Połącz się z nami

News USA

Były prezes Fed Ben Bernanke i dwóch innych ekonomistów zajmujących się bankami, dostało Nagrodę Nobla

Opublikowano

dnia

Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymał Ben Bernanke. Były przewodniczący Rezerwy Federalnej, który wykorzystał swoją akademicką wiedzę na temat Wielkiego Kryzysu do ożywienia amerykańskiej gospodarki po kryzysie finansowym 2007-2008, zdobył ją wraz z dwoma innymi ekonomistami z USA za badania nad skutkiem awarii banków.

Nagroda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych została przyznana została przyznana w poniedziałek Benowi Bernanke oraz z profesorowi Uniwersytetu Chicago Douglasem W. Diamondem i Philipem H. Dybvigiem.

Panel Nobla w Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk w Sztokholmie ogłosił, że badania naukowców wykazały, „dlaczego unikanie upadku banków jest niezbędne”.

Zespół stwierdził, że dzięki swoim odkryciom na początku lat 80. laureaci położyli podwaliny pod regulację rynków finansowych.

68-letni Bernanke, obecnie pracujący w Brookings Institution w Waszyngtonie, przeanalizował Wielki Kryzys lat 30. XX wieku, pokazując niebezpieczeństwo paniki bankowej – kiedy spanikowani ludzie wycofują swoje oszczędności – oraz to, jak upadek banków prowadzi do powszechnej dewastacji gospodarczej.

Przed Bernanke ekonomiści postrzegali upadki banków jako konsekwencję, a nie przyczynę pogorszenia koniunktury gospodarczej.

Diamond (68 l.) z University of Chicago i Dybvig (67 l. z Washington University w St. Louis) pokazali, w jaki sposób rząd gwarantuje depozyty i może zapobiec spirali kryzysów finansowych.

W 1983 roku byli współautorami książki „Bank Runs, Deposit Insurance, and Liquidity”, która częściowo dotyczyła szkód spowodowanych upadkami banków.

Badania trzech ekonomistów nabrały wielkiego znaczenia w świecie rzeczywistym, gdy jesienią 2008 roku inwestorzy wprawili system finansowy w panikę.

Bernanke, ówczesny szef Fed, połączył siły z Departamentem Skarbu USA, aby wesprzeć główne banki i złagodzić niedobór kredytu, który jest siłą napędową gospodarki.

Obniżył krótkoterminowe stopy procentowe do zera, kierował zakupami przez Fed inwestycji skarbowych i hipotecznych oraz ustanowił bezprecedensowe programy pożyczkowe. Te kroki uspokoiły inwestorów i wzmocniły duże banki.

Obniżyły także długoterminowe stopy procentowe do historycznych minimów i doprowadziły do ​​ostrej krytyki Bernanke.

Działania Fed za Bernanke rozszerzyły władzę banku centralnego.

Nie było to w stanie zapobiec najdłuższej i najbardziej bolesnej recesji od lat 30. XX wieku. Ale z perspektywy czasu, posunięciom tym przypisuje się uratowanie systemu bankowego i uniknięcie kolejnego kryzysu.

Bernanke ustanowił precedens, aby bank centralny mógł szybko i mocno reagować na wstrząsy gospodarcze.

Kiedy COVID-19 uderzył w amerykańską gospodarkę na początku 2020 r., Fed, pod przewodnictwem Jerome’a ​​Powella, szybko obniżył krótkoterminowe stopy procentowe z powrotem do zera i wpompował pieniądze do systemu finansowego.

Agresywna interwencja – wraz z ogromnymi wydatkami rządowymi – szybko zakończyła kryzys i wywołała potężne ożywienie gospodarcze.

Ale szybki powrót miał również swoją cenę: inflacja zaczęła gwałtownie rosnąć w zeszłym roku i teraz jest bliska 40-letniemu szczytowi, zmuszając Fed do zmiany kursu i podniesienia stóp w celu schłodzenia gospodarki.

Nagroda ekonomiczna zwieńczyła tydzień ogłoszeń Nagrody Nobla w medycynie, fizyce, chemii i literaturze. W piątek przyznano Pokojową Nagrodę Nobla.

Nagrody pieniężne w wysokości 10 milionów koron szwedzkich (prawie 900 000 dolarów) zostaną wręczone 10 grudnia.

W przeciwieństwie do innych nagród, nagroda ekonomiczna nie została ustanowiona w testamencie Alfreda Nobla z 1895 roku, ale przez szwedzki bank centralny ku jego pamięci. Pierwszy zwycięzca został wybrany w 1969 roku.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube

NEWS Florida

Jutro Florida Man Games: najbardziej szalona potyczka sportowa na Ziemi

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotnie „Florida Man Games” to zawody nawiązujące do wizerunku kochającego piwo, posiadającego aligatory i noszącego fryzurę typu mulet zjawiska mediów społecznościowych znanego jako „Człowiek z Florydy”. Pośród konkurencji będą m.in. walka na brzuchy i ucieczka przed policją.

„Florida Man Games” zadebiutują już jutro, w sobotę, 24 lutego w St. Augustine na Florydzie. Gry będą naśmiewać się z reputacji mieszkańców Słonecznego Stanu związanej z publikowaniem dziwnych wiadomości na temat broni, narkotyków, alkoholu i gadów – lub kombinacji tych czterech.

Wśród konkurencji będzie m. in. tor przeszkód w unikaniu aresztowania, podczas którego uczestnicy przeskakują płoty i podwórza, ścigani przez prawdziwych funkcjonariuszy policji; Cash Grab kategorii 5, w którym uczestnicy próbują zgarnąć jak najwięcej pieniędzy w dmuchanej budce i oczywiście zapasy piwnych brzuchów, czyli Florida Sumo.

Nie zabraknie konkursu jazdy na mechanicznym aligatorze, wyborów najlepszej fryzury typu mulet oraz wyboru najpiękniejszej dziewczyny z Florydy.

Koncepcja „Florida Man” wkradła się do świadomości ludzi dziesięć lat temu dzięki kontu @_FloridaMan na ówczesnym Twitterze.

Na koncie opatrzonym hasłem „Prawdziwe historie najgorszego superbohatera świata” pojawiały się takie nagłówki, jak: „Mężczyzna z Florydy podpalił garaż, który skonfiskował jego samochód, niszcząc własny pojazd” czy „Mężczyzna z Florydy próbował zapłacić w McDonald’s trawką.”

Bilety na wydarzenie kosztują od 45 o 145 dolarów i można je kupić tutaj.

Za organizacją „Florida Man Games” stoi mieszkaniec St. Augustine: Pete Melfi, właściciel The 904 Now, mediów zajmujących się powiatem St. Johns.

„To będzie szalony dzień pełen zabaw w błocie i torów przeszkód w stylu Florydy. To naprawdę będzie okazja, aby przez jeden dzień przeżyć życie Florida Man” – zapowiedział Melfi.

Źródło: fox13
Foto: „Florida Man Games”, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Bobi zdetronizowany. Nie potwierdzono wieku psa uznanego za najstarszego na świecie

Opublikowano

dnia

Autor:

Pies Bobi, który zakończył życie w zeszłym roku w wieku 31 lat, został pozbawiony tytułu najstarszego psa na świecie po kontroli przeprowadzonej przez Księgę Rekordów Guinnessa (GWR), jak ogłosiła w czwartek organizacja. Nie udowodniono jego sędziwego wieku.

Bobi, pies rasy Rafeiro do Alentejo, stał się sławny jako najstarszy pies na świecie, dopóki w styczniu tymczasowo nie utracił tytułu w oczekiwaniu na wynik śledztwa urzędników Księgi Rekordów Guinnessa GWR. O jego śmierci pisaliśmy w październiku.

Organizacja stwierdziła, że nie ma dowodów, których potrzebuje na poparcie, że Bobi jest rekordzistą.

Mark McKinley, dyrektor ds. rejestrów w GWR, stwierdził, że wszczęto przegląd kartoteki Bobiego w związku z obawami zgłaszanymi przez weterynarzy i innych ekspertów, zarówno prywatnymi, jak i publicznymi komentarzami, a także w związku z wynikami dochodzeń przeprowadzonych przez niektóre media.

Zasadnicze znaczenie miały dane z mikrochipa z portugalskiej bazy danych SIAC, oraz dodatkowe oświadczenie weterynaryjne. Nie przyniosły one rozstrzygających dowodów, które mogłyby ostatecznie potwierdzić datę urodzenia Bobiego.

Obecnie nie jest jasne, kto dzierży tytuł najstarszego psa w historii. Urzędnicy GWR zachęcają właścicieli do zgłaszania swoich czworonogów.

Właściciel Bobiego, Leonel Costa, twierdził, że pies dożył 31 lat i 165 dni. Mówił, że miał 8 lat, gdy w 1992 roku urodził się jego pies. Całe życie spędził w Conqueiros, małej portugalskiej wiosce położonej około 93 mil na północ od stolicy Portugalii, Lizbony.

Według American Kennel Club średnia długość życia psów rasy Rafeiro do Alentejos wynosi około 12–14 lat.

Tytuł najstarszego psa należał wcześniej do australijskiego psa pasterskiego Bluey’a, który urodził się w 1910 i dożył 29 lat i 5 miesięcy.

 

Źródło: cnn
Foto: guinnessworldrecords
Czytaj dalej

News Chicago

Zobacz miasto z perspektywy, jakiej nigdy wcześniej nie widziałeś. FlyOver rusza 1 marca

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już zapowiadaliśmy, tym roku na Navy Pier zawita nowa, ekscytująca przejażdżka, oferująca zupełnie nową przygodę. Wzniesie ona pasażerów ponad niesamowitą panoramą miasta dzięki ogromnemu sferycznemu ekranowi o szerokości 65 stóp, który otacza jeźdźców i ruchome siedzenia.

FlyOver to wciągająca atrakcja łącząca wiodące technologie dronów wraz z imponującymi ujęciami lotniczymi i narracją pierwszoosobową.

Ekscytujący obiekt o powierzchni 48 000 stóp kwadratowych wypuścił swój pierwszy zwiastun na początku miesiąca i ostatecznie zadebiutuje na molo Navy Pier w Chicago w przyszłym tygodniu, w piątek, 1 marca.

„Dzięki tej wciągającej opowieści chcieliśmy uchwycić bogatą różnorodność mieszkańców Chicago i tętniące życiem dzielnice, które splatają tkankę tak wyjątkowego miasta” – powiedziała Lisa Adams, dyrektor operacyjna i producentka wykonawcza Flyover Attractions.

Zgodnie z zapowiedzią kultowe miejsca w Chicago, które zostaną zaprezentowane na platformie FlyOver, to Navy Pier, North Ave Beach, Lake Shore Drive, Chicago Theatre i Joffrey Ballet.

„Od wspinania się na drapacze chmur o wysokości ponad 13000 stóp, przez nurkowanie w dół budynków, prześlizgiwanie się po chodnikach, nurkowanie w kultowych obiektach, takich jak Chicago Theatre, po unoszenie się wśród fajerwerków i nie tylko – to doświadczenie będzie pierwszym tego rodzaju w Chicago” – napisano w komunikacie FlyOver.

Obsługujące jednocześnie 60 gości, fotele ruchome zostały zaprojektowane tak, aby zapewniać swoim pasażerom poczucie ruchu. Jednocześnie goście doświadczą wiatru, mgły i zapachów.

Bilety są już w sprzedaży i można je znaleźć na stronie www.flyoverchicagonavypier.com.

 

Źródło: secretchicago
Foto: YouTube, Flyover
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu