News Chicago
Nowe biblioteki postawią na edukację w Woodlawn, Back of the Yards i Humboldt Park
Biblioteka Publiczna w Chicago wykorzysta obligacje kapitałowe o wartości 18 milionów dolarów na budowę zupełnie nowego oddziału bibliotecznego w Woodlawn. Wewnątrz budynków o mieszanym przeznaczeniu powstaną także dwie nowe biblioteki w Back of the Yards i Humboldt Park.
Burmistrz Lori Lightfoot wyraziła nadzieję, że nowe biblioteki staną się lokalnymi ośrodkami związanymi z edukacją, trwającą przez całe życie.
Wyznaczona lokalizacja Woodlawn zastąpi filię biblioteki Bessie Coleman, która istnieje od 1993 roku i obecnie znajduje się pod adresem 731 E. 63rd St.
Oprócz oddziału Woodlawn, dwie inne biblioteki zostaną zbudowane w budynkach o mieszanym przeznaczeniu, w tym oddział Back of the Yards, który znajdzie się na terenie dawnego budynku Aronson Furniture (4630 S. Ashland Ave.) i zastąpi bibliotekę znajdującą się wewnątrz Back of the Yards College Prep Academy.
Nowa biblioteka o powierzchni 16 000 stóp kwadratowych będzie korzystać z oddzielnego wejścia i podziemnego parkingu w budynku dewelopersko-mieszkaniowym.
Znajdą się tu także przystępne cenowo mieszkania wraz z w pełni wyposażonym ośrodkiem opieki zdrowotnej, centrum sztuk widowiskowych i przestrzenią dla organizacji non-profit, takich jak Chicago Commons i Precious Blood Ministry of Reconciliation.
Nowa biblioteka będzie również działać jako siedziba Rady Sąsiedztwa Back of the Yards.
Nowy oddział biblioteki w Humboldt Park powstanie natomiast w przebudowanym Pioneer Bank przy North Avenue i Pulaski Road, który stoi pusty od dziesięcioleci.
Poza biblioteką publiczną, o powierzchni także 16 000 stóp kwadratowych, w budynku powstanie 75 niedrogich mieszkań, centrum kultury latynoskiej, biura Humboldt Park Family Health, a także przestrzeń biurowa dla głównego architekta JGMA pracującego nad projektem.
Wszystkie biblioteki będą oferować przestrzeń do nauki wczesnodziecięcej i programy dostosowane do sąsiedztwa dla dzieci, nastolatków i rodzin. M.in. program YOUmedia, który wprowadza nastolatków w „projektowanie graficzne, fotografię, wideo, muzykę, projektowanie 2D/3D i STEM”, zgodnie z oficjalną stroną internetową.
Posiadacze karty bibliotecznej będą mogli uzyskać tu bezpłatną pomoc w odrabianiu lekcji w ramach programu Nauczyciel w bibliotece, który oferuje pomoc w nauce poza szkołą dla dzieci po godzinach lekcyjnych, wraz z Brainfuse, bezpłatną usługą dostępną od 2:00PM do 11:00PM, która pomaga w odrabianiu prac domowych, pisaniu zadań, lekcjach języka, matematyki, nauk ścisłych i nauk społecznych.
Dodatkowo w filiach bibliotek Back of the Yards i Humboldt Park będą również działać kluby książki, programy edukacyjne i kulturalne, indywidualne szkolenia z zakresu umiejętności cyfrowych dla dorosłych i seniorów oraz zajęcia komputerowe dostępne dla wszystkich członków biblioteki.
Daty rozpoczęcia budowy nie zostały jeszcze określone, ale aktualnym celem jest rozpoczęcie budowy na początku 2024 r. i otwarcie placówek do wiosny 2025 r.
Źródło: secretchicago
Foto: Biblioteka publiczna Chicago
Ciekawostki
Ojciec Francis Browne: Jezuita, fotograf i ostatni świadek Titanica przed zatonięciem
Ponad sto lat po tragicznej katastrofie Titanica, ten legendarny statek wciąż fascynuje ludzi na całym świecie. Jego historia była wielokrotnie badana i opisywana, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że prawdopodobnie ostatnie zdjęcia Titanica na powierzchni zostały wykonane przez irlandzkiego Jezuitę, Ojca Francisa Browne’a. O kapłanie, który był utalentowanym fotografem i pozostawił po sobie niezwykłe archiwum, mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.
Francis Browne urodził się w Irlandii w 1880 roku. Po śmierci rodziców jego wychowaniem zajął się wuj, biskup Robert Browne, który podarował mu pierwszy aparat fotograficzny. Ten gest zapoczątkował fascynację młodego Francisa fotografią, która towarzyszyła mu przez całe życie.
Browne wstąpił do jezuitów i rozpoczął studia w Milltown Institute of Theology and Philosophy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1915 roku, ale już wcześniej, jako młody kleryk, wyróżniał się talentem fotograficznym.
Jego aparat uchwycił nie tylko codzienne życie w Irlandii, ale także tragiczne wydarzenia I Wojny Światowej, podczas której pełnił funkcję kapelana. Za swoją służbę został odznaczony Krzyżem Wojskowym.
Podróż życia na pokładzie Titanica
W kwietniu 1912 roku ojciec Browne znalazł się na pokładzie Titanica dzięki hojności swojego wuja. Biskup ufundował mu „podróż życia” – dwudniowy rejs z Southampton w Anglii do Queenstown (obecnie Cobh) w Irlandii.
W trakcie tego krótkiego odcinka jezuita wykorzystał każdą chwilę, by dokumentować życie na pokładzie. Jego zdjęcia przedstawiają pasażerów z różnych klas, członków załogi, a także unikalne wnętrza statku, takie jak jadalnie czy salony.
Podczas rejsu ojciec Francis Browne zaprzyjaźnił się z bogatą amerykańską parą, która zaproponowała mu przedłużenie podróży do Nowego Jorku na ich koszt. Jezuita wysłał telegram do swoich przełożonych z prośbą o pozwolenie na kontynuację rejsu.
Odpowiedź była jednoznaczna: „ZEJDŹ Z TEGO STATKU”. Posłuszny swoim przełożonym, ojciec Browne opuścił Titanica w Queenstown, unikając w ten sposób losu 1500 osób, które zginęły kilka dni później w lodowatych wodach Atlantyku.
Ostatnie zdjęcia Titanica
W Queenstown ojciec Browne uchwycił moment, gdy Titanic odpływał w kierunku swojej tragicznej przyszłości. Jego fotografie są prawdopodobnie ostatnimi znanymi zdjęciami statku na powierzchni. Ujęcia te mają niezwykłą wartość historyczną, ponieważ dokumentują zarówno statek, jak i pasażerów, którzy wkrótce zginęli.
Ojciec Browne sfotografował także kapitana Edwarda Smitha i załogę, z których większość nie przetrwała katastrofy. Zdjęcia ojca Browne’a przedstawiają także codzienne życie na statku, pełne nadziei i ekscytacji, co czyni je tym bardziej poruszającymi w kontekście późniejszych wydarzeń.
Po tragedii Titanica ojciec Browne kontynuował swoją pasję fotograficzną, dokumentując życie w Irlandii, konflikty zbrojne i codzienność swoich czasów. Jego archiwum obejmuje niemal 42 000 zdjęć, które uznawane są za niezwykłe dzieło fotograficzne.
Ojciec E.E. O’Donnell, jezuita i autor książki „Father Browne’s Titanic Album: A Passenger’s Photographs and Personal Memoir”, nazwał go „jednym z największych fotografów wszech czasów”. Zdjęcia Browne’a wyróżniają się zarówno wartością dokumentalną, jak i artystyczną.
Refleksje po katastrofie
Ojciec Francis Browne nigdy nie zapomniał o pasażerach Titanica. Po katastrofie napisał, jak Irlandczycy modlili się za zmarłych w wielkiej katedrze, wspominając „tych, którzy z całą radością i ufnością wyruszyli w swoją ostatnią podróż”. Słowa te oddają głęboki smutek i współczucie, które towarzyszyły mu przez całe życie.
Po śmierci ojca Browne’a w 1960 roku jego zdjęcia zostały odnalezione i docenione na nowo. Jego archiwum nie tylko dokumentuje historię Titanica, ale również stanowi świadectwo życia człowieka pełnego pasji, odwagi i wiary.
Źródło: cna
Foto: Michael Garahy, Francis Brown/The Father Browne Collection
Polonia Amerykańska
Przedświąteczne spotkanie z Teatrem Nasz i relacja z europejskiego tournee
Zespół Teatru Nasz serdecznie zaprasza na spotkanie w Art Gallery Kafe 9 grudnia, w czasie którego podzieli się swoimi wrażeniami i wspomnieniami z 3 tygodniowego wyjazdu do Europy (Niemcy, Litwa i Polska).
Teatr Nasz z Chicago rozpoczął trzytygodniowe europejskie tournee 5 listopada. Zaprezentował swój repertuar publiczności w Niemczech, na Litwie oraz w Polsce. W ramach tej artystycznej podróży odwiedził m.in. Brunszwik, Oberhausen i Hannover, a także Wilno i 22. Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach.
Na Litwie wziął udział w Festiwalu MonoWschód, na zaproszenie Polskiego Teatru Studio.
Tournee w Niemczech odbyło się dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz współpracy z Fundacją Polonii Świata przy Radzie Polonii Świata. Partnerami projektu byli Off Theater Zigarre przy V.I.P. e.V. w Brunszwiku oraz AKRU Productions Inc w USA.
Na przedświątecznym spotkaniu zaplanowano wspólne oglądanie fragmentu jednego z zarejestrowanych podczas europejskiego tournee spektakli. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 9 grudnia o godz. 7.00PM w Art Gallery Kafe – 127 Front St, Wood Dale, IL 60191. Wstęp wolny.
Źródło: informacja własna
Foto: Ale Joachimiak
News Chicago
„Love Actually” z akompaniamentem Chicago Philharmonic zachwyci widzów w tą sobotę
Podczas „Love Actually Live” pełny skład Chicago Philharmonic wykona sugestywną ścieżkę dźwiękową Craiga Armstronga a widzowie zobaczą film na dużym ekranie. Takie połączenie to niezapomniane przeżycie dla publiczności. Bilety na 7 grudnia są już w sprzedaży.
Zabawny i rozgrzewający serce film „Love Actually” („To właśnie miłość”) z 2003 roku rozgrywa się we współczesnym Londynie na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem i opowiada jedną historię, która splata ze sobą spektakularną liczbę wątków miłosnych – czasami romantycznych, czasami smutnych, czasami głupich – a wszystkie są zabawne na swój sposób.
Premier zakochany w jednej z pracownic swojego biura. Pisarz leczący złamane serce na południu Francji. Zamężna kobieta podejrzewająca męża o romans. Młoda mężatka błędnie interpretująca zachowanie przyjaciela jej męża. Uczeń pragnący zwrócić na siebie uwagę najbardziej nieosiągalnej dziewczyny w szkole. Owdowiały ojczym usiłujący nawiązać kontakt z synem, którego prawie nie zna. Szukająca miłości pracownica biura zauroczona swoim kolegą z pracy. Starzejący się gwiazdor rocka pragnący powrócić na scenę.
„To właśnie miłość” to dziesięć różnych historii, które znajdują swój finał na lotnisku Heathrow. Występują m.in. Alan Rickman, Colin Firth, Hugh Grant, Liam Neeson, Martin Freeman, Keira Knightley i Emma Thompson.
Koncert wraz z pokazem filmu w chicagowskim Auditorium Theatre odbędzie się 7 grudnia o godzinie 7.30PM. Bilety można kupić tutaj.
Nowa seria multimedialnych doświadczeń Auditorium Philms rozpoczęła się 17 lutego od północnoamerykańskiej premiery jednego z klasyków science fiction, „Blade Runner”. 13 kwietnia mogliśmy zobaczyć kultowego „Batmana 1989″ z okazji 35. rocznicy powstania filmu, a w dwa dni czerwca „Black Panther Marvel Studios”.
9 listopada w ramach cyklu odbył się koncert muzyki polskiego kompozytora, Wojciecha Kilara, do filmu „Dracula” Brama Stokera. „Love Actually” zamyka tegoroczną serię wydarzeń.
Źródło: Chicago Phliharmonic, filmweb
Foto: filmweb
-
News Chicago2 tygodnie temu
Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet
-
News USA3 tygodnie temu
Travel Tuesday: Nowe święto łowców okazji na najlepsze wakacje. Bądźcie czujni 3 grudnia
-
News Chicago4 tygodnie temu
Policjant z Chicago zginął w tragicznej strzelaninie w dzielnicy East Chatham
-
News USA3 tygodnie temu
Dlaczego Amerykanie nie głosowali na Kamalę Harris? Wyniki sondażu
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Nazwijmy park w Morton Grove imieniem śp. Darka Borysiewicza. Podpisz petycję!
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Konkurs Najpiękniejsza Polka w USA: Poznajcie listę 33 uczestniczek!
-
News USA4 tygodnie temu
DONALD TRUMP NOWYM PREZYDENTEM USA?
-
News USA3 tygodnie temu
Musk poprowadzi Departament Efektywności Rządowej w gabinecie Trumpa