Polonia Amerykańska
Dziennikarze polonijni z pięciu kontynentów spotkali się w Warszawie
Australia, RPA, USA, Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Anglia, Francja – 65 dziennikarzy polonijnych z 20 krajów spotkało się w Warszawie w dniach 22-24 września w ramach VI Światowego Forum Mediów Polonijnych, po raz pierwszy połączonego z X Zjazdem Federacji Polskich Mediów na Wschodzie. Organizatorem wydarzenia było Światowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Polonijnych.
Spotkanie w Warszawie było okazją m.in. do wsłuchania się w głos dziennikarzy polonijnych ze Wschodu, zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi.
Wiktoria Laskowska, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, koordynuje pracę kilku mediów działających przy tej organizacji. „Informujemy o tym, czym żyją Polacy na Ukrainie i o ważnych wydarzeniach mających miejsce w Polsce” – powiedziała prezes Laskowska w rozmowie z Family News Service.
Polonijne media na Ukrainie odegrały szczególną rolę w czasie pandemii, a zwłaszcza w czasie wojny. „Gdy Rosjanie wchodzili do miast i miasteczek, najpierw niszczyli działaczy polonijnych i Polaków, o tym mało się mówi” – zaznaczyła Laskowska.
Media polonijne na wschodzie „są źródłem sprawdzonych informacji. Nasi korespondenci pozyskują wiadomości nieraz z narażeniem życia” – podkreśliła Wiktoria Laskowska. Materiały są przekazywane do innych mediów polonijnych i polskich.
Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie przekazała, że podczas trwającej wojny zbombardowano szkołę, znajdującą się ok. 70 m od biura jej organizacji. Od początku wojny w biurze działał sztab kryzysowy, poprzez który realizowana była pomoc na szeroką skalę we współpracy z miastami partnerskimi w Polsce.
„Żołnierze na kolanach dziękowali nam i Polakom w Polsce za tę pomoc” – zaznaczyła Laskowska.
Forum miało szczególne znaczenie dla dziennikarzy ze Wschodu.
„Zatęskniliśmy za tymi spotkaniami. Widzimy, jak ważne są relacje międzyludzkie. Podczas pandemii i na początku wojny nie było takiej okazji, żeby się spotkać. Teraz możemy nabrać oddechu wolności w Polsce, żeby dalej pracować” – podsumowała udział w wydarzeniu Wiktoria Laskowska.
Pierwszego dnia Forum uczestnicy spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Janem Dziedziczakiem, który podkreślił znaczenie mediów polonijnych: „To nie tylko gazety, stacje radiowe i telewizyjne oraz portale internetowe, ale środowiska, które widzą więcej, czując odpowiedzialność za polskie środowiska” – mówił minister.
Pełnomocnik rządu podkreślił też rolę mediów polonijnych zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie.
„Bardzo ważną rolą jest reagowanie na ataki na Polskę, ale przede wszystkim żeby pisać o Polsce dobrze” – powiedział Jan Dziedziczak. W KPRM obecni byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Sejmu, a także fundacji i organizacji działających na rzecz Polonii.
Podczas spotkania wręczono też statuetki Słowo Polonii Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych.
Wyróżniono m.in. nieobecnego Andrzeja Poczobuta z Białorusi, prześladowanego w tym kraju. „Ta statuetka stoi i czeka na niego. Pisaliśmy wiele odezw, apeli, protestów, pism w sprawie Andrzeja Poczobuta (…). Starajmy się cały czas apelować do całego świata” – zaapelowała prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych Teresa Sygnarek.
Wyróżnienie otrzymała również redakcja Radia Lwów oraz Joanna Majksner-Pińska za wydawanie miesięcznika kulturalno-edukacyjnego „Dwukropek” w Republice Południowej Afryki.
W programie poszczególnych dni Światowego Forum Mediów Polonijnych znalazły się wykłady poświęcone aktualnym problemom i wyzwaniom dziennikarskim, warsztaty prowadzone przez ekspertów, a także wydarzenia kulturalne.
Dziennikarze polonijni od 2014 roku spotykają się na corocznych Forach Mediów Polonijnych. Początkowo były one dedykowane przedstawicielom dziennikarzy z Europy. Obecnie wydarzenie gromadzi dziennikarzy polonijnych z wielu krajów. Organizatorem wydarzenia jest Światowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Polonijnych.
Family News Service
Foto: Family News Service
Polonia Amerykańska
Akademia Liderów i Ambasadorów Polonijnych czeka na zgłoszenia do 15 września
Akademia Liderów i Ambasadorów Polonijnych to program edukacyjno-rozwojowy dla młodych Polaków (16-25 lat) o polskim pochodzeniu, które na stałe mieszkają poza granicami Polski, ale zależy na utrzymaniu więzi z Polską oraz na własnym samorozwoju. Rekrutacja potrwa do 15 września 2024 do godz. 24:00 CET. Aby zgłosić się do programu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zapoznać się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi zjazdów i programu.
Akademia Liderów i Ambasadorów Polonijnych to również miejsce na wymianę poglądów, rozwijanie kompetencji przywódczych, odkrywanie współczesnej Polski oraz budowanie relacji z młodymi liderami z Polski.
Program obejmuje 11-dniowy zjazd stacjonarny w Polsce (w Warszawie) w dn. 2-12 listopada 2024, dwa 4-godzinne spotkania szkoleniowe online w dniach 27 listopada i 10 grudnia, oraz wydarzenie podsumowujące online w dn. 17 grudnia.
Głównym wydarzeniem będzie zjazd stacjonarny, podczas którego Uczestnicy/czki wezmą udział w:
- warsztatach prowadzonych metodami aktywnymi (dot. tematów przywództwa, komunikacji oraz zarządzania projektami)
- spotkaniach i wykładach z ekspertami – przedstawicielami świata nauki/ polityki/ biznesu oraz działaczami społecznymi
- dwóch wizytach studyjnych w siedzibach instytucji/organizacji znajdujących się Warszawie oraz w Trójmieście
- spotkaniach z młodymi liderami działającymi w Polsce
Akademia Liderów i Ambasadorów Polonijnych czeka na osoby, które:
- mają między 16 a 25 lat
- mają polskie pochodzenie
- mieszkają na stałe poza granicami Polski
- posiadają co najmniej komunikatywną znajomość języka polskiego (UWAGA! cały program będzie realizowany w języku polskim)
- mają potencjał liderski
- angażują się społecznie/ działają w ramach organizacji pozarządowych, instytucji miejskich czy państwowych
- związanych z działaniami polonijnymi lub chcą zająć się działaniami na rzecz Polonii w kraju swojego zamieszkania
- mają gotowość do rozwoju
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://www.szkola-liderow.pl/polonia-rekrutacja/
Źródło: szkolaliderow.pl
Foto: szkolaliderow.pl, istock/max-kegfire/
Polonia Amerykańska
87. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku – 6 października 2024
6 października od 12:00 do 18:00 serce Manhattanu będzie biło w rytm Mazurka Dąbrowskiego, kiedy wzdłuż Piątej Alei przejdzie 87. Parada Pułaskiego! Polonia wspólnie odda hołd Generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu, bohaterowi Rewolucji Amerykańskiej, który zginął w bitwie pod Savannah, Georgia w październiku 1779 roku. Gościem honorowym tegorocznej parady będzie Anna Maria Anders.
Parada ruszy od skrzyżowania Piątej Alei z 39th Street o 12:30 i przemaszeruje na czele z Gwardią Honorową Nowojorskiej Policji i Straży Pożarnej, która poprowadzi Paradę do skrzyżowania z 54th Street.
Bankiet Parady Pułaskiego odbędzie się w piątek, 13 września o godzinie 18:30 w Venetian (546 River Drive, Garfield, NJ). Na bankiecie dodatkową atrakcją będzie występ PAFDC (Polish American Folk Dance Company) i krótki koncert pieśni patriotycznej z okazji 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, w wykonaniu znakomitych polskich artystów.
Do tańca grać będzie zespół Magdaleny Baldych, Simone Band. W sprawie rezerwacji prosimy kontaktować się z Jadwigą Kopala (908) 764 7810, e-mail: jadziaheidipulaski@gmail.com
Prezydent komitetu Parady Pułaskiego Richard D. Zawisny z dumą ogłasza, że 6 października o 9:00 rano odbędzie się msza w Katedrze Świętego Patryka, znajdującej się na skrzyżowaniu Piątej Alei z 50th Street.
Śniadanie nastąpi po mszy św. o 10:30 a.m. w 3 West Club pod adresem: 3 W 51th Street. W sprawie informacji i rezerwacji należy skontaktować się z Davidem Kopala (973) 809 1854, e-mail: dmkpulaski@gmail.com
„Wolność krzyżami się mierzy” to hasło przewodnie tegorocznej 87. Parady Pułaskiego. Pan Piotr Praszkowicz ze stanu Nowy Jork jest Głównym Marszałkiem tegorocznej parady, która zgromadzi Polonię ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, Pensylwanii i okolic. Główny Marszałek zaprasza na Paradę wszystkich, którzy posiadają polskie korzenie bądź są zwolennikami polskiej kultury.
Od 1937 roku Parada Pułaskiego maszeruje Piątą Aleją w pierwszą niedzielę października. Jest drugą, najdłuższą, aktywną paradą w historii Nowego Jorku i odbywa się co roku, bez względu na pogodę.
Więcej informacji na stronie www.pulaskiparade.org
Autorka: Monika Adamski
Foto: istock/Ryan Rahman/
Polonia Amerykańska
WAŻNE: Podatki od nieruchomości – Jak je zmniejszyć? Spotkanie w Bazylice Św. Jacka
Komisja Rewizyjna Powiatu Cook oraz Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie zapraszają na darmowe seminarium dla właścicieli nieruchomości w powiecie Cook pt. „Oszacowanie i zmniejszenie podatków za nieruchomość”. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 8 września w Bazylice Św. Jacka.
Uczestnicy seminarium będą mogli zadawać pytania dotyczące podatków od nieruchomości a także dowiedzieć się jak złożyć wniosek o ich oszacowanie i pomniejszenie, oraz jak wygląda procedura potwierdzenia takiej apelacji.
Ważne: Należy przynieść rachunek za podatki oraz mieć przy sobie podatkowy numer nieruchomości PIN (Property Index Number).
Seminarium „Oszacowanie i zmniejszenie podatków za nieruchomość” odbędzie się w niedzielę, 8 września, 2024 w godzinach od 1:30PM do 3:30PM, w Bazylice Św. Jacka, Resurrection Hall, przy 3636 W. Wolfram St., Chicago, IL 60618.
Więcej informacji na temat spotkania można uzyskać pod numerami telefonów: 773 427 6342 lub 773 427 6340.
Źródło: Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie
Foto: istock/ARMMY PICCA/
-
News Chicago2 tygodnie temu
Pijany Krzysztof Lazarski z Mount Prospect spowodował wypadek w Glenview
-
News Chicago1 tydzień temu
Morderstwo utalentowanej gimnastyczki z Plainfield: Kara Welsh znała swojego oprawcę
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Wisłoka Chicago będzie bronić tytułu Mistrza. Dziś pierwszy mecz jesiennego sezonu
-
News Chicago4 tygodnie temu
Rodzina apeluje o bezpieczeństwo po śmierci Grace Bentkowski na stacji Far South Side
-
Wisloka Chicago4 tygodnie temu
Wisłoka Chicago Soccer Academy zaprasza do zapisywania dzieci na jesienne zajęcia!
-
News Chicago1 tydzień temu
4-osobowa rodzina Dombrowskich z Fox River Grove potrzebuje wsparcia po pożarze domu
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Zmarł Adam Andrzejewski, kandydat na gubernatora Illinois i założyciel OpenTheBooks
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Najpiękniejsza Polka w USA o wielkiej przygodzie z konkursem Miss Polonia