Połącz się z nami

News Chicago

Anna Maria Jopek: Muzyka jest moją metodą na życie. Artystka wystąpi w Chicago 8 października

Opublikowano

dnia

Z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać Anny Marii Jopek – to kompozytorka, wokalistka, producentka i autorka testów wielkiego formatu, która koncertuje praktycznie na całym świecie. W specjalnej rozmowie na antenie Radia Deon Chicago artystka wspomina dzieciństwo na warszawskim Żoliborzu i pierwszą podróż do Ameryki a także zaprasza na koncert, który odbędzie się 8 października w Copernicus Center.

Anna Maria Jopek po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych była u swojej cioci w Nowym Jorku, gdy miała 3,5 roku. To pierwsze świadome wspomnienie z dzieciństwa artystki. Pamięta dokładnie lodowisko w Rockefeller Center, wielką choinkę i śpiewającego Demisa Russosa.

Gdy miała 7 lat poleciała po raz pierwszy sama do Nowego Jorku, na dodatek z przesiadką w Pradze. “Rodzice mieli zawsze bardzo dużą wiarę w ludzi” mówi Anna Maria Jopek. Stanisław Jopek i jego żona Maria obydwoje występowali w Zespole Pieśni i Tańca “Mazowsze”.

“Myślę, że założenie wiary w człowieka zawsze procentuje, to jest dobre założenie na życie”, zaznacza artystka.

W czasach komuny wyjeżdżanie z Polski na Zachód nie było proste, ani tanie, ale Anna Maria Jopek często bywała u siostry swojego taty w Nowym Jorku. Mieszkała tu także babcia artystki.

W jej rodzinie krąży także legenda, że prababcia była pasażerką słynnego Titanika, choć trudno w tej chwili jest sprawdzić te opowieści. Dziadek Anny Marii Jopek został porzucony jako małe dziecko u dobrych ludzi, którzy go adoptowali i dali mu nazwisko, ale słuch po jego mamie zaginął.

Artystka wychowała się na warszawskim Żoliborzu w znamiennym czasie i wśród ludzi, którzy stali się później ikonami polskiej kultury. “Miałam takie szczęście” mówi Anna Maria Jopek: “jako dziecko spotykałam na ulicy Agnieszkę Osiecką(…), pianiniem podzielił się ze mną Tadeusz Łomnicki, na rogu ulicy mieszkał pan Andrzej Wajda”.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko z serkiem z darów amerykańskich “docierał do nas i nas wszystkich dokarmiał” wspomina artystka.

“Tamte czasy miały swoją wielką grozę ale też wielkie światło w ludziach” podkreśla Anna Maria Jopek.

Artystka w swojej muzycznej drodze przeszła proces, który skierował ją w stronę jazzu. Jak mówi, sama siebie już nie rozpoznaje w starszych, znanym wszystkich utworach.

Jej rodzina jest rozsiana szeroko po całym świecie, ale Anna Maria Jopek nie ma jednego najwspanialszego miejsca na Ziemi. Jest osobą bardzo rodzinną i potrzebuje być ze swoimi bliskimi. Uważa też, że najważniejszą podróżą w życiu człowieka jest podróż w głąb siebie.

“Są pewnie ludzie, którzy przez całe życie śpiewają te same piosenki, ale ja do nich kompletnie nie należę – to cały czas jest proces i cały czas szukam” zaznacza Anna Maria Jopek, dodając: “Muzyka jest moją metodą na życie – po prostu robię to co w danym momencie wiem, że mam zrobić”.

Anna Maria Jopek przyjedzie do Chicago właśnie z “niezwykłym polskim jazzem”, z drużyną Piotra Wojtasika, który tworzy muzykę “niebywałej głębi”.

To muzyka “żywa, oryginalna i cały czas ruchoma”, jak opisuje artystka. Podkreśla także, że ona sama będzie jedynie “impresją” która dołoży swój głos do wspaniałych muzyków.

Koncert w Copernicus Center “Anna Maria Jopek – Gala Polskiego Jazzu” odbędzie się w niedzielę, 8 października, o godzinie 6.00PM. Bilety w cenie 45-60USD można kupić tutaj.

Na scenie, oprócz liderów, pojawią się znakomici polscy jazzmani tworzący skład zespołu Piotr Wojtasik Quintet: Marcin Kaletka (saksofon), Michał Szkil (fortepian), Michał Barański (kontrabas) oraz legendarny perkusista – Kazimierz Jonkisz.

Podczas koncertu usłyszymy piosenkę Zbigniewa Wodeckiego w niezwykłej aranżacji Piotra Wojtasika, utwory z płyty „To Whom it May Concern” w zupełnie nowej odsłonie, utwory z programu „Przestworza”, a także kilka muzycznych niespodzianek.

Anna Maria Jopek gorąco zaprasza naszych słuchaczy:

Serdecznie Zapraszamy!

Anna Maria Jopek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu. Studiowała też na wydziale jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Była stypendystką warszawskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nowojorskiego Columbia University. Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Występuje z najważniejszymi muzykami naszych czasów m.in. z Patem Methenym, Youssou N’Dourem, Bobbym McFerrinem, Ivanem Linzem, Branfordem Marsalisem, Nigelem Kennedym, Richardem Boną, Oscarem Castro- Nevesem, Makoto Ozonem, Gonzalo Rubalcabą.

W 2016 r., na zaproszenie Stinga, zaśpiewała z nim w duecie przebój „Fragile” podczas noworocznego koncertu telewizyjnego.

Anna Maria Jopek wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, w Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku.

W 2009 r. otrzymała Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii „Kultura”), przyznawaną przez redakcję Polish Market.

3 maja 2015 r. została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie”.

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube, wikimedia/Marcin Kydryński 

 

 

 

 

News Chicago

Illinois State Fair 2024: Jake Owen dołącza do gwiazdorskiego składu koncertów

Opublikowano

dnia

Autor:

Jake Owen, popularny piosenkarz muzyki country, został ogłoszony kolejną gwiazdą tegorocznego Illinois State Fair. Artysta wystąpi na głównej scenie 8 sierpnia, dołączając do imponującego grona wykonawców, którzy uświetnią jedno z największych letnich wydarzeń w stanie. Sprzedaż biletów rusza już w tą sobotę.

Tegoroczna edycja jarmarku rozpocznie się 7 sierpnia w stolicy stanu Illinois, Springfield, i potrwa do 17 sierpnia. Każdego wieczoru na scenie głównej pojawią się artyści reprezentujący różne gatunki muzyczne — od country, przez pop i hip-hop, po rock.

Gwiazdy tegorocznego jarmarku

Wśród wcześniej ogłoszonych headlinerów znaleźli się między innymi:

  • Snoop Dogg – ikona hip-hopu,
  • The Chainsmokers – duet popowo-elektroniczny,
  • Def Leppard – legendarny zespół rockowy,
  • Sheryl Crow, Brad Paisley, The Black Crowes, Megan Moroney oraz Turnpike Troubadours.

Każdy koncert rozpocznie się o godz. 8:00PM. Oto pełny harmonogram występów:

  • 8 sierpnia – Jake Owen
  • 9 sierpnia – The Black Crowes
  • 10 sierpnia – Megan Moroney
  • 12 sierpnia – Sheryl Crow
  • 13 sierpnia – Snoop Dogg
  • 14 sierpnia – Brad Paisley
  • 15 sierpnia – The Chainsmokers
  • 16 sierpnia – Def Leppard
  • 17 sierpnia – Turnpike Troubadours

Bilety – sprzedaż rusza 17 maja

Bilety na koncerty trafią do sprzedaży w sobotę, 17 maja, o godz. 10:00AM. Dostępnych będzie kilka kategorii biletów: miejsca siedzące na trybunach oraz wejściówki na sektory stojące tuż przy scenie.

Warto pamiętać, że bilety na koncerty nie obejmują wstępu na teren jarmarku. Wejściówki na targi kosztują:

  • 5 USD (niedziela–czwartek),
  • 10 USD (piątek i sobota),
  • bezpłatnie – dla dzieci do 12. roku życia,
  • zniżki – dla seniorów.

Więcej informacji

Szczegóły dotyczące koncertów, biletów i atrakcji dostępne są na oficjalnej stronie jarmarku: illinoisstatefair.info.

Illinois State Fair to nie tylko koncerty — to również strefy gastronomiczne, wesołe miasteczko, wystawy rolnicze i pokazy dla całych rodzin. Tegoroczna edycja zapowiada się na jedno z najbardziej różnorodnych i ekscytujących wydarzeń lata w Illinois.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Jake Owen
Czytaj dalej

News Chicago

Musical „Titanique” – parodia kultowego „Titanica” będzie grany w Chicago aż do lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

Dobra wiadomość dla widzów w Chicago: przedłużono wystawianie „Titanique”, uwielbianej off-Broadwayowskiej parodii musicalowej, granej w Broadway Playhouse w Water Tower Place. Ten pełen humoru spektakl, łączący ikoniczne hity Céline Dion z kultową historią miłosną Jacka i Rose, będzie grany aż do 13 lipca.

Titanic, jakiego jeszcze nie widzieliście

W tej niepowtarzalnej adaptacji Céline Dion (w tej roli Clare Kennedy McLaughlin) przejmuje stery i opowiada historię „Titanica” na swój sposób – pełen brawury, humoru i niezapomnianych przebojów.

Widzowie usłyszą takie hity jak „My Heart Will Go On”, „All By Myself” czy „To Love You More”, które wplecione w narrację dodają spektaklowi nostalgii i absurdalnej lekkości.

Od swojego debiutu „Titanique” zdobył nagrodę Lucille Lortel Award 2023 dla najlepszego musicalu i podbił sceny w Londynie oraz Sydney. Krytycy chwalą go za błyskotliwe połączenie kiczu, humoru i nostalgii, a widzowie wychodzą z niego z uśmiechem na twarzy.

Chicago w centrum uwagi

Wersja chicagowska to efekt współpracy Broadway In Chicago i Porchlight Music Theatre, a na scenie wystąpi wyłącznie lokalna obsada. Organizatorzy podkreślają, że to wyjątkowa okazja do zobaczenia, jak chicagowscy artyści nadają produkcji swój niepowtarzalny styl.

Bilety i informacje

Spektakl trwa 100 minut (bez przerwy) i jest rekomendowany dla widzów 13+ ze względu na humor dla dorosłych i aluzje do seksu. Bilety są dostępne tutaj.

Przygotujcie się na wieczór pełen śmiechu, muzyki i niezapomnianych emocji. „Titanique” to teatralna podróż, jakiej jeszcze nie było – zarówno hołd, jak i przezabawna reinterpretacja filmowego klasyka.

Źródło: chicagostarmedia, Broadway In Chicago
Foto: Broadway In Chicago, YouTube

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Projekcja filmu “REF-REN”- w 81 rocznicę polskiego zwycięstwa pod Monte Cassino (18 maja 1944)

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę Akademia Muzyki PaSo zaprasza na projekcję filmu pt. “REF-REN” – dokument o życiu i twórczości artystycznej Feliksa Konarskiego, Ref-Rena, autora słów słynnej pieśni pt. „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Film „Ref-Ren” przybliża sylwetkę Feliksa Konarskiego przed II Wojną Światową, jego szlak bojowy z 2 Korpusem Gen. Andersa oraz emigrację londyńską. W dalszej części film jest poświęcony życiu i twórczości Ref-Rena w Chicago gdzie założył Teatr i wraz z grupą aktorów, wystawił niezliczoną ilość rewii, sztuk teatralnych oraz przedstawień okolicznościowych.

Producentem filmu jest Bogdan Kowalski, który w latach 1988-1991 był kronikarzem „Teatru Ref-Rena”. Dzięki współpracy z Filmoteką Narodową w filmie wykorzystane są nagrania archiwalne z okresu II Wojny Światowej.

Projekcja odbędzie się w niedzielę, 18 maja, o godz. 5 pm w Akademii Muzyki PaSO, 5400 N. Lawler Ave, Chicago, IL 60630. Bilety kosztują $20, rezerwacje: biuro PaSO (773) 467 9000.

Feliks Stanisław Konarski, pseud. Ref-Ren; ur. 27 grudnia 1906 lub 9 stycznia 1907 w Kijowie, zm. 12 września 1991 w Chicago był polskim poetą, pisarzem, aktorem, pieśniarzem oraz piłkarzem.

Przed II wojną światową napisał wiele wierszy, w tym słynne teksty popularnych piosenek: “Wiosna, wiosna jest nareszcie”, “Gdzie twój tata, smarkata”, “Pięciu chłopców z Albatrosa”, polkę “Strażak”, “Zagraj Antoś tango”.

1941 wstąpił do Armii Polskiej gen. Andersa, z którą 1 kwietnia 1942 wyruszył przez Persję, Irak, Palestynę i Egipt do Włoch. Podczas tej drogi stworzył teatr Polska Parada. Był autorem słów do słynnej pieśni “Czerwone maki na Monte Cassino”, do której muzykę skomponował polski kompozytor Alfred Schütz.

Od 1965 roku mieszkał z żoną w Chicago, prowadząc działalność sceniczną i program radiowy. Do końca życia był aktywny twórczo, zmarł 12 września 1991 kilkanaście dni przed planowanym przyjazdem do Polski, w której nie był od 1939 r.

Pochowany został 16 września, żegnany przez tłumy Polaków, spoczął w żołnierskiej kwaterze na cmentarzu Maryhill w Niles koło Chicago, obok żony i kolegów spod Monte Cassino.

 

Źródło: Akademia Muzyki PaSo, wikipedia
Foto: dzieje.pl
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu