News Chicago
Co chciałbyś zrobić zanim umrzesz? Pyta wystawa Before I Die w bibliotece w Schaumburgu

Przez cały sierpień w siedzibach Biblioteki Okręgowej Schaumburg Township w Schaumburg, Hoffman Estates i Hanover Park odbywa się interaktywny projekt artystyczny „Before I Die”. Można go uznać za tablicę „listy rzeczy do zrobienia”. Wystawa prosi obserwatorów o zastanowienie się nad własną śmiertelnością i nad tym, co jest dla nich najważniejsze w życiu, gdy dokończą zdanie: „Zanim umrę, chcę…”
Projekt zachęca odwiedzających do określenia priorytetów życiowych. Koncepcja jest pomysłem artystki Candy Chang, która po raz pierwszy pokazała wystawę w swojej dzielnicy Nowego Orleanu. Od tego czasu projekt „Before I Die” został udostępniony w ponad 5000 gminach w 78 krajach w 35 językach.
Podczas gdy sierpień to czas na zastanowienie się nad teraźniejszością i przyszłością w trzech oddziałach Biblioteki Miejskiej w Schaumburg, następny miesiąc będzie także okazją do spojrzenia wstecz.
W sobotę, 23 września, o godzinie 1.00PM, odbędzie się uroczystość otwarcia 25-letniej kapsuły czasu zapieczętowanej w 1998 roku, po ukończeniu nowej centralnej biblioteki przy 130 S. Roselle Road w Schaumburgu.
Kapsuła czasu zawiera bazy danych na CD-ROM, zdjęcia i wycinki z gazet – wszystko zamknięte w pojemniku, w którym powietrze zostało zastąpione gazami obojętnymi w celu konserwacji.
Kapsuła zawiera również listy do przyszłości od przewodniczącej rady biblioteki w 1998 r., Deborah Miller i założyciela biblioteki, dyrektora wykonawczego Michaela Maddena. Listy te będą między innymi przypominać, jak pod koniec XX wieku rozwijała się rola biblioteki w społeczności.
Źródło: dailyherald
Foto: Schaumburg Township District Library
News Chicago
Żywiołową komedię Nacirema Society pisarki Pearl Cleage doskonale gra zespół Teatru Goodman

W chicagowskim Teatrze Goodman możemy oglądać sztukę „The Nacirema Society” – autorstwa światowej sławy afroamerykańskiej pisarki, autorki powieści, esejów i sztuk teatralnych – Pearl Cleage. Spektakl wyreżyserowany przez Lili-Anne Brown pęka w szwach od intrygi, romansu i komedii. Sztuka będzie grana do 15 października.
„The Nacirema Society” to także pełna niuansów, napięcia i absurdalnie przezabawna eksploracja przywilejów klasowych, bogactwa pokoleniowego i zdrady rodziny.
Fabuła kręci się wokół dwóch czarnych rodzin: zamożnych, arystokratycznych Dunbarów na szczycie społeczeństwa Montgomery w stanie Alabama, oraz Campbell-Jacksonów z klasy robotniczej. Ich wzajemne relacje stopniowo wyjaśniają się dzięki doskonałym dialogom Pearl Cleage.
Jest rok 1964 i Towarzystwo Nacirema (przeczytaj nacirema wspak) przygotowuje się do corocznego wprowadzenia sześciu eleganckich afroamerykańskich debiutantek do świata dobrobytu, przywilejów i odpowiedzialności społecznej. Wielka dama Towarzystwa, Grace Dunbar, urządza debiut swojej wnuczki Gracie. Ale nie wszystko idzie tak jak zaplanowała.
Cleage buduje sieć relacji, a każda scena zręcznie odkrywa nowe prawdy i subtelne szczegóły dotyczące dwóch rodzin, ich historii i marzeń.
Po drodze wprowadza tajne listy, plany szantażu i zakazane romanse. Przez cały czas panuje nadzieja i zamęt w ruchu na rzecz praw obywatelskich, będący falą nieuchronnych, radykalnych zmian.
„The Nacirema Society” zawiera wzmianki o Ruchu Praw Obywatelskich i dyskryminacji rasowej. Spektakl jest zalecany dla osób w wieku 11 lat i starszych.
Czas trwania: 2 godziny 30 minut, z jedną, 15-minutową przerwą. Bilety w cenie od 25 dolarów można kupić tutaj.
Teatr zaprasza także do świętowania dramatopisarki i poetki Pearl Cleage na ogólnomiejskim festiwalu z udziałem American Writers Museum, Black Ensemble Theatre, Congo Square Theatre, Definition Theatre, eta Creative Arts Foundation, MPAACT, Remy Bumppo Theatre Company i nie tylko.
Więcej informacji znajdziesz na GoodmanTheatre.org/Pearl.
Źródło: suntimes, Goodman Theatre
Foto: YouTube, Goodman Theatre
News Chicago
Anna Maria Jopek: Muzyka jest moją metodą na życie. Artystka wystąpi w Chicago 8 października

Z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać Anny Marii Jopek – to kompozytorka, wokalistka, producentka i autorka testów wielkiego formatu, która koncertuje praktycznie na całym świecie. W specjalnej rozmowie na antenie Radia Deon Chicago artystka wspomina dzieciństwo na warszawskim Żoliborzu i pierwszą podróż do Ameryki a także zaprasza na koncert, który odbędzie się 8 października w Copernicus Center.
Anna Maria Jopek po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych była u swojej cioci w Nowym Jorku, gdy miała 3,5 roku. To pierwsze świadome wspomnienie z dzieciństwa artystki. Pamięta dokładnie lodowisko w Rockefeller Center, wielką choinkę i śpiewającego Demisa Russosa.
Gdy miała 7 lat poleciała po raz pierwszy sama do Nowego Jorku, na dodatek z przesiadką w Pradze. „Rodzice mieli zawsze bardzo dużą wiarę w ludzi” mówi Anna Maria Jopek. Stanisław Jopek i jego żona Maria obydwoje występowali w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
„Myślę, że założenie wiary w człowieka zawsze procentuje, to jest dobre założenie na życie”, zaznacza artystka.
W czasach komuny wyjeżdżanie z Polski na Zachód nie było proste, ani tanie, ale Anna Maria Jopek często bywała u siostry swojego taty w Nowym Jorku. Mieszkała tu także babcia artystki.
W jej rodzinie krąży także legenda, że prababcia była pasażerką słynnego Titanika, choć trudno w tej chwili jest sprawdzić te opowieści. Dziadek Anny Marii Jopek został porzucony jako małe dziecko u dobrych ludzi, którzy go adoptowali i dali mu nazwisko, ale słuch po jego mamie zaginął.
Artystka wychowała się na warszawskim Żoliborzu w znamiennym czasie i wśród ludzi, którzy stali się później ikonami polskiej kultury. „Miałam takie szczęście” mówi Anna Maria Jopek: „jako dziecko spotykałam na ulicy Agnieszkę Osiecką(…), pianiniem podzielił się ze mną Tadeusz Łomnicki, na rogu ulicy mieszkał pan Andrzej Wajda”.
Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko z serkiem z darów amerykańskich „docierał do nas i nas wszystkich dokarmiał” wspomina artystka.
„Tamte czasy miały swoją wielką grozę ale też wielkie światło w ludziach” podkreśla Anna Maria Jopek.
Artystka w swojej muzycznej drodze przeszła proces, który skierował ją w stronę jazzu. Jak mówi, sama siebie już nie rozpoznaje w starszych, znanym wszystkich utworach.
Jej rodzina jest rozsiana szeroko po całym świecie, ale Anna Maria Jopek nie ma jednego najwspanialszego miejsca na Ziemi. Jest osobą bardzo rodzinną i potrzebuje być ze swoimi bliskimi. Uważa też, że najważniejszą podróżą w życiu człowieka jest podróż w głąb siebie.
„Są pewnie ludzie, którzy przez całe życie śpiewają te same piosenki, ale ja do nich kompletnie nie należę – to cały czas jest proces i cały czas szukam” zaznacza Anna Maria Jopek, dodając: „Muzyka jest moją metodą na życie – po prostu robię to co w danym momencie wiem, że mam zrobić”.
Anna Maria Jopek przyjedzie do Chicago właśnie z „niezwykłym polskim jazzem”, z drużyną Piotra Wojtasika, który tworzy muzykę „niebywałej głębi”.
To muzyka „żywa, oryginalna i cały czas ruchoma”, jak opisuje artystka. Podkreśla także, że ona sama będzie jedynie „impresją” która dołoży swój głos do wspaniałych muzyków.
Koncert w Copernicus Center „Anna Maria Jopek – Gala Polskiego Jazzu” odbędzie się w niedzielę, 8 października, o godzinie 6.00PM. Bilety w cenie 45-60USD można kupić tutaj.
Na scenie, oprócz liderów, pojawią się znakomici polscy jazzmani tworzący skład zespołu Piotr Wojtasik Quintet: Marcin Kaletka (saksofon), Michał Szkil (fortepian), Michał Barański (kontrabas) oraz legendarny perkusista – Kazimierz Jonkisz.
Podczas koncertu usłyszymy piosenkę Zbigniewa Wodeckiego w niezwykłej aranżacji Piotra Wojtasika, utwory z płyty „To Whom it May Concern” w zupełnie nowej odsłonie, utwory z programu „Przestworza”, a także kilka muzycznych niespodzianek.
Anna Maria Jopek gorąco zaprasza naszych słuchaczy:
Serdecznie Zapraszamy!
Anna Maria Jopek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu. Studiowała też na wydziale jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Była stypendystką warszawskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nowojorskiego Columbia University. Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.
Występuje z najważniejszymi muzykami naszych czasów m.in. z Patem Methenym, Youssou N’Dourem, Bobbym McFerrinem, Ivanem Linzem, Branfordem Marsalisem, Nigelem Kennedym, Richardem Boną, Oscarem Castro- Nevesem, Makoto Ozonem, Gonzalo Rubalcabą.
W 2016 r., na zaproszenie Stinga, zaśpiewała z nim w duecie przebój „Fragile” podczas noworocznego koncertu telewizyjnego.
Anna Maria Jopek wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, w Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku.
W 2009 r. otrzymała Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii „Kultura”), przyznawaną przez redakcję Polish Market.
3 maja 2015 r. została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie”.
Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube, wikimedia/Marcin Kydryński
News Chicago
Morgan Wallen przedłuża trasę koncertową. Zarejestrujcie się do 1 października by kupić bilety

Gwiazda muzyki country, Morgan Wallen, przedłużył trasę koncertową „One Night at a Time Tour” rozpoczętą w 2023 roku o 18 dodatkowych koncertów w roku 2024. Kilka z nich będzie miało miejsce na Środkowym Zachodzie.
Trasa Morgana Wallena, która zakończyła się latem w Chicago, rozpocznie się ponownie wiosną 2024 roku, po grudniowym koncercie w Londynie. Pierwszą datą na nowo dodanej liście jest 4 kwietnia i koncert na stadionie Lucas Oil w Indianapolis.
Trasa zakończy się w kilku innych miastach bliskich Chicago, w tym 2 maja na stadionie Nissan w Nashville, 20 czerwca na stadionie U.S. Bank w Minneapolis i 1 sierpnia na stadionie Arrowhead w Kansas City w stanie Missouri.
Według strony Wallena na Facebooku fani muszą zarejestrować się do 1 października, aby móc kupić bilety.
„Po zakończeniu rejestracji fani zostaną losowo wybrani, aby otrzymać dzień/godzinę przedsprzedaży wraz z kodem, który zapewni im dostęp do przedsprzedaży” – czytamy w poście.
Fani, którzy wcześniej kupili bilety na odwołany w ostatniej chwili występ Wallena w Oksfordzie w stanie Mississippi, również będą mieli dostęp do przedsprzedaży, głosi post na Facebooku.
Piosenkarz country odwołał wiele występów w tym roku na polecenie lekarza. Powodem był uraz strun głosowych.
Oto pełna lista dodatkowych dat koncertów w 2024 r.:
- 4 kwietnia – Stadion Lucas Oil w Indianapolis, Indiana
- 20 kwietnia – Stadion Vaught-Hemingway w Oksfordzie w stanie Mississippi
- 2 maja – Stadion Nissan w Nashville, Tenneessee
- 20 czerwca – Stadion U.S. Bank w Minneapolis, Minnesota
- 27 czerwca – Empower Field w Mile High w Denver w Kolorado
- 11 lipca – Stadion Raymonda Jamesa w Tampie na Florydzie
- 18 lipca – Stadion Bank of America, Charlotte, Karolina Północna
- 25 lipca – Stadion AT&T w Arlington w Teksasie
- 1 sierpnia – Geha Field w Kansas City w stanie Missouri
- 8 sierpnia – Stadion Allegiant, Las Vegas, Nevada
Gośćmi specjalnymi występów w wybranych terminach mogą być Bailey Zimmerman, Jelly Roll, John Pardi, Lainey Wilson, Nate Smith, Bryan Martin, Laruen Watkins i Ella Langley, podało Live Nation.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Źródło: nbc
Foto: YouTube
-
NEWS Florida1 tydzień temu
Rusza proces w nagłośnionej przez Netflix sprawie polskiej rodziny z Venice, której odebrano dziecko
-
News Chicago7 dni temu
Festiwal Weselnych Przebojów już w piątek. Biesiadę rozkręci niepowtarzalny Michał Wiśniewski!
-
Kościół2 dni temu
Msza Papieska z okazji 44 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Chicago odbędzie się 1 października
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Dożynki Podhalańskie: Na prawdziwe góralskie świętowanie serdecznie zaprasza Stanisław Sarna
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak: Wracamy tutaj jak do domu. Lombard wystąpi na Taste of Polonia
-
News Chicago1 tydzień temu
Prawdopodobny morderca rodziny z Romeoville zginął w Oklahomie ścigany przez policję
-
News Chicago4 dni temu
Deli 4 You na 2 miejscu w USA! Gratulujemy polskiej sieci przygotowującej super pyszności
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW5 dni temu
Wielki katolicki Oktoberfest trwa w Des Plaines. Zapraszają Małgorzata Tys i ks. Piotr Rapcia