Połącz się z nami

News USA

DeSantis chce zabrać dzieciom imigrantów urodzonym w USA prawo do obywatelstwa

Opublikowano

dnia

Gubernator Florydy Ron DeSantis, pretendent do republikańskiej nominacji na prezydenta, ogłosił 26 czerwca swój plan dotyczący polityki imigracyjnej. Zobowiązał się w nim m.in. do zniesienia obywatelstwa wynikającego z urodzenia – automatycznego nadawania statusu obywatela każdemu, kto urodził się na ziemi Stanów Zjednoczonych. Podobne plany zapowiedział wcześniej Donald Trump. Czy faktycznie mogą to zrobić?

O ogłoszeniu zmian w prawie imigracyjnym przez Rona DeSantisa pisaliśmy 27 czerwca.

Były prezydent, Donald Trump, zaproponował likwidację prawa do obywatelstwa wynikającego z urodzenia już w 2018 roku, ale nigdy nie podjął w tym kierunku oficjalnych działań. Niedawno powtórzył ten zamiar w obecnej kampanii wyborczej.

Trump proponował zniesienie prawa do obywatelstwa za pomocą zarządzenia wykonawczego w czasie swojej prezydentury, ale eksperci prawni uznali, że nie da się tego łatwo zrobić a zarządzenie wykonawcze mogłoby jedynie wywołać bitwę sądową o wysoką stawkę.

W zależności od tego, jak orzekłyby sądy, obalenie obywatelstwa opartego na urodzeniu mogłoby wymagać zmiany konstytucji, co jest znacznie bardziej zniechęcającą przeszkodą. Nie zmieniła się ona od 2018 r.

Czym jest obywatelstwo związane z miejscem urodzenia i jak można je obalić?

Podstawy prawne obywatelstwa związanego z urodzeniem

Pojęcie obywatelstwa opartego na urodzenia (birthright citizenship) można prześledzić wstecz do 1608 roku w sprawie Calvina, brytyjskiej decyzji, która stała się częścią prawa zwyczajowego przyjętego we wczesnych latach systemu prawnego Stanów Zjednoczonych.

Sprawa Calvina przyznała podporządkowanie wszystkim dzieciom urodzonym w Szkocji, z wyjątkiem dzieci dyplomatów i oddziałów wroga znajdujących się pod wrogą okupacją.

Naukowcy twierdzą, że istnieją trzy kluczowe precedensy prawne leżące u podstaw obywatelstwa opartego na prawie urodzenia.

Po pierwsze, jest 14. Poprawka do konstytucji, która mówi, że „wszystkie osoby urodzone lub naturalizowane w Stanach Zjednoczonych i podlegające ich jurysdykcji są obywatelami Stanów Zjednoczonych i stanu, w którym mieszkają”.

Ta poprawka, ratyfikowana w 1868 roku, miała na celu objęcie obywatelstwem dzieci nieupoważnionych migrantów, a mianowicie dzieci osób zniewolonych przywiezionych tu przez przestępców po zakazie handlu niewolnikami.

Po drugie, istnieje decyzja Sądu Najwyższego z 1898 r., znana jako sprawa Wong Kim Ark. Wong Kim Ark, robotnik, urodził się w 1873 roku w San Francisco. Jego rodzice byli pochodzenia chińskiego, ale legalnie mieszkali w Stanach Zjednoczonych.

W wieku około 17 lat Wong wyjechał z wizytą do Chin i bez incydentów wrócił do Stanów Zjednoczonych. Następnie, w wieku około 21 lat, ponownie wyjechał z wizytą do Chin, ale pod koniec tej podróży odmówiono mu ponownego wjazdu do Stanów Zjednoczonych, ponieważ poborca celny argumentował, że nie jest obywatelem USA.

W swojej decyzji większością 6 do 2 sędziowie Sądu Najwyższego orzekł, że Wong – i inni urodzeni na ziemi Stanów Zjednoczonych, z kilkoma wyraźnymi wyjątkami – kwalifikują się do obywatelstwa na mocy 14. Poprawki.

Po trzecie, istnieje ustawa z 1952 r. (8 Kodeksu Stanów Zjednoczonych, § 1401), która odzwierciedla język 14. Poprawki. „Obywatelami Stanów Zjednoczonych od urodzenia są: (a) osoba urodzona w Stanach Zjednoczonych i podlegająca ich jurysdykcji” – czytamy w statucie.

Peter J. Spiro, profesor Temple University Law School, uważa, że „konsekwentna, systematyczna i nieprzerwana historyczna praktyka” obywatelstwa opartego na prawie urodzenia byłaby sama w sobie silnym argumentem za utrzymaniem go.

Znaczenie określenia „podlegający jurysdykcji”

Pole manewru dla przeciwników powszechnego obywatelstwa opartego na urodzeniu to właśnie określenie „podlegający jurysdykcji” — sformułowanie, które pojawia się zarówno w poprawce do konstytucji, jak i w ustawie.

Tradycyjnie wyrażenie to było interpretowane jako wykluczające urodzone w USA dzieci zagranicznych dyplomatów lub sił wroga zaangażowanych w działania wojenne na ziemi USA.

Ale ludzie sceptyczni wobec podstawy prawnej obywatelstwa opartego na prawie urodzenia argumentowali, że Sąd Najwyższy nigdy nie orzekł konkretnie, czy dzieci nielegalnych imigrantów kwalifikują się do obywatelstwa opartego na urodzeniu, ponieważ nie było to przedmiotem sprawy w sprawie Wong Kim Ark.

Ta sama niepewność dotyczy autorów 14. Poprawki, mówią eksperci prawni. Ponieważ nie było żadnych federalnych kontroli imigracyjnych w czasie, gdy poprawka została przyjęta w 1868 r., nie ma bezpośrednich dowodów na to, w jaki sposób autorzy zamierzali zastosować ją do tej kategorii, zauważa Peter J. Spiro.

Czołowym sceptykiem tego obywatelstwa był John C. Eastman, profesor prawa na Uniwersytecie Chapman.

Eastman napisał, że imigranci, którzy wjechali do kraju nielegalnie, „podlegają naszemu prawu przez swoją obecność w naszych granicach, ale nie podlegają pełniejszej jurysdykcji przewidzianej w czternastej poprawce jako warunek wstępny automatycznego obywatelstwa” – napisał.

Prawnicy nie zgadzali się jednak z logiką Eastmana.

Nielegalni cudzoziemcy i ich dzieci podlegają naszemu prawu i mogą być ścigani i skazani za naruszenia – w przeciwieństwie do dyplomatów, którzy cieszą się pewnymi immunitetami, i w przeciwieństwie do obcych najeźdźców, którzy generalnie podlegają prawu wojennemu, a nie krajowemu prawu cywilnemu, wg Ilya Shapiro.

Kraje, z których pochodzą nielegalni imigranci, nie mogą rościć sobie pretensji do dzieci urodzonych w Ameryce, przynajmniej dopóki są one tutaj. Tak więc naturalne odczytanie wyrażenia „podlegający jurysdykcji” sugeruje, że dzieci nielegalnych imigrantów są obywatelami, jeśli urodziły się w USA.

Czy obywatelstwo oparte na prawie urodzenia może zostać unieważnione dekretem wykonawczym?

Eksperci prawni twierdzą, że nawet gdyby możliwe było ustawowe zniesienie prawa do obywatelstwa z tytułu urodzenia dziecka, pogląd, że można to osiągnąć za pomocą dekretu wykonawczego, jest wątpliwy.

Skoro jest wymagane przez Konstytucję, może być cofnięte jedynie poprzez zmianę Konstytucji.

Jedyne, co DeSantis lub Trump mogą zrobić samodzielnie, to podpisać dekret wykonawczy z wyraźnym oczekiwaniem, że przeciwnicy pozwą go do sądu, aby zablokować jego wdrożenie. Wtedy los obywatelstwa opartego na prawie urodzenia spoczywałby w rękach sądów.

 

Źródło: tampabay
Foto: fl.gov, YouTube, istock/joebelangerAndreyPopov/ Ranta Images

NEWS Florida

Na Florydzie zarobimy więcej. Od 30 września rośnie płaca minimalna

Opublikowano

dnia

Autor:

Płaca minimalna na Florydzie wzrośnie do 12 dolarów za godzinę 30 września, w związku z kontynuacją wprowadzania przez stan poprawki do konstytucji, która ostatecznie doprowadzi do płacy minimalnej wynoszącej 15 dolarów.

Wyborcy w 2020 r. zatwierdzili poprawkę do konstytucji, której inicjatorem był wybitny prawnik z Orlando, John Morgan.

Płaca minimalna wzrosła do 10 dolarów za godzinę 30 września 2021 r. i 11 dolarów 30 września 2022 r. Będzie zwiększana o 1 dolara każdego roku, aż do osiągnięcia 15 dolarów za godzinę 30 września 2026 r. Następnie będzie rosnąć w oparciu o inflację.

Jak wynika z informacji dostępnych na stronie internetowej Florida Restaurant & Lodging Association, płaca minimalna pracowników otrzymujących napiwki wyniesie w tym roku 8,98 dolara za godzinę, ponieważ pracodawcy będą mogli pobrać tzw. „kredyt na napiwki” w wysokości 3,02 dolara.

Federalna płaca minimalna wynosi 7,25 dolara za godzinę.

W tym roku dokonano podwyżki kilku stanowych i lokalnych stawek płacy minimalnej, w: Kalifornii, Connecticut, Dystrykcie Kolumbii, Illinois, Maryland, Minnesocie, Nevadzie, Oregonie i na Florydzie. Podwyżki płac we wszystkich stanach z wyjątkiem Connecticut i Florydy weszły w życie 1 lipca 2023 r.

Podwyżki wprowadzone w innych stanach:

Kalifornia:

 • Berkeley
  16,99 USD do 18,07 USD
 • Emeryville
  17,68 USD do 18,67 USD
 • Los Angeles (miasto)
  16,04 USD do 16,78 USD
 • Los Angeles (powiat – obszary nieposiadające osobowości prawnej)
  15,96 USD do 16,90 USD
 • Malibu
  15,96 USD do 16,90 USD
 • Pasadena
  16,11 USD do 16,93 USD
 • San Francisco
  16,99 USD do 18,07 USD
 • Santa Monika
  15,96 USD do 16,90 USD
 • West Hollywood: Pracodawcy zatrudniający łącznie 50 lub więcej pracowników: 17,50 USD do 19,08 USD, Pracodawcy zatrudniający łącznie 49 lub mniej pracowników: 17,00 USD do 19,08 USD, Pracodawcy hotelowi (zgodnie z definicją): 18,35 USD do 19,08 USD

Connecticut

W całym stanie: 14,00 USD do 15,00 USD (obowiązuje od 1 czerwca 2023 r.)

Dystrykt Kolumbii

Ogólnostanowa płaca: 16,10 USD do 17,00 USD
Pracownicy z napiwkami: 6,00USD do 8,00 USD

Illinois

 • Chicago: Pracodawcy zatrudniający łącznie 21 lub więcej pracowników: 15,40USD do 15,80 USD
  Pracownicy z napiwkami: 9,24 USD do 9,48 USD
  Pracodawcy zatrudniający łącznie 4–20 pracowników: 14,50 USD do 15,00 USD
  Pracownicy z napiwkami: 8,70 USD do 9,00 USD
 • Powiat Cook: 13,35 USD do 13,70 USD
  Pracownicy z napiwkami: 7,80 USD do 8,00 USD

Maryland

Powiat Montgomery: Pracodawcy zatrudniający 51 lub więcej pracowników: 15,65 USD do 16,70 USD
Pracodawcy zatrudniający 11–50 pracowników: 14,50 USD do 15,00 USD
Pracodawcy zatrudniający 10 lub mniej pracowników: 14,00 USD do 14,50 USD

Minnesota

 • Minneapolis: Duzi pracodawcy (łącznie 101 lub więcej pracowników): 15,19 USD (bez zmian)
  Mali pracodawcy (łącznie 100 lub mniej pracowników): 13,50 USD do 14,50 USD 
 • St. Paul: Firmy makro (łącznie 10 001 lub więcej pracowników): 15,19 USD (bez zmian)
  Duże firmy (łącznie 101–10 000 pracowników): 13,50 USD do 15,00 USD
  Małe firmy (łącznie 6–100 pracowników): 12,00 USD do 13,00 USD
  Mikroprzedsiębiorstwa (5 lub mniej pracowników): 10,75 USD do 11,50 USD

Nevada

Pracodawcy oferujący kwalifikowane świadczenia z ubezpieczenia zdrowotnego: 9,50 USD do 10,25 USD
Pracodawcy, którzy nie oferują kwalifikujących się świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego: 10,50 USD do 11,25 USD

Oregon

Standardowa stawka obowiązująca w całym stanie: 13,50 USD do 14,20 USD
Pracodawcy z obszaru metropolitalnego Portland : 14,75 USD do 15,45 USD
Pracodawcy w powiatach pozamiejskich (w rozumieniu prawa): 12,50 USD do 13,20 USD

 

Źródło: tampabay, Ogletree Deakins
Foto: istock/gautier075/ shironosov/ gorodenkoff/ hroe/ Drazen Zigic/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Instytut Sztuki zamknął swoje drzwi dla studentów z dnia na dzień i na zawsze

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek studenci i wykładowcy byli w szoku po tym, jak Instytut Sztuki ogłosił, że zamknie kampusy w całym kraju, w tym jeden w Tampie. Niektórzy z nich dowiedzieli się o tym idąc rano na zajęcia. Właśnie zaczynał się nowy semestr.

Do soboty 30 września wszystkie osiem pozostałych kampusów The Art Institutes zostanie zamkniętych. Kampus w Tampie liczył około 200 studentów na kilkudziesięciu kierunkach. Niektórzy uczniowie powiedzieli FOX 13, że liczba zapisów do szkoły nigdy nie wróciła do normy po pandemii.

Ze strony internetowej szkoły wynika, że uczelnia pomoże swoim uczniom w przeniesieniach do innych szkół i zapewni by zaliczono im już  zdobyte punkty.

Prywatna szkoła artystyczna w Tampie została otwarta w 2004 roku jako 30. placówka w systemie szkół The Art Institutes. Była oddziałem Międzynarodowego Uniwersytetu Sztuki i Projektowania w Miami.

Dużym zainteresowaniem cieszył się tu program kulinarny. W 2006 roku studenci i pracownicy kierunku kulinarnego zgłosili się na ochotnika do stworzenia menu, ustalenia budżetu oraz przygotowania i podania jedzenia na potrzeby imprezy charytatywnej Pinellas County Habitat for Humanity o nazwie Building Dreams.

W 2007 roku artykuły w „St. Petersburg Times” mówiły, że szkoła była sponsorem konkursu na najlepszego nastoletniego szefa kuchni.

Spółka-matka szkoły, Education Management Corporation EMC, stanęła już w obliczu pozwów ze strony Departamentu Sprawiedliwości i studentów, którzy zarzucili, że udzielała niewłaściwych pożyczek, ale zaprzeczyła tym zarzutom.

W tej chwili strona internetowa EMC nie działa. Jest teraz prostą stroną docelową, zawierającą wskazówki dla uczniów, co mogą dalej robić.

Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

 

Źródło: fox 13
Foto: wikimedia/ By Snowman Guy,/
Czytaj dalej

Kościół

Msza dziękczynna zamknie diecezjalny etap procesu kanonizacyjnego Męczenników z La Florida

Opublikowano

dnia

Autor:

Biskup Gregory Parkes będzie koncelebrował z biskupem Williamem A. Wackiem, CSC, z diecezji Pensacola-Tallahassee, aby odprawić Mszę dziękczynną i ceremonię zamknięcia diecezjalnego etapu procesu kanonizacyjnego Antonia Iniji i jego 56 Towarzyszy 12 października 2023 r. Wydarzenie zapowiada Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Msza św. na świeżym powietrzu rozpocznie się o godz. 11:00AM czasu wschodniego w miejscu, w którym znajdować się będzie przyszłe Sanktuarium Maryi Królowej Męczenników, 1759 Chaires Cross Road, przy Tallahassee, FL 32317.

Po niej nastąpi ceremonia zamknięcia, podczas której zebrane dokumenty zostaną przekazane Komisji Historycznej a następnie wysłane do Dykasterii ds. Kanonizacji w Rzymie. Uroczystość zakończy się obiadem.

W dniu 12 października 2015 roku oficjalnie otwarto proces beatyfikacyjny tzw. Męczenników z La Florida, co umożliwiło powołanej Komisji Historycznej formalne rozpoczęcie szeroko zakrojonych badań nad licznymi postaciami z XVI, XVII i XVIII wieku, o których mówi się, że umarły za wiarę na ziemi, która była niegdyś znany jako La Florida.

Dochodzenia te zaprowadziły członków Komisji Historycznej do archiwów na Florydzie, w Georgii, Missouri i Luizjanie, a także na Kubie, w Meksyku, Hiszpanii, Londynie i Rzymie. Zgodnie z ostrożnymi wymogami Kościoła Komisja Historyczna szczegółowo zbadała każdy raport o męczeństwie.

Aby uzyskać więcej informacji na temat misji Męczenników z La Florida lub zgłosić udział w Mszy św. i celebracji, odwiedź stronę https://www.martyrsoflafloridamissions.org

Martyrs of la Florida Missions to organizacja 501c3, włączona do Oficjalnego Katalogu Katolickiego, której misją jest honorowanie i szerzenie kultu męczenników poprzez promowanie ich kanonizacji, zakładanie sanktuarium i angażowanie społeczności regionalnych, krajowych i międzynarodowych w celu uznania

 

Źródło: gulfcoastcatholic
Foto: YouTube, Martyrs of la Florida Missions
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu