Połącz się z nami

KONCERTY I FESTIWALE W CHICAGO

Andrzej Rosiewicz specjalnie dla Radia Deon. Nie przegapcie króla estrady na Taste of Polonia!

Opublikowano

dnia

Nasz wspaniały, jedyny w swoim rodzaju i pełen najprzeróżniejszych atrakcji „Taste of Polonia” zbliża się wielkimi krokami. To wydarzenie w Copernicus Center, na którym nie może braknąć nas – Polonii. Nie brakuje także nigdy ulubionych gwiazd przylatujących prosto z Polski, a od początku festiwalu z naszym świętem w Chicago związana jest legenda polskiej estrady – Andrzej Rosiewicz, który na naszej antenie zaprasza na swój występ.

Jak zdradziła nam już wcześniej Kamila SumelkaAndrzej Rosiewicz, stały bywalec festiwalu, specjalnie na tegoroczne wydarzenie napisał piosenkę o fundacji Copernicus.

Urodzony w 1944 roku w Warszawie, polski piosenkarz estradowy, gitarzysta, tancerz, satyryk, kompozytor i choreograf ukończył studia na SGGW i lubi zaznaczać, że jest magistrem inżynierem melioracji.

Jego najpopularniejsze przeboje to: „Najwięcej witaminy”, „Czy czuje pani cha-chę”, „Zenek blues”, „Chłopcy radarowcy”, „Wincenty Kalemba” (znana jako „Pieśń o zachodnich bankierach” lub „Graj cyganie graj”) oraz „Czterdzieści lat minęło…” z czołówki serialu Czterdziestolatek (1975).

Andrzej Rosiewicz nie lubi wspominać o swoim wieku, podkreślając, że „czterdzieści lat minęło jak jeden dzień”. Ma wciąż doskonałą formę także dlatego, że w młodości trenował piłkę nożną a także był „bardzo skocznym chłopakiem” i zdobył tytuł mistrza szkół średnich Warszawy w skoku w dal i wzwyż.

Swój pierwszy przyjazd do Ameryki satyryk wspomina jako „historyczną chwilę, której się nie zapomina”. A był to rok 1976 i Andrzej Rosiewicz przyleciał wtedy na występy razem z Ireną Santor i nieżyjącym już Jerzym Połomskim, jako: „dobrze zapowiadający się młody talent” i zdobywca tytułu „osobowość roku”.

W tym czasie Andrzej Rosiewicz miał możliwość by zostać w Stanach Zjednoczonych, ponieważ tu także doceniono jego talent.

W Stanach Zjednoczonych artysta estradowy nie pozostał ze względów, jak mówi, „polsko-patriotycznych”.

„Uważałem, że zawiódłbym tu miliony moich wielbicielek” mówi Andrzej Rosiewicz.

Być może nie była to zła decyzja, skoro satyryk zdobył w Polsce tak dużą popularności sympatię publiczność. Chyba nie ma w kraju osoby, która nie znałaby jego największych przebojów. W tym roku satyryk wystąpił na festiwalu w Opolu i został przyjęty z wielkimi owacjami.

„Jak się mnie pytają: Panie Andrzeju, ile Pan jeszcze będzie występował, to ja mówię do stówy będę śpiewał a potem już tylko tańczył” śmieje się Andrzej Rosiewicz.

Koniecznie musicie zobaczyć występ legendy polskiej estrady na Taste of Polonia!

Andrzej Rosiewicz serdecznie zaprasza:

4-dniowy festiwal Taste of Polonia szykuje atrakcje i rozrywkę dla różnych pokoleń Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych, zarówno tych starszych jak i młodych. Wśród artystów – gości z Polski będą także Grzegorz Hyży, Lombard, Nowator i Muniek Staszczyk.

Taste of Polonia to największy polski festiwal w Ameryce. To święto polskiej kultury, dziedzictwa, muzyki i kuchni Starego Świata, które w każdy weekend Święta Pracy przyciąga tłumy. Pierwszy festiwal odbył się w 1980 roku i obecnie stał się jednym z największych polskich festiwali w Stanach Zjednoczonych.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, wikimediacommons/Czarnecki Radosław/

News Chicago

Żywiołową komedię Nacirema Society pisarki Pearl Cleage doskonale gra zespół Teatru Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

W chicagowskim Teatrze Goodman możemy oglądać sztukę „The Nacirema Society” – autorstwa światowej sławy afroamerykańskiej pisarki, autorki powieści, esejów i sztuk teatralnych – Pearl Cleage. Spektakl wyreżyserowany przez Lili-Anne Brown pęka w szwach od intrygi, romansu i komedii. Sztuka będzie grana do 15 października.

„The Nacirema Society” to także pełna niuansów, napięcia i absurdalnie przezabawna eksploracja przywilejów klasowych, bogactwa pokoleniowego i zdrady rodziny.

Fabuła kręci się wokół dwóch czarnych rodzin: zamożnych, arystokratycznych Dunbarów na szczycie społeczeństwa Montgomery w stanie Alabama, oraz Campbell-Jacksonów z klasy robotniczej. Ich wzajemne relacje stopniowo wyjaśniają się dzięki doskonałym dialogom Pearl Cleage.

Jest rok 1964Towarzystwo Nacirema (przeczytaj nacirema wspak) przygotowuje się do corocznego wprowadzenia sześciu eleganckich afroamerykańskich debiutantek do świata dobrobytu, przywilejów i odpowiedzialności społecznej. Wielka dama Towarzystwa, Grace Dunbar, urządza debiut swojej wnuczki Gracie. Ale nie wszystko idzie tak jak zaplanowała.

Cleage buduje sieć relacji, a każda scena zręcznie odkrywa nowe prawdy i subtelne szczegóły dotyczące dwóch rodzin, ich historii i marzeń.

Po drodze wprowadza tajne listy, plany szantażu i zakazane romanse. Przez cały czas panuje nadzieja i zamęt w ruchu na rzecz praw obywatelskich, będący falą nieuchronnych, radykalnych zmian.

„The Nacirema Society” zawiera wzmianki o Ruchu Praw Obywatelskich i dyskryminacji rasowej. Spektakl jest zalecany dla osób w wieku 11 lat i starszych.

Czas trwania: 2 godziny 30 minut, z jedną, 15-minutową przerwą. Bilety w cenie od 25 dolarów można kupić tutaj.

Teatr zaprasza także do świętowania dramatopisarki i poetki Pearl Cleage na ogólnomiejskim festiwalu z udziałem American Writers Museum, Black Ensemble Theatre, Congo Square Theatre, Definition Theatre, eta Creative Arts Foundation, MPAACT, Remy Bumppo Theatre Company i nie tylko.

Więcej informacji znajdziesz na GoodmanTheatre.org/Pearl.

 

Źródło: suntimes, Goodman Theatre
Foto: YouTube, Goodman Theatre
Czytaj dalej

News Chicago

Anna Maria Jopek: Muzyka jest moją metodą na życie. Artystka wystąpi w Chicago 8 października

Opublikowano

dnia

Autor:

Z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać Anny Marii Jopek – to kompozytorka, wokalistka, producentka i autorka testów wielkiego formatu, która koncertuje praktycznie na całym świecie. W specjalnej rozmowie na antenie Radia Deon Chicago artystka wspomina dzieciństwo na warszawskim Żoliborzu i pierwszą podróż do Ameryki a także zaprasza na koncert, który odbędzie się 8 października w Copernicus Center.

Anna Maria Jopek po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych była u swojej cioci w Nowym Jorku, gdy miała 3,5 roku. To pierwsze świadome wspomnienie z dzieciństwa artystki. Pamięta dokładnie lodowisko w Rockefeller Center, wielką choinkę i śpiewającego Demisa Russosa.

Gdy miała 7 lat poleciała po raz pierwszy sama do Nowego Jorku, na dodatek z przesiadką w Pradze. „Rodzice mieli zawsze bardzo dużą wiarę w ludzi” mówi Anna Maria Jopek. Stanisław Jopek i jego żona Maria obydwoje występowali w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

„Myślę, że założenie wiary w człowieka zawsze procentuje, to jest dobre założenie na życie”, zaznacza artystka.

W czasach komuny wyjeżdżanie z Polski na Zachód nie było proste, ani tanie, ale Anna Maria Jopek często bywała u siostry swojego taty w Nowym Jorku. Mieszkała tu także babcia artystki.

W jej rodzinie krąży także legenda, że prababcia była pasażerką słynnego Titanika, choć trudno w tej chwili jest sprawdzić te opowieści. Dziadek Anny Marii Jopek został porzucony jako małe dziecko u dobrych ludzi, którzy go adoptowali i dali mu nazwisko, ale słuch po jego mamie zaginął.

Artystka wychowała się na warszawskim Żoliborzu w znamiennym czasie i wśród ludzi, którzy stali się później ikonami polskiej kultury. „Miałam takie szczęście” mówi Anna Maria Jopek: „jako dziecko spotykałam na ulicy Agnieszkę Osiecką(…), pianiniem podzielił się ze mną Tadeusz Łomnicki, na rogu ulicy mieszkał pan Andrzej Wajda”.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko z serkiem z darów amerykańskich „docierał do nas i nas wszystkich dokarmiał” wspomina artystka.

„Tamte czasy miały swoją wielką grozę ale też wielkie światło w ludziach” podkreśla Anna Maria Jopek.

Artystka w swojej muzycznej drodze przeszła proces, który skierował ją w stronę jazzu. Jak mówi, sama siebie już nie rozpoznaje w starszych, znanym wszystkich utworach.

Jej rodzina jest rozsiana szeroko po całym świecie, ale Anna Maria Jopek nie ma jednego najwspanialszego miejsca na Ziemi. Jest osobą bardzo rodzinną i potrzebuje być ze swoimi bliskimi. Uważa też, że najważniejszą podróżą w życiu człowieka jest podróż w głąb siebie.

„Są pewnie ludzie, którzy przez całe życie śpiewają te same piosenki, ale ja do nich kompletnie nie należę – to cały czas jest proces i cały czas szukam” zaznacza Anna Maria Jopek, dodając: „Muzyka jest moją metodą na życie – po prostu robię to co w danym momencie wiem, że mam zrobić”.

Anna Maria Jopek przyjedzie do Chicago właśnie z „niezwykłym polskim jazzem”, z drużyną Piotra Wojtasika, który tworzy muzykę „niebywałej głębi”.

To muzyka „żywa, oryginalna i cały czas ruchoma”, jak opisuje artystka. Podkreśla także, że ona sama będzie jedynie „impresją” która dołoży swój głos do wspaniałych muzyków.

Koncert w Copernicus Center „Anna Maria Jopek – Gala Polskiego Jazzu” odbędzie się w niedzielę, 8 października, o godzinie 6.00PM. Bilety w cenie 45-60USD można kupić tutaj.

Na scenie, oprócz liderów, pojawią się znakomici polscy jazzmani tworzący skład zespołu Piotr Wojtasik Quintet: Marcin Kaletka (saksofon), Michał Szkil (fortepian), Michał Barański (kontrabas) oraz legendarny perkusista – Kazimierz Jonkisz.

Podczas koncertu usłyszymy piosenkę Zbigniewa Wodeckiego w niezwykłej aranżacji Piotra Wojtasika, utwory z płyty „To Whom it May Concern” w zupełnie nowej odsłonie, utwory z programu „Przestworza”, a także kilka muzycznych niespodzianek.

Anna Maria Jopek gorąco zaprasza naszych słuchaczy:

Serdecznie Zapraszamy!

Anna Maria Jopek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu. Studiowała też na wydziale jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Była stypendystką warszawskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nowojorskiego Columbia University. Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Występuje z najważniejszymi muzykami naszych czasów m.in. z Patem Methenym, Youssou N’Dourem, Bobbym McFerrinem, Ivanem Linzem, Branfordem Marsalisem, Nigelem Kennedym, Richardem Boną, Oscarem Castro- Nevesem, Makoto Ozonem, Gonzalo Rubalcabą.

W 2016 r., na zaproszenie Stinga, zaśpiewała z nim w duecie przebój „Fragile” podczas noworocznego koncertu telewizyjnego.

Anna Maria Jopek wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, w Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku.

W 2009 r. otrzymała Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii „Kultura”), przyznawaną przez redakcję Polish Market.

3 maja 2015 r. została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie”.

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube, wikimedia/Marcin Kydryński 

 

 

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

W musicalu Little Shop of Horrors postrach sieje krwiożerna roślina. Zobaczcie na własne oczy

Opublikowano

dnia

Autor:

Rachityczna roślinka może okazać się pewnego dnia bardzo żarłoczna, ale jeśli w zamian może spełnić czyjeś marzenia? Co wtedy? Sprawdźcie w Paramount Theatre w Aurorze, gdzie można zobaczyć szalony musical Howarda Ashmana i Alana Menkena „Little Shop of Horrors”. To debiut reżyserski aktorki Landree Fleming, wschodzącej gwiazdy chicagowskiego teatru muzycznego, znanej z roli Lucindy w „Into the Woods” i Penny w „Lakierze do włosów”.

Musical „Little Shop of Horrors” otworzył 12. sezon Broadway Series w Aurora Theatre. Spektakl będzie wystawiany do 15 października.

Autorami scenariusza są Howard Ashman i Alan Menken, duet odpowiedzialny za takie produkcje jak „Aladyn”, „Mała Syrenka” oraz „Piękna i Bestia”. Musical jest luźno oparty na niskobudżetowym filmie z 1960 roku z Jackiem Nicholsonem w roli głównej.

„Little Shop of Horrors” miał swoją premierę poza Broadwayem w 1982 r., następnie został przeniesiony na Broadway, gdzie wystawiany był przez pięć lat i od tego czasu jest produkowany na całym świecie. Na podstawie tej wersji powstał także kultowy film z 1986 roku w reżyserii Franka Oza, z Rickiem Moranisem, Ellen Green, Vincentem Gardenią i Stevem Martinem w rolach głównych.

O czym mówi jego fabuła?

Seymour (Jack Ball) to potulny pracownik kwiaciarni, który odkrywa dziwną roślinę żywiącą się krwią, którą nazywa Audrey II. Następnie zostaje wciągnięty w szalony plan by zdobyć dla niej krew, jednocześnie próbując ocalić miłość swojego życia, Audrey (Teressa LaGamba), przed jej złym chłopkiem – dentystą, którego gra Russell Mernagh.

W rolę właściciela kwiaciarni, pana Mushnika wciela się Gene Weygandt.

Teatr Paramount mieści się pod adresem 23 E. Galena Blvd. w centrum Aurory.

Przedstawienie trwa około 2 i pół godziny. Bilety w cenie 28–79 dolarów, oraz informacje można znaleźć na stronie paramountaurora.com lub dzwoniąc pod numer (630) 896-6666.

Uwaga: „Little Shop of Horrors” zawiera dorosły język i przemoc.

Źródło: suntimes, broadwayworld
Foto: Amy Nelson, YouTube, Paramount Theatre
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu