Połącz się z nami

News Chicago

Pachnące jabłka prosto z drzewa. Gdzie na zbiór w okolicy Chicago?

Opublikowano

dnia

Farmy położone w okolicach Chicago oferują możliwość własnoręcznego zbioru pachnących jesienią jabłek. Niektóre sady to małe, proste gospodarstwa, gdzie po prostu można zrywać owoce za niską cenę. Inne farmy oferują także ciekawe atrakcje i zajęcia, takie jak grządki dyni, labirynty kukurydziane, farmy dla dzieci i wiele innych, co czyni je idealnymi na jesienną wycieczkę za miasto.

W wielu z tych miejsc można także zjeść posiłek albo odwiedzić piekarnię by kupić świeże pączki oraz inne wypieki i smakołyki. Większość oferuje cydr jabłkowy w sprzedaży.

W każdym sadzie jabłkowym rosną się różne odmiany jabłek, a każda z odmian jest dostępna tylko przez krótki czas. Pamiętaj, aby sprawdzić kalendarz zbioru jabłek w każdym sadzie, aby sprawdzić, kiedy Twoje ulubione jabłko będzie gotowe do zbioru.

Daty dojrzewania owoców mogą się różnić w zależności od pogody, dlatego przed wizytą odwiedź stronę internetową sadu lub stronę na Facebooku by uzyskać szczegółowe informacje.

Heinz Orchard

Heinz Orchard to mały, rodzinny sad najbliższy dla mieszkających w Chicago, położony obok Libertyville. Ten skromny sad oferuje czystą zabawę związaną ze zbieraniem jabłek bez dodatkowych atrakcji. Przed wizytą sprawdź ich stronę internetową lub stronę na Facebooku, aby uzyskać aktualne informacje na temat harmonogramu i dat dojrzewania.

Adres: 1050 Crest Road, Green Oaks, IL 60048

Odległość od Chicago: 39 mil na północ od Chicago

Daty zbioru jabłek: Dzień otwarcia to w piątek, 15 września, w godzinach 10:00AM–4:00PM. W tym roku sad nie będzie otwarty w soboty.

Koszt: Nie ma żadnych opłat za wstęp ani parking, ale przynajmniej jedna osoba z Twojej grupy musi kupić torbę. Ceny wynoszą 10 USD za pół worka i 20 USD za pełny worek jabłek.

County Line Orchard

County Line Orchard to popularne i niedrogie gospodarstwo rolne oferujące ponad 30 odmian jabłek. Ma także dwa labirynty kukurydziane, grządkę dyni, jurty pszczele, przejażdżkę MooChoo i farmę dla dzieci ze zwierzętami. Jest też grządka ze słonecznikiem U-Pick (najlepiej odwiedzić ją od połowy do końca września).

Adres: 200 S. County Line Road, Hobart, Indiana

Odległość od Chicago: około 46 mil na południowy wschód od Chicago (około 55 minut)

Daty: otwarty od 31 sierpnia 2023 r.

Godziny otwarcia: codziennie 9:00AM – 6:00PM.

Keller’s Farmstand

W Keller’s Farmstand będzie dostępnych około 15 odmian jabłek. Oprócz zbierania jabłek mają także 8-akrowy labirynt kukurydziany z 3 tarasami obserwacyjnymi. Motywem przewodnim ich tegorocznego labiryntu kukurydzianego jest Wampir.

Inne atrakcje na farmie wliczone w cenę wstępu obejmują: domek zabaw ze zjeżdżalnią, labirynt linowy i labirynt z cegieł, zwierzęta hodowlane, stos opon do wspinaczki, stare traktory do siedzenia i robienia zdjęć oraz plac zabaw dla dzieci ze statkiem pirackim, zamek i Arka Noego. Gospodarstwo prowadzi również zbiór jabłek i grządkę dyni.

Sprawdź ich stronę na Facebooku lub Twitterze, aby uzyskać regularne aktualizacje.

Adres: 2500 Johnson Rd, Oswego, IL

Odległość od Chicago: Około 45 mil na południowy zachód od Chicago

Daty otwarcia: 9 września – 29 października.

Godziny otwarcia: 9:00AM-6:00PM, tylko w soboty i niedziele

Koszt: Wstęp na zajęcia kosztuje 14 USD na osobę. Zbiór jabłek: 9 USD/osobę za ¼ worka (około 3 funtów), 18 USD/osobę za ½ worka (około 5–6 funtów), 36 USD/osobę za 1 worek (około 10–12 funtów). Dzieci do lat 4 mogą wejść za darmo, ale nie otrzymują torby.

Goebbert’s Pumpkin Patch

Goebbert’s Pumpkin Patch to rodzinne gospodarstwo rolne działające od 1985 roku, dobrze znane z corocznego jesiennego festiwalu i grządki dyniowej. Goebbert’s oferuje wiele jesiennych atrakcji dla dzieci i rodzin, w tym nawiedzony dom, kraina zabaw dla dzieci, labirynt ze słomy, śpiewające kurczaki, dyniowy ekspres, wielka zjeżdżalnia dyniowa, dinozaur wielkości 6 stóp jedzący dynie i krainę zwierząt z rodziną świń, stodołę z żyrafami i budynek pierzastych przyjaciół.

Mają też kawiarnię, która oferuje wypieki i posiłki, pączki jabłkowe i domowe jabłka w karmelu. Sprawdź ich stronę na Facebooku i stronę internetową, aby uzyskać więcej aktualizacji.

Adres: 42W813 Reinking Road Pingree Grove, Illinois 60140

Odległość od Chicago: około 50 mil na północny zachód od Chicago (około 1 godziny czasu jazdy)

Daty zbioru jabłek: Farma otwarta codziennie od 9.00AM do 6.00PM.

W weekend 15-17 września farma zaprasza na Oktoberfest. Impreza będzie pełna niemieckiego jedzenia, lederhosen, zawodów, takich jak trzymanie kufla i rzucanie beczką, food trucków, muzyki na żywo, po godzinach spędzonych na farmie i sztucznych ogni.
Weekend uświetni muzyka na żywo i foodtrucki.

Ceny biletów na Oktoberfest są takie same jak ceny biletów wstępu na teren gospodarstwa. W piątek cena będzie wynosić 18 USD za osobę, w sobotę i niedzielę 22 USD za osobę. Dzieci do lat 2 nie płacą. Aby kupić bilety, odwiedź stronę internetową: www.goebberts.com/tickets

Kuipers Family Farm

W Kuipers Family Farm oferuje 230 akrów sadu jabłoniowego. Znajduje się tu także labirynt kukurydziany z zakrętami i grami o powierzchni 5 akrów, będący częścią farmy dyni. Są tu też przejażdżki na sianie, zwierzęta hodowlane, nawiedzony las, góra opon traktorowych, derby traktorów pedałowych, możliwość spacerów przyrodniczych, poduszki do skakania i wiele innych atrakcji.

Piekarnia oferuje świeże pączki z jabłkiem, domowe ciasta, krówki, pasteryzowany cydr jabłkowy i ręcznie upieczone jabłka w karmelu.

Sprawdź ich stronę na Facebooku, stronę internetową lub zadzwoń pod numer 815-827-5200, aby uzyskać więcej informacji.

Adres: 1N318 Watson Road, Maple Park, Illinois

Odległość od Chicago: 56 mil na zachód od Chicago (1 godzina czasu jazdy)

Daty: otwarcie 16 września 2023 r.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty: 9:00AM – 6:00PM i niedziela: 10:00AM – 6:00PM.

Koszt: Ceny są różne. Dzieci do lat 2 wchodzą bezpłatnie. Kliknij tutaj, aby zobaczyć ceny i kupić bilety online z wyprzedzeniem.

 

Źródło: thetravelsisters
Foto: YouTube, istock/amVeld/

News Chicago

Czym byłaby jesień bez dyni? Znajdź tą wymarzoną dla swojej rodziny w samym Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago i na przedmieściach znajduje się wiele farm oferujących grządki z dyniami, a na wielu z nich znajdują się także labirynty kukurydziane, możliwość własnoręcznego zbierania jabłek i inne jesienne zajęcia. Jeśli szukasz ciekawej wycieczki i zajęć, zapoznaj się z listą najlepszych miejsc z dyniami, które warto odwiedzić jesienią.

Dzisiaj miejsca, gdzie możesz zdobyć wymarzoną dynię w samym Chicago.

Uwaga: pamiętaj, aby sprawdzić strony internetowe, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje dotyczące danego miejsca i kupić bilety z wyprzedzeniem.

Jack’s Pumpkin PopUp

Ta jesienna atrakcja na świeżym powietrzu, zlokalizowana na ponad 2 akrach na wyspie Goose Island, obejmuje największy labirynt kukurydzy w centrum Chicago, ukryty bar z alkoholem, i takie atrakcje jak rzucanie siekierą, zabawy karnawałowe, muzykę, wróżenie, trzy bary z pełnym zakresem usług i kilka scenerii, dzięki którym można uwiecznić niezapomnianą jesień zdjęcia. Wymagany jest wcześniej zakupiony dostęp.

Adres: 1465 N Elston Ave, Chicago, IL 60642

Daty: 21 września – 5 listopada

Koszt: Ceny różnią się w zależności od daty. Sprawdź szczegóły na stronie internetowej.

Jesienny festyn w Lincoln Park Zoo

Podczas corocznego jesiennego festiwalu w Lincoln Park Zoo będzie dostępna mała grządka z dyniami. Odbędą się tu także inne jesienne atrakcje, w tym spacer po dyniach, rzeźbienie dyni na żywo, świąteczny bar, pogawędki ze zwierzętami, rozrywka muzyczna i wiele więcej.

Adres: 2400 N. Cannon Drive

Daty: Fall Fest 2023 odbywa się w piątki i niedziele od 29 września do 29 października oraz poniedziałek 9 października

Godziny otwarcia: Zoo jest otwarte codziennie w godzinach 10:00AM–5:00PM

Koszt: wstęp WOLNY, ale niektóre atrakcje są płatne. Sprawdź szczegóły na stronie internetowej.

JoJo Pumpkin Patch

JoJo’s Shake Bar to restauracja i bar z nowoczesnymi akcentami klasycznych dań obiadowych, selekcją whisky i wyrafinowanymi koktajlami, gdzie możesz wybrać własną dynię. Lokal oferuje także zajęcia z malowaniem dyni.

Specjalność Pumpkin Patch obejmuje wyśmienite jabłka w karmelu, placki z dynią i jabłkami, cydry i duże gorące czekolady oraz słynny Pumpkin Patch Shake (wyśmienity koktajl o smaku dyni ułożony wysoko z kawałkiem ciasta dyniowego, preclem Reese’s Pieces, pieczoną pianką marshmallow i toffi).

Adres: JoJo’s Shake Bar w River North (23 W Hubbard St) i w Naperville

Kiedy: Otwarte od 22 września do 2 listopada

Koszt: Rezerwacje są dostępne na jojosshakebar.com.

Halloween w parkach

Małe grządki z dyniami dla dzieci można znaleźć w kilku chicagowskich parkach w ramach corocznego Halloween in the Parks. Odbędą się tu również inne wydarzenia przyjazne dzieciom, takie jak imprezy Halloween, nawiedzone domy i jesienne festiwale.

Gdzie: Różne parki w Chicago.

Kiedy: wybierz daty w październiku. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.

Koszt: BEZPŁATNY.

 

Źródło: thetravelsisters
Foto: JoJo Pumpkin Patch, Park District, Lincoln Park Zoo, Jack’s Pumpkin PopUp, istock/PIKSEL/
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwszy przypadek wirusa Zachodniego Nilu w rejonie Chicago w tym roku. Chrońcie się przed komarami!

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym potwierdzili pierwszy w tym roku przypadek wirusa Zachodniego Nilu u ludzi w powiecie Lake na północnych przedmieściach. W lipcu wirus naleziono w komarach w Medinah, Wheaton i Wood Dale.

W piątek w komunikacie prasowym Departament Zdrowia Powiatu Lake poinformował, że na początku września zachorowała 60-letnia mieszkanka powiatu Lake.

Chociaż większość osób zarażonych wirusem Zachodniego Nilu nie wykazuje objawów, niektórzy chorują od trzech do 15 dni po ukąszeniu przez zakażonego komara. Według urzędników służby zdrowia możliwe objawy, na które należy zwrócić uwagę, to: gorączka, nudności, ból głowy i bóle mięśni.

Osoby w wieku powyżej 60 lat oraz osoby z osłabionymi objawami odpornościowymi są narażone na wysokie ryzyko ciężkiej choroby.

Pracownicy Departamentu Zdrowia Powiatu Lake zalecają, aby mieszkańcy przestrzegali „4 zasad obrony”, aby chronić siebie i swoje rodziny:

  • Osuszaj przedmioty, które gromadzą stojącą wodę wokół domu lub podwórka, aby ograniczyć obszary, w których komary mogą się rozmnażać. Regularnie szoruj i uzupełniaj naczynia na wodę dla zwierząt i poidła dla ptaków.
  • Chroń się środkiem odstraszającym owady zawierającym DEET, gdy przebywasz na zewnątrz.
  • Ubieraj się na zewnątrz w długie spodnie, długie rękawy i buty z zakrytymi palcami.
  • Od zmierzchu do świtu należy używać repelentów na zewnątrz.

Wirus Zachodniego Nilu jest zwykle przenoszony przez komary i powoduje chorobę zwaną gorączka Zachodniego Nilu – ostrą infekcję wirusową.

Po raz pierwszy wirus wyizolowano w Ugandzie w 1937 roku. Epidemie choroby zanotowano w Rumunii (1996), Rosji (1999) i Izraelu (2000), jednakże przez długi czas nie były znane żadne przypadki wykrycia wirusa na półkuli zachodniej.

Dopiero od roku 1999 wirus rozprzestrzenił się w Ameryce Północnej. Przez pierwsze 3 lata w USA naliczono w sumie niespełna 150 zachorowań, ale w roku 2002 odnotowano ich 4156, a w 2003 roku ponad 9800. W 2006 roku w USA potwierdzono 4268 przypadków.

Znaczna większość zakażonych ma łagodne objawy lub nie ma żadnych objawów, ale u ok. 20% chorych zakażenie przebiega jak ostra choroba gorączkowa. U około 1% chorych dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. W tej grupie chorych śmiertelność może wynieść ok. 10%.

Jeśli dochodzi do rozwinięcia się choroby, objawy pojawiają się po 2 – 15 dniach. W postaciach lekkich choroba może dawać objawy rzekomogrypowe (gorączka, ból głowy, bóle mięśni), czasem drobną wysypkę lub powiększenie węzłów chłonnych.

W cięższych przypadkach objawy są bardziej nasilone a przebieg gwałtowny, mogą dołączyć się nudności, wymioty, trudności w połykaniu, kręcz szyi, osłabienie mięśni, utrudnienie chodu, zaburzenia koordynacji, parkinsonizm, zaburzenia świadomości. Ciężki przebieg może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu czy ostrego porażenia wiotkiego (ang West Nile Poliomyelitis).

 

Źródło: nbc, wikipedia
Foto: istock/Liudmila Chernetska/ Kwangmoozaa/ Stockah/
Czytaj dalej

News Chicago

Skarbnik Twojego powiatu może być Ci winien pieniądze. Przeczytaj jak to sprawdzić

Opublikowano

dnia

Autor:

Setki tysięcy dolarów są przetrzymywane przez skarbników podmiejskich powiatów jako nieodebrana własność, ale w niektórych placówkach trudniej jest dowiedzieć się, czy jesteś do nich uprawniony, niż w innych. Wiele kwot wynosi około 20 dolarów i stanowi rekompensatę za pełnienie obowiązków ławy przysięgłych. Ale są też znacznie większe kwoty należne z tytułu zwrotu podatku od nieruchomości, wyroków sądowych lub innych spraw powiatowych.

Obecnie lista w biurze powiatu Du Page zawiera 3005 wpisów o łącznej wartości 360 459 dolarów. Dostęp do niego można uzyskać, klikając link „uncashed checks” na stronie strony głównej skarbnika pod adresem dupagecounty.gov/elected_officials/treasurer.

Strona skarbnika powiatu Kane, treasurer.kanecountyil.gov, również zawiera listę z możliwością przeszukiwania, pokazującą, komu jest należna część z przechowywanych tam 63 631 dolarów.

W powiecie Cook skarbnik Maria Pappas prowadzi stronę internetową poświęconą nieodebranym funduszom, na której użytkownicy mogą wyszukiwać według nazwiska, adresu lub numeru identyfikacyjnego nieruchomości. Odwiedzający muszą podać adres e-mail, aby otrzymać kod dostępu. Link do wyszukiwania niezrealizowanych czeków znajduje się na stronie głównej: Cookcountytreasurer.com, pod nagłówkiem „Refunds” u dołu strony.

Listę 262 niezrealizowanych czeków skarbnika powiatu Will o łącznej wartości ponad 200 000 dolarów nie jest już tak łatwo znaleźć. Na jego stronie internetowej nie ma łącza ani wskazówek prowadzących do pliku z długim adresem: willcounty.gov/County-Offices/Finance-and-Revenue/Treasurer-Office.

Aby znaleźć tę listę, użytkownicy muszą kliknąć dowolną kartę pod nagłówkiem „I want to go to …”, a następnie przewinąć w dół prawą stronę nowego ekranu w celu znalezienia łącza do „uncashed unclaimed funds”.

Natomiast listy dotyczące powiatów Lake i McHenry nie są wcale dostępne online. Każdy zainteresowany może złożyć wniosek o ich udostepnienie na podstawie ustawy o wolności informacji.

Skarbnicy twierdzą, że nieodebrane pieniądze wynikają z faktu, że czeki albo zostały wysłane na zły adres i zwrócone, albo w ogóle nie zostały zrealizowane. Według urzędników powiatu czeki tracą ważność po trzech miesiącach.

Ale nie tylko mieszkańcy są na powiatowych listach. Z raportów wynika, że kościoły, banki, kancelarie prawne, firmy z branży nieruchomości i wiele innych przedsiębiorstw mają nieodebrane należności pieniężne. Dotyczy to także innych organów rządowych.

Pieniądze w kasie skarbników powiatu są tam tylko przez trzy lata. Do końca przyszłego miesiąca większość skarbników usunie ze swoich list wszelkie nieodebrane środki pieniężne starsze niż trzy lata i przekaże je skarbnikowi stanu Michaelowi Frerichsowi, wg przepisów prawa.

Dostęp do gotówki może być łatwiejszy, gdy znajdzie się u skarbnika stanowego.

Tam, gdzie większość skarbników okręgowych nie ma personelu zajmującego się odzyskiwaniem utraconych pieniędzy, skarbnik stanu poświęca 40% swoich pracowników funduszowi na rzecz nieodebranych własności, który obecnie gromadzi sumę około 5 miliardów dolarów.

Strona internetowa skarbnika, icash.illinoistreasurer.gov, jest również łatwiejsza w nawigacji niż większość stron powiatów, a odebranie pieniędzy jest często prostsze, szczególnie na mniejsze kwoty. W większości przypadków złożenie wniosku może nastąpić online.

Aby usprawnić i zautomatyzować odbiór własności w 2018 r. wprowadzono, a w tym roku udoskonalono program o nazwie „Money Match”.

Money Match sprawdza inne stanowe bazy danych, aby pomóc zlokalizować nieodebrane pieniądze danej osoby, nawet jeśli ta osoba nie szuka ich aktywnie. Każdy, kto nie odebrał kwoty mniejszej niż 5000 dolarów, może automatycznie otrzymać czeki z biura Frerichsa, jeśli dane kontaktowe są zgodne i potwierdzone.

W tym roku w ramach programu ma zostać przekazanych 47 milionów dolarów ponad 66 000 osób.

W ostatnim roku podatkowym, który zakończył się 30 czerwca, skarbnik przekazał prawowitym odbiorcom 253 miliony dolarów nieodebranego majątku z ponad 203 000 roszczeń.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Google maps. istock/mirza kadic/ zest_marina/ Illinois State Treasure
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu