Polonia Amerykańska
Dziennikarze polonijni z pięciu kontynentów spotkali się w Warszawie

Australia, RPA, USA, Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Anglia, Francja – 65 dziennikarzy polonijnych z 20 krajów spotkało się w Warszawie w dniach 22-24 września w ramach VI Światowego Forum Mediów Polonijnych, po raz pierwszy połączonego z X Zjazdem Federacji Polskich Mediów na Wschodzie. Organizatorem wydarzenia było Światowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Polonijnych.
Spotkanie w Warszawie było okazją m.in. do wsłuchania się w głos dziennikarzy polonijnych ze Wschodu, zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi.
Wiktoria Laskowska, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, koordynuje pracę kilku mediów działających przy tej organizacji. „Informujemy o tym, czym żyją Polacy na Ukrainie i o ważnych wydarzeniach mających miejsce w Polsce” – powiedziała prezes Laskowska w rozmowie z Family News Service.
Polonijne media na Ukrainie odegrały szczególną rolę w czasie pandemii, a zwłaszcza w czasie wojny. „Gdy Rosjanie wchodzili do miast i miasteczek, najpierw niszczyli działaczy polonijnych i Polaków, o tym mało się mówi” – zaznaczyła Laskowska.
Media polonijne na wschodzie „są źródłem sprawdzonych informacji. Nasi korespondenci pozyskują wiadomości nieraz z narażeniem życia” – podkreśliła Wiktoria Laskowska. Materiały są przekazywane do innych mediów polonijnych i polskich.
Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie przekazała, że podczas trwającej wojny zbombardowano szkołę, znajdującą się ok. 70 m od biura jej organizacji. Od początku wojny w biurze działał sztab kryzysowy, poprzez który realizowana była pomoc na szeroką skalę we współpracy z miastami partnerskimi w Polsce.
„Żołnierze na kolanach dziękowali nam i Polakom w Polsce za tę pomoc” – zaznaczyła Laskowska.
Forum miało szczególne znaczenie dla dziennikarzy ze Wschodu.
„Zatęskniliśmy za tymi spotkaniami. Widzimy, jak ważne są relacje międzyludzkie. Podczas pandemii i na początku wojny nie było takiej okazji, żeby się spotkać. Teraz możemy nabrać oddechu wolności w Polsce, żeby dalej pracować” – podsumowała udział w wydarzeniu Wiktoria Laskowska.
Pierwszego dnia Forum uczestnicy spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Janem Dziedziczakiem, który podkreślił znaczenie mediów polonijnych: „To nie tylko gazety, stacje radiowe i telewizyjne oraz portale internetowe, ale środowiska, które widzą więcej, czując odpowiedzialność za polskie środowiska” – mówił minister.
Pełnomocnik rządu podkreślił też rolę mediów polonijnych zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie.
„Bardzo ważną rolą jest reagowanie na ataki na Polskę, ale przede wszystkim żeby pisać o Polsce dobrze” – powiedział Jan Dziedziczak. W KPRM obecni byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Sejmu, a także fundacji i organizacji działających na rzecz Polonii.
Podczas spotkania wręczono też statuetki Słowo Polonii Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych.
Wyróżniono m.in. nieobecnego Andrzeja Poczobuta z Białorusi, prześladowanego w tym kraju. „Ta statuetka stoi i czeka na niego. Pisaliśmy wiele odezw, apeli, protestów, pism w sprawie Andrzeja Poczobuta (…). Starajmy się cały czas apelować do całego świata” – zaapelowała prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych Teresa Sygnarek.
Wyróżnienie otrzymała również redakcja Radia Lwów oraz Joanna Majksner-Pińska za wydawanie miesięcznika kulturalno-edukacyjnego „Dwukropek” w Republice Południowej Afryki.
W programie poszczególnych dni Światowego Forum Mediów Polonijnych znalazły się wykłady poświęcone aktualnym problemom i wyzwaniom dziennikarskim, warsztaty prowadzone przez ekspertów, a także wydarzenia kulturalne.
Dziennikarze polonijni od 2014 roku spotykają się na corocznych Forach Mediów Polonijnych. Początkowo były one dedykowane przedstawicielom dziennikarzy z Europy. Obecnie wydarzenie gromadzi dziennikarzy polonijnych z wielu krajów. Organizatorem wydarzenia jest Światowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Polonijnych.
Family News Service
Foto: Family News Service
News USA
Historyczny budynek Polonaise Terrace na Greenpoincie zyska nowe życie

Double U Development planuje przekształcić historyczny, dwupiętrowy budynek przy 144 Greenpoint Ave., dawniej znany jako Polonaise Terrace i Brooklyn Bazaar, w sześciopiętrowy kompleks o przeznaczeniu mieszanym, z 35 mieszkaniami i 6 200 stopami kwadratowymi powierzchni handlowej — podał the Real Deal, a Radio RAMPA potwierdziło tę informację z Departamentem Budynków miasta Nowy Jork. Jak można zauważyć (zdjęcie) prace wewnątrz budynku już się rozpoczęły.
Jak poinformowano nas w korespondencji emailowej, wniosek złożony przez dewelopera, dotyczy “przebudowy dwukondygnacyjnego budynku komercyjnego na sześciokondygnacyjny budynek o funkcji mieszanej, zlokalizowany przy 144 Greenpoint Avenue w Brooklynie”.
Jednak, jak informuje miasto, wniosek na pełną przebudowę nie został jeszcze zatwierdzony. Obecnie wniosek znajduje się w statusie „z zastrzeżeniami”, co oznacza, że inspektor planistyczny zgłosił uwagi, które muszą zostać usunięte, zanim możliwe będzie wydanie pozwolenia. Po złożeniu poprawionej aplikacji i jej pozytywnej weryfikacji przez inspektora, projekt będzie mógł być kontynuowany.
Chociaż pozwolenie na ogólne roboty budowlane dotyczące nadbudowy budynku nie zostało zatwierdzone, NYC DOB podaje, że wnioskodawca reprezentujący tę lokalizację złożył i uzyskał zatwierdzenie dla różnych innych pozwoleń na prace, w tym na montaż rusztowania rurowego, solidnego zadaszenia chodnika oraz na prace elektryczne – te prace, jak widać, już się rozpoczęły.
Obecnie niezamieszkana nieruchomość, położona w historycznej dzielnicy Greenpoint, została zakupiona za 8,9 miliona dolarów.
Jak ustaliło Radio RAMPA, Komisja Ochrony Zabytków miasta Nowy Jork wydała pozwolenie na przebudowę tego budynku 7 czerwca 2023 – wówczas zatwierdzono projekt rozbiórki istniejącego budynku i budowy nowego, trzykondygnacyjnego obiektu z klatką schodową, windą oraz nadbudówkami technicznymi na dachu.
Jak ustaliło Radio RAMPA, pozwolenie na prace zatwierdzone przez Komisję Ochrony Zabytków (LPC) w 2023 roku pozostaje ważne dla nowego właściciela nieruchomości aż do daty jego wygaśnięcia, tj. 24 stycznia 2029 roku. Jeśli właściciel nieruchomości chciałby wprowadzić zmiany w zatwierdzonym projekcie, będzie zobowiązany do złożenia wniosku o jego zmianę, który zostanie poddany ocenie Komisji pod kątem zgodności i zasadności.
Monika Adamski/Radio Rampa
Polonia Amerykańska
Daniel Obajtek dla Radia Deon Chicago. 18 lipca spotkanie w Copernicus Center!

Były prezes Orlenu, a dziś europoseł – Daniel Obajtek – odwiedzi Stany Zjednoczone i spotka się z Polonią. Okazją do wizyty jest premiera jego nowej książki pt. „Jeszcze nie skończyłem”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Skrzynka. Wywiad rzeka zapisany na 300 stronach, który czyta się jednym tchem, to nie tylko wątki autobiograficzne, ale także poważny głos w sprawach polskiej gospodarki, polityki i przyszłości Europy. Zapraszamy na spotkanie z Danielem Obajtkiem 18 lipca w Copernicus Center.
Daniel Obajtek to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem kontrowersyjnych postaci polskiego życia publicznego ostatnich lat. Polski polityk, menedżer, urzędnik i działacz samorządowy w latach 2006–2015 był wójtem gminy Pcim, w latach 2016–2017 prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Następnie był również członkiem rady nadzorczej spółki Lotos Biopaliwa, prezesem grupy Energa, a w latach 2018–2024 prezesem Orlenu. Od 2024 roku jest posłem do Parlamentu Europejskiego X kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
Daniel Obajtek jest również laureatem wielu nagród oraz bohaterem umorzonego śledztwa CBŚ, dotyczącego przyjęcia łapówki.
Daniela Obajtka będziemy mieli okazję spotkać osobiście w Chicago już w przyszłym tygodniu. 18 lipca o godzinie 6.00PM polityk będzie promował swoją książkę zatytułowaną “Jeszcze nie skończyłem” w Copernicus Center.
W rozmowie na naszej antenie europoseł przyznaje, że odwiedzenie Wietrznego Miasta było zawsze jego marzeniem, podkreślając swoje związki z Polonią i wcześniejsze relacje biznesowe ze Stanami Zjednoczonymi.
Jak zaznacza Daniel Obajtek, Ameryka to dla Polski nie tylko sojusznik militarny, ale przede wszystkim gospodarczy. “Nic tak nie łączy jak wspólne biznesy, więc chcąc być bezpiecznym, róbmy biznesy z Ameryką. I dlatego dla mnie jest bardzo ważne być u państwa” podkreśla polityk.
“Będzie mi bardzo miło mówić o strategicznych rzeczach, mówić o polityce, mówić też o naszym ukochanym kraju, którego wy też bardzo kochacie” dodaje europoseł.
“Nie da się w dzisiejszym świecie oddzielić polityki od gospodarki” podkreśla Daniel Obajtek, który nie owija w bawełnę krytykując europejską biurokrację i oderwanie polityków od realnego życia gospodarczego. Z jego wypowiedzi bije frustracja wobec nadmiernych regulacji i ideologii, które jego zdaniem dławią rozwój przedsiębiorczości.
Były prezes Orlenu nie ukrywa inspiracji modelem amerykańskim, gdzie – jak podkreśla – politycy nie wstydzą się współpracować z biznesem.
“Więc ja bardzo się cieszę, że Donald Trump jest prezydentem, ponieważ uważam, że to będzie zdrowa, silna, ekonomiczna prezydentura, na czym wszystkim zależy, szczególnie Wam tam w Ameryce, ale i również nam tu w Polsce” mówi europoseł.
“Zawsze uważam, że ktoś kto ma pojęcie o biznesie powinien również uczestniczyć twardo w polityce, ponieważ wie co chce i wie co można zrobić, żeby mieć sukces” dodaje Daniel Obajtek.
Książka, która odsłania kulisy władzy
Nowa publikacja naszego rozmówcy pt. „Jeszcze nie skończyłem” to – jak mówi sam autor – książka dla każdego, kto chce zrozumieć, jak działa państwo od środka. Na ponad 300 stronach Obajtek opowiada o kulisach zarządzania największym koncernem Europy Środkowo-Wschodniej – Orlenem – oraz o zderzeniu biznesu z polityką.
To niezwykle ciekawa i fascynująca podróż, dzięki której czytelnicy będą mogli znacznie więcej zrozumieć z działania polskiej polityki i realiów polskiego biznesu.
Nie brakuje w niej także tematów trudnych – wpływów dawnych służb, układów postkomunistycznych, nacisków. Daniel Obajtek podkreśla, że nie da się mówić o realnej polityce bez dotykania spraw, które wielu wolałoby przemilczeć.
Spotkania autorskie z Polonią
W ramach wizyty w USA Daniel Obajtek zaprasza Polonię na dwa spotkania autorskie w Chicago:
- 18 lipca (piątek), godz. 6:00PM – Copernicus Center
- 20 lipca (niedziela), godz. 3:00PM – Dom Podhalan
Europoseł liczy na szczerą dyskusję z Polonią, której zaangażowanie w sprawy kraju bardzo sobie ceni. Zapewnia także, że spotkanie nie będzie nudne. “Jeżeli uważacie, że tylko ludzie dynamiczni, mający pewną wizję mogą zmieniać rzeczywistość, to zapraszam Was serdecznie na spotkanie” mówi Daniel Obajtek.
“Jeszcze nie skończyłem” – to nie tylko tytuł książki, ale i wyraźny sygnał, że Daniel Obajtek nie zamierza zniknąć z życia publicznego.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie w Copernicus Center!
Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
News USA
Detektyw NYPD Annette Shelton przechodzi na emeryturę

Po ponad dwóch dekadach oddanej służby w szeregach nowojorskiej policji, na emeryturę przechodzi Detektyw Grade 1 Annette Shelton – Polka, która od 2010 roku pracowała w biurze Zastępcy Komisarza ds. Informacji Publicznej (Deputy Commissioner of Public Information – DCPI), odpowiadając za kontakty z mediami.
Annette była jedyną osobą w NYPD, urodzoną w Polsce, na wysokim stanowisku Detective 1st Grade. W swojej pracy, szczególnie oddana była współpracy z polskojęzycznymi mediami, mając na uwadze polskojęzyczną społeczność Nowego Jorku.
Informowała o sprawach miasta i bezpieczeństwie, ale również, odegrała główną rolę w ukazaniu historii Polskiego pochodzenia oficerów w NYPD – wiele z tych historii oglądaliście w reportażach Radio RAMPA.
Detektyw Shelton – z domu Markowska – urodziła się w Olsztynie, skąd w wieku 8 lat wraz z rodzicami wyemigrowała do Nowego Jorku. To właśnie w tym mieście zaczęła realizować swoją życiową pasję do służby publicznej i bezpieczeństwa.
Karierę w NYPD rozpoczęła w 2004 roku jako Kadet, będąc jednocześnie studentką Pace University. Już rok później wstąpiła do Akademii Policyjnej, a po jej ukończeniu rozpoczęła służbę na 112. Posterunku policji w dzielnicy Queens, zdobywając pierwsze doświadczenia w codziennej pracy patrolowej.
Kolejne lata przyniosły nowe wyzwania i awanse. Detektyw Shelton została mianowana oficerem ds. rekrutacji, gdzie odpowiadała za pozyskiwanie i szkolenie nowych kandydatów do służby, a następnie instruktorem dla kadetów w Akademii Policyjnej.
W 2010 roku Annette Shelton rozpoczęła swoją karierę w biurze Zastępcy Komisarza ds. Informacji Publicznej (Deputy Commissioner of Public Information – DCPI). Awans na detektywa otrzymała w 2013 roku. Na stanowisko Detective 2nd Grade awansowała w 2021 roku, a w 2023 awansowana została na stanowisko Detective First Grade w biurze DCPI, zajmując się koordynacją kontaktów policji z mediami i społecznością.
Pożegnanie Detektyw Shelton odbyło się w siedzibie głównej NYPD przy 1 Police Plaza na Manhattanie. W uroczystości wzięli udział najbliżsi członkowie rodziny, współpracownicy z Biura DCPI oraz zastępca Komisarza NYPD ds. Informacji Publicznej, Delaney Kempner.
Historia Annette Shelton to nie tylko przykład osobistego sukcesu, ale także dowód na to, jak wielką rolę w służbie bezpieczeństwu Nowego Jorku odgrywają przedstawiciele społeczności imigranckich. Detektyw Shelton zapisała piękny rozdział w historii NYPD jako Polka, która z pasją i oddaniem służyła swojemu miastu.
Monika Adamski/Radio Rampa
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
Kościół3 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
News Chicago2 tygodnie temu
Adrian Pleban z Hanover Park jechał za szybko i zabił. Teraz jest oskarżony o nieumyślne zabójstwo
-
News Chicago4 tygodnie temu
Chicago jest gotowe na protesty anty-ICE, mówi Johnson, krytykując Trumpa jako „tyrana”
-
News Chicago3 tygodnie temu
Mieszkańcy Illinois zapłacą więcej: Nowa fala podatków już od 1 lipca
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Co zrobić by pies był dobrze ułożonym członkiem rodziny? Dzisiaj Dzień Psa!
-
Prawo imigracyjne2 tygodnie temu
Czy policja w Chicago przekazuje nasze dane służbom imigracyjnym?
-
News USA3 tygodnie temu
Trzeci tydzień obławy na zabójcę trzech dziewczynek. Jak wygląda teraz Travis Decker?