Połącz się z nami

Kościół

Współpraca duszpasterzy ze świeckimi przyszłością duszpasterstwa polonijnego

Opublikowano

dnia

Odważna i roztropna zarazem współpraca duszpasterzy polonijnych z wiernymi świeckimi przynosi zawsze konkretne owoce. Jednym z istotnych zadań tej współpracy jest troska o nowe powołania, których liczba systematycznie spada – powiedział Family News Service przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. Krzysztof Olejnik SChr, który był jednym z prelegentów kursu przygotowującego księży do wyjazdu za granicę. Odbył się w dniach 27-28 czerwca w Warszawie.

Współczesne duszpasterstwo polonijne mierzy się z konkretnymi wyzwaniami. Zdaniem ks. Krzysztofa Olejnika SChr, „jednym z poważniejszych jest spadająca liczba księży pracujących poza granicami Ojczyzny, z jednocześnie niesłabnącym zapotrzebowaniem na nowych duszpasterzy Polonii zagranicznej”.

Jak ocenił przełożony generalny Chrystusowców, w związku z tym coraz bardziej widoczna jest potrzeba reorganizacji struktur związanych z opieką duszpasterską nad Polakami za granicą.

„Z pewnością nie jest to łatwy proces, który domaga się odpowiedniego przygotowania księży i parafian. Jest on jednak konieczny do tego, aby kontynuować działalność duszpasterską, a w miarę możliwości kulturalną i społeczną” – dodał ks. Olejnik SChr.

„Obok opieki duszpasterskiej, ważne jest, aby pomagać wiernym w umacnianiu tożsamości narodowej. Świadomość tego, kim jestem i skąd pochodzę oraz czym mogę ubogacić innych sprzyja zaangażowaniu w sprawy lokalnej społeczności i Kościoła” – powiedział rozmówca Family News Service.

Kolejnym poważnym wyzwaniem dla wspólnot polonijnych jest odpowiedz na kryzys rodziny. Duży procent z nich rozpada się. Wiele młodych rodzin staje się obojętnych religijnie i nie widzi potrzeby pogłębiania ducha religijnego na co dzień.

„Zawsze radością było dla mnie to, gdy widziałem wiernych, którzy po wielu latach wracali się do Boga i do Kościoła. Można było doświadczyć ogromnej siły Bożej miłości. Potrzeba jednak czasu, uwagi i wielkiej cierpliwości dla siebie i dla innych” – zaznaczył ks. Olejnik SChr.

Znakiem nadziei dla Polonii są rodziny zaangażowane w życie różnych wspólnot w ramach parafii i ośrodków polonijnych.

„Oni są niejako diamentami, które odpowiednio “oszlifowane” duchowo przynoszą owoc pięknych związków sakramentalnych, nowych powołań zakonnych i kapłańskich” – zaznaczył przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Ks. Krzysztof Olejnik SChr podkreślił, że troska o przyszłość Polonii, szczególnie o nowe powołania, musi opierać się na wytrwałej modlitwie i zaangażowaniu w formację.

W pracy z młodymi czymś niezwykle istotnym jest budowanie relacji i poświęcenie im czasu. Wszelka aktywność powołaniowa w internecie ma charakter uzupełniający. „Można chyba powiedzieć, że ksiądz zakonnik staje się impulsem dla młodych – który powoduje, że zaczynają myśleć o życiu zakonnym i kapłańskim – kiedy ma dla nich czas i jest autentyczny” – streścił ks. Olejnik SChr.

Uczestniczący w kursie przygotowującym księży do wyjazdu za granicę, przełożony generalny Chrystusowców nie ma wątpliwości, że spotkania te są bardzo potrzebne, bo oferują treści bardzo praktyczne i są cenną pomocą do pracy duszpasterskiej wśród Polonii.

Kurs przygotowawczy dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów odbył się w dniach 27-28 czerwca w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. W czasie dwudniowego spotkania księża zapoznali się ze specyfiką życia i duszpasterstwa emigracyjnego oraz ogólnymi zasadami prawnymi i pastoralnymi obowiązującymi w tego rodzaju duszpasterstwie.

Spotkaniu dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród Polonii przewodniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Udział wzięli również: przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Krzysztof Olejnik SChr oraz rektorzy Polskich Misji Katolickich z Anglii i Walii, Francji oraz Niemiec, a także przedstawiciele instytucji zajmujących się Polonią.

Uczestniczyło również 11 księży przygotowujących się do wyjazdu do pracy duszpasterskiej w: Anglii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.

Family News Service

Foto: EpiskopatNews

Polonia Amerykańska

Trwają zapisy na 38. Pieszą Pielgrzymkę Polonii z Chicago do Merrillville!

Opublikowano

dnia

Autor:

Już po raz 38. polonijna wspólnota z Chicago wyruszy w duchową podróż do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville. Wielka duchowa wędrówka Polonii odbędzie się w dniach 9–10 sierpnia, a zapisy stacjonarne właśnie ruszają.

To wydarzenie, przepełnione modlitwą, refleksją i wspólnotowym duchem, co roku przyciąga setki wiernych, którzy niosą w sercach swoje intencje i wdzięczność wobec Maryi. W tym roku pielgrzymka także będzie miała szczególny wymiar.

Goście specjalni pielgrzymki

Wśród uczestników znajdzie się bp Karol Kulczycki SDS, ordynariusz diecezji Port Pirie w Australii – pierwszy polski salwatorianin wyświęcony na biskupa. Będzie on przewodniczyć Mszy Świętej rozpoczynającej pielgrzymkę w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (Immaculate Conception, Chicago) oraz Mszy kończącej w sanktuarium w Merrillville. Co ważne, będzie również towarzyszył pątnikom w drodze.

Drugim wyjątkowym gościem będzie siostra Anna Bałchan SMI – założycielka Stowarzyszenia PoMOC, znana z działalności na rzecz kobiet i dzieci dotkniętych przemocą. Swoim świadectwem i obecnością doda pielgrzymom duchowego wsparcia.

Jak się zapisać?

Rejestracja online

Dostępna przez formularz na stronie organizatora.

Zapisy stacjonarne w wybranych punktach:

28 lipca – 8 sierpnia (dni robocze):

  • Księgarnia „Źródło”, 5517 W. Belmont Ave., Chicago
    Tel: 773 282 4278 | Godz.: 9:00AM–4:00PM
  • DOMA, 10144 S Roberts Rd., Palos Hills
    Tel: 708 907 3700
    Pon.–Czw.: 10:00AM–7:00PM | Pt.: 10:00AM–4:00PM | Sob.: 10:00AM–5:00PM
  • Polamer, 901 E Rand Rd., Mt Prospect
    Tel: 847 253 0722
    Pon.–Pt.: 10:00AM–8:00PM | Sob.: 10:00AM–5:00PM
  • Polamer, 4747 N Harlem Ave., Harwood Heights
    Tel: 708 867 9200
    Pon.–Pt.: 10:00AM–7:00PM | Sob.: 10:00AM–5:00PM

Zapisy przy parafiach (niedziele: 27 lipca i 3 sierpnia):

  • Kościół św. Konstancji, Chicago
  • Jezuicki Ośrodek Milenijny, Chicago
  • Kościół św. Alberta, Burbank
  • Kościół św. Jana Brebeuf, Niles
  • Misja Miłosierdzia Bożego, Lombard

Kontakt do organizatora: Leszek Olechno – tel. (847) 293-3466

pielgrzymka do merrillville


WAŻNE: Bez wcześniejszej rejestracji udział w pielgrzymce nie będzie możliwy.


Przeżyj duchowe odrodzenie i wspólnotę wiary

To nie tylko piesza droga, ale doświadczenie wspólnoty, modlitwy i obecności Boga w codziennym wysiłku! Idziemy razem do Maryi!

Źródło: polonijnapielgrzymka.com
Foto: Wojciech Adamski
Czytaj dalej

Kościół

Księża nie muszą łamać tajemnicy spowiedzi. Waszyngton przegrał spór o zgłaszanie nadużyć

Opublikowano

dnia

Autor:

18 lipca sąd federalny zablokował kontrowersyjną ustawę stanu Waszyngton, która wymagałaby od duchownych zgłaszania przypadków nadużyć wobec dzieci — nawet tych wyjawionych w konfesjonale. Sędzia opowiedział się tym samym po stronie biskupów katolickich, którzy wcześniej wnieśli pozew, argumentując, że prawo narusza wolność religijną. O jego decyzji mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Tajemnica spowiedzi kontra obowiązek zgłaszania

Uchwalona na początku roku i podpisana przez Gubernatora Roberta Fergusona ustawa rozszerzała katalog osób zobowiązanych do zgłaszania nadużyć na duchownych. W przeciwieństwie do prawników, lekarzy czy terapeutów, księża zostali wyłączeni z ochrony tzw. „uprzywilejowanej komunikacji”, co oznaczało, że musieliby ujawniać informacje uzyskane podczas spowiedzi.

Sędzia okręgowy David Estudillo uznał, że ustawa narusza konstytucyjne prawo do wolności religii, zmuszając księży do wyboru między przestrzeganiem prawa a wiernością nauce Kościoła.

Sąd wskazał również, że ustawa nie jest neutralna religijnie i nie stosuje się jednakowo do wszystkich zawodów — co stanowi naruszenie zasady równego traktowania. Ponad 20 innych stanów posiada podobne przepisy, ale uwzględnia wyjątki dla spowiedzi sakramentalnej.

Pozew biskupów i ogólnokrajowe poparcie

Pozew przeciwko władzom stanu złożyli katoliccy biskupi Waszyngtonu, kierując go m.in. przeciw Gubernatorowi Fergusonowi, Prokuratorowi Generalnemu Nicholasowi Brownowi oraz ponad 30 lokalnym prokuratorom.

15 lipca prokuratorzy zobowiązali się, że nie będą odwoływać się od orzeczenia sądu, jeśli zostaną wyłączeni z postępowania. Sprawa wobec Fergusona i Browna nadal się toczy.

Biskupi argumentowali, że nowe prawo narusza:

  • Pierwszą Poprawkę do Konstytucji USA (wolność religii),
  • Czternastą Poprawkę (równa ochrona prawna),
  • Konstytucję stanu Waszyngton.

Poparcie dla działań biskupów wyraziły m.in.:

  • Konferencja Biskupów Katolickich USA,
  • Departament Sprawiedliwości USA,
  • Koalicje kościołów prawosławnych,
  • Biskup Robert Barron z diecezji Winona-Rochester (Minnesota),
  • Międzynarodowe Bractwo Duchowieństwa Katolickiego, reprezentujące ponad 500 księży z USA, Wielkiej Brytanii i Australii.

Bp Barron zeznał, że nawet cień wątpliwości co do poufności spowiedzi mógłby odstraszyć wiernych od korzystania z sakramentu.

 

Tajemnica nienaruszalna nawet pod groźbą więzienia

Prawo kanoniczne Kościoła katolickiego zobowiązuje duchownych do absolutnego zachowania tajemnicy spowiedzi, a jej naruszenie grozi automatyczną ekskomuniką. Biskup Thomas Daly ze Spokane podkreślił w maju, że księża są gotowi ponieść każdą konsekwencję prawną — nawet więzienie — by zachować wierność tej zasadzie.


Obecny wyrok uniemożliwia stanowi Waszyngton egzekwowanie kontrowersyjnego przepisu. To poważny precedens w kontekście napięć między świeckim prawodawstwem a wolnością religijną — i przykład, że w erze walki z nadużyciami ochrona praw konstytucyjnych nie przestaje być przedmiotem sporów.

Źródło: cna
Foto: istock/Liudmila Chernetska/emanuelecapoferri/
Czytaj dalej

Kościół

Rowerem do Rzymu: młodzieżowa pielgrzymka, która zmienia serca

Opublikowano

dnia

Autor:

28 lipca pielgrzymi na rowerach dotrą do Wiecznego Miasta. Wyruszyli 15 lipca z Chełma, by przemierzyć Polskę, Czechy, Austrię i Włochy, pokonując setki kilometrów w duchu modlitwy, wdzięczności i przyjaźni. Ich celem jest udział w Jubileuszu Młodzieży i spotkanie z Papieżem. To coś więcej niż wyprawa. To świadectwo wiary, determinacji i wspólnoty. Rowerowa pielgrzymka do Rzymu nie kończy się w Wiecznym Mieście – trwa w sercach uczestników jeszcze długo po powrocie.

To wyjątkowa wyprawa – zarówno duchowo, jak i fizycznie. Uczestnicy tworzą Chełmską Pielgrzymkę Rowerową Młodych do Rzymu, w której bierze udział 25 osób oraz 4 osoby z obsługi. Grupie przewodzą ks. Karol Mazur, wikariusz parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie oraz ks. Janusz Kopczyński, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim.

Młodzi z całej Polski – jedna droga, jedna wiara

Pielgrzymi pochodzą z różnych regionów Polski, reprezentują m.in.: Chełm, Mińsk Mazowiecki, Lublin, Kraków. Większość uczestników to młodzież między 18 a 25 rokiem życia, ale nie brakuje także młodszych i starszych rowerzystów.

„Grupa jest bardzo zróżnicowana – zarówno pod względem sprawności fizycznej, jak i duchowego doświadczenia – powiedział mediom watykańskim ks. Karol Mazur. – Codziennie uczestniczymy we Mszy św., modlimy się na różańcu podczas postojów. Każdego dnia mamy rozważania, cytat, intencję i temat – to niesamowite przeżycie”.

Z potrzeby serca i ducha

Każdy z uczestników wyruszył w drogę z osobistą intencją i motywacją.

„Postanowiłem podjąć to wyzwanie, by rozwijać się duchowo, poznać nowych ludzi i rzucić sobie wyzwanie. Mam nadzieję, że spotkam wartościowe osoby, które pomogą mi się dalej rozwijać w wierze” – wskazał Franciszek Górniak, jeden z młodych pielgrzymów. Łukasz Haczyk dodał, że na pielgrzymce „atmosfera jest niesamowita”. Osobiście ma nadzieję, że „pozwoli mu to lepiej poznać siebie i zbliżyć się do Boga”.

Kolejny z pątników, Tomasz Sternalski powiedział, że pielgrzymka jest najpierw dziękczynieniem Panu Bogu. W jego przypadku, konkretnie za ukończenie studiów medycznych. Dodał: „Czekam też na spotkanie z Papieżem i jego słowo do młodych”.

„Ta podróż to moje dziękczynienie Bogu za pomoc w życiu, za zdrowie i pokój w rodzinie” – wskazała Aleksandra Mroczek.

Zrodzone z doświadczenia, prowadzone modlitwą

Pomysł zorganizowania pielgrzymki zrodził się w sercu ks. Karola Mazura po wcześniejszych doświadczeniach z pielgrzymkami do Częstochowy, Fatimy i Rzymu – głównie z dorosłymi. Tym razem przyszedł czas na młodzież. Przygotowania trwały ponad rok i obejmowały spotkania formacyjne, zgrupowania rowerowe – służące przygotowaniu fizycznemu oraz indywidualne rozmowy i spotkania online. Program duchowy przygotował ks. Janusz Kopczyński.

Rzym i spotkanie z Papieżem

Pielgrzymi planują dotrzeć do Wiecznego Miasta w poniedziałek, 28 lipca, aby uczestniczyć w Jubileuszu Młodzieży. Będzie to największe i najbardziej oczekiwane spotkanie w Roku Jubileuszowym. Uczestnicy pielgrzymki rowerowej do Polski wrócą samolotem 3 sierpnia.

„Cieszymy się ogromnie, bo jedziemy w wierze, modlitwie i radości. Po przekroczeniu Alp mamy nadzieję zachwycać się Adriatykiem, a później dotrzeć do Wiecznego Miasta” – podsumowuje ks. Karol Mazur.

ks. Marek Weresa – Watykan
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu