Połącz się z nami

News USA

Szczyt NATO: czy Ukraina ma szanse by wejść do sojuszu?

Opublikowano

dnia

Podzielony Sojusz Północnoatlantycki NATO stanie w obliczu nowych napięć, gdy przywódcy państw zbierają się na dorocznym szczycie w tym tygodniu w Wilnie, stolicy Litwy. Jednym z dyskutowanych problemów będzie przyjęcie Ukrainy do sojuszu. Obrady potrwają od 11 do 12 lipca.

Największy na świecie sojusz bezpieczeństwa zmaga się obecnie z kilkoma problemami; walczy o porozumienie w sprawie przyjęcia Szwecji jako 32. członka, wydatki wojskowe krajów członkowskich nie nadążają za długoterminowymi celami, a niezdolność do kompromisu co do kwestii kto powinien pełnić funkcję kolejnego przywódcy NATO, wymusiła przedłużenie kadencji obecnego sekretarza generalnego, Jensa Stoltenberga, o kolejny rok.

Ale być może najtrudniejsze pytania dotyczą tego, w jaki sposób Ukraina powinna zostać przyjęta do NATO.

Niektórzy utrzymują, że Ukraina spełni obietnicę złożoną przed laty i będzie niezbędnym krokiem do powstrzymania rosyjskiej agresji w Europie Wschodniej.

Inni obawiają się, że przyjęcie jej do NATO zostanie odebrane jako prowokacja, która może przerodzić się w jeszcze szerszy konflikt zbrojny z Rosją.

„Nie sądzę, że jest gotowa do członkostwa w NATO” – powiedział Joe Biden o Ukrainie, w wywiadzie wyemitowanym w niedzielę. Wg prezydenta, przystąpienie do NATO wymaga od krajów „spełnienia wszystkich warunków, od demokratyzacji po cały szereg innych kwestii”.

Biden powiedział także, że Stany Zjednoczone powinny zapewnić Ukrainie długoterminową pomoc w zakresie bezpieczeństwa – „zdolność do samoobrony” – tak jak dzieje się to z Izraelem.

Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin chętnie wykorzystuje podziały w NATO, walcząc o zdobycie gruntów na Ukrainie i stojąc w obliczu wyzwań politycznych we własnym kraju.

W pewnym sensie wojna na Ukrainie ożywiła NATO, które powstało na początku zimnej wojny jako bastion przeciwko Moskwie. Członkowie NATO wysłali na Ukrainę sprzęt wojskowy, aby pomóc jej w kontrofensywie, a Finlandia zakończyła historię niezaangażowania, stając się 31. członkiem sojuszu.

Ostatni test solidarności NATO miał miejsce w piątek, gdy podjęto „trudną decyzję” o dostarczeniu Ukrainie amunicji kasetowej.

Ponad dwie trzecie członków sojuszu zakazało używania tej broni, ponieważ ma ona historię powodowania wielu ofiar wśród ludności cywilnej. Stany Zjednoczone, Rosja i Ukraina nie należą jednak do ponad 120 krajów, które podpisały konwencję zakazującą używania bomb.

Jeśli chodzi o ewentualne wejście Ukrainy do NATO, sojusz zapowiedział w 2008 roku, że Kijów ostatecznie zostanie członkiem, ale od tego czasu niewiele działań podjęto w tym celu. Putin okupował część Ukrainy w 2014 r., a następnie próbował zdobyć stolicę w 2022 r.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do jednolitego sygnału NATO w sprawie Ukrainy i do przystąpienia jego kraju do sojuszu.

„Byłoby ważnym przesłaniem powiedzieć, że NATO nie boi się Rosji” – powiedział Zełenski.

USA i Niemcy nalegają, aby skupić się na dostawach broni i amunicji dla Ukrainy, a nie na bardziej prowokacyjnym kroku wystosowania formalnego zaproszenia do członkostwa w NATO. Państwa na wschodniej flance NATO — Estonia, Łotwa, Litwa i Polska — chcą mocniejszych zapewnień co do przyszłego członkostwa.

NATO mogłoby także podjąć decyzję o podniesieniu poziomu swoich stosunków z Ukrainą, tworząc tak zwaną Radę NATO-Ukraina i przyznając temu państwu miejsce przy stole do konsultacji.

W centrum uwagi w Wilnie znajdzie się również prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, główna przeszkoda w staraniach Szwecji o przystąpienie do NATO wraz z sąsiadującą Finlandią.

Erdogan zarzuca Szwecji, że jest zbyt pobłażliwa dla antyislamskich demonstracji i bojowych grup kurdyjskich, które od dawna prowadzą rebelię w Turcji.

Członkowie NATO zgodzili się już po raz czwarty przedłużyć kadencję Jensa Stoltenberga, który pełni tę funkcję od 2014 roku.

Większość członków chciała, aby kolejnym sekretarzem generalnym była kobieta, a premier Danii Mette Frederiksen była uważana za faworytkę. Ale Polska nalegała na kandydata z krajów bałtyckich, ponieważ było już dwóch nordyckich sekretarzy generalnych z rzędu. (Stoltenberg był premierem Norwegii, a Rasmussen premierem Danii).

Inne kraje są sceptycznie nastawieni do przyjęcia kandydata z krajów bałtyckich, których przywódcy mają tendencję do bardziej prowokacyjnego podejścia do Rosji, w tym wspierania chęci Ukrainy do szybkiego członkostwa w NATO.

Więcej nieporozumień pojawia się także w związku ze zaktualizowanymi planami NATO dotyczącymi przeciwdziałania jakiejkolwiek inwazji, jaką Rosja mogłaby przeprowadzić na terytorium sojuszników.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube

News USA

Dziś Joe Biden ma ogłosić ochronę deportacyjną dla małżonków obywateli USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Prezydent Joe Biden planuje ogłosić nową, radykalną politykę, która zniesie groźbę deportacji dziesiątek tysięcy osób pozostających w związku małżeńskim z obywatelami USA. Posunięcie będzie agresywną akcją dotyczącą imigracji w roku wyborczym, do której dążyło wielu Demokratów.

Według trzech osób poinformowanych o planach Białego Domu Joe Biden ogłosi nowy program podczas wydarzenia w Białym Domu, aby uczcić dyrektywę Deferred Action for Childhood Arrivals DACA, Baracka Obamy, która zapewniła ochronę przed deportacją młodym imigrantom nieposiadającym dokumentów.

Dzięki nowej polityce około 490 000 małżonków obywateli USA będzie miało możliwość ubiegania się o program „parole in place”, który uchroni ich przed deportacją i zaoferuje pozwolenie na pracę, jeśli mieszkają w kraju przez co najmniej 10 lat.

Oczekuje się, że rodziny, które potencjalnie skorzystałyby na działaniach Bidena, miały wziąć udział w wydarzeniu w Białym Domu we wtorkowe popołudnie.

Od pewnego czasu urzędnicy administracji rozważali różne opcje zapewnienia ochrony imigrantom, którzy nie mają statusu prawnego w USA, ale łączą ich długotrwałe więzi – nawet po tym, jak Biały Dom przedstawił restrykcyjną propozycję, która zasadniczo wstrzymała rozpatrywanie wniosków o azyl na granicy USA-Meksyk.

Joe Biden chce nie tylko zapewnienia ochrony przed deportacją i pozwoleń na pracę, ale także planuje usunąć barierę prawną, umożliwiając kwalifikującym się imigrantom ubieganie się o stały pobyt, a ostatecznie o obywatelstwo amerykańskie.

Jest to uprawnienie, które zostało już wykorzystane w przypadku innych kategorii imigrantów, takich jak członkowie armii amerykańskiej lub członkowie ich rodzin nieposiadający statusu prawnego.

Według dwóch poinformowanych osób Joe Biden ma także ogłosić politykę mającą na celu umożliwienie kwalifikującym się beneficjentom programu DACA staranie się o wizę, zamiast o obecnie otrzymywane zezwolenia na pracę tymczasową.

Prezydent znalazł się pod presją polityczną, aby pokazać, że może przejąć kontrolę nad granicą USA z Meksykiem, przygotowując się do rywalizacji o reelekcję z Donaldem Trumpem. Na początku tego miesiąca uchwalił plany wprowadzenia znaczących ograniczeń dla migrantów ubiegających się o azyl na południowej granicy.

Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony zwolenników imigracji, a także prawodawców Demokratów, zwłaszcza grup reprezentujących prawodawców postępowych i latynoskich.

Polityka Bidena miałaby zastosowanie wyłącznie do długoletnich mieszkańców USA.

We wtorek po południu Biały Dom obchodzi 12 rocznicę programu Deferred Action for Childhood Arrivals DACA, który został stworzony przez prezydenta Baracka Obamę w celu ochrony młodych imigrantów nieposiadających statusu prawnego, często nazywanych „marzycielami”.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Official White House Photo by Carlos Fyfe
Czytaj dalej

News USA

„Uwaga: korzystanie z mediów społecznościowych może być ryzykowne dla twojego zdrowia.”

Opublikowano

dnia

Autor:

Chirurg Naczelny USA, Vivek Murthy, wezwał w poniedziałek Kongres do wprowadzenia ostrzeżenia przypominającego komunikaty stosowane na wyrobach tytoniowych, dla osób odwiedzających platformy mediów społecznościowych. Murthy uważa, że media społecznościowe powodują kryzys zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi.

W artykule opublikowanym w „The New York Times” Vivek Murthy stwierdził, że kryzys zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi jest pilnym problemem, a media społecznościowe znacznie przyczyniają się do niego. Jego wizja ostrzeżenia obejmuje komunikat ostrzegający użytkowników o potencjalnym szkodliwym wpływie witryn i aplikacji na zdrowie psychiczne.

W poniedziałek, w programie „TODAY” stacji NBC, Murthy powiedział, że w ostatnich latach rozmawiał z tysiącami rodziców i że ich największą troską jest ciągłe korzystanie przez dzieci z mediów społecznościowych.

„Kiedy nastolatki spędzają w mediach społecznościowych więcej niż trzy godziny dziennie, widzimy związek z podwojeniem ryzyka wystąpienia objawów lękowych i depresji” – stwierdził.

W 1965 roku, po przełomowym raporcie Naczelnego Chirurga, Luthera L. Terry’ego, który powiązał palenie papierosów z rakiem płuc i chorobami serca, Kongres nakazał umieszczanie na paczkach papierosów bezprecedensowych etykiet ostrzegawczych, z których pierwsza brzmiała: “Caution: Cigarette Smoking May Be Hazardous to Your Health.”(„Uwaga: palenie papierosów może być ryzykowne dla twojego zdrowia.”)

Według Murthy’ego, ostrzeżenia mogą zwiększyć świadomość i zmienić zachowanie. Naczelny chirurg przyznał jednak, że to ograniczona metoda i stwierdził, że sama etykieta nie zapewni bezpieczeństwa mediów społecznościowych.

Kongres, firmy z branży mediów społecznościowych, rodzice i inne osoby mogą podjąć kroki, aby ograniczyć ryzyko, zapewnić bezpieczniejsze korzystanie z Internetu i chronić dzieci przed możliwą krzywdą, uważa Vivek Murthy.

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne twierdzi, że nastolatki spędzają prawie 5 godzin dziennie na najważniejszych platformach, takich jak YouTube, TikTok i Instagram.

W badaniu z 2019 r. stowarzyszenie wykazało, że odsetek młodych dorosłych z myślami samobójczymi lub innymi skutkami samobójstwa wzrósł o 47% w latach 2008–2017, kiedy to gwałtownie wzrosło korzystanie z mediów społecznościowych w tej grupie wiekowej.

W styczniu podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Sądownictwa na temat wpływu mediów społecznościowych na młodych ludzi dyrektor generalny Meta, Mark Zuckerberg, przeprosił rodziców, którzy twierdzili, że platforma Meta Instagram przyczyniła się do samobójstw lub wykorzystywania ich dzieci.

W opublikowanym w zeszłym roku poradniku chirurga naczelnego dotyczącym zdrowia psychicznego w mediach społecznościowych przytoczono badania, które wykazały, że wśród potencjalnych szkód związanych z tym zjawiskiem znajduje się narażenie na treści zawierające przemoc i seksualność.

Dzieci mogą być także ofiarami znęcania się, molestowania i zawstydzania.

„W przypadku zbyt wielu dzieci korzystanie z mediów społecznościowych pogarsza ich sen i cenny czas spędzony osobiście z rodziną i przyjaciółmi” – stwierdził w zeszłorocznym oświadczeniu ogłaszającym zalecenie zdrowotne, Vivek Murthy.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Drazen Zigic/
Czytaj dalej

News USA

Ojciec Nikki Haley, Ajit Singh Randhawa, zmarł w Dzień Ojca

Opublikowano

dnia

Autor:

Była gubernator Karoliny Południowej, Nikki Haley, ogłosiła w niedzielę na platformie X, że ​​jej ojciec, Ajit Singh Randhawa zmarł dokładnie w Dzień Ojca. Oboje rodzice byłej kandydatki na prezydenta USA byli emigrantami z Indii.

„Dziś rano musiałam pożegnać się z najmądrzejszym, najsłodszym, najmilszym i najbardziej przyzwoitym mężczyzną, jakiego kiedykolwiek znałam” – napisała Nikki Haley zamieszczając zdjęcie, na którym przytula ojca.

„Serce mi ciąży, wiedząc, że go nie ma. Nauczał swoje dzieci, jak ważna jest wiara, ciężka praca i łaska. Był niesamowitym mężem przez 64 lata, kochającym dziadkiem i pradziadkiem oraz najlepszym ojcem czwórki swoich dzieci. Był wielkim błogosławieństwem dla nas wszystkich. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Ojca, tato. Będziemy za tobą bardzo tęsknić” – napisała Haley.

Nikki Haley nie ujawniła przyczyny jego śmierci.

W styczniu ABC News doniosła, że ​​Haley, wówczas kandydatka na prezydenta, na krótko wstrzymała swoją kampanię, aby odwiedzić ojca w szpitalu, który cierpiał na raka.

W marcu Haley zawiesiła swoją kandydaturę do Białego Domu, ale nie udzieliła wtedy poparcia swojemu konkurentowi, Donaldowi Trumpowi. Jednak w zeszłym miesiącu powiedziała, że ​​jej głos w listopadzie będzie należeć do Trumpa. Przyznała, że ​​były prezydent „nie był doskonały”, ale nazwała prezydenta Joe Bidena „katastrofą”.

Według Politico Nikki Haley urodziła się w Karolinie Południowej w 1972 r., po tym jak jej ojciec wyemigrował z rodzinnych Indii w 1969 r.

W swoich wspomnieniach z 2012 roku zatytułowanych „Can’t Is Not a Option” Haley napisała o dorastaniu w małej, segregowanej społeczności w Południowej Karolinie. Jej ojciec zachował długie włosy i turban, mimo że ludzie szeptali i wytykali go palcami.

Jej rodzice, oboje pochodzący z rodzin sikhijskich w Indiach, pobrali się w zaaranżowanym małżeństwie. Jej ojciec, biolog, wyjechał do Kanady „z 8 dolarami w kieszeni”, zostawiając żonę i małego syna w Indiach, którzy dołączyli do niego później.

Ajit Singh Randhawa uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, a w 1969 roku otrzymał pracę nauczyciela w Voorhees College.

Źródło: scrippsnews, washington post
Foto: YouTube, X
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu