Połącz się z nami

News Chicago

Sukces szpitala Northwestern Medicine: Podwójny przeszczep płuc u osób z odwróconymi organami

Opublikowano

dnia

Pierwsza podwójna transplantacja płuc u dwóch osób z situs inversus – „odwróconymi narządami” w klatce piersiowej i brzuchu – przeprowadzona wiosną w Northwestern Medicine, zakończyła się sukcesem. Operację nietypowego przeszczepu przeszli urzędnik powiatu Cook Dennis Deer i mieszkająca w Elgin, Yahaira Vega, którzy oboje urodzili się z tą rzadką anomalią.

Komisarz powiatu Cook, Dennis Deer, nie mógł oddychać – płuca urzędnika z West Side zawodziły, do tego stopnia, że w grudniu zeszłego roku złożył trzecią przysięgę po wygranych wyborach w sali szpitalnej.

Po bolesnym oczekiwaniu na dopasowanie dawcy narządu i niewiarygodnie skomplikowanym podwójnym przeszczepie płuc w Northwestern Memorial Hospital, który był jeszcze bardziej skomplikowany przez jego rzadką chorobę genetyczną, Deer będzie mógł łatwiej oddychać podczas swojego kolejnego potencjalnego zaprzysiężenia.

Drugą osobą, która przeszła przeszczep była 27-letnia Yahaira Vega, która urodziła się z pierwotną dyskinezą rzęsek, rzadkim zaburzeniem, które uniemożliwia drobnym strukturom w drogach oddechowych usuwanie zarazków, co powoduje gromadzenie się śluzu.

Mając płuca, serce i inne narządy w lustrzanym odbiciu typowego pacjenta – stan obserwowany u 1 na 10 000 osób – chirurdzy musieli „wymyślić pewne modyfikacje techniczne”, aby płuca dawcy pasowały do organizmu Dennisa Deera i Yahairy Vega, zgodnie z informacją przekazaną przez dr Ankita Bharata szefa oddziału chirurgii klatki piersiowej w Northwestern Medicine.

„Wystarczająco rzadko zdarza się wykonanie podwójnego przeszczepu płuc u jednego pacjenta z situs inversus, nie mówiąc już o dwóch pacjentach w czasie krótszym niż miesiąc w tym samym systemie opieki zdrowotnej” – powiedział Bharat.


Większość osób urodzonych z situs inversus prowadzi normalne życie, często nie odkrywając, że ją mają, dopóki nie zostaną przypadkowo zbadane przez lekarza. Jeszcze rzadziej zdarza się, że u tych osób rozwinie się choroba płuc do tego stopnia, że będą potrzebować przeszczepu płuc.

Yahaira Vega została pierwszym pacjentem situs inversus, który otrzymał zabieg w Northwestern 28 kwietnia.

W tym samym czasie Dennis Deer był hospitalizowany na podtrzymującym tlenie, czekając na dopasowanie dawcy.

Situs inversus nigdy go zbytnio nie spowalniał – biegał maratony w 2004 i 2007 roku – dopóki w ciągu ostatniej dekady nie zaczęły pojawiać się inne schorzenia, w tym zapalenie wielomięśniowe lub zapalenie mięśni, a ostatnio śródmiąższowa choroba płuc, która powoduje blizny w płucach – wszystkie zaostrzyły się przez walkę z COVID-19 w maju 2022 r.

Deer, który w poniedziałek skończył 51 lat, musiał zrzucić ponad 100 funtów, zanim znalazł się na liście do otrzymania nowych płuc pod koniec marca. Płuca dla niego znalazły się 22 maja.

Dennis Deer mógł powrócić do normalnego, wygodnego życia — jednym z jego pierwszych wyjść był udział w koncercie Beyonce w Soldier Field w zeszłym miesiącu z żoną Barbarą. Ale, jak mówi, teraz jego priorytetem jest podnoszenie świadomości na temat dawstwa narządów i zwiększanie dostępu do opieki zdrowotnej po przeszczepach.

Źródło: suntiemes
Foto: Health Jade, Northwestern Medicine

NEWS Florida

Kobieta ukradła aligatora do urodzinowej sesji zdjęciowej. Trzymała gada w hotelowej wannie

Opublikowano

dnia

Autor:

Według Florida Fish and Wildlife Conservation Commission kobieta rzekomo „pożyczyła” sobie aligatora ze swojej wcześniejszej pracy na urodzinową sesję zdjęciową i trzymała go w hotelowej wannie. Były pracodawca nie wniósł oskarżenia.

Funkcjonariusz FWC został wysłany do Grove Resort and Water Park w Winter Garden 4 września po tym, jak biuro szeryfa powiatu Orange poprosiło o pomoc w postępowaniu z młodym aligatorem, którego kobieta, zidentyfikowana jako Madison Stephan, trzymała w hotelowej łazience.

Kobieta powiedziała urzędnikom, że pracowała wcześniej w Croc Encounters w Tampie. Z raportu wynika, że „pożyczyła” sobie aligatora bez pozwolenia i zabrała go do hotelu w celu zrobienia sobie z nim zdjęć na urodziny.

Urzędnicy przekazali, że Stephan poszła do placówki dla dzikich zwierząt, zanim została otwarty, i użyła kluczy, które wciąż miała, aby złapać aligatora. Następnie zawiozła aligatora z powrotem do hotelu i włożyła go do wanny.

Croc Encounters w Tampie i Grove Resort and Water Park są oddalone od siebie o ponad godzinę jazdy samochodem.

Urzędnicy FWC stwierdzili, że aligator był wychłodzony od przebywania w zimnej wodzie w wannie.

Przedstawiciele Croc Encounters potwierdzili, że Madison Stephan tam pracowała, ale nie jest już pracownikiem. Powiedzieli, że kobieta nie miała pozwolenia na przebywanie na terenie posesji ani na zabranie aligatora, ale odmówili wniesienia oskarżenia o kradzież lub wtargnięcie.

Aligator wrócił do swojego domu w Croc Encounters tego samego popołudnia. Stephan otrzymała wezwanie do stawienia się w sądzie związku z posiadaniem aligatora.

Źródło: fox35
Foto: FWC, istock/Juliana Kawasaki/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Zwycięzca z Florydy zgłosił się po 1,6 mld USD wygrane w Mega Millions

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę urzędnicy ogłosili, że oczekiwany zwycięzca sierpniowego jackpota Mega Millions o wartości 1,6 miliarda dolarów, zgłosił się po nagrodę. Zwycięski los został sprzedany w supermarkecie Publix w Neptune Beach, miasteczku na wybrzeżu, niedaleko Jacksonville o szczęście dopisało mieszkańcowi Florydy 8 sierpnia.

Zgodnie z nowym prawem stanu Floryda nazwisko zwycięzcy pozostaje anonimowe przez 90 dni od daty odebrania nagrody, czyli od 25 września, jak poinformowali urzędnicy loterii. Loteria nie potwierdziła, czy zwycięzca otrzyma wypłatę w postaci ryczałtu czy płatności ratalnych, ani nie podała szacunkowej kwoty ryczałtu.

Na Florydzie zwycięzcy muszą odebrać kwotę ryczałtową w ciągu 60 dni od losowania. Jeśli zdecydują się na rentę, która jest wypłacana w 30 rocznych ratach, mają na to aż 180 dni. Jackpot podlega również podatkom federalnym. Na Florydzie nie ma stanowego podatku dochodowego.

Zwycięskie liczby trafione 8 sierpnia to 13, 19, 20, 32, 33, i Mega Ball – 14.

Największą wygraną w historii amerykańskiej loterii był los Powerball zakupiony w Kalifornii, który przyniósł wygraną o wartości aż 2,04 miliarda dolarów w losowaniu z 8 listopada 2022 r.

Kolejną co do wielkości była nagroda Powerball wysokości 1,586 miliarda dolarów, którą zdobyto 13 stycznia 2016 r. Nagroda ta została podzielona pomiędzy trzy zwycięskie bilety sprzedane w Kalifornii, na Florydzie i Tennessee.

Na trzecim miejscu znajduje się jackpot Florida Mega Millions z 8 sierpnia tego roku.

Czwarta, piąta i szósta co do wielkości wygrana to także nagrody Mega Millions, które wyniosły: 1,537 miliarda dolarów wygrane w Południowej Karolinie, 23 października 2018 r.; 1,35 miliarda dolarów trafione w Maine, 13 stycznia 2023 r.; i 1,337 miliarda dolarów zdobyte w Illinois 29 lipca 2022 r.

Zwycięzca jackpota Mega Millions o wartości 1,35 miliarda dolarów z Maine odebrał nagrodę w lutym i postanowił pozostać anonimowy. Zwycięzca odebrał opcję gotówkową za pośrednictwem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością LaKoma Island Investments LLC, jak podali urzędnicy Maine State Lottery.

Według Multi-State Lottery Association, większość zdobywców nagród głównych decydowała się na otrzymanie nagrody w formie jednorazowej płatności ryczałtowej.

Czasami zwycięzcy decydują się na płatności ratalne, w tym zwycięzca jackpota z Wirginii z losowania z 4 marca 2023 r, którego nazwisko pozostaje anonimowe zgodnie z prawem stanu Wirginia. Wygrał on 156,7 miliona dolarów.

Wcześniej ostatnim przypadkiem gdy zwycięzca jackpota zdecydował się na rentę, był gracz Powerball w 2014 roku.

Na odbiór czeka jeszcze nagroda o wartości 1,08 miliarda dolarów, która padła 19 lipca tego roku. Kalifornijska loteria jak dotąd nie zidentyfikowała nikogo jako zwycięzcy. Zwycięski kupon Powerball sprzedał Las Palmitas Mini Market z siedzibą w Los Angeles.

Obecnie rośnie główna wygrana loterii Powerball. Po wczorajszym losowaniu, w którym nikomu nie dopisało szczęście, w sobotę, 30 września, jackpot wyniesie 925 milionów dolarów, co daje ryczałtową wygraną w wysokości 432,4 miliona.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, istock/Deagreez/
Czytaj dalej

News Chicago

Gracz z Illinois stał się bogatszy o 5 mln USD dzięki szczęśliwej zdrapce kupionej w Savoy

Opublikowano

dnia

Autor:

Według Illinois Lottery, w supermarkecie Schnuck’s mieszczącym się pod adresem 1302 Savoy Plaza Center w Savoy, około 250 mil na południe od Chicago, sprzedano niedawno zdrapkę o wartości 30 dolarów, która zapewniła wygraną o wysokości 5 milionów dolarów.

Urzędnicy poinformowali, że wygrana 5 milionów dolarów to był jackpot gry. Sklep spożywczy otrzyma premię pieniężną w wysokości jednego procenta nagrody – 50 000 dolarów – za sprzedaż zwycięskiego losu.

Według Illinois Lottery ponad 20 innych graczy Illinois Lottery w 2023 r. zostało milionerami po wygraniu dzięki tzw. Instant Tickets – losom, które dają natychmiastową wygraną.

Niedawno sprzedano kilka innych zwycięskich losów-zdrapek Illinois Lottery, w tym los o wartości 400 000 dolarów w Wood Dale i kupon o wartości 2 milionów dolarów w Morris.

Jak dotąd w tym miesiącu w Illinois sprzedano ponad 4 miliony zwycięskich natychmiastowych kuponów, co dało graczom loterii prawie 102 miliony dolarów, jak podaje komunikat Illinois Lottery.

Według Illinois Lottery w 2023 roku w Illinois sprzedano ponad 48 milionów zwycięskich losów natychmiastowych.

Na początku tego roku raport NBC 5 Investigates ujawnił, że loteria Illinois w dalszym ciągu sprzedawała i promowała wiele gier błyskawicznych nawet po odbiorze głównych nagród.

Rzecznik loterii powiedział, że chociaż sprzedawcy detaliczni są powiadamiani, gdy na losie nie będzie już nagrody głównej w danej grze, proces ten może być czasochłonny.

„Ponieważ proces ten polega na fizycznym usunięciu z naszych sklepów setek tysięcy do milionów kuponów na konkretną grę, zakończenie tego procesu może zająć od 1 do 3 miesięcy” – prezkazał rzecznik. „Będziemy nadal szukać sposobów, aby uczynić ten proces jeszcze lepszym dla naszych graczy i sprzedawców detalicznych”.

Według urzędników loterii istnieje ponad 50 różnych gier Illinois Lottery Instant Ticket, dostępnych w ponad 7000 punktach sprzedaży detalicznej w całym stanie Illinois.

 

Źródło: nbc
Foto: Illinois Lottery, Shnuck’s
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu