Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Polish Heritage Society odnawia pomnik na cmentarzu polskich żołnierzy w Grand Rapids, Michigan

Opublikowano

dnia

Polish Heritage Society of Grand Rapids, Michigan, pracuje nad renowacją pomnika Błękitnej Armii Hallera na Cmentarzu Świętego Krzyża. Na cmentarzu pochowanych jest ponad 70 miejscowych mężczyzn, którzy zdecydowali się opuścić swoje domy, aby walczyć o wyzwolenie Polski podczas I Wojny Światowej.

Na cmentarzu stoi naturalnej wielkości figura Najświętszej Maryi Panny z rozpostartymi ramionami, która przez pewien czas wraz z grobami żołnierzy, została zapomniana.

Kilka tygodni temu posąg maryjny nie miał kciuka i był porośnięty porostami, a po bokach stały dwie granitowe urny z wyblakłymi sztucznymi kwiatami i dwoma masztami flagowymi, z których jeden powiewał czarną, postrzępioną flagą zaginionych w akcji.

Kopiec ziemi częściowo przykrywa betonową płytę bezpośrednio przed figurą, jakby ktoś tam został pochowany.

Niewiele wiadomo o wysokim na 14 stóp granitowym pomniku i o tym, kto go zlecił, poza kilkoma wskazówkami dotyczącymi jego pochodzenia – napisem z lat „1914” i „1918” oraz dwoma zwrotami w języku polskim. Niewiele dotychczas zrobiono, aby go utrzymać w dobrym stanie.

Dlatego Polskie Towarzystwo Dziedzictwa z Grand Rapids we współpracy z cmentarzem rozpoczęło projekt przywrócenia zabytkowi dawnego piękna.

Setki polskich Amerykanów w Grand Rapids poświęciło się budowie pomnika podczas Wielkiego Kryzysu. Wiadomo, że księża w trzech przeważnie polskich parafiach miasta zachęcali parafian do darowizn podczas specjalnych zbiórek. Np. Przewodniczący Komitetu Pomnika Michał Buzalski przekazał 100 dolarów; Stanisław Kalinoski dał 25 centów.

Komitet rozpoczął kolekcje w 1927 roku, kiedy społeczności w całym kraju budowały pomniki żołnierzy amerykańskich, którzy walczyli i zginęli w tak zwanej Wielkiej Wojnie.

Ale miejscowi mężczyźni, którzy walczyli i ginęli za niepodległość Polski podczas I Wojny Światowej, nie byli żołnierzami USA: walczyli pod polską flagą z błogosławieństwem rządu USA. Rząd federalny zezwolił wszystkim Polakom, którzy nie byli obywatelami USA i nie podlegali poborowi, na zaciągnięcie się do nowej polskiej armii, zwanej Błękitną Armią.

Ponad 70 mężczyzn odpowiedziało na wezwanie, ale nazwiska tych, którzy zginęli, nie pojawiły się na pomniku w centrum Grand Rapids.

Echo Tygodniowe, polskojęzyczny tygodnik, który zawierał lokalne i międzynarodowe wiadomości dla tysięcy nowych polskich imigrantów w Grand Rapids, stał się siłą napędową, aby ich poświęcenie nie zostało zapomniane.

Począwszy od 1928 roku, The Echo publikowało cotygodniowe historie, które zawierały renderowanie pomnika przez artystę oraz listę nazwisk i wkładów darczyńców.

Przypuszcza się, że pomnik został poświęcony w 1931 lub 1932 r.

Na pomniku widnieje polski napis: „Polscy Bohaterowie I Wojny Światowej, z Polonii w Grand Rapids Michigan”. Wydaje się, że na pomniku nie ma żadnych innych znaków identyfikacyjnych.

W 1997 roku cmentarz zezwolił na dobudowywanie elementów pomnika, które nie było częścią jego pierwotnej koncepcji. Lokalna placówka SWAP – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (PAVA) – opłaciła wylanie betonowej płyty o wymiarach około 11 stóp na 6 stóp z przodu pomnika i ołtarza do Mszy św.

Ołtarz i płyta zostały poświęcone 30 maja 1998 r. błogosławieństwem ks. Edwarda Hankiewicza.

Później ołtarz został przeniesiony na bardziej poziome miejsce w głównym mauzoleum po północnej stronie cmentarza.

We wrześniu ubiegłego roku członkowie Polish Heritage Society of Grand Rapids przypadkowo dowiedzieli się o pomniku i rozpoczęli badanie jego historii. W kwietniu PHS złożyło cmentarzowi propozycję odrestaurowania pomnika. Obecnie są prowadzone prace nad jego renowacją.

 

Źródło: Polish Heritage Society
Foto: YouTube

 

 

Wisloka Chicago

„Wisłoka Chicago Łączy”: Rezerwujcie 15 grudnia na wyjątkowe wydarzenie sportowo-patriotyczne

Opublikowano

dnia

Autor:

15 grudnia od godziny 11:00AM Wisłoka Chicago zaprasza wszystkich zainteresowanych do Copernicus Center na całodniowe wydarzenie sportowo-patriotyczne zatytułowane „Wisłoka Chicago Łączy”, które połączy sportowe emocje, historię Polski i świetną zabawę dla całych rodzin!

Uczestników czeka mnóstwo atrakcji, m. in.:

  • Strefa sportowa z konkursami i wyzwaniami sportowymi dla dzieci i dorosłych
  • Strefa historyczna z konkursami i dawką wiedzy upamiętniającą 80 rocznicę Powstania Warszawskiego
  • Strefa kulinarna z pyszną polską kuchnią i tradycyjnymi potrawami
  • Strefa zabaw z animacjami, konkursami i wieloma niespodziankami dla najmłodszych
  • Część artystyczna – koncerty polskich artystów, które sprawią, że ten dzień zakończymy w świetnym nastroju

Na scenie wydarzenia wystąpi wyjątkowy duet Kaspi&Kroppa. Ich charyzmatyczne występy i unikalne brzmienia to gwarancja niezapomnianych emocji i świetnej zabawy. Przygotujcie się na wyjątkowy muzyczny wieczór!

PROJEKT FINANSOWANY JEST PRZEZ MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W KONKURSIE „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 – WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE”

Wisłoka Chicago zaprasza także kluby i akademie piłkarskie do wzięcia udziału w patriotycznym turnieju „Wisłoka Chicago Łączy”. Rozgrywki odbędą się 14 grudnia w Soccer City Palatine.

To niepowtarzalna okazja, by najmłodsi (8-10 lat) mogli sprawdzić swoje umiejętności na boisku, rywalizując w duchu fair play.

Więcej informacji o turnieju pod numerem: 708-323-6935.

 

Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Szachowy Turniej Niepodległości: Zmierzcie się w „królewskiej grze”

Opublikowano

dnia

Autor:

Klub szachowy „Hetman” i Polonia for Poland serdecznie zapraszają na coroczny Szachowy Turniej Niepodległości, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 listopada w Parafii św. Ferdynanda. Zawalczcie o nagrody!

Szachowy Turniej Niepodległości rozpocznie się o godzinie 9:30 am. w Activity Center Parafii św. Ferdynanda przy 5900 W. Barry Ave w Chicago. Zapisów uczestników można dokonywać na 20 minut przed zawodami lub wcześniej, pod nr. tel. 217 848 1400.

Szachowy sprzęt zapewniają organizatorzy.

Dla najlepszych szachistów w poszczególnych kategoriach czekają atrakcyjne nagrody ufundowane m.in. przez Konsulat RP w Chicago!

Serdecznie zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Rekolekcje i warsztaty dla osób, które doświadczyły straty dziecka: 13 – 15 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago, w zacisznym klasztorze, w dniach od 13 do 15 grudnia, odbędą się rekolekcje połączone z warsztatami dla rodziców w żałobie, po każdej stracie dziecka począwszy od poronienia.

Uczestnicy nie muszą być osobami wierzącymi i praktykującymi. Rekolekcje są miejscem dla każdego, a organizatorzy zapewniają pełną dyskrecję.

Zapraszamy, tutaj znajdziesz zrozumienie, uzdrowienie oraz współczucie.

Rekolekcje prowadzą: s. Maksymiliana Kamińska i ks. Krzysztof Świerczyński. Informacje i zapisy do 11 grudnia u s. Maksymiliany, nr tel. 773 656 7703.

Siostra Maksymiliana Kamińska należąca do zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla od 11 lat pracuje w Chicago, m.in. prowadząc poradnię Rachel skierowaną przede wszystkim do Polaków.

Poradnia ma trzy zadania. „Po pierwsze pomaga rodzicom po stracie dziecka z powodu poronienia lub śmierci okołoporodowej dziecka, ale również zgłaszają się do nas kobiety, które niestety musiały oddać swoje dzieci do adopcji i z tego powodu cierpią. Druga nasza działalność to pomoc kobietom, które są nakłaniane do aborcji albo są w tzw. niechcianej ciąży.

Staramy się im pomóc w każdym wymiarze: duchowym, psychologicznym i materialnym. Trzecia grupa osób, którym pomagamy, to są osoby, które dokonały aborcji w sposób bezpośredni lub pośredni i z tego powodu cierpią emocjonalnie i psychicznie” – mówiła siostra Maksymiliana w rozmowie dla polskifr.fr.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/KatarzynaBialasiewicz/

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu