Połącz się z nami

News USA

Wycieczka na Międzynarodową Stację Kosmiczną – tylko dla turystów milionerów

Opublikowano

dnia

Cztery osoby, w tym pierwsi od dziesięcioleci astronauci z Arabii Saudyjskiej, poleciały w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w niedzielę, czarterowym lotem o wartości wielu milionów dolarów. SpaceX zorganizował płatną wycieczkę kierowaną przez emerytowanego astronautę NASA, który obecnie pracuje dla firmy Elona Muska.

Rakieta Falcon 9 z kapsułą Dragon, wyprodukowaną przez firmę SpaceX Elona Muska, wystartowała z ośrodka lotów kosmicznych im. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie, w niedzielę o godzinie 5.40PM czasu lokalnego. Główny statek kosmiczny, Freedom, oddzielił się od górnego stopnia rakiety po około 12 minutach lotu.

Cała czwórka powinna dotrzeć do stacji kosmicznej w swojej kapsule w poniedziałek rano; spędzą tam nieco ponad tydzień, zanim wrócą do domu zaliczając wodowanie u wybrzeży Florydy.

Sponsorowana przez rząd Arabii Saudyjskiej Rayyanah Barnawi, badaczka komórek macierzystych, została pierwszą kobietą z królestwa, która poleciała w kosmos. Dołączył do niej Ali al-Qarni, pilot myśliwca Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych.

Dwójka astronautów jest pierwszymi ze swojego kraju, którzy polecieli rakietą od czasu, gdy saudyjski książę wziął udział w misji wahadłowca Discovery w 1985 roku.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powita ich m.in. astronauta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dopełnieniem ekipy gości jest John Shoffner z Tennessee, były kierowca i właściciel zespołu wyścigów samochodów sportowych, oraz Peggy Whitson, pierwsza kobieta-dowódca stacji, która jest rekordzistką Stanów Zjednoczonych pod względem największej ilości czasu spędzonego w kosmosie: 665 dni.

To drugi prywatny lot na stację kosmiczną organizowany przez firmę Axiom Space z Houston. W pierwszym, który odbył się w zeszłym roku, wzięło udział trzech biznesmenów, z innym emerytowanym astronautą NASA.

Firma planuje rozpocząć dodawanie własnych pomieszczeń do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ciągu najbliższych kilku lat, a następnie stworzyć własną samodzielną kosmiczną placówkę do wynajęcia.

Axiom nie zdradził, ile Shoffner i dwie osoby z Arabii Saudyjskiej płacą za 10-dniową misję. Firma wcześniej podała cenę biletu w wysokości 55 milionów dolarów za sztukę.

Najnowszy cennik NASA pokazuje dzienne opłaty w wysokości 2000 USD za jedzenie i do 1500 USD za śpiwory i inny sprzęt. Opłata za zabranie swoich rzeczy na stację kosmiczną to około 10 000 USD za funt, taka sama opłata jest za wyrzucenie ich później. Za powrót przedmiotów w stanie nienaruszonym należy zapłacić podwójną cenę.

Usługi internetowe i przekaz wideo na stacji są bezpłatne.

Po dziesięcioleciach unikania turystyki kosmicznej NASA planuje teraz organizować dwie prywatne misje rocznie. Rosyjska Agencja Kosmiczna robi to z przerwami od dziesięcioleci.

Dopalacz pierwszego stopnia SpaceX wylądował z powrotem na Przylądku Canaveral osiem minut po starcie – co było pierwszym takim przypadkiem w czasie lotu załogowego i specjalną gratką dla zgromadzonego w dniu startu tłumu.

Wystrzelenie rakiety obserwowało około 60 Saudyjczyków.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, axiomspace

News USA

Dzień Pamięci vs Dzień Weterana. Wiecie czym się różnią?

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzień Pamięci i Dzień Weterana to dwa ważne święta upamiętniające tych, którzy służyli w armii Stanów Zjednoczonych. Wydają się być podobne, ale istnieje jednak różnica między tymi dniami.

Dzień Pamięci – Memorial Day

Dzień Pamięci to federalne święto w Stanach Zjednoczonych, które upamiętnia i honoruje tych, którzy zginęli podczas służby w armii USA. Obchodzony jest w ostatni poniedziałek maja. W tym roku obchodzony jest 29 maja.

Memorial Day był wcześniej nazywany Dniem Dekoracji i powstał jako sposób na uhonorowanie tych, którzy zginęli w wojnie secesyjnej.

Dziś Dzień Pamięci to czas, aby pamiętać o wszystkich, którzy zginęli we wszystkich wojnach, w tym w wojnie w Wietnamie, wojnie w Iraku i wojnie w Afganistanie.

Dzień Weteranów – Veterans Day

Veterans Day to święto federalne w Stanach Zjednoczonych, które ma na celu uhonorowanie wszystkich, którzy służyli w armii USA, zarówno żywych, jak i zmarłych. Obchodzone jest 11 listopada,.

Dzień Weterana to czas, aby podziękować weteranom za ich służbę i okazać uznanie za ich poświęcenie.

Święto 11 listopada zostało ustanowione w 1919 roku przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona pod nazwą Armistice Day (dzień rozejmu), aby uczcić rocznicę zakończenia działań wojennych podczas I wojny światowej.

Prezydent Dwight Eisenhower ustanowił ten dzień świętem narodowym pod nazwą Dzień Weteranów proklamacją z 1 czerwca 1954 roku.

Główna różnica między Dniem Pamięci a Dniem Weteranów polega więc na tym, że Dzień Pamięci to dzień pamięci o tych, którzy zginęli w służbie swojemu krajowi, podczas gdy Dzień Weteranów to dzień uhonorowania wszystkich, którzy służyli, niezależnie od tego, czy zginęli w służbie.

Zarówno Dzień Pamięci, jak i Dzień Weteranów to ważne święta, które pozwalają wyrazić wdzięczność tym, którzy służyli naszemu krajowi.

Oto kilka sposobów na uhonorowanie tych, którzy służyli w Dniu Pamięci i Dniu Weteranów:

  • Weź udział w nabożeństwie żałobnym lub ceremonii.
  • Odwiedź cmentarz lub pomnik weterana.
  • Noś czerwono-biało-niebieską wstążkę.
  • Przekaż darowiznę na rzecz organizacji weteranów.
  • Napisz list do weterana.
  • Podziękuj weteranom za ich służbę.

Poświęcając czas na uhonorowanie tych, którzy służyli, możesz okazać wdzięczność za ich poświęcenie oraz pomóc zapewnić, że ich służba nigdy nie zostanie zapomniana.

 

Źródło: fox35
Foto: YouTube, istock/spukkato
Czytaj dalej

NEWS Florida

To już dziś! Triceratops Big John czeka na Was w Glazer Children’s Museum w Tampie

Opublikowano

dnia

Autor:

Od dzisiaj w Muzeum Dziecięcym Glazera w Tampie można podziwiać szkielet dinozaura, który ustanowił rekord Guinnessa dla największego szkieletu triceratopsa, jakiego kiedykolwiek odkryto. Koniecznie zobaczcie słynnego „Big Johna”, kupionego za 7,7 miliona dolarów – nawet od spodu.

Szkielet został nazwany Big John na cześć farmera z Południowej Dakoty, na którego ziemi go znaleziono.

Szkielet mierzy 26 stóp długości, 10 stóp wysokości i robi wrażenie swoją wielkością.

Został sprzedany na aukcji w 2021 roku za 7,7 miliona dolarów, co stanowi kolejny rekord najwyższej ceny, jaką kiedykolwiek zapłacono za szkielet dinozaura, który nie jest tyranozaurem.

Nabywca był anonimowy, ale muzeum ujawniło, że darowizna pochodzi od rodziny Pagidipati z Tampy.

Siddhartha Pagidipati to przedsiębiorca, który założył wiele światowych marek, w tym Talent.me, Inventcorp i Freedom Health, która zajęła 7. miejsce w rankingu najszybciej rozwijających się firm magazynu Inc. w 2009 r.

Dinozaur zostanie wypożyczony do muzeum na trzy lata, albo na dłużej. Muzeum przekształci swoją dużą przestrzeń eventową na trzecim piętrze w nową wystawę dinozaurów. Na ekspozycji znajdą się tunele z przezroczystymi kopułami, do których ciekawskie dzieci mogą wejść i zobaczyć szkielet od spodu.

Wystawa zostanie otwarta w weekend z okazji Dnia Pamięci a Big John stanie się pierwszym w historii dużym skamieniałym szkieletem dinozaura w Tampa Bay na wystawie długoterminowej.

Wystawa oznacza również debiut Big Johna w Ameryce Północnej i jego pierwszą ekspozycję w muzeum.

Big John został odkryty w 2014 roku przez Waltera Steina, założyciela firmy PaleoAdventures z Południowej Dakoty, która zajmuje się wykopywaniem skamielin na sprzedaż komercyjną. Szkielet był pokryty skałą.

Kupiła go włoska firma Zoic zajmująca się skamieniałościami, a jej zespół spędził większość 2021 roku ostrożnie usuwając skały z kości. Wyrzeźbili także, odlali i wydrukowali w drukarce 3D brakujące elementy, aby wypełnić ekspozycję.

Wynik wzbudził zainteresowanie na całym świecie ze względu na jego rozmiar, a także kompletność dinozaura, zachowało się 75% jego czaszki i 60% reszty szkieletu.

Oszałamiająca cena, jaką osiągnął Big John na aukcji w Paryżu w październiku 2021 r. wywołała kontrowersje w kręgach naukowych, a niektórzy eksperci obawiali się, że rosnące ceny skamielin sprawią, że bardziej wartościowe naukowo okazy staną się niedostępne dla muzeów i uniwersytetów.

Rodzina Pagidipati kupiła Big Johna z zamiarem sprowadzenia go do Tampy, aby tutejsza publiczność mogła się nim cieszyć.

Więcej informacji potrzebnych by odwiedzić Big Johna dostępne jest na stronie muzeum.

Bilety w cenie 18 dolarów można kupić tutaj.

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, Muzeum Dziecięce Glazera
Czytaj dalej

News Chicago

Donuty z Chicago są pyszne. Pamiętaj o tym w Narodowy Dzień Pączków 2 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

The Underground Donut Tour opublikowało listę „Najwspanialszych pączków w Ameryce”, korzystając z wyników konkursu, który zebrał ponad 22 000 głosów i zaprosił do udziału prawie 500 cukierni. Według rankingu, okolice Chicago są dobrze reprezentowane.

D&D’s Place, zlokalizowane w bloku 8300 South Kedzie w Chicago, zdobyło pierwsze miejsce w kategorii pączków z polewą czekoladową i pączków o smaku owocowym.

Stan’s Donuts, z lokalizacjami w całym mieście i na przedmieściach, został również uhonorowany za smakołyk z serkiem jagodowym, który został uznany za najlepszego pączka z owocami w Ameryce.

Ale zwycięzcę rankingu można również znaleźć na Środkowym Zachodzie.

Cukiernia Rise’n Roll z Indiany zajęła pierwsze miejsce na liście, zdobywając tytuł m.in. za pączka cynamonowo-karmelowego, który został uznany za najpopularniejszy w kraju. Producent dostał aż siedem głównych nagród za swoją ofertę.

Sieć Rise’n Roll, z pobliskimi lokalizacjami w Schererville, Cedar Lake i Valparaiso, wygrała również między innymi w kategoriach Greatest Cake Doughnut i Greatest Cream-Filled Doughnut.

Underground Donut Tour rozpoczął się w Chicago w 2015 roku i od tego czasu grupa rozszerzyła się na 18 miast na całym świecie. Słodkie wycieczki z grupą można rezerwować za pośrednictwem strony internetowej, a miłośnicy pączków mogą znaleźć tam więcej informacji na temat najlepszych miejsc serwujących te smakołyki.

Narodowy Dzień Pączka czeka nas 2 czerwca.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Mladen Zivkovic
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu