Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Rozpoczął się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

Opublikowano

dnia

W Jachrance pod Warszawą rozpoczął się Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Głównym organizatorem Kongresu jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego Instytut Rozwoju Języka Polskiego.

Współorganizatorami wydarzenia są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Program Kongresu będzie się składał z części merytoryczno-szkoleniowej i kulturalno-edukacyjnej. Przewidziano m. in. panele dyskusyjne, wykłady popularnonaukowe, warsztaty dydaktyczne i szkolenia metodyczne. Odbędą się również spotkania z naukowcami, dydaktykami i ekspertami działającymi na rzecz rozwoju nauki polskiej za granicą i popularyzacji edukacji polskiej i polonijnej w świecie.

Wartością I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą będzie budowanie polskiej wspólnoty oświatowej w świecie, integracja środowisk polonijnych i polskich za granicą, wymiana doświadczeń nauczycieli i naukowców pracujących poza granicami Polski, a także wypracowanie merytorycznych propozycji rozwiązań systemowych, które zostaną przedłożone Ministrowi Edukacji i Nauki.

Do uczestnictwa w Kongresie zaproszone zostały osoby działające na rzecz edukacji i nauki polskiej za granicą: nauczyciele, liderzy i przedstawiciele organizacji polonijnych, rodzice uczniów oświatowych placówek polonijnych, wolontariusze, przedstawiciele uczelni poza granicami Polski, w strukturach których prowadzone są zajęcia z języka polskiego lub w języku polskim, stypendystów i lektorów.

Oficjalne obrady rozpoczęły się od powitania uczestników Kongresu, wystąpienia oraz prezentacji Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego dokonanego przez dyrektora IRJP dr hab. Jacka Gołębiowskiego, prof. KUL


Następnie wystąpienia przedstawicieli Współorganizatorów Kongresu i prezentacja działań Instytucji na rzecz środowisk polonijnych:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Dyrektor Jan Badowski – Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą

Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Dyrektor Sławomir Kowalski – Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ

Ministerstwo Edukacji i Nauki – Dyrektor Piotr Semeniuk – Departament Współpracy Międzynarodowej MEiN

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą – Dyrektor Justyna Kralisz

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej – Dyrektor Dawid Kostecki

Dokonana została również prezentacja działań TVP skierowanych do odbiorców zagranicznych

Dyrektor IRJP dr hab. Jacek Gołębiowski, prof. KUL witając zebranych serdecznie podziękował na przyjęcie zaproszenia na I Kongres Edukacji i Nauki przez tak liczne grono Polonii i Polaków z zagranicy związanych z zagadnieniami edukacji i rozwojem języka polskiego i polskiej kultury.

Na wstępie przedstawił stan polityki informacyjnej Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Od połowy stycznia – a dodać należy, że Instytut istnieje od początku bieżącego roku – zorganizowano 92 spotkania z przedstawicielami Polonii, bądź to w krajach jej zamieszkania, lub goszcząc ich w siedzibie Instytutu, jak też za pośrednictwem łącz internetowych.

Świadczy to o rozwijających się kontaktach umożliwiających prawidłowe rozpoznanie potrzeb polskich środowisk na świecie.


Mówiąc o idei, która stała u podstaw powołania Instytutu Rozwoju Języka Polskiego dyrektor Gołębiowski zaznaczył, że nie jest nowa, była obecna w dyskusjach w gremiach rządowych i pozarządowych od przynajmniej pięciu lat.

Będąc w czołówce światowej pod względem liczebności diaspory nie mieliśmy dotąd instytucji, która w sposób całościowy, metodologicznie uporządkowany zajmowałaby się sferą edukacji i promocji języka poza granicami kraju.

Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego został powołany na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. jako państwowy podmiot posiadający osobowość prawną.

Jego celem jest wspieranie rozwoju języka polskiego za granicą poprzez m.in. stałą opiekę nad szkołami polonijnymi i polskimi, oraz ośrodkami akademickimi; stałą współpracę w zakresie przekazywania środków finansowych; obecność instytucjonalną w środowiskach polonijnych; koordynowanie współpracy pomiędzy władzami krajów zamieszkania a środowiskiem polonijnym przy wsparciu MSZ; współorganizowanie cyklicznych wydarzeń promujących nauczanie języka i kultury polskiej w środowiskach polonijnych.

Do zadań należy:

  • inicjowanie i realizowanie działań dotyczących promocji języka polskiego;
  • wspieranie kultywowania polskiej tradycji i wartości języka polskiego jako ojczystego oraz promocji języka polskiego jako ojczystego wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą;
  • wzmacnianie współpracy między Polonią i Polakami zamieszkałymi za granicą a podmiotami działającymi w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, w szczególności w dziedzinie edukacji i nauki;
  • wspieranie inicjatyw oraz projektów edukacyjnych i naukowych mających na celu pogłębianie znajomości języka polskiego;
  • upowszechnianie języka polskiego jako obcego;
  • współpraca ze szkołami, uczelniami, instytucjami publicznymi, stowarzyszeniami, fundacjami, organizacjami i innymi podmiotami działającymi w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą na rzecz rozwoju języka polskiego za granicą;
  • rozpoznawanie aktualnych potrzeb szkół na najniższym poziomie dzięki bezpośredniemu kontaktowi z pracownikami Instytutu;
  • tworzenie strategii wspierania podmiotów oświatowych na polu upowszechniania nauki języka polskiego;
  • budowanie kontaktów i współpracy pomiędzy podmiotami oświatowymi w Polsce i poza jej granicami;
  • tworzenie i wspieranie nowych inicjatyw promujących rozwój i nauczanie języka polskiego, szczególnie w krajach masowej emigracji polskiej w XIX i XX wieku.

Instytut realizuje, lub będzie realizował w najbliższej przyszłości programy takie jak utrzymanie i funkcjonowanie szkół i przedszkoli polonijnych za granicą (w tym Wypoczynek letni), inicjatywy edukacyjne, stypendia dla uczniów, studentów i nauczycieli, wsparcie uczniów klas maturalnych w szkołach polskich i polonijnych (bon maturzysty), wsparcie uczniów klas pierwszych w szkołach polskich i polonijnych (bon pierwszaka).

Trwają prace nad kolejnymi autorskimi programami Instytutu wspierającymi aktywność polonijną na polu edukacji, tak więc nie jest to zamknięty katalog propozycji programowych.

W perspektywie Instytut dąży do stabilizowania działalności szkół polonijnych i polskich za granicą poprzez wprowadzenie wieloletnich umów zapewniających finansowanie; stałej współpracy w promowaniu działalności szkół w celu zwiększania liczby uczniów; podniesienia rangi języka polskiego w świecie; systemowego wspierania metodycznego nauczycieli; promowania nowatorskich metod nauczania; podnoszenia prestiżu zawodowego nauczyciela języka polskiego w środowisku polonijnym.

Realizację zadań gwarantuje interdyscyplinarny zespół posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy z Polonią i Polakami za granicą, nastawiony na bezpośrednią współpracę i rozpoznawanie potrzeb środowisk polonijnych i polskich za granicą.

Dyrektor Jan Badowski z Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów występując przed uczestnikami Kongresu stwierdził:

„Cieszę się, że spotykamy się na Kongresie, niemal rok po ogłoszeniu pomysłu zrodzonego w Toronto, aby spotkać się w kraju w szerokim gronie osób zaangażowanych w edukację polonijną. Jako przedstawiciel Kancelarii Premiera Dyrektor Badowski mogę wyrazić zadowolenie z wydzielenia problematyki związanej ze szkolnictwem poza granicami i promocją języka polskiego poprzez powołanie Instytutu Rozwoju Języka Polskiego zaznaczając, że ten obszar był zawsze traktowany jako najważniejsze zadanie dla KPRM.”

Za tą nową sytuacją idzie – zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki – zwiększenie poziomu wsparcia finansowego dla Polonii, co przełoży się jakościowo i ilościowo na nowe programy i projekty. Kończąc Dyrektor Badowski wyraził zadowolenie, że Kongres jest okazją do bezpośredniego spotkania nauczycieli i działaczy polonijnych z władzami państwa polskiego i instytucjami, które zajmują się Polonią.

Dzięki pytaniom, rozmowom można rozwiać wiele wątpliwości i poznać możliwości działania wspieranego przez Polskę.

 

Źródło: pai
Foto: YouTube, Agata Pawłowska – PAI

Wisloka Chicago

„Wisłoka Chicago Łączy”: Rezerwujcie 15 grudnia na wyjątkowe wydarzenie sportowo-patriotyczne

Opublikowano

dnia

Autor:

15 grudnia od godziny 11:00AM Wisłoka Chicago zaprasza wszystkich zainteresowanych do Copernicus Center na całodniowe wydarzenie sportowo-patriotyczne zatytułowane „Wisłoka Chicago Łączy”, które połączy sportowe emocje, historię Polski i świetną zabawę dla całych rodzin!

Uczestników czeka mnóstwo atrakcji, m. in.:

  • Strefa sportowa z konkursami i wyzwaniami sportowymi dla dzieci i dorosłych
  • Strefa historyczna z konkursami i dawką wiedzy upamiętniającą 80 rocznicę Powstania Warszawskiego
  • Strefa kulinarna z pyszną polską kuchnią i tradycyjnymi potrawami
  • Strefa zabaw z animacjami, konkursami i wieloma niespodziankami dla najmłodszych
  • Część artystyczna – koncerty polskich artystów, które sprawią, że ten dzień zakończymy w świetnym nastroju

Na scenie wydarzenia wystąpi wyjątkowy duet Kaspi&Kroppa. Ich charyzmatyczne występy i unikalne brzmienia to gwarancja niezapomnianych emocji i świetnej zabawy. Przygotujcie się na wyjątkowy muzyczny wieczór!

PROJEKT FINANSOWANY JEST PRZEZ MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W KONKURSIE „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 – WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE”

Wisłoka Chicago zaprasza także kluby i akademie piłkarskie do wzięcia udziału w patriotycznym turnieju „Wisłoka Chicago Łączy”. Rozgrywki odbędą się 14 grudnia w Soccer City Palatine.

To niepowtarzalna okazja, by najmłodsi (8-10 lat) mogli sprawdzić swoje umiejętności na boisku, rywalizując w duchu fair play.

Więcej informacji o turnieju pod numerem: 708-323-6935.

 

Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Szachowy Turniej Niepodległości: Zmierzcie się w „królewskiej grze”

Opublikowano

dnia

Autor:

Klub szachowy „Hetman” i Polonia for Poland serdecznie zapraszają na coroczny Szachowy Turniej Niepodległości, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 listopada w Parafii św. Ferdynanda. Zawalczcie o nagrody!

Szachowy Turniej Niepodległości rozpocznie się o godzinie 9:30 am. w Activity Center Parafii św. Ferdynanda przy 5900 W. Barry Ave w Chicago. Zapisów uczestników można dokonywać na 20 minut przed zawodami lub wcześniej, pod nr. tel. 217 848 1400.

Szachowy sprzęt zapewniają organizatorzy.

Dla najlepszych szachistów w poszczególnych kategoriach czekają atrakcyjne nagrody ufundowane m.in. przez Konsulat RP w Chicago!

Serdecznie zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Rekolekcje i warsztaty dla osób, które doświadczyły straty dziecka: 13 – 15 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago, w zacisznym klasztorze, w dniach od 13 do 15 grudnia, odbędą się rekolekcje połączone z warsztatami dla rodziców w żałobie, po każdej stracie dziecka począwszy od poronienia.

Uczestnicy nie muszą być osobami wierzącymi i praktykującymi. Rekolekcje są miejscem dla każdego, a organizatorzy zapewniają pełną dyskrecję.

Zapraszamy, tutaj znajdziesz zrozumienie, uzdrowienie oraz współczucie.

Rekolekcje prowadzą: s. Maksymiliana Kamińska i ks. Krzysztof Świerczyński. Informacje i zapisy do 11 grudnia u s. Maksymiliany, nr tel. 773 656 7703.

Siostra Maksymiliana Kamińska należąca do zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla od 11 lat pracuje w Chicago, m.in. prowadząc poradnię Rachel skierowaną przede wszystkim do Polaków.

Poradnia ma trzy zadania. „Po pierwsze pomaga rodzicom po stracie dziecka z powodu poronienia lub śmierci okołoporodowej dziecka, ale również zgłaszają się do nas kobiety, które niestety musiały oddać swoje dzieci do adopcji i z tego powodu cierpią. Druga nasza działalność to pomoc kobietom, które są nakłaniane do aborcji albo są w tzw. niechcianej ciąży.

Staramy się im pomóc w każdym wymiarze: duchowym, psychologicznym i materialnym. Trzecia grupa osób, którym pomagamy, to są osoby, które dokonały aborcji w sposób bezpośredni lub pośredni i z tego powodu cierpią emocjonalnie i psychicznie” – mówiła siostra Maksymiliana w rozmowie dla polskifr.fr.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/KatarzynaBialasiewicz/

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu