Połącz się z nami

News Chicago

Pritzker jest za wykorzystaniem pustych budynków Chicago dla imigrantów, przeciwko namiotom

Opublikowano

dnia

J.B. Pritzker wyraził w czwartek swoje obawy w związku z planem Chicago dotyczącym utworzenia zimowych obozowisk w namiotach dla coraz większej liczby osób ubiegających się o azyl z Ameryki Południowej. Gubernator Illinois zasugerował, że urzędnicy mogą zamiast tego starać się oferować schronienia w nieużywanych budynkach.

Po tym, jak burmistrz Brandon Johnson ogłosił w zeszłym tygodniu roczny kontrakt o wartości 29,4 miliona dolarów z GardaWorld Federal Services na utworzenie obozu, biuro Pritzkera stwierdziło, że ma obawy dotyczące tej decyzji. O umowie pisaliśmy 21 września.

Wg Pritzkera miasto mogłoby zamiast tego stworzyć schrony w istniejących, nieużywanych budynkach. Gubernator powiedział też, że rząd federalny może zaoferować budynki, ale rządy stanowe i federalne jeszcze ich nie wskazały.

„Mam co do tego obawy i nadal prowadzimy na ten temat rozmowy” – powiedział gubernator reporterom po swoim głównym przemówieniu na konferencji biznesowej dotyczącej konopi indyjskich w centrum Chicago.

Stan ma umowę z GardaWorld za pośrednictwem Agencji Zarządzania Kryzysowego stanu Illinois, ale nigdy nie została ona wykorzystana na szczeblu stanowym, jak zaznaczył J.B. Pritzker. Z umowy mogą jednak korzystać powiaty i miasta, tak jak ma to miejsce w Chicago.

Chociaż GardaWorld to wybór kontrowersyjny – firmę oskarża się o złe traktowanie dzieci imigrantów na granicy i handel siłą roboczą – stan ma niewiele opcji firm świadczących usługi ratownicze i mogących w krótkim czasie zbudować schroniska, powiedział gubernator.

J.B. Pritzker powiedział, że stan zapłacił już 328 milionów dolarów w związku z kryzysem migracyjnym i ściśle współpracuje z miastem.

Rząd federalny mógłby zaoferować dodatkową pomoc w postaci zwrotu kosztów na rzecz stanu, a także mógłby zaoferować pomoc w postaci personelu, takiego jak prawnicy imigracyjni i osoby pomagające w wypełnianiu dokumentów, wg gubernatora.

Pritzker uważa, że urzędnicy wysyłają migrantów do Chicago nie dlatego, że jest to miasto lub stan-sanktuarium, ale dlatego, że wiedzą, że ludzie w Illinois zaopiekują się nimi i przeznaczą zasoby na ich utrzymanie.

„Ale rzeczywistość jest taka, że stany kontrolowane przez Republikanów powinny oferować te same usługi. Wszyscy jesteśmy imigrantami; praktycznie wszyscy w Stanach Zjednoczonych są imigrantami. Wiele osób, w tym moi krewni, którzy przybyli tu 150 lat temu, otrzymało bardzo niewielką pomoc, niewielką pomoc od lokalnych agencji opieki społecznej, taką jaką pomagamy im teraz tutaj, w Chicago” – powiedział gubernator Illinois.

Gubernator powiedział, że stan udostępnił dotacje miastom, które oferują budynki migrantom. Wg Pritzkera przenoszenie migrantów do społeczności wiejskich nie jest opłacalne, ponieważ brakuje tam usług, np. miejsc w szkołach dla dzieci.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube

News Chicago

15-latek z Glenwood zwabił i zamordował Przemka Bogdanowicza z Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

15-latek z Glenwood został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia, po tym jak w piątek, 5 lipca, zastrzelił 46-letniego mężczyznę z Chicago. Jego ofiarą był Przemek Bogdanowicz, rzekomo zwabiony przez nastolatka na spotkanie za pośrednictwem mediów społecznościowych, pod fałszywym pretekstem.

Zgłoszenia w sprawie wypadku samochodowego i strzelaniny przy ulicy 400 Longwood Drive, tuż obok szkoły podstawowej, policja otrzymała w piątek, 5 lipca, po godzinie 3.00PM.

Przemek Bogdanowicz zmarł w miejscowym szpitalu po tym, jak został postrzelony w swoim samochodzie przez dziecko, które fałszywie przedstawiło się jako osoba dorosła, gdy porozumiewali się za pomocą komunikatorów, poinformował w komunikacie prasowym szef policji Glenwood Derek Peddycord.

Według policji cel spotkania był towarzyski, ale nie ujawniono więcej szczegółów na jego temat.

Jak podano w komunikacie, 15-latek wsiadł do samochodu Bogdanowicza po przybyciu na miejsce spotkania i „w ciągu kilku chwil” wyciągnął broń i zastrzelił 46-latka. W niedzielę 15-latek został zatrzymany.

Nastolatek został zatrzymany w poniedziałek i usłyszał zarzuty morderstwa pierwszego stopnia.

Ostatnie pożegnanie Przemka Bogdanowicza odbędzie się dzisiaj w Skaja Terrace Funeral Home, 7812 N. Milwaukee Ave., Niles IL, w godzinach od 4.00PM do 8.00PM. Pogrzeb będzie miał miejsce w piątek, modlitwa rozpocznie się o godz. 10:15AM, po czym kondukt żałobny wyjedzie do kościoła Św. Jana Brebeuf na Mszę Św. o godz. 11.00AM.

Według zamieszczonych kondolencji Przemek Bogdanowicz pracował jako nauczyciel.

Źródło: chicagotribune, wgn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

W Instytucie Sztuki w Chicago trwa czasowa wystawa „My New Yorks” Georgii O’Keeffe

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowojorskie drapacze chmur słynnej Georgii O’Keeffe możemy podziwiać w Art Institute of Chicago do 22 września. Ekspozycja zatytułowana „My New Yorks” bada związek artystki z Nowym Jorkiem.

Georgię O’Keeffe (1887-1986) niełatwo scharakteryzować pod względem określonego stylu artystycznego. Według kuratorki Annelise K. Madsen, w pracach artystki jest zarówno twardość i miękkość – twarde geometryczne linie i miękkie organiczne formy, które malarka łączy w zaskakujący sposób i w zaskakujących momentach w swoich kompozycjach.

O’Keeffe ukształtowała trajektorię amerykańskiego modernizmu. Odegrała ważną rolę w upowszechnianiu sztuki amerykańskiej w Europie w czasach, kiedy to Europa odgrywała znaczącą rolę w kształtowaniu ówczesnych prądów w sztuce. Była jedną z niewielu kobiet-artystek o tak wpływowej pozycji.

Inspirację twórczą znajdowała w życiu wiejskim amerykańskiego Południa, a zwłaszcza Nowego Meksyku, gdzie się osiedliła pod koniec życia.

Prace pokazane na wystawie w Instytucie Sztuki powstały między 1925 a 1930 rokiem i prezentują jej intymny obraz miasta, z czasu gdy mieszkała w Nowym Jorku. Stanowią przykład jej przekonania, że tworzone przez nią obrazy są odbiciem jej własnych myśli i uczuć.

W 1926 roku O’Keeffe powiedziała: „Nie można malować Nowego Jorku takim, jaki jest, ale raczej takim, jakim się go odczuwa”.

Seria inspirowana jest drapaczem chmur, w którym O’Keeffe mieszkała podczas swojej nowojorskiego okresu swojego życia, Shelton Hotel. Był to wówczas najwyższy wieżowiec mieszkalny na świecie.

Wystawę Georgii O’Keeffe: „My New Yorks” można oglądać do 22 września w Art Institute of Chicago, przy 111 S. Michigan Ave. Bilety są dostępne tutaj.

13 lipca odbędzie się wykład profesor Annie Morse, zatytułowany „Przechwytywanie impulsu elektrycznego — Georgia O’Keeffe i krąg Stieglitza”. Wstęp na wykład wymaga rejestracji.

Georgia O’Keeffe

 

Źródło: wttw, wikipedia
Foto: wikimedia, Art Institute Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na wieczorne koncerty w plenerze w czasie wakacji

Opublikowano

dnia

Autor:

Letnie koncerty w Morton Arboretum to wspaniała okazja by z przyjaciółmi i rodziną cieszyć się muzyką i relaksem na świeżym powietrzu. W ramach Arbor Evenings muzykę na żywo zapewniają różne zespoły, a goście mogą także cieszyć się  jedzeniem i napojami, tańczyć, grać w gry trawnikowe i oglądać malownicze zachody słońca na Frost Hill.

Wstęp do Arboretum i na Arbor Evenings rozpoczyna się o godzinie 5:15PM a sam koncert trwa od 6:00PM do 8:00PM. Uczestnicy mogą kupować napoje, lody i pozycje menu w różnych food truckach.

Parking dla osób niepełnosprawnych dostępny jest w odległości od jednej trzeciej do ćwierć mili od miejsca wydarzenia, a w pobliżu obszaru koncertowego dostępna jest ograniczona liczba miejsc siedzących.

Bilety na środowe koncerty w Morton Arboretum kosztują 10 dolarów dla osób od 13 lat dla członków. Bilety dla gości kosztują 15 dolarów dla osób powyżej 13 lat, 5 dolarów dla dzieci od 2 do 12 lat. Dzieci do lat 2 nie płacą za wstęp. Bilety można kupić tutaj.

W przypadku trudnych warunków pogodowych posiadacze biletów zostaną powiadomieni e-mailem i otrzymają możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji biletów na inny termin.

Zakup biletu pomaga wesprzeć misję Morton Arboretum polegającą na sadzeniu i ochronie drzew na rzecz bardziej ekologicznego, zdrowszego i piękniejszego świata, w którym ludzie i drzewa egzystują się razem.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu