Połącz się z nami

News USA

Gordie Howe International Bridge połączy Stany Zjednoczone z Kanadą ponad Detroit River

Opublikowano

dnia

Gordie Howe International Bridge rośnie z dwóch brzegów by połączyć Windsor z Detroit. Znaczne prace zostały zakończone na pokładzie drogowym, zanim rozpoczęto prace na pokładzie mostu po stronie kanadyjskiej i amerykańskiej. Jednocześnie ekipy kontynuują budowę masywnych wież położonych na obu brzegach rzeki Detroit, które mają osiągnąć ostateczną wysokość 722 stóp jeszcze w tym roku.

Gordie Howe International Bridge (francuska nazwa : Pont International Gordie-Howe) to będący w budowie międzynarodowy most wantowy (podwieszany) na rzece Detroit. Połączy Detroit i Windsor poprzez połączenie międzystanowej drogi 75 w stanie Michigan z autostradą 401 w Ontario.

Most zapewni nieprzerwany przepływ ruchu na autostradzie, w przeciwieństwie do obecnej konfiguracji z pobliskim mostem Ambassador, który łączy się z ulicami miasta po stronie Ontario. Most nosi imię kanadyjskiego hokeisty Gordiego Howe’a, którego słynna kariera obejmowała 25 lat gry w Detroit Red Wings i który zmarł dwa lata przed rozpoczęciem budowy.

Główne przęsło mostu znajduje się nad rzeką Detroit. Most będzie znajdował się na wysokości 138 stóp ponad wodą w pobliżu wież, natomiast jego środek znajdzie się na wysokości 150 stóp nad wodą, aby nie stanowić przeszkody dla szlaku żeglugi rzeką Detroit.

Projekt, zaproponowany po raz pierwszy w 2004 roku, spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem właściciela Ambassador Bridge, Manuela Morouna, który uważał, że konkurencja ze strony publicznego mostu zmniejszy jego dochody.

Kanadyjska federalna korporacja Windsor – Detroit Bridge Authority, została utworzona w 2012 roku w celu koordynowania budowy mostu i zarządzania nim. Projekt został zatwierdzony przez rząd Stanów Zjednoczonych w kwietniu 2013 r. W następnym miesiącu rząd kanadyjski przeznaczył 25 milionów dolarów kanadyjskich na rozpoczęcie nabywania gruntów po stronie Detroit.

Przygotowanie terenu pod budowę po obu stronach rzeki kosztowało ponad 350 mln CA $.

Konsorcjum „Bridging North America” zostało wybrane w lipcu 2018 r. do budowy mostu a prace rozpoczęły się w tym samym miesiącu. Most powinien być gotowy w 2025 roku.

Zastosowane podejście konstrukcyjne mostu nosi nazwę „niezrównoważonego systemu wspornikowego”.

Konstrukcja mostu Gordie Howe International Bridge jest „niezrównoważona”, ponieważ przęsło tylne pomostu drogowego jest budowane jako pierwsze, wsparte na tymczasowych zagięciach szalunkowych, zanim prace budowlane będą kontynuowane na głównym przęśle nad rzeką Detroit.

Belki stropowe rozciągają się na szerokość pokładów, podczas gdy dźwigary biegną wzdłuż przęsła i wzdłuż krawędzi, aby podtrzymywać pokłady.

Konstrukcja mostu będzie rozciągać się w oparciu o 12 stałych słupów filarowych. W każdym kraju znajdują się cztery filary przęseł bocznych i dwa filary kotwiące wykonane ze stalowych rur i żelbetonu, sięgające 98 stóp w głąb ziemi.

Pracownicy

Most budują wyspecjalizowane załogi. Robotnicy zajmują się betonowaniem i szalunkami, a ślusarze montują stal konstrukcyjną i kable. Codziennie na pokładach pracuje średnio do 35 osób. Uzyskują do nich dostęp, wchodząc po 200 schodach lub korzystając z tymczasowej windy po północnej stronie każdej wieży.

Cechy mostu

Most zostanie wyposażony w instalację elektryczną i przeciwpożarową. System odwadniający biegnie wzdłuż pokładu w celu zbierania wody deszczowej i topniejącego śniegu.

Most będzie miał łącznie 106 segmentów. Każdy segment składa się z dwóch dźwigarów krawędziowych, dziewięciu dźwigarów rezerwowych i trzech belek stropowych. Pokład drogowy będzie miał 25 segmentów w Kanadzie i 26 segmentów w USA. Pokład mostu będzie miał 55 segmentów – po 27 z każdej wieży w Kanadzie i USA, plus segment zamykający, który łączy dwie strony mostu nad Detroit River.

Sześć pasów ruchu i wielofunkcyjna ścieżka dla pieszych i rowerzystów sprawią, że Gordie Howe International Bridge zapisze się w księgach rekordów.

Z głównym przęsłem o długości 2798 stóp, ukończony most będzie najdłuższym mostem podwieszanym w Ameryce Północnej.

Na arenie światowej także uzyska dwa wyróżnienia – będzie dziesiątym najdłuższym mostem wantowym oraz najdłuższym ze wszystkich mostów podwieszanych zespolonych stalowo-betonowym pokładem mostu.

 

Źródło: gordiehoweinternationalbridge
Foto: Windsor-Detroit Bridge Authority

News Chicago

Czym byłaby jesień bez dyni? Znajdź tą wymarzoną dla swojej rodziny w samym Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago i na przedmieściach znajduje się wiele farm oferujących grządki z dyniami, a na wielu z nich znajdują się także labirynty kukurydziane, możliwość własnoręcznego zbierania jabłek i inne jesienne zajęcia. Jeśli szukasz ciekawej wycieczki i zajęć, zapoznaj się z listą najlepszych miejsc z dyniami, które warto odwiedzić jesienią.

Dzisiaj miejsca, gdzie możesz zdobyć wymarzoną dynię w samym Chicago.

Uwaga: pamiętaj, aby sprawdzić strony internetowe, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje dotyczące danego miejsca i kupić bilety z wyprzedzeniem.

Jack’s Pumpkin PopUp

Ta jesienna atrakcja na świeżym powietrzu, zlokalizowana na ponad 2 akrach na wyspie Goose Island, obejmuje największy labirynt kukurydzy w centrum Chicago, ukryty bar z alkoholem, i takie atrakcje jak rzucanie siekierą, zabawy karnawałowe, muzykę, wróżenie, trzy bary z pełnym zakresem usług i kilka scenerii, dzięki którym można uwiecznić niezapomnianą jesień zdjęcia. Wymagany jest wcześniej zakupiony dostęp.

Adres: 1465 N Elston Ave, Chicago, IL 60642

Daty: 21 września – 5 listopada

Koszt: Ceny różnią się w zależności od daty. Sprawdź szczegóły na stronie internetowej.

Jesienny festyn w Lincoln Park Zoo

Podczas corocznego jesiennego festiwalu w Lincoln Park Zoo będzie dostępna mała grządka z dyniami. Odbędą się tu także inne jesienne atrakcje, w tym spacer po dyniach, rzeźbienie dyni na żywo, świąteczny bar, pogawędki ze zwierzętami, rozrywka muzyczna i wiele więcej.

Adres: 2400 N. Cannon Drive

Daty: Fall Fest 2023 odbywa się w piątki i niedziele od 29 września do 29 października oraz poniedziałek 9 października

Godziny otwarcia: Zoo jest otwarte codziennie w godzinach 10:00AM–5:00PM

Koszt: wstęp WOLNY, ale niektóre atrakcje są płatne. Sprawdź szczegóły na stronie internetowej.

JoJo Pumpkin Patch

JoJo’s Shake Bar to restauracja i bar z nowoczesnymi akcentami klasycznych dań obiadowych, selekcją whisky i wyrafinowanymi koktajlami, gdzie możesz wybrać własną dynię. Lokal oferuje także zajęcia z malowaniem dyni.

Specjalność Pumpkin Patch obejmuje wyśmienite jabłka w karmelu, placki z dynią i jabłkami, cydry i duże gorące czekolady oraz słynny Pumpkin Patch Shake (wyśmienity koktajl o smaku dyni ułożony wysoko z kawałkiem ciasta dyniowego, preclem Reese’s Pieces, pieczoną pianką marshmallow i toffi).

Adres: JoJo’s Shake Bar w River North (23 W Hubbard St) i w Naperville

Kiedy: Otwarte od 22 września do 2 listopada

Koszt: Rezerwacje są dostępne na jojosshakebar.com.

Halloween w parkach

Małe grządki z dyniami dla dzieci można znaleźć w kilku chicagowskich parkach w ramach corocznego Halloween in the Parks. Odbędą się tu również inne wydarzenia przyjazne dzieciom, takie jak imprezy Halloween, nawiedzone domy i jesienne festiwale.

Gdzie: Różne parki w Chicago.

Kiedy: wybierz daty w październiku. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.

Koszt: BEZPŁATNY.

 

Źródło: thetravelsisters
Foto: JoJo Pumpkin Patch, Park District, Lincoln Park Zoo, Jack’s Pumpkin PopUp, istock/PIKSEL/
Czytaj dalej

News USA

Jackpot loterii Powerball nadal jest do zgarnięcia. Teraz wynosi już 785 milionów dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę w czasie losowania Powerball, którego jackpot szacowany był na 750 milionów dolarów, nadal nie wyłoniono zwycięzcy. W poniedziałek mamy szansę na zdobycie jeszcze więcej – 785 milionów dolarów co w gotówce dale 367 milionów. Kto miałby coś przeciwko takiej wygranej?

Zwycięskie liczby w sobotni wieczór to: białe kule 1, 12, 20, 33, 66 i czerwona kula 21. Power Play wyniósł 2X.

Ponieważ żaden los nie pasował do wszystkich zwycięskich liczb z sobotniego losowania, jackpot wzrósł do szacunkowej kwoty 785 milionów dolarów, z opcją gotówkową o wartości 367 milionów dolarów na poniedziałkowe losowanie.

Główna wygrana loterii znalazła się już w pierwszej dziesiątce nagród Powerball wszechczasów.

Najwyższe tegoroczne wygrane Powerball to 754,6 miliona dolarów, które padły 6 lutego w Waszyngtonie oraz 1,08 miliarda dolarów zdobyte w Kalifornii 19 lipca. Lipcowa wygrana to był ostatni raz, kiedy trafiono jackpot w Powerball.

Dotychczasowe największe wygrane Powerball:

  1. 2,04 miliarda dolarów – 7 listopada 2022 r. (CA)
  2. 1,586 miliarda dolarów – 13 stycznia 2016 r. (nagroda podzielona przez zwycięzców w CA, FL, TN)
  3. 1,080 miliarda dolarów – 19 lipca 2023 (CA)
  4. 768,4 miliona dolarów – 27 marca 2019 r. (WI)
  5. 758,7 miliona dolarów – 23 sierpnia 2017 r. (MA)
  6. 754,6 miliona dolarów – 6 luty 2023 r. (WA)
  7. 731,1 miliona dolarów – 20 stycznia 2021 4. (MD)
  8. 699,8 miliona dolarów – 4 października 2021 r. (CA)
  9. 687,8 miliona dolarów – 27 października 2018 r. (IA, NY)
  10. 632,6 miliona dolarów – 5 stycznia 2022 r. (CA, WI)

Losowania odbywają się trzy razy w tygodniu w każdy poniedziałek, środę i sobotę.

W Powerball gra się w 45 stanach, a także w Waszyngtonie, Portoryko i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/Khosrork/
Czytaj dalej

News USA

Grupa pracownic medycznych wygrała 1 milion dolarów w Mega Millions

Opublikowano

dnia

Autor:

Grupa pracownic medycznych wzbogaciła się o tysiące dolarów po wygraniu miliona w sierpniowym losowaniu Mega Millions. Urzędnicy loterii Pensylwanii wręczyli czek 15 kobietom pracującym w University of Pittsburgh Medical Center w Smethport, które nazwały siebie „Million Dollar Medicals”.

Czek został przedstawiony w Nittany MinitMart w Smethport, gdzie go sprzedano. Sklep otrzymał 5000 dolarów za sprzedaż zwycięskiego losu.

Rzeczniczka grupy, Jackie Burdick, powiedziała, że pięć osób grało razem na loterii od 20 lat i od tego czasu grupa się rozrosła. Duża wygrana trafiła się po raz pierwszy. „Decyzję o zagraniu podjęłyśmy w ostatniej chwili”, dodała.

„Byłam na wizycie u lekarza w Pittsburghu, kiedy zobaczyłam w wiadomościach, że ktoś wygrał 1 milion dolarów. Wtedy zadzwonił do mnie członek rodziny i powiedział: «Ktoś w Smethport wygrał! Lepiej sprawdź swój bilet»”, opowiada Burdick.

Kiedy kobieta zeskanowała los za pomocą aplikacji PA Lottery, wyświetliła się instrukcja, aby „skontaktować się ze sprzedawcą”. Natomiast gdy zeskanowała go w sklepie, dostała wiadomość: „Gratulacje, wygrałeś milion dolarów!”.

„Zawsze powtarzamy, że do wygrania wystarczy jeden los, a decyzja podjęta w ostatniej chwili z pewnością się opłaciła” – powiedział dyrektor wykonawczy Pennsylvania Lottery Drew Svitko. „Doceniamy wszystkich pracowników medycznych i gratulujemy tej grupie zdobycia tej nagrody”.

Według strony internetowej Mega Millions w tej chwili do zdobycia jest 230 milionów dolarów a najbliższe losowanie odbędzie się we wtorek, 26 września.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, Pennsylvania Lottery
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu