Połącz się z nami

NEWS Florida

Lekcje będą zaczynać się później na Florydzie. Nastolatki będą się mogły lepiej wyspać

Opublikowano

dnia

W piątek 12 maja gubernator Ron DeSantis podpisał ustawę, która reguluje godziny rozpoczęcia nauki w gimnazjach i szkołach średnich. W kolejnych latach uczniowie będą zaczynali lekcje później niż dotychczas, mogąc lepiej się wyspać.

Posłowie przyjęli ustawę (HB 733) podczas ostatniej sesji legislacyjnej, która zakończyła się w piątek, 5 maja. Zapobiegnie ona rozpoczynaniu „dnia lekcyjnego” w gimnazjach wcześniej niż o godzinie 8:00AM, a licealistom – przed godziną 8:30AM.

Godziny rozpoczęcia będą musiały wejść w życie do lipca 2026 r., co daje okręgom szkolnym trzy lata na opracowanie planów i rozkładów zajęć.

Około 48% publicznych szkół średnich na Florydzie rozpoczyna naukę przed godziną 7:30 rano, zgodnie z Biurem Legislatury ds. Analiz Polityki Programowej i Odpowiedzialności Rządu. Kolejne 19% szkół średnich rozpoczyna naukę między 7:30AM a 7:59AM.

Zwolennicy ustawy wskazywali na badania, które mówią, że późniejsze godziny rozpoczęcia zajęć byłyby korzystne dla uczniów szkół średnich.

Jednak projekt ustawy wywołał obawy dotyczące takich kwestii, jak transport uczniów i wpływ późniejszych godzin rozpoczęcia szkoły na pracujących rodziców.

W Stanach Zjednoczonych już pod koniec XX wieku rozpoczęto krajowy ruch „start school later”.

Ruch „start school later” jest interdyscyplinarnym wysiłkiem pracowników służby zdrowia, badaczy snu, nauczycieli, rzeczników społeczności, rodziców, uczniów i innych, mającym na celu zapewnienie uczniom możliwości wystarczającej ilości snu w optymalnych porach.

Opiera swoje twierdzenia na coraz większej liczbie dowodów na to, że rozpoczynanie nauki w gimnazjum i liceum zbyt wcześnie rano jest niezdrowe, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego i jest niezgodne z potrzebami i wzorcami snu nastolatków.

Obecnie szkoły amerykańskie często rozpoczynają dzień nauczania w godzina 7:00AM i kończy zazwyczaj siedem godzin później, około 2:00PM. Jednak większość badań dotyczących snu sugeruje, że poranne zajęcia powinny zaczynać się nie wcześniej niż o 8:30AM w przypadku uczniów gimnazjów i liceów.

Na początku lat 90-tych przełomowe badanie School Start Time Study Uniwersytetu Minnesoty śledziło uczniów szkół średnich z dwóch okręgów Minneapolis – Edina, dzielnicy podmiejskiej, która zmieniła godziny otwarcia z 7:20AM na 8:30AM oraz Minneapolis Public Schools, która zmieniła rozpoczęcie nauki z 7:20AM na 8:40AM.

Stwierdzono wiele pozytywnych korzyści dla uczniów, w tym:

  • Lepsze wskaźniki frekwencji i zapisów
  • Mniej spania na lekcjach
  • Mniej zgłaszanych przez uczniów depresji
  • Mniej wizyt uczniów u pedagogów szkolnych w sprawach behawioralnych i konfliktów rówieśniczych
  • Bardziej wyrównany temperament w domu
Źródło: fox35, wikipedia
Foto: YouTube, istock/ uzhursky

NEWS Florida

Urządzenia tłumiące fale ochronią most Skyway przed erozją powodowaną falami

Opublikowano

dnia

Autor:

Wystające lekko z wody trójkątne piramidy, znane jako urządzenia tłumiące fale – Wave Attenuation Devices, utworzą zaporę chroniącą most Skyway przed niszczycielskim działaniem morza. Setki z nich można zobaczyć wzdłuż południowej strony I-275 w pobliżu przystani rybackiej Skyway.

Charakterystyczny kształt piramid pomaga odbijać energię fal, gdy pojawia się fala sztormowa lub jakikolwiek rodzaj fal, tłumaczy Brent Setchell, inżynier z Departamentu Transportu Florydy (FDOT).

Piramidy, znane również jako urządzenia tłumiące fale, są wykonane z włókien i wzmocnione betonem. Mają chronić drogę przed erozją. Obecnie 844 takie urządzenia są instalowane w dwóch różnych miejscach poza południową strefą odpoczynku i wzdłuż kanału dostępowego przy przystani rybackiej Skyway.

FDOT poinformował, że projekt o wartości 6,3 miliona dolarów przynosi także korzyści środowisku – od ochrony wzrostu trawy morskiej po przyciąganie stworzeń morskich.

Otwory w piramidach pozwalają rybom dostać się do środka i będą mieć tu bezpieczne schronienie, a skorupiaki będą mogły się przyczepić na zewnątrz, zapewniając wyjątkową strukturę siedliska, co w efekcie stworzy coś na kształt naturalnej rafy w wodzie i zwiększy bogactwo gatunków dzikich zwierząt.

Konstrukcje betonowe pozostaną widoczne z drogi i wody. Zostaną również zainstalowane znaki ostrzegające żeglarzy o ich lokalizacji. Budowa powinna zakończyć się do końca lata, w zależności od pogody.

Urządzenia tłumiące fale są ważne dla połączenia z zatoką Tampa. Skyway to kluczowy korytarz transportowy między Manatee a powiatem Pinellas.

Istnieją dwa takie projekty już zainstalowane w rejonie Tampa Bay – jeden w EG Simmons Park w Ruskin, a drugi w Sunken Island w Hillsborough Bay.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Fun Spot America świętuje swoje 25. urodziny, złap bilety ze zniżką do parków rozrywki

Opublikowano

dnia

Autor:

Aby uczcić swoje 25. urodziny, Fun Spot America będzie sprzedawać bilety jednodniowe za 25 USD w dniu 10 czerwca od północy do 2:00PM, zgodnie z informacja umieszczoną na stronie internetowej firmy. Zwykłe karnety jednodniowe zazwyczaj kosztują 60 USD.

Posiadacze karnetu Fun Spot będą mogli kupić bilety ze zniżką 24 godziny przed innymi gośćmi. Kod promocyjny z linkiem zostanie wysłany e-mailem do posiadaczy przepustek, zgodnie ze stroną internetową Fun Spot.

Podczas jednej transakcji można kupić do 10 biletów, które nie muszą być wykorzystane od razu. Ich ważność wygaśnie dopiero 9 czerwca 2024 r.

Bilety można wykorzystać we wszystkich lokalizacjach Fun Spot, w tym w Orlando i Kissimmee na Florydzie.

Parki rozrywki Fun Spot America są znane z jedynych w swoim rodzaju opatentowanych w USA torów gokartowych i jedynej drewnianej kolejki górskiej w Orlando – White Lightning.

Oferują dreszczyk emocji dla całej rodziny i dla wszystkich grup wiekowych, oraz bezpłatny parking.

Na stronie fun-spot.com można uzyskać dodatkowe informacje.

 

Źródło: fox35orlado
Foto: YouTube, Fun Spot America
Czytaj dalej

NEWS Florida

1,44 miliona Kanadyjczyków odwiedziło Florydę w pierwszym kwartale 2023 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Podróże na Florydę z Kanady prawie wróciły do poziomu sprzed pandemii, ale według urzędników ds. turystyki kwestie wizowe nadal komplikują starania o przyciągnięcie innych zagranicznych gości. Agencja marketingu turystycznego Visit Florida poinformowała we wtorek, że stan odwiedziło około 1,44 miliona Kanadyjczyków w pierwszym kwartale 2023 roku.

Po zniesieniu ograniczeń dotyczących szczepień przeciwko COVID-19 na granicy kanadyjsko-amerykańskiej liczba odwiedzających w pierwszym kwartale wzrosła z szacunkowych 488 000 kanadyjskich odwiedzających w pierwszym kwartale 2022 r.

Stan przyciągnął 1,446 mln Kanadyjczyków w pierwszym kwartale 2019 r., ostatnim pełnym roku przed pandemią COVID-19. W pierwszym kwartale 2020 r., kiedy pandemia dopiero zaczęła powodować ogromne zakłócenia w branży turystycznej, Florydę odwiedziło 1,371 miliona ludzi z Kanady.

Kanada jest tradycyjnie głównym obcym krajem, którego mieszkańcy odwiedzają Florydę, z całoroczną liczbą przekraczającą 4 miliony w 2019 roku.

Tymczasem prezes i dyrektor generalny Visit Florida, Dana Young, obwinia „absurdalny” czas oczekiwania na wizę, z którym borykają się głównie osoby ubiegające się o nią po raz pierwszy, za powstrzymywanie turystyki z kilku kluczowych rynków międzynarodowych.

Na przykład strona internetowa Biura Spraw Konsularnych Departamentu Stanu USA podała we wtorek, że czas oczekiwania w Bogocie w Kolumbii na spotkanie w sprawie wizy nieimigracyjnej wynosił 801 dni. W Mexico City było to 737 dni. W Rio De Janeiro było to 477 dni. Mieszkańcy Londynu musieli czekać 90 dni. W Paryżu było to 180 dni.

Zaległości przypisuje się, przynajmniej częściowo, brakom kadrowym w ambasadach.

Administracja Bidena zniosła wymagania dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 dla podróżujących samolotami z zagranicy 11 maja, tego samego dnia, w którym zakończył się stan zagrożenia zdrowia publicznego związany z COVID-19.

Floryda przyciągnęła szacunkowo 1,8 miliona zagranicznych gości w pierwszych trzech miesiącach tego roku, co stanowi 36-procentowy wzrost w stosunku do 2022 roku, ale spadek w porównaniu z 2,276 milionami gości, którzy przybyli do stanu w pierwszym kwartale 2019 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, Visit Florida szacuje, że w pierwszym kwartale 2023 r. stan odwiedziło rekordowe 37,9 mln osób. W porównaniu z 35,528 mln w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. Odwiedzający mieszkańcy z innych stanów nadal napędzają wzrost turystyki.

 

Źródło: fox13
Foto: istock/QunicaStudio/ frankpetersAlessandro Biascioli
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu