znajdują się na stronie: Polska w USA – Informacje Konsularne.

Opłatę konsularną podczas dyżuru paszportowego i prawnego będzie można uiścić wyłącznie w formie money order lub cashier’s check (gotówka oraz czeki personalne nie będą przyjmowane).


W związku z tym, że dyżury konsularne skierowane są wyłącznie do osób urodzonych w roku 1963 lub wcześniej, przy zapisywaniu się na dyżur konsula w sprawach prawnych prosimy o podanie w polu „Uwagi” numeru PESEL lub daty urodzenia.

UWAGA! Na dyżur konsularny należy zapisać się niezależnie od zapisania się na spotkanie z ekspertem ZUS!

Czego jeszcze będzie się można dowiedzieć podczas Dni ZUS 2023

W Dniach ZUS 2023 w Chicago udział wezmą również przedstawiciele Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois (Office of the Illinois Attorney General), Departamentu Pracy Stanu Illinois (Illinois Department of Labor) oraz Biura Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji Miasta Chicago (Office of Emergency Management and Communications).

Będzie zatem można dowiedzieć się m.in. jakie mamy prawa jako konsumenci czy pracownicy, ale także jak reagować w sytuacji zagrożenia i jakie sytuacje zgłaszać pod numerem alarmowym 9-1-1 a w jakich sprawach dzwonić na numer 3-1-1.


Dodatkowo, w ramach organizowanych przez Związek Narodowy Polski (PNA) klinik porad prawnych Amicus Poloniae, w sobotę 16 grudnia będzie można również uzyskać porady prawne (po wcześniejszej weryfikacji czy dana osoba kwalifikuje się do uzyskania takich porad).

Serdecznie Zapraszamy!

Konsulat Generalny RP w Chicago

Źródło: Polish Consulate in Chicago
Foto: Polish Consulate in Chicago, ZUS
Czytaj dalej

News Chicago

Małe reaktory modułowe powrócą do Illinois w 2026 r. by produkować energię atomową

Opublikowano

dnia

Autor:

J.B. Pritzker podpisał w piątek ustawę znoszącą obowiązujące od ponad trzech dekad moratorium na rozwój reaktorów jądrowych w Illinois. Miesiąc temu Senat stanu przegłosował zniesienie zakazu, które następnie czekało na decyzję gubernatora. Dzięki ustawie Illinois będzie mogło spełnić obietnicę dotyczącą produkcji energii bezemisyjnej do 2045 roku.

Mniejsze reaktory jądrowe – wytwarzające mniej niż 300 megawatów mocy – zostaną dopuszczone do użytkowania od stycznia 2026 r.

Senatorka Partii Republikańskiej Morris Sue Rezin, zwolenniczka propozycji, argumentowała, że energia jądrowa stanowi kluczową część stanowego portfela energii odnawialnej.

„Illinois ma długą, pełną sukcesów i bezpieczną historię wytwarzania energii jądrowej” – stwierdziła Rezin w oświadczeniu wydanym po podpisaniu ustawy przez gubernatora J.B. Pritzkera. Jej zdaniem, ustawa zapewni, że stan pozostanie liderem w sektorze energetycznym, oferując możliwość wykorzystania nowej technologii energii jądrowej.

Rezin i sponsor ustawy, Demokrata Lance Yednock z Ottawy, liczą na przyszły sukces tak zwanych małych, modułowych reaktorów, które zasilają na przykład jeden duży zakład produkcyjny.

Propozycja stanu Illinois dotycząca energii atomowej uzyskała już zdecydowaną aprobatę legislacyjną, ale wiosną ubiegłego roku została zawetowana przez Pritzkera.

Nowa ustawa dodała badanie na temat zagrożeń związanych z nową technologią nuklearną i powierza Agencji Zarządzania Kryzysowego stanu Illinois nadzór nad kwestiami, których nie uwzględniono w pierwotnym planie.

Ekolodzy, którzy są jej przeciwni, twierdzą, że energia wiatrowa i słoneczna wystarczą, aby zastąpić wyczerpujące się paliwa kopalne.

Zwolennicy ustawy zwracają jednak uwagę, że stanowy plan zamknięcia elektrowni węglowych do 2045 r. opiera się częściowo na dotacjach państwowych, które pozwolą na utrzymanie dwóch nierentownych elektrowni jądrowych w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/typhoonski/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu