Połącz się z nami

News USA

„Zamknięcie rządu” tymczasowo zażegnane. Izba i Senat USA mają teraz 45 dni na dogadanie się

Opublikowano

dnia

W sobotę wieczorem Senat przyjął projekt ustawy budżetowej, pozwalający w ostatniej chwili uniknąć zawieszenia działalności rządu, które wywołałoby katastrofalny efekt domina dla amerykańskiego społeczeństwa i gospodarki. Senatorzy głosowali za przyjęciem uchwały ciągłej na 3 godziny przed wejściem w życie „zamknięcia rządu” o godzinie 00:01. Ustawa została podpisana przez prezydenta Joe Bidena późnym wieczorem w sobotę.

Projekt ustawy pozwala rządowi pozostać czynnym przez kolejne 45 dni, dając Izbie i Senatowi więcej czasu na dokończenie prac legislacyjnych dotyczących państwowych finansów.

71-stronicowy krótkoterminowy projekt ustawy, opracowany przez spikera Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego z Kalifornii, przyznaje fundusze na pomoc w przypadku klęsk żywiołowych, ale nie obejmuje nowej pomocy finansowej na rzecz trwającej wojny Ukrainy z Rosją.

Od rozpoczęcia przez Rosję wojny na pełną skalę na Ukrainie Stany Zjednoczone uruchomiły pomoc dla zaatakowanego kraju o wartości ponad 43 miliardów dolarów.

W sobotę Izba większością głosów 335 do 91 przyjęła rozwiązanie tymczasowe w zakresie wydatków. W poniedziałek wznowi prace.

Prezydent Joe Biden podpisał ustawę wydatkową – oficjalnie nazwaną HR 5860 – wchodzącą w życie w sobotę późnym wieczorem, zapobiegając zawieszeniu działalności rządu.

„Właśnie podpisałem ustawę, która utrzymuje działalność rządu przez 47 dni” – opublikowało jego konto @POTUS na Instagramie „Jest mnóstwo czasu na przyjęcie ustaw o finansowaniu przez rząd na następny rok budżetowy i gorąco namawiam Kongres, aby natychmiast zabrał się do pracy. Amerykanie oczekują, że ich rząd będzie działał. Upewnijmy się, że tak się stanie.”

Prezydent Biden ostro skrytykował „skrajnych Republikanów w Izbie Reprezentantów”.

„To dobra wiadomość dla narodu amerykańskiego. Ale chcę jasno powiedzieć: przede wszystkim nigdy nie powinniśmy byli znaleźć się w takim położeniu” – powiedział Biden w oświadczeniu po przyjęciu ustawy przez Senat.

„Zaledwie kilka miesięcy temu spiker McCarthy i ja osiągnęliśmy porozumienie budżetowe, aby uniknąć właśnie tego rodzaju sztucznego kryzysu. Przez tygodnie skrajni Republikanie w Izbie Reprezentantów próbowali odstąpić od tego porozumienia, żądając drastycznych cięć, które byłyby druzgocące dla milionów Amerykanów. Nie udało im się” – powiedział Biden.

Prezydent dodał, że spodziewa się, że spiker Izby Republikańskiej pomoże zapewnić większą pomoc USA dla Ukrainy, która została pominięta w projekcie ustawy tymczasowej.

„W żadnym wypadku nie możemy pozwolić, aby amerykańskie wsparcie dla Ukrainy zostało przerwane” – dodał prezydent.

 

Źródło: cnbc
Foto: YouTube

News USA

Pestycydy mogą przyczyniać się do bezpłodności mężczyzn i spadku dzietności

Opublikowano

dnia

Autor:

Oprócz trendów społecznych i kulturowych wpływających na liczbę zawieranych małżeństw i urodzeń, nowe wnioski z analizy opublikowanej w zeszłym miesiącu wykazały związek między narażeniem na niektóre środki owadobójcze a niższą koncentracją plemników u mężczyzn. O wyniku tego badania mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Od kilkudziesięciu lat obserwuje się tendencję spadkową współczynnika dzietności w USA i innych rozwiniętych krajach Zachodu.

Z zeszłorocznego przeglądu przeprowadzonego na Uniwersytecie Pensylwanii wynika, że współczynnik dzietności w USA wynosił wówczas 1,7 urodzeń na kobietę, czyli poniżej poziomu zapewniającego zastępowanie pokoleń wynoszącego 2,1. Taki wskaźnik byłby wymagany, aby populacja USA nie zmniejszała się, nie wliczając napływu imigrantów.

W zeszłym miesiącu Biuro Spisu Ludności Stanów Zjednoczonych podało, że liczba ludności USA osiągnie szczyt pod koniec tego stulecia, a następnie do 2100 r. zacznie spadać, przy czym spadek ten będzie częściowo spowodowany niskim współczynnikiem dzietności. O tej prognozie pisaliśmy 13 listopada.

Analitycy Biura zauważyli wówczas, że to imigracja stanie się największym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu populacji w Stanach Zjednoczonych a niska dzietność przyczyni się do naturalnego spadku w obecnej amerykańskiej populacji.

Ale niskie liczby pojawiają się nawet wtedy, gdy Amerykanie coraz częściej uważają, że rodziny powinny mieć więcej dzieci.

Pestycydy prawdopodobnie obniżają płodność u mężczyzn

Duże badanie, przygotowane przez grupę badaczy z USA i Włoch i opublikowane w zeszłym miesiącu w czasopiśmie Environmental Health Perspectives, wskazało na współczesne stosowanie środków owadobójczych, należących do pestycydów, jako możliwą przyczynę spadku płodności.

Kompleksowa analiza prawie dwudziestu badań znalazło wystarczające dowody na związek między wyższą ekspozycją na insektycydy a niższym stężeniem plemników u dorosłych, twierdzą naukowcy.

Melissa Perry, dziekan College of Public Health na Uniwersytecie George’a Masona i jedna ze współautorek badania dotyczącego pestycydów, twierdzi, że konieczne jest ograniczenie stosowania pestycydów, aby pary nie doświadczyły problemów z płodnością.

Szczególnie narażeni na działanie środków owadobójczych są mężczyźni pracujący przy ich produkcji, oraz rolnicy, stosujący je na polach uprawnych.

Co jeszcze wpływa na współczynniki dzietności?

Wg Mary-Rose Verret, która wraz z mężem Ryanem prowadzi inicjatywę dotyczącą odnowienia i przygotowania małżeństwa pod nazwą Witness to Love, w wielu przypadkach ma to związek z faktem, że ludzie zawierają związek małżeński dużo później niż kiedyś.

Pary stosujące środki antykoncepcyjne przez lata, także mogą mieć problemy z płodnością po ich odstawieniu, ponieważ długotrwałe stosowanie antykoncepcji przez kobiety może maskować cały szereg zdrowotnych problemów z płodnością.

Źródło: cna
Foto: istock/Rawf8/PicZania/chanakon laorob/
Czytaj dalej

News USA

Nastolatek, który w 2021 r. zabił 4 uczniów w Michigan, nigdy nie wyjdzie z więzienia

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek 17-letni Ethan Crumbley został skazany na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia za zastrzelenie czterech kolegów z klasy i zranienie sześciu innych oraz nauczyciela w Oxford High School w Michigan w 2021 roku. Sędzia Kwamé Rowe nałożył na niego historyczny wyrok – i najsurowszą możliwą karę – dla nastoletniego bandyty. Zauważył przy tym, że oskarżony własnymi słowami powiedział, że to tylko i wyłącznie  jego własna wina.

Sędzia Sądu Okręgowego Powiatu Oakland, Kwamé Rowe, przytoczył szczegółowy śmierci uczniów Oxford High School: 17-letni Justin Shilling został postrzelony z bliskiej odległości po tym, jak oskarżony kazał mu uklęknąć,14-letnia Hana St. Juliana, została postrzelona po raz drugi po tym, jak upadła.

Sędzia nazwał te zabójstwa egzekucją i torturą.

„Do większości ludzi strzelał wielokrotnie. I jak napisał, zrobił to dla rozgłosu. I chciał zostać zapamiętany… jako największy strzelec szkolny w historii stanu Michigan”, dodał sędzia w uzasadnieniu swojego wyroku.

30 listopada 2021 roku Ethan Crumbley wyjął broń z otwartego pojemnika w swoim domu, ukrył ją w plecaku i wyjął w szkolnej łazience, po czym otworzył ogień do swoich kolegów ze szkoły.

17-latek spuścił wzrok, gdy sędzia przemawiał na sali sądowej. Przed wydaniem wyroku powiedział sędziemu:

„Jestem naprawdę złym człowiekiem. Zrobiłem okropne rzeczy, których nikt nie powinien robić”.

Jak wynika z dokumentów sądowych w tej sprawie, Crumbley stał się pierwszym nieletnim, który otrzymał pierwotny wyrok dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego w następstwie orzeczenia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 2012 r.

Orzeczenie to stwierdza, że skazanie dziecka na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia jest zbyt surowe, z wyjątkiem rzadkich przestępstw. Ethan Crumbley miał 15 lat, kiedy dokonał makabrycznego ataku.

Stan argumentował, że premedytacja ataku Crumbleya uzasadniała skazanie go na dożywocie. Prokuratorzy odtworzyli w sądzie wiadomości audio, w których nastolatek powiedział: „Będę kolejnym strzelcem w szkole” i że „będzie się świetnie bawić”.

Wyrok zakończył emocjonalne, wielogodzinne przesłuchanie, w którym przemawiali bliscy ofiar oraz osoby ranne w ataku. Zarówno krewni ofiar, jak i osoby, które przeżyły strzelaninę, stwierdziły, że ich życie zmieniło się na zawsze, a ich dni wypełniły niekończące się poczucie udręki, winy i rozpaczy.

W zeszłym roku Ethan Crumbley przyznał się do jednego zarzutu terroryzmu, 4 zarzutów morderstwa pierwszego stopnia i 19 innych zarzutów związanych ze śmiertelną strzelaniną. Pisaliśmy o tym 25 października.

Wyrok zapadł niecałe dwa miesiące po tym, jak sędzia orzekł, że nastolatkowi przysługuje najsurowsza możliwa kara w stanie Michigan, zauważając, że długa „obsesja Crumbleya na punkcie przemocy” sprawia, że resocjalizacja jest mało prawdopodobna.

Rodzice Ethana Crumbleya czekają na własny proces karny. Jennifer i James Crumbleyowie zostali oskarżeni o cztery przypadki nieumyślnego spowodowania śmierci. Nie przyznali się do winy. Z akt sądowych wynika, że rodzicom nastolatka odmówiono dostępu do piątkowej rozprawy.

Prokuratorzy twierdzą, że para umożliwiła synowi łatwy dostęp do broni i zignorowała oznaki, że stanowi on zagrożenie. Z opinii wydanej w marcu przez sędziów wynika, że rodzice rzekomo zignorowali prośbę syna o leczenie psychiatryczne po tym, jak nastolatek stwierdził, że potrzebuje pomocy.

Prokuratorzy twierdzą, że James Crumbley kupił broń użytą podczas strzelaniny zaledwie cztery dni przed śmiertelnym atakiem.

W dniu masakry uczniowie i nauczyciele polegali na taktyce, której nauczyli się podczas ćwiczeń, aby się chronić. Kiedy wybuchła strzelanina, przestraszeni zabarykadowali drzwi, zgasili światła i wezwali pomoc. Niektóre dzieci uzbroiły się w nożyczki na wypadek konieczności walki.

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

6-latka z New Jersey mówi po mandaryńsku i studiuje układ okresowy pierwiastków

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak wiele sześciolatek, Declan Lopez pragnie, aby jednorożce były prawdziwe, marzy o zostaniu piosenkarką, a jeśli jej się to nie uda, to projektantką mody. Dziewczynka z New Jersey jest jednym z najmłodszych członków Mensy, międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego osoby o wysokim ilorazie inteligencji.

Na pierwszy rzut oka wielu nie podejrzewałoby, że hałaśliwy przedszkolak z Rockaway w stanie New Jersey jest członkiem Mensy, dopóki Declan nie zacznie mówić o masach atomowych pierwiastków, które szczególnie ją interesują.

Matka dziewczynki, Meachel Lopez, mówi, że zdolności jej córki zaskakiwały ją i jej męża już od niemowlęctwa – Declan trzymała butelkę „od pierwszego dnia”, wcześnie się przewracała i zaczęła mówić po mandaryńsku – pozornie nie wiadomo skąd – w wieku 18 miesięcy.

Matka Declan była ciekawa IQ swojej córki, dlatego w lutym poddała ją badaniu. Dziewczynka miała wówczas 5 lat. Przedszkolna i podstawowa skala inteligencji Wechslera mierzy zdolności poznawcze. Iloraz inteligencji Declan określono na 137, czyli wartość znajdującą się na 99. percentylu. Dzięki temu wynikowi przedszkolak został przyjęty do Mensy.

Meachel Lopez mówi o córce, że jest „niesamowitym małym dzieckiem, które może cię nauczyć wszystkiego na dowolny temat, który w tej chwili wzbudził jej zainteresowanie”.

Matka podjęła wiele wysiłków, aby zaspokoić głód wiedzy swojej córki. Po zajęciach w przedszkolu Declan ma dodatkowe lekcje, które każdego dnia koncentrują się na innym temacie. Lekcje trwają zwykle od 20 do 60 minut.

Meachel Lopez handluje akcjami i jest właścicielem firmy e-commerce. Ojciec Declan, Delano, jest nauczycielem wychowania fizycznego. Matka skupia się na nauce Declan i jej młodszego brata, podczas gdy jej mąż skupia się na zajęciach fizycznych i społecznych.

Kiedy nie uczy się o masach atomowych, Declan trenuje piłkę nożną i karate.

Jej rodzice chcą dla niej tego samego, czego pragnie każdy rodzic – aby Declan była szczęśliwa i zdrowa „Czegokolwiek potrzebuje, chcę, żeby dotarła do tych potrzeb, osiągnęła te pragnienia i żyła w pełni wykorzystując swój potencjał” – mówi Meachel Lopez.

Założona w 1946 roku w Oksfordzie przez Lancelota Lionela Ware’a, naukowca i prawnika oraz Rolanda Berrilla, australijskiego adwokata, organizacja Mensa, zachęca osoby o ponadprzeciętnej inteligencji do wzajemnej interakcji podczas wydarzeń, spotkań lub poprzez czaty online.

Członkowie proszeni są o udowodnienie swojego IQ. Przeciętny dorosły ma IQ około 100, a osoba z wynikiem powyżej 140 uważany jest za geniusza.

Obecnie najmłodszym członkiem Mensy jest Teddy Hobbs, któremu udało się zostać przyjętym do ekskluzywnego klubu intelektualistów w wieku zaledwie trzech lat i dziewięciu miesięcy.

Do stowarzyszenia należy także kilka gwiazd sportu, oraz aktorzy, m.in. Steve Martin i Geena Davis, oraz gwiazda Modern Family Nolan Gould, który ukończył szkołę średnią w wieku 13 lat.

 

Źródło: cnn, dailymail
Foto: Meachel Lopez, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu