Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Dziennikarze polonijni z pięciu kontynentów spotkali się w Warszawie

Opublikowano

dnia

Australia, RPA, USA, Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Anglia, Francja – 65 dziennikarzy polonijnych z 20 krajów spotkało się w Warszawie w dniach 22-24 września w ramach VI Światowego Forum Mediów Polonijnych, po raz pierwszy połączonego z X Zjazdem Federacji Polskich Mediów na Wschodzie. Organizatorem wydarzenia było Światowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Polonijnych.

Spotkanie w Warszawie było okazją m.in. do wsłuchania się w głos dziennikarzy polonijnych ze Wschodu, zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi.

Wiktoria Laskowska, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, koordynuje pracę kilku mediów działających przy tej organizacji. „Informujemy o tym, czym żyją Polacy na Ukrainie i o ważnych wydarzeniach mających miejsce w Polsce” – powiedziała prezes Laskowska w rozmowie z Family News Service.

Polonijne media na Ukrainie odegrały szczególną rolę w czasie pandemii, a zwłaszcza w czasie wojny. „Gdy Rosjanie wchodzili do miast i miasteczek, najpierw niszczyli działaczy polonijnych i Polaków, o tym mało się mówi” – zaznaczyła Laskowska.

Media polonijne na wschodzie „są źródłem sprawdzonych informacji. Nasi korespondenci pozyskują wiadomości nieraz z narażeniem życia” – podkreśliła Wiktoria Laskowska. Materiały są przekazywane do innych mediów polonijnych i polskich.

Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie przekazała, że podczas trwającej wojny zbombardowano szkołę, znajdującą się ok. 70 m od biura jej organizacji. Od początku wojny w biurze działał sztab kryzysowy, poprzez który realizowana była pomoc na szeroką skalę we współpracy z miastami partnerskimi w Polsce.

„Żołnierze na kolanach dziękowali nam i Polakom w Polsce za tę pomoc” – zaznaczyła Laskowska.

Forum miało szczególne znaczenie dla dziennikarzy ze Wschodu.

„Zatęskniliśmy za tymi spotkaniami. Widzimy, jak ważne są relacje międzyludzkie. Podczas pandemii i na początku wojny nie było takiej okazji, żeby się spotkać. Teraz możemy nabrać oddechu wolności w Polsce, żeby dalej pracować” – podsumowała udział w wydarzeniu Wiktoria Laskowska.

Pierwszego dnia Forum uczestnicy spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Janem Dziedziczakiem, który podkreślił znaczenie mediów polonijnych: „To nie tylko gazety, stacje radiowe i telewizyjne oraz portale internetowe, ale środowiska, które widzą więcej, czując odpowiedzialność za polskie środowiska” – mówił minister.

Pełnomocnik rządu podkreślił też rolę mediów polonijnych zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie.

„Bardzo ważną rolą jest reagowanie na ataki na Polskę, ale przede wszystkim żeby pisać o Polsce dobrze” – powiedział Jan Dziedziczak. W KPRM obecni byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Sejmu, a także fundacji i organizacji działających na rzecz Polonii.

Podczas spotkania wręczono też statuetki Słowo Polonii Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych.

Wyróżniono m.in. nieobecnego Andrzeja Poczobuta z Białorusi, prześladowanego w tym kraju. „Ta statuetka stoi i czeka na niego. Pisaliśmy wiele odezw, apeli, protestów, pism w sprawie Andrzeja Poczobuta (…). Starajmy się cały czas apelować do całego świata” – zaapelowała prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych Teresa Sygnarek.

Wyróżnienie otrzymała również redakcja Radia Lwów oraz Joanna Majksner-Pińska za wydawanie miesięcznika kulturalno-edukacyjnego „Dwukropek” w Republice Południowej Afryki.

W programie poszczególnych dni Światowego Forum Mediów Polonijnych znalazły się wykłady poświęcone aktualnym problemom i wyzwaniom dziennikarskim, warsztaty prowadzone przez ekspertów, a także wydarzenia kulturalne.

Dziennikarze polonijni od 2014 roku spotykają się na corocznych Forach Mediów Polonijnych. Początkowo były one dedykowane przedstawicielom dziennikarzy z Europy. Obecnie wydarzenie gromadzi dziennikarzy polonijnych z wielu krajów. Organizatorem wydarzenia jest Światowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Polonijnych.

Family News Service

 

Foto: Family News Service

Kościół

„Oratorium o Bożym Miłosierdziu w życiu ludzi” wysłuchamy w Sanktuarium św. Jana Pawła II

Opublikowano

dnia

Autor:

Organizatorzy koncertu serdecznie zapraszają do wysłuchania „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w życiu ludzi” w najbliższą niedzielę, 3 grudnia, w Sanktuarium św. Jana Pawła II, znajdującym się przy 116 Hilton Street w Willow Springs.

Program słowno-muzyczny przedstawi Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard wraz z chórem Paderewski Symphony Orchestra, orkiestrą symfoniczną, uznanymi solistami i recytatorami.

Muzykę do Oratorium skomponował Piotr Pałka, słowa napisał ks. Zygmunt Ostrowski, a rolę dyrygenta objął Zbigniew Blicharz.

Ostatnie wykonanie programu będzie miało miejsce 17 grudnia w Parafii Św. Józefa Robotnika w Wheeling.

Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard zaprasza do swojego grona wszystkich, którzy lubią śpiew, chcą doświadczyć czym jest piękno muzyki kościelnej oraz popracować nad swoim warsztatem wokalnym.

Próby Chóru odbywają się w środy o godz. 7:30pm w Centrum Pastoralnym. Osoby, które chcą zapisać się do chóru, proszone są o kontakt z p. organistą Zbigniewem Blicharzem: (773)616-9284.

Opiekę duchową nad chórem sprawuje ks. Andrzej Maślejak, proboszcz.

 

Źródło: Polish Consulate in Chicago, milosierdzie.us
Foto: milosierdzie.us
Czytaj dalej

News Chicago

Szykujmy serca i skrzydła dla Tymusia. Mikołajki Fundacji YCBMA już w niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Już w najbliższą niedzielę, 3 grudnia, możemy zostać prawdziwymi Aniołami i otworzyć swoje serca dla małego Tymka chorego na raka. Poza bogatym programem występów artystycznych wszyscy goście otrzymają poczęstunek a dzieci prezent od Św. Mikołaja, z którym można sobie będzie zrobić zdjęcie. Jak zawsze odbędzie się loteria, aukcje i tradycyjny, świąteczny kiermasz.

Prezes YCBMA, Katarzyna Romanowska, czeka na prawdziwych Aniołów, zapraszając na Mikołajki w studiu Radia Deon Chicago.

Fundacja You Can Be My Angel pomaga obecnie małemu Tymkowi z Łodzi, o którym już pisaliśmy z okazji anielskich Wianków, które miały miejsce 25 czerwca. To wydarzenie przyniosło aż 61 tys i 48 dolarów na leczenie chłopca – oczywiście dzięki Waszej hojności.

4-letni już Tymoteusz Zacharski w 2021 roku zachorował na chorobę nowotworową – guza rdzenia kręgowego i bardzo szybko ze zdrowego, aktywnego chłopca stał się dzieckiem niepełnosprawnym.

Koszty jego leczenia w USA zostały oszacowane na 300 tysięcy dolarów. Chłopiec jest poddawany terapii w Columbus, w Ohio.

„To jest zaszczyt móc zatroszczyć się o finanse, żeby rodzice mogli ze spokojną głową opiekować się i martwić leczeniem swojego syna, a nie dodatkowo martwić się skąd wezmą na to pieniądze” podkreśla Katarzyna Romanowska, która ma nadzieję, że Mikołajki będą już ostatnią zbiórką dla zdrowiejącego Tymka.

Chłopiec wraz z wdzięcznymi za pomoc rodzicami odwiedził Chicago i spotkał się z członkami fundacji YCBMA.

Mikołajki fundacji YCBMA odbędą się Paradise Elegant Banquets 9220 Harlem Ave, Bridgeview, IL 60455, w niedzielę, 3 grudnia w godzinach od 1.00 PM do 6.00 PM.

Poza bogatym programem występów artystycznych wszyscy goście otrzymają poczęstunek a dzieci prezent od Św. Mikołaja, z którym można sobie będzie zrobić zdjęcie. Jak zawsze odbędzie się loteria, aukcje i tradycyjny, świąteczny kiermasz.

Bilety w cenie 20 USD będą sprzedawane przy wejściu. Dzieci do lat 12 nie płacą.

Serdecznie Zapraszamy!

Fundacja You Can Be My Angel jest organizacją non-profit, której celem jest pomoc rodzinom dzieci chorych na raka. Tworzy ponad czterdziestu wolontariuszy, dzieci i dorosłych, którzy poświęcają swój czas i służą swoim talentem by pomagać potrzebującym rodzinom.

Powstanie organizacji zainspirowała historia 2-letniego Jacoba, chłopca, który dzielnie walczył z nerwiakiem niedojrzałym.

Fundacja działa w Chicago już od 10 lat dzięki ofiarności swoich sponsorów i darczyńców, którzy nie są obojętni na los chorych dzieci. W tym czasie znacząco wsparła leczenie 50 małych pacjentów, przekazując w sumie na ten cel ponad 2,5 mln dolarów.

Fundację można wspierać nie tylko przy okazji organizowanych przez nią wydarzeń. Datki można wpłacać systematycznie poprzez stronę fundacji korzystając z systemu PayPal, dokonując stałego zlecenia ze swojego konta, lub przesyłając czek na jej adres.

Puszki na datki dla YCBMA znajdują się także w sklepach polonijnych.

Liczy się każda wpłata by ratować chore dzieci! Bądźcie ich Aniołami!

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę fundacji YCBMATel. kontaktowy 773-225-9749.

Źródło: informacja własna
Foto: YCBMA
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Koncert utworów Jacka Kaczmarskiego – „barda Solidarności” w Copernicus Center

Opublikowano

dnia

Autor:

Z okazji 40. rocznicy tournée Jacka Kaczmarskiego po USA, organizatorzy zapraszają na koncert utworów i pieśni barda „Solidarności” w wykonaniu Mateusza Nagórskiego. Koncert odbędzie się w Copernicus Center w najbliższą niedzielę, 3 grudnia.

W ten sposób organizatorzy wydarzenia chcą przypomnieć członkom Polonii amerykańskiej w Chicago postać wielkiego Polaka, którego twórczość dodawała odwagi i otuchy w walce z reżimem komunistycznym o wolną i demokratyczną Polskę.

Jednocześnie chcą również zwrócić uwagę na idee ogromnego ruchu społecznego, jakim była „Solidarność” oraz jego rolę w dekonstrukcji bloku komunistycznego.

W wydarzeniu będzie można wziąć udział również za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdzie będzie prowadzona transmisja live z koncertu.

Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 3 grudnia, o godzinie 7:00PM. Drzwi Centrum Kopernika zostaną otwarte o 6:00PM. Wydarzenie jest bezpłatne ale wymagana jest rezerwacja miejsc, której można dokonać tutaj.

Partnerami projektu są: Copernicus Foundation, Dziennik Związkowy, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Consulate General of the Republic of Poland in Chicago, Fundacja Młodzi dla Polski Trójmiasto.

Informacje na temat wydarzenia można uzyskać drogą mailową: zarzad@mdptrojmiasto.org, lub telefoniczną +48602226728.

 

Źródło: Copernicus Center
Foto: Copernicus Center, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu