Połącz się z nami

News USA

Nie ściągaj zadań od sztucznej inteligencji – nauczyciele już są w stanie to wykryć

Opublikowano

dnia

ChatGPT wystartował w listopadzie ubiegłego roku i szybko osiągnął 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie do stycznia, ustanawiając rekord jako najszybciej rosnąca baza użytkowników w historii. Platforma jest szczególnie preferowana przez młodsze pokolenia, w tym uczniów, od gimnazjum do college’u. Ale „pomoc w nauce” zostanie wykryta – boom przeżywają także firmy, które opracowują oprogramowanie do wykrywania, kto jest autorem eseju lub innego pisemnego zadania.

Ankiety wykazały, że około 30% studentów college’u zgłosiło używanie ChatGPT do zadań szkolnych od czasu uruchomienia platformy, podczas gdy połowa studentów twierdzi, że korzystanie z systemu jest formą oszukiwania.

Firmy zajmujące się wykrywaniem sztucznej inteligencji, takie jak Winston AI i Turnitin, ujawniają, że ogromny sukces ChatGPT przyniósł również korzyści firmom zajmującym się wykrywaniem technologii.

Takie narzędzia są potrzebne, ponieważ nauczyciele i pracodawcy starają się wyeliminować osoby przesyłające materiały wygenerowane komputerowo jako napisane przez ludzi.

Według firmy Winston AI jest określany jako „najpotężniejsze rozwiązanie do wykrywania treści AI” na rynku i robi to z 99% dokładnością.

Użytkownicy mogą przesyłać pisemne treści, które chcą zweryfikować, a w ciągu zaledwie kilku sekund system poinformuje, czy materiały zostały prawdopodobnie wygenerowane przez system komputerowy, taki jak ChatGPT, czy napisane przez człowieka.

Winston AI ocenia materiał w skali od 0 do 100 procent szans, że kopia jest generowana przez człowieka lub sztuczną inteligencję, a także szuka potencjalnego plagiatu.

John Renaud, współzałożyciel Winston AI, wyjaśnia, że materiały generowane przez sztuczną inteligencję zawierają „informacje”, które ujawniają je jako wygenerowane komputerowo.

Narzędzie śledzi wzorce językowe w próbce pisma i określa, czy wynikają z tego, jak system sztucznej inteligencji został wyszkolony, czy też wydaje się być unikalny i napisany przez człowieka. Analizowane są również grupy słów i fraz, które powtarzają się w krótkich odstępach w tekście.

W ten sam sposób, w jaki generatywna sztuczna inteligencja jest szkolona na dużych zbiorach danych, wyszkoliliśmy nasz detektor, aby identyfikował kluczowe wzorce w „syntetycznych” tekstach poprzez głębokie uczenie, tłumaczy Renaud.

Platforma, która jest używana głównie do skanowania szkolnych wypracowań, oraz przez wydawców skanujących prace swoich dziennikarzy/autorów tekstów przed publikacją, zyskała na popularności i jest na drugim miejscu pod względem najczęstszego wykorzystania.

Wg Renaud głównym pytaniem i obawą związaną z AI jest to, czy pewnego dnia stanie się niewykrywalna.

Dyrektor ds. produktu w Turnitin, innej firmie wykrywającej materiały generowane przez sztuczną inteligencję, opublikował ostatnio list do wydawcy The Chronicle of Higher Education, w którym argumentuje, że materiały AI można łatwo wykryć.

Tylko w pierwszym miesiącu stosowania, system oznaczył ponad 1,3 miliona zgłoszeń akademickich jako zawierających ponad 80% treści prawdopodobnie napisanych przez sztuczną inteligencję, poinformowała Annie Chechitelli z Turnitin

Podobnie jak Renaud, Chechitelli twierdzi, że materiały sztucznej inteligencji zawsze będą zawierały „wskazówki”, a firmy technologiczne, opracowały nowe sposoby ujawniania materiałów generowanych przez sztuczną inteligencję.

Każdego roku przeprowadzana jest ankieta na temat najważniejszych wyzwań edukacyjnych dla nauczycieli. W 2022 r. zapobieganie ściąganiu uczniów było na 10. miejscu. Teraz jest numerem jeden, wg Chechitelli.

Studenci college’u ankietowani przez College Rover na początku tego roku stwierdzili, że 36% ich profesorów zagroziło, że obleje ich, jeśli zostaną przyłapani na używaniu sztucznej inteligencji do zajęć.

Około 29% ankietowanych stwierdziło, że ich uczelnia wydała wytyczne dotyczące sztucznej inteligencji, podczas gdy większość, 60% nie uważa, że ich szkoła powinna całkowicie zakazać stosowania technologii sztucznej inteligencji.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/Tzido

News USA

Pierwszy elektryczny model kultowej marki Ferrari będzie kosztować ponad 500 tys. USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Włoski producent luksusowych samochodów Ferrari planuje wyprodukować swój pierwszy pojazd elektryczny, który podobno będzie kosztować ponad 500 000 dolarów. Według doniesień, marka przygotowuje się do otwarcia fabryki, która będzie produkować model pojazdu elektrycznego i zwiększy produkcję firmy nawet o jedną trzecią.

Ferrari planuje wypuścić swój pierwszy pojazd elektryczny pod koniec 2025 r., a wysoka cena sugeruje, że producent samochodów jest przekonany, że niski popyt i spadające ceny pojazdów elektrycznych dostępnych na rynku masowym raczej nie wpłyną na rynek luksusowy.

Według raportu cena wynosząca co najmniej 535 000 dolarów nie obejmuje funkcji dodatkowych i personalizacji, które mogłyby zwiększyć cenę sprzedaży samochodu o dodatkowe 15–20%.

Taka cena plasuje się również znacznie powyżej średniej ceny pojazdów Ferrari będących w sprzedaży w pierwszym kwartale tego roku, która wyniosła około 376 000 dolarów. Przewyższa także średnią cenę konkurencyjnych luksusowych pojazdów elektrycznych.

Ferrari planuje inaugurację nowej fabryki w piątek w rodzinnym mieście producenta samochodów, Maranello w północnych Włoszech. Oczekuje się, że kiedy nowy zakład zacznie działać, umożliwi marce zwiększenie mocy produkcyjnych do około 20 000 egzemplarzy na rok, po tym jak w zeszłym roku producent dostarczył niecałe 14 000 samochodów.

Chociaż zwiększona produkcja może stwarzać ryzyko spadku ekskluzywności marki Ferrari, luksusowy producent samochodów rozszerzył swoją działalność już wcześniej dzięki SUV-owi Purosangue, który został wprowadzony na rynek w 2022 r.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że istnieje rosnący popyt na Ferrari, a listy oczekujących na niektóre pojazdy mogą przekraczać 2 lata. Podobno bycie na liście oczekujących samo w sobie jest już symbolem wysokiego statusu.

Pełna funkcjonalność nowej fabryki Ferrari w Maranello ma nastąpić za 3 do 4 miesięcy.

2019 r. firma wprowadziła na rynek model SF90 Stradale, hybrydowy samochód sportowy typu plug-in. SF90 było pierwszym w historii Ferrari wyposażonym w hybrydową architekturę pojazdu elektrycznego typu plug-in z silnikiem spalinowym zintegrowanym z dwoma elektrycznymi.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/Brandon Woyshnis/
Czytaj dalej

News USA

Dom za 200 tys. USD? Są jeszcze takie w USA, pomimo rekordowych cen na rynku nieruchomości

Opublikowano

dnia

Autor:

Ceny domów w USA rosną od początku pandemii i nie wykazują oznak spowolnienia, przez co przeciętni Amerykanie muszą coraz więcej płacić, a wielu potencjalnych nabywców rezygnuje ze znalezienia niedrogiego mieszkania. Gdzie w Stanach Zjednoczonych znajdziemy najtańsze nieruchomości?

Według najnowszych danych Redfin średnia cena domu wzrosła o 47,1% od 2020 r., a mediana ceny sprzedaży osiągnęła ostatnio 394 000 dolarów, o czym informowaliśmy 19 czerwca. Tymczasem wysokie stopy procentowe i koszty ubezpieczenia pogłębiają kryzys przystępności cenowej, podnosząc koszty zakupu domu do nowego rekordu.

Nie tak dawno temu potencjalni nabywcy domów często znajdowali dom za 200 000 dolarów, ale stało się to znacznie trudniejsze. Według Realtor.com w ciągu ostatnich kilku lat udział domów sprzedawanych w tym przedziale cenowym spadł z mniej więcej połowy całej sprzedaży do mniej niż jednej czwartej sprzedaży w 2023 r.

Mając to na uwadze, agencja nieruchomości przeprowadziła badanie, aby dowiedzieć się, gdzie nadal znajdują się najtańsze domy – przynajmniej na razie.

Według Realtor.com, oto miasta w USA, w których znajduje się najwięcej domów w cenie poniżej 200 000 dolarów:

1. Lauderdale Lakes na Florydzie

 • Średnia cena katalogowa: 149 350 dolarów
 • Liczba ofert poniżej 200 000 USD: 239
 • Procent ofert poniżej 200 000 dolarów: 85%

2. Lauderhill na Florydzie

 • Średnia cena katalogowa: 175 000 dolarów
 • Liczba ofert poniżej 200 000 USD: 404
 • Procent ofert poniżej 200 000 dolarów: 70%

3. Akron, Ohio

 • Średnia cena katalogowa: 138 600 dolarów
 • Liczba ofert poniżej 200 000 USD: 214
 • Procent ofert poniżej 200 000 dolarów: 70%

Akron, Ohio

4. Detroit

 • Średnia cena katalogowa: 90 000 dolarów
 • Liczba ofert poniżej 200 000 USD: 1586
 • Procent ofert poniżej 200 000 dolarów: 64%

5. Rochester, Nowy Jork

 • Średnia cena katalogowa: 161 194 dolarów
 • Liczba ofert poniżej 200 000 USD: 213
 • Procent ofert poniżej 200 000 dolarów: 68%

6. Niagara Falls, Nowy Jork

 • Średnia cena katalogowa: 114 500 dolarów
 • Liczba ofert poniżej 200 000 USD: 98
 • Procent ofert poniżej 200 000 dolarów: 80%

7. Albany, Georgia

 • Średnia cena katalogowa: 104 000 dolarów
 • Liczba ofert poniżej 200 000 USD: 245
 • Procent ofert poniżej 200 000 dolarów: 64%

Albany, Georgia

8. Lansing, Michigan

 • Średnia cena katalogowa: 143 950 dolarów
 • Liczba ofert poniżej 200 000 USD: 133
 • Procent ofert poniżej 200 000 dolarów: 68%

9. Rockford, Illinois

 • Średnia cena katalogowa: 164 950 dolarów
 • Liczba ofert poniżej 200 000 USD: 153
 • Procent ofert poniżej 200 000 dolarów: 66%

10. Cleveland

 • Średnia cena katalogowa: 135 475 dolarów
 • Liczba ofert poniżej 200 000 USD: 512
 • Procent ofert poniżej 200 000 dolarów: 61%

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/Sean Pavone/ AaronAmat/
Czytaj dalej

News USA

Dobra wiadomość: Ceny benzyny powinny spaść jeszcze o 10% przed 4 lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym roku ceny paliwa prawdopodobnie osiągnęły najwyższy poziom, 3,67 dolara za galon, w połowie kwietnia. Ale dzięki złagodzeniu warunków krajowego popytu i podaży, spadają. Według nowej analizy opublikowanej przez głównego ekonomistę RSM Joe Brusuelasa oczekuje się, że w nadchodzących tygodniach ceny benzyny będą jeszcze niższe.

Biorąc pod uwagę hurtowe ceny benzyny, istnieje możliwość, że krajowe ceny benzyny spadną o kolejne 10% w porównaniu z obecnymi 3,44 dolarami za galon, według głównego ekonomisty RSM, Joe Brusuelasa. To z pewnością wzmocni bilanse amerykańskich rodzin przed letnim sezonem wydatków.

Według American Automobile Association AAA, średni koszt galona zwykłej benzyny wyniósł w środę 3,44 dolara, co oznacza spadek o około 4% w porównaniu z czasem miesiąc temu. Oczekuje się, że ceny spadną jeszcze bardziej w wyniku słabego popytu, gdyż konsumenci wstrzymują wydatki w obliczu utrzymującej się inflacji i rosnącej podaży.

Przez większą część tego roku popyt na benzynę utrzymywał się na poziomie analogicznym do roku 2023, a analitycy uważają, że niepewność gospodarcza może ograniczyć popyt tego lata, uważa rzecznik AAA, Andrew Gross.

Spadające ceny paliwa mogłyby przynieść wytchnienie Amerykanom, którzy od ponad 3 lat są zdruzgotani nieubłaganymi podwyżkami cen.

Chociaż inflacja znacznie spadła z najwyższego poziomu 9,1% odnotowanego w czerwcu 2022 r., pozostaje powyżej celu Rezerwy Federalnej wynoszącego 2%. A w porównaniu ze styczniem 2021 r., na krótko przed początkiem kryzysu inflacyjnego, ceny wzrosły o prawie 20%.

Konsumenci również borykają się z wysokimi stopami procentowymi po tym, jak Fed gwałtownie podniósł stopy w latach 2022 i 2023 do najwyższego poziomu od dwóch dekad, próbując spowolnić gospodarkę i ograniczyć inflację. Decydenci zastanawiają się teraz, kiedy powinni podjąć decyzję o oczekiwanej obniżce.

Joe Brusuelas uważa, że spadające ceny benzyny mogą doprowadzić do niższych odczytów inflacji, co z kolei może wesprzeć argument za obniżkami stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Stany Zjednoczone produkują obecnie około 13,2 mln baryłek ropy dziennie, nieco poniżej rekordu 13,3 mln odnotowanego w grudniu 2023 r. Chociaż koalicja krajów produkujących ropę naftową, znana jako OPEC+, próbowała ograniczyć podaż poprzez ograniczenie wydobycia, nowa podaż wciąż trafia na rynek dzięki producentom spoza OPEC+, w tym USA, Kanadzie, Norwegii i Brazylii.

Jak informowaliśmy 11 czerwca, według przewidywań ekspertów AAA w nadchodzących tygodniach w niektórych stanach średnia cena paliwa powinna spaść poniżej 3 dolarów za galon.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/vitpho/ Prostock-Studio/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu