News Chicago
Sklep Camp otworzył swoje magiczne drzwi w Chicago, łącząc zakupy z rozrywką

Chicago ma swój pierwszy sklep Camp — nie miejsce na zakupy na świeżym powietrzu, ale eksperymentalne emporium, które zaprasza dzieci do zabawy, a rodziców do wydawania pieniędzy. Lokalizacja została otwarta w środę na powierzchni 7500 stóp kwadratowych przy 651 W. North Ave.
Sklep Camp łączy w sobie elementy sklepu z zabawkami i miejsca imprezowego z odrobiną tajemnicy — „magicznymi drzwiami” otwierającymi się na sezonowe rodzinne atrakcje.
Za tymi drzwiami od 19 sierpnia będzie działał wielobarwny mini-park rozrywki Doodles, firmy zajmującej się rozrywką cyfrową, stojącej za niewymienialną kolekcją dzieł sztuki Doodles, ulubioną przez celebrytów, takich jak Steve Aoki i Justin Bieber.
Goście będą mogli bawić się w puszystych „kosmicznych chmurach”, wchodzić do „kwiecistego lasu”, by wykonywać prace plastyczne i rzemieślnicze, grać w gry zręcznościowe i tworzyć postacie Doodles.
Operacja Camp w Chicago będzie jego dziewiątą lokalizacją w USA. Sklep detaliczny jest otwarty dla publiczności, ale wstęp do Doodles kosztuje 28 dolarów za osobę.
Oczekuje się, że Doodles będzie dostępny do początku 2024 roku, zanim ustąpi miejsca czemuś innemu, poinformowała współzarządzająca Camp Jenica Myszkowski, obiecując ekscytujące rozrywki, które podkreślają wyobraźnię i wartość kreatywności.
Sklep sprzedaje zabawki, ubrania i akcesoria oraz oferuje interaktywne funkcje, w tym stację do tworzenia śluzu, „splatter room” i przestrzeń do wydarzeń na żywo.
Jest to wersja handlu detalicznego jako rozrywki, która jest wypróbowywana gdzie indziej, w tym w sklepach na North Michigan Avenue w Chicago, takich jak Museum of Ice Cream i „Harry Potter: Magic at Play”.
Myszkowski powiedziała, że Camp zdecydował się otworzyć na North Avenue, gdzie Lincoln Park spotyka się ze Starym Miastem, ponieważ „ma tak niesamowite zagęszczenie młodych rodzin”. Głównym rynkiem zbytu sklepu są ludzie mieszkający w pobliżu, którzy prawdopodobnie będą tu stałymi gośćmi.
To także jedna z najbogatszych dzielnic Chicago.
Więcej o sklepach Camp można się dowiedzieć na stronie internetowej.
Źródło: suntimes
Foto: Camp, YouTube
News USA
SBA otwiera Centrum Wiary i zapewni pomoc kryzysową dla grup religijnych

Amerykańska Agencja ds. Małych Przedsiębiorstw (SBA) ogłosiła historyczną zmianę w swojej polityce — znosi zakaz udzielania pożyczek kryzysowych organizacjom religijnym oraz otwiera nowe Centrum Wiary, które ma służyć budowaniu współpracy z grupami wyznaniowymi na terenie całych Stanów Zjednoczonych. O ważnej dla grup religijnych zmianie mówi Ojciec Paweł Kosiński.
Koniec z dyskryminacją religijną w dostępie do pomocy federalnej
Dotychczas obowiązujące przepisy wykluczały z programu pożyczek kryzysowych (EIDL) grupy, których działalność opierała się głównie na „nauczaniu, doradztwie lub indoktrynacji religijnej”.
Nowe wytyczne SBA uchylają te ograniczenia, co oznacza, że kościoły, parafie, meczety, synagogi i inne organizacje wyznaniowe będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w czasie kryzysu — na równych zasadach z innymi organizacjami non-profit.
Administratorka SBA Kelly Loeffler podkreśliła, że zmiana ma na celu wyeliminowanie religijnej dyskryminacji ze strony rządu federalnego, powołując się na wyrok Sądu Najwyższego z 2017 r. w sprawie Trinity Lutheran Church of Columbia v. Comer.
Wówczas sąd orzekł, że stan Missouri złamał Pierwszą Poprawkę, odmawiając kościołowi udziału w programie dotacji tylko ze względu na jego charakter religijny.
Centrum Wiary: Nowa platforma współpracy
Nowo utworzone Centrum Wiary, działające w ramach Biura Rozwoju Gospodarczego SBA, ma za zadanie zacieśniać relacje między agencją a organizacjami wyznaniowymi. Na jego czele stanie Janna Bowman, która obejmie stanowisko dyrektorki ds. współpracy z sektorem religijnym.
Centrum ma wspierać grupy wyznaniowe poprzez:
- ułatwianie dostępu do finansowania i doradztwa biznesowego,
- informowanie o możliwościach zawierania kontraktów z rządem,
- wspieranie działań pomocowych po katastrofach,
- promocję przedsiębiorczości w społecznościach religijnych.
Część szerszej strategii federalnej
Decyzja SBA wpisuje się w szerszą politykę administracyjną. 7 lutego prezydent Donald Trump podpisał dekret wykonawczy powołujący Biuro ds. Wiary w Białym Domu. Podobne inicjatywy zostały wdrożone również w innych agencjach rządowych, m.in. w Departamentach: Edukacji, Zdrowia i Opieki Społecznej, Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Sprawiedliwości.
Według SBA celem zmian jest zapewnienie, że wszystkie amerykańskie organizacje, niezależnie od wyznania, mają równy dostęp do zasobów i programów wspierających przedsiębiorczość i odbudowę po kryzysach.
Źródło: cna
Foto: istock/designer491/BrianAJackson/ BrianAJackson/
News USA
Trump ogłasza nowe porozumienie handlowe z Japonią. Małe cła, duże inwestycje

Prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek zawarcie nowego porozumienia handlowego z Japonią, w ramach którego wprowadzi 15-procentowe cła na towary importowane z tego kraju. To istotne złagodzenie wcześniejszej zapowiedzi 25% taryfy, która miała wejść w życie 1 sierpnia.
– Ta umowa stworzy setki tysięcy miejsc pracy – nigdy czegoś takiego nie było – napisał Trump na swojej platformie Truth Social, dodając, że Stany Zjednoczone „zawsze będą utrzymywać doskonałe relacje z Japonią”.
Według prezydenta, Japonia – „na jego polecenie” – zainwestuje 550 miliardów dolarów w Stanach Zjednoczonych i otworzy swoją gospodarkę na amerykańskie samochody oraz produkty rolne, w tym ryż.
Fala nowych taryf
Ogłoszenie porozumienia z Japonią to tylko część szerszej ofensywy handlowej prezydenta. Donald Trump zapowiedział również:
- 19-procentowe cła na towary z Filipin, przy jednoczesnym zniesieniu ceł na eksport z USA,
- 19-procentowe cła na towary z Indonezji,
- kontynuację 30-procentowego cła na chińskie produkty, które ma obowiązywać do czasu zakończenia negocjacji z Pekinem (12 sierpnia).
Celem tych działań – według Białego Domu – jest zmniejszenie deficytu handlowego oraz przeniesienie produkcji z zagranicy z powrotem do Stanów Zjednoczonych.
“Prezydent Trump przekształca Stany Zjednoczone w gospodarkę opartą na produkcji” – powiedział sekretarz skarbu Scott Bessent w programie Fox Business Network. “Jeśli Chiny zwiększą konsumpcję, a my produkcję – to będzie idealne rozwiązanie dla globalnej gospodarki.”
Reakcje rynku i pytania bez odpowiedzi
Choć administracja Donalda Trumpa przedstawia nowe taryfy jako sukces i narzędzie stymulujące amerykański przemysł, ekonomiści i rynki reagują z ostrożnością.
We wtorek General Motors poinformował o 35-procentowym spadku zysku netto w drugim kwartale, ostrzegając, że cła uderzą w jego działalność w nadchodzących miesiącach. W efekcie notowania firmy gwałtownie spadły na giełdzie.
Niejasne pozostają też szczegóły nowej umowy z Japonią – m.in. czy 25-procentowe cło na samochody produkowane w Japonii rzeczywiście zostało wycofane, czy tylko tymczasowo zawieszone. Biały Dom nie opublikował pełnego tekstu porozumienia.
Równowaga handlowa i kolejne rozmowy
Według danych U.S. Census Bureau, w 2024 roku deficyt handlowy USA z Japonią wyniósł 69,4 mld dolarów, z Indonezją 17,9 mld, a z Filipinami 4,9 mld dolarów.

Prezydent Donald J. Trump i prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr.
W środę do Waszyngtonu mają przybyć przedstawiciele Unii Europejskiej na rozmowy handlowe. 1 sierpnia zbliża się jako potencjalna data wejścia w życie szerokich ceł zapowiedzianych w listach Trumpa do światowych przywódców.
Tymczasem Bessent uda się do Sztokholmu, by kontynuować rozmowy z chińskimi przedstawicielami. Celem ma być – jak podkreśla – przesunięcie amerykańskiej gospodarki w stronę produkcji, a chińskiej – w stronę konsumpcji.
Źródło: baynews9
Foto: The White House
News Chicago
Jack in the Box wraca do Chicago. Kultowa sieć fast foodów szykuje ofensywę

Po latach nieobecności Jack in the Box — kultowa amerykańska sieć fast food — wraca na rynek chicagowski. Pierwsza z ośmiu planowanych restauracji w rejonie otworzyła się niedawno przy Route 59 na granicy Joliet i Plainfield, a kolejne lokalizacje pojawią się m.in. w Naperville, Lake in the Hills, Carol Stream oraz w pobliżu lotniska Midway.
Sieć stawia na sprawdzoną strategię: restauracje działające całodobowo, obsługa drive-through i rozbudowane menu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Od klasycznych burgerów, przez śniadania serwowane przez cały dzień, aż po mniej typowe pozycje jak sajgonki czy chrupiące tacos.
“To marka, która może wyróżnić się na tle konkurencji, nawet na tak nasyconym rynku jak Chicago” — mówi Darren Tristano, prezes firmy badawczej FoodserviceResults. “Otwarte całą dobę lokale i szeroka oferta śniadaniowa mogą zapewnić Jack in the Box stały strumień klientów.”
Fast food z charakterem
Jack in the Box celuje w rynki podmiejskie — niekoniecznie wiejskie, ale takie, gdzie czynsze są niższe, a konkurencja mniejsza. Taką strategię stosował z sukcesem m.in. Culver’s.
Planowane lokalizacje to m.in.:
- 1600 E. Ogden Ave. w Naperville
- 320 N. Randall Road w Lake in the Hills
- 672 E. Lincoln Hwy. w New Lenox
- 441 E. Geneva Road w Carol Stream
W Lake in the Hills restauracja powstaje w miejscu dawnego Arby’s. W Carol Stream trwają intensywne prace remontowe a otwarcie planowane jest na wrzesień.
Co wyróżnia Jack in the Box?
Marka znana jest z odważnego podejścia do menu — oprócz klasycznych pozycji typu burger z frytkami, oferuje także dania inspirowane kuchnią meksykańską i azjatycką. “Nasze menu przekracza tradycyjne granice fast foodu — podkreśla Van Ingram, wiceprezes ds. rozwoju franczyzy. “Obsługujemy klientów, którzy oczekują czegoś więcej niż standardowych propozycji.”
Maskotką marki jest charakterystyczna postać Jacka Boxa — fikcyjnego prezesa firmy, znanego z humorystycznych reklam, które cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród młodszych klientów.
Nostalgia i nowe możliwości
Jack in the Box zniknął z Chicago dekady temu, ale wielu mieszkańców nadal pamięta jego burgery i charakterystyczne tacos. Choć przed firmą stoją wyzwania — jak znalezienie odpowiednio przeszkolonego personelu i utrzymanie wysokiej jakości usług — eksperci widzą jej duży potencjał.
Źródło: dailyherald
Foto: Jack in the Box
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Czy policja w Chicago przekazuje nasze dane służbom imigracyjnym?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Adrian Pleban z Hanover Park jechał za szybko i zabił. Teraz jest oskarżony o nieumyślne zabójstwo
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Co zrobić by pies był dobrze ułożonym członkiem rodziny? Dzisiaj Dzień Psa!
-
News USA4 tygodnie temu
Zwycięstwo Trumpa: Sądy nie mają prawa rządzić krajem. Co z obywatelstwem z urodzenia?
-
News USA2 dni temu
Lech Wałęsa wygłosi serię wykładów w USA. Spotkaj się z legendą wolności
-
News Chicago3 tygodnie temu
Masakra przed klubem w Chicago: 4 osoby nie żyją, 14 jest rannych po ostrzelaniu z przejeżdżającego samochodu
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
„Śmiech wzbroniony” na bis! Teatr Nasz zaprasza na spektakle 25 i 26 lipca
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Andrzej Krukowski zaprasza na sztukę “Śmiech wzbroniony”. Premiera w weekend