Połącz się z nami

News USA

Były prezes Fed Ben Bernanke i dwóch innych ekonomistów zajmujących się bankami, dostało Nagrodę Nobla

Opublikowano

dnia

Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymał Ben Bernanke. Były przewodniczący Rezerwy Federalnej, który wykorzystał swoją akademicką wiedzę na temat Wielkiego Kryzysu do ożywienia amerykańskiej gospodarki po kryzysie finansowym 2007-2008, zdobył ją wraz z dwoma innymi ekonomistami z USA za badania nad skutkiem awarii banków.

Nagroda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych została przyznana została przyznana w poniedziałek Benowi Bernanke oraz z profesorowi Uniwersytetu Chicago Douglasem W. Diamondem i Philipem H. Dybvigiem.

Panel Nobla w Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk w Sztokholmie ogłosił, że badania naukowców wykazały, „dlaczego unikanie upadku banków jest niezbędne”.

Zespół stwierdził, że dzięki swoim odkryciom na początku lat 80. laureaci położyli podwaliny pod regulację rynków finansowych.

REKLAMA REKLAMA

68-letni Bernanke, obecnie pracujący w Brookings Institution w Waszyngtonie, przeanalizował Wielki Kryzys lat 30. XX wieku, pokazując niebezpieczeństwo paniki bankowej – kiedy spanikowani ludzie wycofują swoje oszczędności – oraz to, jak upadek banków prowadzi do powszechnej dewastacji gospodarczej.

Przed Bernanke ekonomiści postrzegali upadki banków jako konsekwencję, a nie przyczynę pogorszenia koniunktury gospodarczej.

Diamond (68 l.) z University of Chicago i Dybvig (67 l. z Washington University w St. Louis) pokazali, w jaki sposób rząd gwarantuje depozyty i może zapobiec spirali kryzysów finansowych.

W 1983 roku byli współautorami książki „Bank Runs, Deposit Insurance, and Liquidity”, która częściowo dotyczyła szkód spowodowanych upadkami banków.

Badania trzech ekonomistów nabrały wielkiego znaczenia w świecie rzeczywistym, gdy jesienią 2008 roku inwestorzy wprawili system finansowy w panikę.

Bernanke, ówczesny szef Fed, połączył siły z Departamentem Skarbu USA, aby wesprzeć główne banki i złagodzić niedobór kredytu, który jest siłą napędową gospodarki.

Obniżył krótkoterminowe stopy procentowe do zera, kierował zakupami przez Fed inwestycji skarbowych i hipotecznych oraz ustanowił bezprecedensowe programy pożyczkowe. Te kroki uspokoiły inwestorów i wzmocniły duże banki.

Obniżyły także długoterminowe stopy procentowe do historycznych minimów i doprowadziły do ​​ostrej krytyki Bernanke.

Działania Fed za Bernanke rozszerzyły władzę banku centralnego.

Nie było to w stanie zapobiec najdłuższej i najbardziej bolesnej recesji od lat 30. XX wieku. Ale z perspektywy czasu, posunięciom tym przypisuje się uratowanie systemu bankowego i uniknięcie kolejnego kryzysu.

Bernanke ustanowił precedens, aby bank centralny mógł szybko i mocno reagować na wstrząsy gospodarcze.

Kiedy COVID-19 uderzył w amerykańską gospodarkę na początku 2020 r., Fed, pod przewodnictwem Jerome’a ​​Powella, szybko obniżył krótkoterminowe stopy procentowe z powrotem do zera i wpompował pieniądze do systemu finansowego.

Agresywna interwencja – wraz z ogromnymi wydatkami rządowymi – szybko zakończyła kryzys i wywołała potężne ożywienie gospodarcze.

Ale szybki powrót miał również swoją cenę: inflacja zaczęła gwałtownie rosnąć w zeszłym roku i teraz jest bliska 40-letniemu szczytowi, zmuszając Fed do zmiany kursu i podniesienia stóp w celu schłodzenia gospodarki.

Nagroda ekonomiczna zwieńczyła tydzień ogłoszeń Nagrody Nobla w medycynie, fizyce, chemii i literaturze. W piątek przyznano Pokojową Nagrodę Nobla.

Nagrody pieniężne w wysokości 10 milionów koron szwedzkich (prawie 900 000 dolarów) zostaną wręczone 10 grudnia.

W przeciwieństwie do innych nagród, nagroda ekonomiczna nie została ustanowiona w testamencie Alfreda Nobla z 1895 roku, ale przez szwedzki bank centralny ku jego pamięci. Pierwszy zwycięzca został wybrany w 1969 roku.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube

News USA

Człowiekiem Roku magazynu Time został przywódca walczącej o niepodległość Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

Znaczna część świata spędziła ostatni rok obserwując wojnę na Ukrainie, podczas gdy kraj ten broni się przed rosyjskimi atakami. Dlatego dla wielu może nie być niespodzianką fakt, że prezydent Wołodymyr Zełenski został oficjalnie Człowiekiem Roku 2022 magazynu Time.

Magazyn, który przyznaje to wyróżnienie corocznie od 1927 r., opublikował ogłoszenie w środę wraz z obszernym profilem wojennego przywódcy.

Przypisuje się mu przewodzenie obroną Ukrainy – która zatrzymała postęp Rosji i odzyskała kluczowe terytoria – a także jej wizerunek publiczny.

„Niezależnie od tego, czy patrzy się na historię Ukrainy z poczuciem nadziei, czy z poczuciem strachu, a historia oczywiście nie jest jeszcze w pełni napisana… Zełenski naprawdę zelektryzował świat w sposób, jakiego nie widzieliśmy w dziesięcioleci” – powiedział redaktor naczelny Edward Felsenthal, ujawniając wiadomość w programie TODAY.

REKLAMA REKLAMA

Na okładce magazynu znajduje się profil Zełenskiego w jego klasycznym swetrze w kolorze wojskowej zieleni, w otoczeniu pojedynczych postaci i tłumów protestujących. Przeplatają się z jaskrawożółtymi słonecznikami i niebiesko-żółtymi ukraińskimi flagami.

Publikacja odnosi się do zdecydowanej odmowy Zełenskiego ewakuacji za granicę, kiedy Rosja po raz pierwszy zaatakowała w lutym, a także jego ryzykownych wizyt w regionach frontowych w kolejnych miesiącach, jako przykładów jego hartu ducha, który zainspirował innych Ukraińców w walce o wolność.

W swoich wojskowych zielonych koszulkach Zełenski jest rozpoznawalną postacią podczas wielu wirtualnych wystąpień na światowych konferencjach, przemówień w instytucjach edukacyjnych oraz wizyt z zagranicznymi przywódcami i hollywoodzkimi gwiazdami.

Magazyn Time zauważa, że 44-letni były aktor i komik, który został wybrany na prezydenta w 2019 roku po tym, jak zagrał w jednym z programów telewizyjnych, polega na wyjątkowym doświadczeniu i zestawie umiejętności, aby sprostać obecnej chwili.

Ale wojna zmieniła też Zełenskiego. Jeden z doradców wojskowych, powiedział, że prezydent porzucił szybkie ruchy, żarty i gadatliwość na rzecz bardziej agresywnej postawy.

„Stracił tę aktorską jakość i zmienił się w szefa”.

Time wyróżnił nie tylko prezydenta; ale także „ducha Ukrainy” jako osobę roku.

W osobnym artykule wymienia niektóre osoby, które przyczyniły się do odporności i odbudowy Ukrainy, od dostawców usług medycznych i liderów humanitarnych po wolontariuszy i dziennikarzy.

Chociaż część tego wsparcia pochodziła spoza kraju, publikacja honoruje także samych Ukraińców.

Publikacja uhonorowała również kobiety z Iranu jako Bohaterki Roku 2022, oprócz Blackpink jako Artystki Roku i Aarona Judge jako Sportowca Roku.

 

 

Źródło: npr
Foto: Time
Czytaj dalej

Ciekawostki

W Chicago pojedynek na świąteczne dekoracje. Zgłoś dom do Light Fight 2022! Masz czas do jutra

Opublikowano

dnia

Autor:

Rozpoczęła się wielka walka na świateł w Chicago, czyli Chicago Light Fight! Stacja ABC7 szuka najlepiej udekorowanych na święta domów w rejonie Wietrznego Miasta. Muszą być naprawdę wspaniałe!

Możesz zgłosić swój świąteczny dom tutaj, przesyłając nagranie.

Zgłoszenia można przesyłać tylko do 9 grudnia do godziny 12:00PM. Następnie organizatorzy zawężą listę zgłoszeń i wylosują zwycięzcę.

Zwycięzca zostanie ogłoszony w Eyewitness News This Morning w piątek, 16 grudnia o 6 rano.

REKLAMA REKLAMA

Spójrz wstecz na poprzednich zwycięzców Great Chicago Light Fight tutaj:

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, istock/Fotomicar
Czytaj dalej

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo nad Chicago dzisiaj wieczorem by zobaczyć zaćmienie Marsa

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciekawe zjawiska czekają nas w najbliższym czasie na nocnym niebie ponad Chicago. Dzisiaj będzie to „okultacja Księżyca”, a następnie, około 25 grudnia gołym okiem można było zobaczyć w sumie pięć planet.

To, co Adler Planetarium nazywa „rzadkim wydarzeniem astronomicznym”, „okultacja Księżyca” odbędzie się dzisiaj, wczesnym wieczorem. Pierwszym widocznym obiektem na niebie będzie Mars.

W rzeczywistości planeta osiągała najwyższą jasność przez cały pierwszy tydzień grudnia. Jednak według astronomów w noc pełni księżyca, która przypada w środę, Mars znajdzie się w najwyższym punkcie na niebie w ciągu ostatnich 15 miesięcy.

Gdy wschodzić będzie Księżyc w pełni, Mars faktycznie zniknie z widoku, chowając się za księżycem, tuż po godzinie 9:00 wieczorem. Mniej więcej godzinę później pojawi się ponownie po drugiej stronie Księżyca, kontynuując swoją podróż po nocnym niebie.

REKLAMA REKLAMA

Astronomowie twierdzą, że proces ten nazywa się „okultacją Księżyca”, co jest bardzo podobne do zaćmienia. Miało ono miejsce na początku tego roku, ale spowodowało tylko częściowe zasłonięcie planety i było widoczne tylko w niektórych częściach Azji.

W dalszej części miesiąca astronomowie Adlera twierdzą, że aż pięć planet będzie widocznych gołym okiem.

Wraz z rosnącym półksiężycem na nocnym niebie w okolicach Bożego Narodzenia 25 grudnia, cztery planety pojawią się na niebie w pobliżu księżyca.

Merkury pojawi się jako słaby punkt na południowo-zachodnim niebie, a znacznie jaśniejsza Wenus pojawi się bliżej horyzontu.

Jowisz i Saturn będą również widoczne po przeciwnej stronie Księżyca, podczas gdy Mars będzie wieczorem bliżej północno-wschodniej części nieba.

Kluczem do zobaczenia tego szczególnego spektaklu będzie wyraźna widoczność południowo-zachodniego nieba około 45 minut po zachodzie słońca. Umożliwi to widzom zobaczenie czterech planet w południowej i południowo-zachodniej części nieba oraz Marsa w północno-wschodniej części.

Aby uzyskać więcej informacji, obserwatorzy gwiazd mogą odwiedzić stronę internetową Planetarium Adlera.

Przypominamy, że w każdą środę, w godzinach 4.00PM do 10.00 wieczorem wstęp do planetarium jest bezpłatny dla mieszkańców Illinois.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Artem Peretiatko
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu