GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Licealiści planujący studia absolutnie nie powinni zmarnować wakacji, radzi Iwona Kulpa

Dobiega końca kolejny rok szkolny i wielu licealistów myśli o studiach. Decyzje o dalszym kształceniu nie są łatwe i wymagają dużej wiedzy i orientowania się w wielu sprawach. Zagubieni są często nie tylko uczniowie ale i ich rodzice – dlatego zachęcamy by skonsultować się z doświadczonym doradcą akademickim, jakim jest Iwona Kulpa, która w studiu Radia Deon Chicago mówi o tym, co zrobić by nasze dzieci odpowiednio przygotowały się na studia.
Najważniejsze jest to co robimy gdy dziecko jeszcze uczy się w liceum – podkreśla Iwona Kulpa. Czyli co warto zrobić gdy nasza pociecha skończy pierwszą klasę, drugą, a potem trzecią.
Gdy dziecko skończy już klasę maturalną, jest za późno na wiele rzeczy. Najlepiej żeby decyzję o dalszym kształceniu podjąć jednak wcześniej. Krytycznym okresem jest jest wg. naszego Gościa ukończenie trzeciej klasy szkoły średniej – wtedy bardzo dużo się dzieje i ważne jest by pewne rzeczy zorganizować sobie podczas tych wakacji.
Iwona Kulpa zdecydowanie zaleca by postarać się o coaching strategii w przypadku uczniów, którzy już przeszli testy SAT i ACT i nie są zadowoleni ze swoich wyników.
„Pytania są bardzo podchwytliwe” mówi o tych testach Gość Radia Deon. Nie wystarczy sama wiedza, której testy dotyczą, by dziecko uzyskało dużo punktów. Konieczna jest także wiedza i umiejętność jak się rozwiązuje te testy.
Iwona Kulpa zna bardzo dobrych trenerów, którzy się zajmują się właśnie takim coachingiem i mają niesamowite rezultaty. Trener także doradzi, do którego testu podejść, ponieważ część młodzieży lepiej wypada w testach ACT a część w SAT.
Eseje najlepiej napisać latem – zaznacza Gość Radia Deon. Później nadchodzi wiele spraw i informacji i nie ma wiele czasu by zrobić to dobrze.
We wrześniu jest czas by składać aplikacje do szkół. I tu jest ważna inna podstawowa i żelazna zasada, by zawsze składać 10-12 wniosków na uczelnie – podkreśla Iwona Kulpa. „Pomimo, że masz na oku 2-3 szkoły dodaj dodatkowe szkoły”, radzi nasz Gość – doradca akademicki.
W aplikacjach o dofinansowanie jest z kolei bardzo ważne żeby prawidłowo wypełnić wniosek. jeden błąd może spowodować, że dziecko nie dostanie pomocy finansowej.
„Uczulam rodziców, którzy są rozwiedzeni lub są w separacji – zachodzą zmiany w aplikacjach. Pewne rzeczy nie były obowiązkowe do podawania, teraz Departament Edukacji robi się bardziej dociekliwy” mówi Iwona Kulpa.
Warto też odwiedzić kilka uczelni latem, zobaczyć ich kampusy. Nie każdy uniwersytet będzie odpowiedni dla naszego dziecka.
Nasz gość zaleca także, by jeśli dziecko podjęło decyzję o kierunku studiów, mogło w czasie wakacji poznać bliżej wybrany zawód. Zdarza się, że młodzi ludzie weryfikują swoje wybory gdy poznają od podszewki daną pracę.
Pamiętajmy. Lato nie jest czasem wolnym dla młodzieży planujących studia. Trzeba je dobrze wykorzystać!
W tym celu warto skonsultować się z doradcą akademickim – Iwoną Kulpą.
Gość Radio Deon jest pierwszą polskojęzyczną osobą pracującą w My College Planning Team, dlatego szczególnie zaprasza do konsultacji Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.
Kontakt z Iwoną Kulpą można uzyskać dzwoniąc na nr tel. 630 965 43 77, lub wchodząc na stronę mycollegeplanningteam.com, gdzie także umieszczonych jest wiele bardzo przydatnych informacji.
Serdecznie Zapraszamy!
Źródło: informacja własna
Foto: istock/ Valeriy_G/ ijeab/ Minerva Studio
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Mecenas Eugeniusz Klein: Bezczynność kosztuje. Przygotuj rozporządzenie majątkowe

Jak zarządzić naszym majątkiem i przekazać go spadkobiercom unikając niepotrzebnych kosztów i konfliktów w rodzinie? Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że nic nie robiąc tak naprawdę dużo tracimy. O tym jakie działania powinniśmy podjąć za życia mówi w studiu Radia Deon Chicago mec. Eugeniusz Klein, prawnik i specjalista jeśli chodzi o testamenty i fundusze powiernicze.
Bardzo ważne jest, żeby jeszcze za życia zrobić rozporządzenie majątkowe dotyczące tego co zostawiamy po sobie naszym spadkobiercom. Jeśli tego nie zrobimy to nasze dzieci czy inne osoby niepotrzebnie poniosą poważne koszty, które mec. Eugeniusz Klein nazywa „kosztami bezczynności”.
Są to koszty: finansowe, rodzinne i czasu. W takim wypadku, zgodnie z ustawą, musi być otworzona sprawa spadkowa.
Koszty rodzinne polegają na tym, że brak precyzyjnie napisanej woli może spowodować nieporozumienia pomiędzy potencjalnymi spadkobiercami a nawet poważny konflikt, tłumaczy Gość Radia Deon Chicago. Takie przypadki są niestety częste.
Koszt czasu jest związany z tym, że przekazanie majątku znacznie się przedłuża. Tym bardziej się opóźnia jeśli część zaangażowanych w sprawę spadkową osób mieszka w Polsce.
Dlatego naprawdę warto zrobić rozporządzenie majątkowe – ang. estate planning. i „poukładać wszystko tak jak należy, żeby potem rodzina na miała konfliktów i pozostałych kosztów bezczynności” podkreśla mec. Eugeniusz Klein.
Jest kilka opcji takie rozporządzenia, które możemy wybrać, Dwie najważniejsze to testament i fundusz powierniczy.
„Testament to najprostszy dokument, który trzeba zrobić przy dwóch świadkach”, jak wyjaśnia Gość Radia Deon. Świadkowie nie mogą być zaangażowani w sprawę tego testamentu – nie mogą być członkami rodziny.
Po śmierci danej osoby taki dokument podaje się do sądu by rozpocząć sprawę spadkową.
„Celem procedury sądowej jest przyznanie ważności testamentowi” tłumaczy mec. Eugeniusz Klein.
Zdarza się, choć rzadko, że testament może zostać unieważniony przez sąd. Może się tak stać jeśli nie został przygotowany zgodnie z prawem, np. nie jest podpisany przez świadków, jeśli jest podejrzenie, że osoba która sporządziła testament nie miała pełnoprawności prawnej, lub jeśli zdarza się jakieś oszustwo, np. podrobienie podpisu.
Wadą testamentu są więc w dalszym ciągu koszty sądowe i adwokackie. „Same koszty złożenia tych dokumentów sądzie to ponad tysiąc dolarów”, podkreśla mec. Eugeniusz Klein.
Kolejna wada testamentu, to fakt, że każda osoba teoretycznie uprawniona do spadku ale nie ujęta w testamencie, także musi być powiadomiona o prowadzonym postępowaniu co wydłuża czas sprawy i może rodzić konflikt w rodzinie.
Podsumowując, lepiej jest zrobić testament niż nie robić nic, aby uniknąć kosztów bezczynności. Testament ma jednak wady, więc jeszcze lepiej jest zdecydować się na inną opcję – fundusz powierniczy.
Kancelaria mecenasa Eugeniusza Kleina mieści się na północy miasta przy 5440 N. Cumberland Ave biuro 150. Więcej informacji pod numerem telefonu 773-714-1648 oraz na stronie internetowej www.kleinlawpractice.com
Serdecznie Zapraszamy!
Źródło: informacja własna
Foto: istock/designer491/BrianAJackson/ zkes/
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Prof. Adam Bodnar, kandydat do Senatu RP: Udział w wyborach podkreśla związek Polonii z Polską

14 października głosujemy w Chicago w polskich Wyborach Parlamentarnych – osoby posiadające ważne polskie paszporty, będą mogły oddać swój głos w obwodach głosowania utworzonych w chicagowskim okręgu konsularnym. O tym dlaczego Polonia jest ważna dla Polski i dlaczego powinniśmy w Chicago iść do wyborów, w studiu Radia Deon mówi prof. Adam Bodnar, startujący do polskiego Senatu.
Prof. Adam Bodnar kandyduje w Wyborach Parlamentarnych do Senatu z ramienia Koalicji Obywatelskiej z Okręgu nr 44, obejmującego 4 dzielnice Warszawy oraz Polaków mieszkających poza granicami kraju.
„Przede wszystkim chciałbym dalej stać na straży praw i wolności człowieka i obywatela, dalej zabiegać o przestrzeganie praw obywatelskich – robiłem to przez 6 lat jako rzecznik praw obywatelskich”, wyjaśnia nasz Gość w odpowiedzi na pytanie dlaczego startuje w tych wyborach.
„Dla mnie najważniejsze jest to aby Polacy na całym świecie odzyskali takie poczucie dumy ale też związku z Polską” podkreśla prof. Adam Bodnar.
Przeliczenie wszystkich oddanych głosów będzie problemem tym bardziej, że w tym głosowaniu mamy także referendum.
Pozostaje pytanie, które głosy należałoby przeliczyć najpierw, a które w drugiej kolejności – zwraca uwagę Gość Radia Deon Chicago. Wg przepisów najpierw powinny zostać jednak policzone głosy w Wyborach Parlamentarnych.
Przez te wątpliwości „Polacy na całym świecie są zaniepokojeni czy faktycznie poważnie się ich traktuje” zaznacza prof. Adam Bodnar.
Jeśli zostanie wybrany, nasz Gość chce powołać osobę na stanowisko Rzecznika Praw Polonii, który byłby „głównym, pierwszym, podstawowym punktem kontaktowym dla osób, które są zaniepokojone, że ich prawa w związku z przebywaniem za granicą są naruszane”.
Wielu Polaków mieszkających poza granicami Ojczyzny zastanawia się czy wogóle powinni głosować, skoro wyjechali z kraju. Prof. Adam Bodnar uważa jednak, że skoro takie prawo przyznaje konstytucja, to Polacy poza Polską jak najbardziej mogą mieć wpływ na swój kraj.
Polonia głosując próbuje także kształtować państwo, w którym zazwyczaj mieszka wiele ich krewnych. Także wiele inwestycji w Polsce jest dokonywanych ze Stanów Zjednoczonych, dlatego ten wpływ jest ważny, jak przekonuje nasz Gość.
Wg prof. Adama Bodnara najlepiej byłoby w przyszłości utworzyć oddzielny okręg wyborczy dla samej Polonii.
Frekwencja wyborcza Polonii w USA nie jest wysoka, porównując chociażby z Polonią w Wielkiej Brytanii. Gość Radia Deon, uważa, że za ten stan rzeczy odpowiedzialni są politycy.
W piątek, 22 września, prof. Adam Bodnar rozmawiał z Polonią w Chicago, m.in. o polepszeniu relacji Polonii z Polską w kontekście wyborów, tłumaczył „zawiłości procesu wyborczego”, czym się różnią wybory do Sejmu od wyborów do Senatu, oraz poruszył temat największych wyzwań dla Polski związanych z członkostwem w Unii Europejskiej.
Aktualne sondaże przedwyborcze pokazują prowadzenie Prawa i Sprawiedliwości. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, a na trzecim Konfederacja. Prof. Adam Bodnar wierzy jednak, że rząd po wyborach będzie tworzyła demokratyczna opozycja.
O tym jak głosować w polskich Wyborach Parlamentarnych mieszkając w Chicago pisaliśmy 14 września.
Prof. Adam Bodnar to polski prawnik, publicysta i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka. W latach 2010–2015 był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w latach 2015–2021 rzecznik praw obywatelskich.
Jest profesorem uczelni na Uniwersytecie SWPS (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej) i od 2021 dziekanem Wydziału Prawa tego uniwersytetu.
Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, istock/djedzura/
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Góralmania opanowała Orland Park. Wy także dajcie się ponieść muzyce z Tatr!

Góralska tradycja i muzyka, jedzenie, piwo i dobre towarzystwo: Goralmania Polish American Food & Music Festival to pierwszy tego typu festiwal w południowej części Chicago. Święto polskiej kultury góralskiej opanowuje w ten weekend 23-24 września Orland Park. W studiu Radia Deon Chicago Hania Malacina-Karpiel, Piotr Krzywdziński i Mateusz Dybka zapowiadają, że ich ciupagi będą krzesić iskry.
Oj będzie się działo już od południa w sobotę i niedzielę w Crescent Park Circle w Orland Park. Zabawie przy nie tylko góralskiej muzyce będzie towarzyszyło doskonałe jedzenie, kraftowe piwo, oraz strefa dla dzieci z dmuchańcami, ciekawymi zajęciami, malowaniem buzi i małym zoo.
Na festiwalu wystąpi m.in. grupa Piersi, a wśród góralskich zespołów, które zaśpiewają na Góralmanii jest Kapela Ciupaga i Holeviaters.
Hania Malacina-Karpiel wokalistka i współzałożycielka zespołu Holeviaters na scenie w Chicago pojawi się po raz pierwszy.
Grupa charakteryzuje się niecodziennym połączeniem szeroko pojętej muzyki folk z brzmieniem swingowych standardów, ballad jazzowych. Zespół został założony w 2013 roku, a w 2015 wydał swój debiutancki album „sing sing folk&swing”.
Kapela Ciupaga jest już znana i popularna w Chicago.
To grupa przyjaciół, których połączyła miłość do muzyki góralskiej. Repertuar zespołu początkowo oparty był na melodiach ludowych z okolic Łącka i Sądecczyzny, który stopniowo wzbogacał się o bardzo żywiołowe utwory folkowe inspirowane klimatami bałkańskimi, węgierskimi, słowackimi, rumuńskimi.
Jak podkreśla Piotr Krzywdziński, ciupagi są zawsze gotowe do kolejnego występu w Wietrznym Mieście.
Kapela obiecuje wnieść dużo energii i świeżego powiewu na scenę.
A energia, uśmiech i radość to coś szczerego i autentycznego co polscy muzycy pokazują na scenie, jak zaznacza Mateusz Dybka.
Bilety na Goralmania Polish American Food & Music Festival w cenie 35 dolarów za jeden dzień lub 60 dolarów za dwa dni świętowania dostępne są tutaj. Bilety będą także dostępne przy wejściu na teren festiwalu.
Do każdego płatnego biletu – darmowa kiełbaska z bułką podczas Góralmanii 2023.
Serdecznie Zapraszamy!
Źródło: informacja własna, folk24
Foto: Góralmania
-
NEWS Florida6 dni temu
Rusza proces w nagłośnionej przez Netflix sprawie polskiej rodziny z Venice, której odebrano dziecko
-
News Chicago6 dni temu
Festiwal Weselnych Przebojów już w piątek. Biesiadę rozkręci niepowtarzalny Michał Wiśniewski!
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Dożynki Podhalańskie: Na prawdziwe góralskie świętowanie serdecznie zaprasza Stanisław Sarna
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak: Wracamy tutaj jak do domu. Lombard wystąpi na Taste of Polonia
-
News Chicago6 dni temu
Prawdopodobny morderca rodziny z Romeoville zginął w Oklahomie ścigany przez policję
-
News Chicago2 dni temu
Deli 4 You na 2 miejscu w USA! Gratulujemy polskiej sieci przygotowującej super pyszności
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 dni temu
Wielki katolicki Oktoberfest trwa w Des Plaines. Zapraszają Małgorzata Tys i ks. Piotr Rapcia
-
NEWS Florida5 dni temu
Lotnisko w Tampie zostało uznane za najlepsze w USA już drugi rok z rzędu