Połącz się z nami

News USA

Medyczny Nobel trafił do pary Amerykanów, twórców szczepionki przeciwko Covid-19

Opublikowano

dnia

2 października w Sztokholmie, przyznano Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii dr Drew Weissmanowi i Katalin Kariko za modyfikację mRNA w szczepionkach przeciw koronawirusowi. Metodę uznano za przełom, który może w przyszłości pomóc w leczeniu raka. Przyznanie nagrody w dziedzinie medycyny tradycyjnie zainaugurowało tydzień noblowski.

Naukowców Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii doceniono za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19. Laureaci podzielą się nagrodą wynoszącą 11 milionów koron szwedzkich, (niecały milion dolarów).

„Odkrycia dokonane przez parę laureatów tegorocznej Nagrody Nobla odegrały kluczową rolę w opracowaniu skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 podczas pandemii, która rozpoczęła się na początku 2020 r. Przełomowe odkrycia dwojga naukowców zasadniczo zmieniły rozumienie interakcji mRNA z ludzkim układem odpornościowym.

Laureaci przyczynili się do bezprecedensowego tempa rozwoju szczepionek podczas jednego z największych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego współczesności” czytamy w komunikacie prasowym dostępnym na oficjalnej witrynie internetowej Nagrody Nobla. 

„Te technologie są w tej chwili stosowane, żeby tworzyć szczepionki przeciwko innym chorobom, tę technologię można też zastosować podczas leczenia nowotworów, w nadziei, że nadal będziemy ulepszać jakość ludzkiego życia — powiedział Rickard Sandberg, podczas ogłaszania tegorocznych laureatów.

„Odkrycie, za które przyznano nagrodę Nobla dotyczyło modyfikacji mRNA, która sprawiło, że stało się ono bardziej stabilne i trudniejsze do zdegradowania w komórkach i tkankach”, tłumaczy prof. dr hab. Maria Ciemerych-Litwinienko, dyrektorka Instytutu Biologii Rozwoju i Nauk Biomedycznych Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Katalin Kariko 13. kobietą z Nagrodą Nobla z medycyny

Od 1901 roku, kiedy to zaczęto przyznawać Nagrodę Nobla z medycyny, nagrodę tę otrzymało 113 osób, ale tylko 12 z nich to kobiety. Katalin Kariko jest 13.

Najmłodszym laureatem był odkrywca insuliny, Frederick G. Banting, który dostał Nobla w wieku 32 lat. Najstarszym laureatem był 87-letni Peyton Rous, który w 1966 roku dostał nagrodę za odkrycie wirusów, przyczyniających się do powstawania nowotworów.

W historii nagród zdarzyło się także, że Nobla dostali ojciec, a potem syn. Chodzi o zeszłorocznego laureata Svante Pääbo; ojciec Sune Bergström został uhonorowany 40 lat wcześniej.

Dlaczego technologia tworzenia szczepionek bazujących na mRNA ma tak duże znaczenie w medycynie?

W badaniach naukowych wykorzystywanych jest wiele metod opartych o mRNA, które mogą doprowadzić do opracowania celowanych terapii medycznych, ale mRNA to bardzo niestabilna cząsteczka. W Polsce tą kwestią zajmuje się m.in. prof. Jacek Jemielity.

Badania prowadzone przez laureatów nagrody Nobla z fizjologii lub medycyny pozwoliło na uzyskanie stabilnego mRNA i wykorzystanie go do produkcji szczepionki przeciw COVID-19. Komórki zaczęły produkować białko wirusa, a dzięki temu układ immunologiczny zaszczepionej osoby zaczął je rozpoznawać i niszczyć wirusa, który wtargnął do organizmu.

Odkrycia noblistów mogą mieć wiele zastosowań

Odkrycie przede wszystkim może zostać wykorzystane do produkowania szczepionek przeciwko innym patogenom, ale także w terapiach przeciwnowotworowych.

Zeszłorocznym laureatem Nagrody Nobla z medycyny został Svante Pääbo, szwedzki biolog. Zgromadzenie Noblowskie przy Instytucie Karolinska doceniło badacza za odkrycia związane z ewolucją człowieka – „dotyczące genomów wymarłych człowiekowatych i ewolucji człowieka”.

Nagrodę Nobla w dziedzinach naukowych na ogół dzielą naukowcy, którzy wspólnie lub równolegle przyczynili się do przełomowego odkrycia lub udoskonalili metodę albo narzędzie służące badaczom. Kluczowym kryterium wskazanym w testamencie fundatora nagrody Alfreda Nobla są korzyści dla ludzkości.

Źródło: Rzeczpospolita, Medonet, rmf
Foto: YouTube, University of Pennsylvania

News USA

Zamach na Donalda Trumpa. Były prezydent został ranny, są ofiary

Opublikowano

dnia

Autor:

Donald Trump został postrzelony i ranny w wyniku zamachu, który miał miejsce w sobotę wieczorem podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Były prezydent został wyprowadzony przez ochroniarzy z raną postrzałową ucha. Jedna osoba zginęła a inna jest w stanie krytycznym. Zamachowca zastrzelili snajperzy z policji.

Donald Trump przemawiał do tłumu zgromadzonego w sobotni wieczór na wiecu wyborczym, gdy rozległy się strzały. FBI podało, że napastnikiem był 20-letni Thomas Matthew Crooks z Bethel Park pod Pittsburghiem w Pensylwanii. Mężczyzna oddał kilka strzałów.

Crooks został zabity przez policyjnych snajperów.

Jedna osoba poniosła śmierć a inna odniosła poważne obrażenia w strzelaninie – wszystkie ofiary to mężczyźni. Trump, który schylił się pod podium, gdy rozpoczęła się strzelanina, powiedział, że kula przebiła mu górną część ucha.

Gdy strzały ustały, były prezydent został wyprowadzony z wiecu przez swoją ochronę.

„Od razu wiedziałem, że coś jest nie tak, usłyszałem świst, strzały i od razu poczułem, jak kula przebija skórę” – napisał Donald Trump w mediach społecznościowych. „Nastąpiło duże krwawienie, wtedy zrozumiałem, co się dzieje.

„Chcę podziękować Tajnym Służbom Stanów Zjednoczonych i wszystkim organom ścigania za szybką reakcję” – dodał w swoim poście. „Co najważniejsze, chcę złożyć kondolencje rodzinie uczestnika wiecu, która zginęła, a także rodzinie innej osoby, która została ciężko ranna.

„To niewiarygodne, że taki czyn mógł mieć miejsce w naszym kraju”.

Według rzecznika kampanii Trumpa, Stevena Cheung, były prezydent ma się dobrze i poddał się badaniom w lokalnej placówce medycznej.

Zamachowiec wyposażony w karabin znajdował się na dachu budynku znajdującego się około 148 jardów od miejsca zorganizowanego wiecu. Istnieją niepotwierdzone doniesienia, że ​​kilka osób obecnych na wydarzeniu próbowało zaalarmować policję i tajne służby o bandycie, zanim doszło do strzelaniny.

„Washington Post” podał, że według rejestru wyborców w tym stanie, Crooks był wyborcą Partii Republikańskiej.

Jednak według agencji AP raporty finansowe kampanii wyborczej pokazują, że 20 stycznia 2021 r. – w dniu zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta USA, mężczyzna przekazał 15 dolarów na rzecz komitetu akcji politycznej (PAC) wspierającego Partię Demokratyczną.

Agent specjalny FBI, Kevin Rojek, poinformował, że motywy zabójcy są na razie niejasne. W pobliżu miejsca, w którym znajdował się strzelec, wykryto podejrzane paczki.

Do strzelaniny doszło niecałe cztery miesiące przed wyborami zaplanowanymi na 5 listopada, kiedy Donald Trump staje w obliczu rewanżu wyborczego z prezydentem Demokratów Joe Bidenem.

Źródło: skynews, bbc, nbc, interia
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Od niedzieli drożeją usługi pocztowe. Za znaczek pierwszej klasy zapłacimy 73 centy

Opublikowano

dnia

Autor:

Koszt standardowego znaczka pocztowego wzrośnie z 68 centów do 73 centów, gdy 14 lipca zacznie obowiązywać nowa skala cenowa. Będzie to szósta podwyżka cen znaczków przez pocztę amerykańską w ciągu ostatnich trzech lat. Nowy koszt wysłania listu będzie o 33% wyższy w porównaniu do lipca 2021 r., kiedy cena standardowego znaczka „Forever” wynosiła 55 centów.

Próbując zwiększyć przychody, USPS aktualizuje swoje ceny dwa razy w roku. Podwyżka o 5 centów przewidziana jest na niedzielę 14 lipca, co oznacza, że ​​sobota 13 lipca będzie ostatnim dniem, w którym będzie można kupić znaczki po 68 centów. Kolejna podwyżka cen znaczków nastąpi prawdopodobnie w styczniu.

Agencja twierdzi, że częste podwyżki cen są konieczne, powołując się na inflację w ostatnich latach i „skutki wcześniejszego wadliwego modelu cenowego”.

Od ponad 15 lat USPS traci pieniądze, mimo że powinna utrzymać się finansowo bez funduszy podatników.

Pomimo niedawnych podwyżek cen agencja odnotowała stratę w wysokości 1,5 miliarda dolarów za ostatnie trzy miesiące (od stycznia do marca) i 2,1 miliarda dolarów w kwartale poprzednim. Wyższe ceny znaczków są częścią planu mającego na celu rozwiązanie problemów Poczty Amerykańskiej.

Znaczki Forever mogą być używane do wysyłania wszelkich przesyłek listowych zwykłych o wadze mniejszej niż 1 uncja i zachowują ważność przez czas nieokreślony. Oznacza to, że można zaopatrzyć się w znaczki jeszcze przed podwyżką cen i zaoszczędzić dzięki temu trochę pieniędzy.

Oprócz zmiany cen znaczków od 14 lipca USPS dostosowuje także ceny wielu innych usług pocztowych. Oto, czego się spodziewać:

  • Cena znaczka Forever wzrośnie z 68 centów do 73 centów.
  • Cena pocztówki krajowej wzrośnie z 53 centów do 56 centów.
  • Cena wysyłki listu międzynarodowego wzrośnie z 1,55 dolara do 1,65 dolara.
  • Opłata pocztowa wzrośnie z 64 centów do 69 centów.
  • Ogółem wzrost cen usług pocztowych wyniesie średnio około 7,8%.

Źródło: Money
Foto: Jacek Boczarski, istock/MattGush/
Czytaj dalej

News USA

Teksas utrzymał zakaz poddawania dzieci procedurom zmiany płci

Opublikowano

dnia

Autor:

Sąd Najwyższy Teksasu podtrzymał stanowy zakaz wykonywania procedur transpłciowych wobec nieletnich. Według jego orzeczenia stan ma prawo zakazać ekstremalnych zabiegów medycznych młodym chłopcom i dziewczętom. O decyzji, która uchroni dzieci w Teksasie od nieodwracalnych procedur, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W swoim orzeczeniu przegłosowanym 8-1 Sąd Najwyższy Teksasu stwierdził, że ustawodawca stanowy dokonał „dopuszczalnego, racjonalnego wyboru politycznego mającego na celu ograniczenie dostępnych procedur medycznych dla dzieci” gdy uchwalił ustawę w zeszłym roku.

Zabrania także lekarzom przepisywania środków blokujących dojrzewanie płciowe lub jakichkolwiek innych leków opóźniających prawidłowy proces dojrzewania oraz terapii hormonalnej dla dzieci.

W ubiegłym roku stanowy Sąd Najwyższy zezwolił na wejście ustawy w życie do czasu zakończenia postępowania sądowego przeciwko niemu. Pierwotnie sąd niższej instancji zablokował tę ustawę.

Jak stwierdzili sędziowie, ustawa stanowa nie jest niezgodna z konstytucją.

Oddział American Civil Liberties Union ACLU w Teksasie, który wystąpiła z pozwem o zaprzestanie egzekwowania prawa, w komunikacie prasowym określił je jako „antytranspłciowe” i stwierdził, że ​​zagraża ono zdrowiu i życiu transpłciowej młodzieży w Teksasie.

Tymczasem prokurator generalny stanu, Ken Paxton, napisał na platformie X, że ​​prawo to chroni dzieci przed niebezpiecznymi procedurami.

 

Źródło: cna
Foto: istock/greenleaf123/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu