Połącz się z nami

NEWS Florida

Floryda ma od wczoraj najniższy próg zasądzania kary śmierci w USA

Opublikowano

dnia

W czwartek gubernator Ron DeSantis podpisał ustawę ułatwiającą skazanie na śmierć osoby oskarżonej w stanie. Teraz skazani na Florydzie mogą zostać wysłani do celi śmierci przy 8 głosach “za” i 4 “przeciwko”, z 12 głosów ławy przysięgłych. Dotychczas obowiązywała jednomyślność ławników.

Ron DeSantis naciskał na obniżenie progu dla kary śmierci na Florydzie, powołując się na wynik sprawy strzelaniny w szkole w Parkland – gdzie bandyta, który zabił 17 osób w Marjory Stoneman Douglas High, został skazany na dożywocie po tym, jak tylko 9 z 12 przysięgłych głosowało za wyrokiem śmierci.

DeSantis podpisał ustawę podczas prywatnej ceremonii na Kapitolu wraz z niektórymi członkami rodzin dzieci zabitych w tej strzelaninie.

„Jeden przysięgły nie powinien mieć możliwości zawetowania kary śmierci” – oświadczył DeSantis.

„Mamy nadzieję, że dzisiejsza zmiana prawa na Florydzie uratuje inne rodziny przed niesprawiedliwością, której doświadczyliśmy” – powiedział Ryan Petty, ojciec zamordowanej uczennicy z Parkland, Alainy Petty.

Floryda będzie miała teraz najniższy próg kary śmierci w kraju. Dołączy do Alabamy jako drugi stan, który nie wymaga jednomyślnego głosowania jury. Próg Alabamy to głosy ławy w stosunku 10-2.

Głosowanie nad projektem ustawy spowodowało odejście ustawodawców od typowych linii partyjnych. Niektórzy Demokraci, zwłaszcza ci z południowej Florydy, głosowali za ustawą, podczas gdy niektórzy Republikanie głosowali przeciwko.

Floryda wymagała jednomyślnego głosowania ławy przysięgłych od czasu decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 2016 r., która orzekła, że stanowy system kary śmierci dał zbyt dużą władzę sędziom, ale niewystarczającą ławie przysięgłych.

Interpretując to orzeczenie, Sąd Najwyższy Florydy zdecydował, że wymagane jest jednomyślne głosowanie ławy przysięgłych.

Ale w 2020 roku Sąd Najwyższy Florydy uchylił orzeczenie i stwierdził, że tylko jeden czynnik obciążający musi zostać rozstrzygnięty jednogłośnie, pozostawiając ustawodawcom otwarte drzwi do ponownego zmniejszenia wymogu.

Czynniki obciążające mają związek z okolicznościami przestępstwa lub statusem ofiary, na przykład jeśli jest to osoba poniżej 12. roku życia.

Przeciwnicy ustawy obawiają się, że ustawa otwiera Florydę na więcej możliwych błędów, powołując się na historię stanu, który miał najwięcej uniewinnień w celi śmierci w całym kraju – 30 od lat 70-tych.

Większość uniewinnionych została wysłana do celi śmierci bez jednomyślnego głosowania ławy przysięgłych, zgodnie z Centrum Informacji o Karze Śmierci.

Herman Lindsey, skazany na śmierć na Florydzie, został początkowo skazany stosunkiem głosów 8 do 4.

„Moja ława przysięgłych się wtedy pomyliła” – twierdzi Lindsey, który jest obecnie wiceprzewodniczącym organizacji Floridians for Alternatives to the Death Penalty.

Podpisana przez gubernatora ustawa utrzymuje zdolność sędziego do unieważnienia głosowania ławy przysięgłych w sprawie śmierci i zamiany kary na dożywocie. Nie może zaistnieć sytuacja odwrotna – jeśli ława przysięgłych zaleci dożywocie, sędzia nie może wydać wyroku śmierci.

W swojej pierwszej kadencji DeSantis podpisał tylko dwa wyroki śmierci. Ale mniej niż pół roku od rozpoczęcia drugiej, podpisał już trzy; dwóch więźniów zostało już straconych, a trzecia egzekucja jest zaplanowana na maj.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, istock/Gianluca68

NEWS Florida

Florida Python Challenge 2025 – ruszyła rejestracja na wielkie polowanie na pytony birmańskie

Opublikowano

dnia

Autor:

Rejestracja na Florida Python Challenge 2025 została oficjalnie otwarta w czwartek. To coroczne wydarzenie, organizowane przez Florida Fish and Wildlife Conservation Commission (FWC) oraz South Florida Water Management District, potrwa od piątku 11 lipca (godz. 12:01PM) do soboty 20 lipca (godz. 5:00PM).

Coroczne zawody w polowaniu przyciągają uczestników z całego kraju – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów – którzy wyruszają do południowej Florydy, by wspólnie zmierzyć się z jednym z największych zagrożeń dla lokalnego ekosystemu: inwazyjnym pytonem birmańskim.

Jak wziąć udział?

Aby dołączyć do wydarzenia, należy zarejestrować się na stronie FLPythonChallenge.org, przejść obowiązkowe szkolenie online, a także zapoznać się z materiałami edukacyjnymi na temat:

  • biologii i zachowań pytonów birmańskich,
  • wpływu gatunków inwazyjnych na przyrodę Florydy,
  • zasad bezpieczeństwa i etycznego usuwania węży,
  • logistyki podróży do regionu Everglades – naturalnego serca wydarzenia.

Wielka nagroda i nowe lokalizacje

Główna nagroda w wysokości 10 000 dolarów trafi do uczestnika, który usunie najwięcej pytonów w czasie trwania wyzwania. Przewidziano także nagrody w kategoriach: profesjonaliści, nowicjusze oraz personel wojskowy.

Nowością tegorocznej edycji jest włączenie Parku Narodowego Everglades jako jednej z ośmiu oficjalnych lokalizacji, w których odbywać się będą zawody.

„Każdy pyton usunięty z Everglades to jeden inwazyjny drapieżnik mniej, który zagraża rodzimym gatunkom” – podkreśla Roger Young, dyrektor wykonawczy Florida Fish and Wildlife Conservation Commission FWC. – „To wydarzenie nie tylko mobilizuje społeczeństwo do działania, ale też zwiększa globalną świadomość na temat zagrożeń płynących z obecności gatunków obcych.”

Dlaczego to takie ważne?

Pyton birmański, pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej, nie jest gatunkiem rodzimym dla Florydy. Jako drapieżnik w szczycie łańcucha pokarmowego, wywiera silny negatywny wpływ na lokalne populacje ssaków, ptaków i gadów. Jego obecność zagraża równowadze delikatnego ekosystemu Everglades.

Samice tego gatunku mogą składać od 50 do nawet 100 jaj podczas jednego sezonu, co czyni je wyjątkowo trudnymi do kontrolowania.

Efekty dotychczasowych edycji

W poprzedniej edycji – Florida Python Challenge 2024 – z Everglades usunięto 195 pytonów. Od pierwszego konkursu łącznie usunięto już ponad 1100 węży, a od 2000 roku – ponad 23 000 osobników.

Florida Fish and Wildlife Conservation Commission FWC stale zachęca właścicieli prywatnych gruntów do humanitarnego usuwania pytonów z ich terenów, kiedy tylko jest to możliwe.


Podsumowanie – co warto zapamiętać

  • Rejestracja na Florida Python Challenge 2025 już trwa
  • Wydarzenie: 11–20 lipca 2025 r.
  • Rejestracja i szkolenia: FLPythonChallenge.org
  • Nagroda główna: 10 000 USD za największą liczbę usuniętych pytonów
  • Nowa lokalizacja: Park Narodowy Everglades
  • Kategorie: profesjonaliści, debiutanci, wojskowi
Źródło: baynews9
Foto: Florida Python Challenge
Czytaj dalej

News USA

Axiom Space wyśle czwartą prywatną misję na ISS. W składzie załogi jest Polak

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę firma Axiom Space zatwierdziła skład załogi na swoją czwartą prywatną misję załogową na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Misja oznaczona jako Ax-4 ma wystartować najwcześniej 8 czerwca 2025 roku o godzinie 9:11 czasu wschodniego (ET) z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Astronauci polecą na pokładzie kapsuły SpaceX Dragon, wyniesionej przez rakietę Falcon 9. Wśród nich po raz pierwszy będzie Polak – Sławosz Uznański.

Międzynarodowa załoga i polski akcent

Załoga Ax-4 to wyjątkowa, międzynarodowa kombinacja astronautów reprezentujących cztery kraje:

  • Peggy Whitson (USA) – dowódczyni misji, weteranka lotów kosmicznych i była astronautka NASA,
  • Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot misji,
  • Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska) – specjalista misji, inżynier i kandydat Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA),
  • Tibor Kapu (Węgry) – specjalista misji, przedstawiciel węgierskiego programu kosmicznego HUNOR.

Misja Ax-4 zapisze się w historii jako pierwszy wspólny lot astronautów z Indii, Polski i Węgier w ramach rządowo wspieranej inicjatywy kosmicznej. Dla każdego z tych krajów będzie to również pierwszy załogowy lot kosmiczny od ponad 40 lat.

Nowa era w komercyjnej astronautyce

Ax-4 to kolejny krok Axiom Space w kierunku rozwoju komercyjnych lotów kosmicznych, realizowanych we współpracy z NASA, SpaceX oraz międzynarodowymi partnerami, w tym Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) i węgierską agencją HUNOR.

Przed planowanym startem firma zorganizuje wirtualną konferencję prasową, podczas której zostaną przedstawione szczegóły misji, założenia naukowe i operacyjne, a także znaczenie współpracy między agencjami.

Wciąż wiele znaków zapytania

Choć data startu i skład załogi są już oficjalne, konkretne cele naukowe misji oraz czas trwania pobytu na ISS nie zostały jeszcze ujawnione. Axiom Space nie podała również szczegółów dotyczących programu szkoleniowego ani procedur bezpieczeństwa dla międzynarodowego składu.

Sławosz Uznański

Misja Ignis – cel i znaczenie

Projekt realizowany przez Polską Agencję Kosmiczną POLSA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) będzie częścią misji Axiom 4, operowanej przez firmę SpaceX.

Sławosz Uznański, wybrany przez ESA w 2022 roku spośród 22 000 kandydatów, od tego czasu intensywnie przygotowuje się do swojej misji. Obecnie ukończono 30% jego szkolenia, które obejmuje m.in. naukę procedur awaryjnych i reagowania na sytuacje medyczne na orbicie. O Polaku pisaliśmy już 30 czerwca 2023 r.

„Misja Ignis to dopiero początek. Budujemy technologiczną przyszłość Polski, a nasze ambicje sięgają jeszcze dalej” – powiedział Uznański.

O misji Ignis informowaliśmy tutaj.

Źródło: fox35
Foto: Sławosz Uznański, SpaceX
Czytaj dalej

NEWS Florida

Floryda zakazuje fluoryzacji wody. Nowe prawo budzi kontrowersje w środowisku medycznym

Opublikowano

dnia

Autor:

Floryda stała się drugim stanem w USA, który oficjalnie zakazał dodawania fluoru do publicznych systemów wodociągowych. Nowe przepisy, podpisane w czwartek przez Gubernatora Rona DeSantisa w ramach tzw. ustawy SB 700 (Florida Farm Bill), wejdą w życie 1 lipca 2025 roku.

Choć w treści ustawy nie pada bezpośrednio słowo „fluor”, nowe prawo zabrania stosowania „niektórych dodatków” w wodzie pitnej, co w praktyce oznacza zakaz fluoryzacji.

DeSantis: „To kwestia wolności wyboru”

Podczas konferencji prasowej Gubernator Ron DeSantis podkreślił, że decyzja wynika z przekonania o naruszeniu prawa do świadomej zgody:

„Nie chodzi o to, by zabronić ludziom używać fluoru. Możesz go nadal stosować w paście do zębów. Ale dodawanie go do wody, którą każdy musi pić, to nic innego jak przymusowe leczenie” – powiedział DeSantis.

Gubernator wskazał również na negatywne skutki zdrowotne, szczególnie dla kobiet w ciąży i dzieci, powołując się na opinie głównego chirurga Florydy, dr. Josepha Ladapo, który aktywnie wspierał ten zakaz.

Reakcje lekarzy i ekspertów

Przeciwko zakazowi zdecydowanie wystąpiła m.in. Burmistrz Miami, Daniella Levine Cava, która zawetowała podobny lokalny zakaz. Jej decyzja została jednak odrzucona przez lokalną komisję większością głosów (8–4).

Amerykańska Akademia Pediatrii, Amerykańskie Stowarzyszenie Dentystyczne (ADA) oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) od lat popierają fluoryzację wody. Według badań, zmniejsza ona ryzyko próchnicy nawet o 25%, zwłaszcza wśród dzieci.

Rośnie opór wobec fluoru w innych stanach

Floryda to już drugi stan po Utah, który wprowadza taki zakaz. Gubernator Utah, Spencer Cox, podpisał podobne przepisy w marcu. Ruch antyfluorowy zyskuje poparcie m.in. od Roberta F. Kennedy’ego Jr., który twierdzi, że fluoryzowana woda nie przynosi „żadnych systemowych korzyści”.

Podobne inicjatywy ustawodawcze rozważane są obecnie w takich stanach jak: Kentucky, Massachusetts, Nebraska, Wisconsin i Karolina Północna.

Czy zakaz przyniesie skutki odwrotne do zamierzonych?

Przeciwnicy zakazu ostrzegają, że cofnięcie fluoryzacji może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej, zwłaszcza wśród dzieci.

Przykładem może być Hawaje, gdzie fluoryzacja nigdy nie była obowiązkowa — tylko 11% mieszkańców ma dostęp do fluoryzowanej wody, a dzieci w tym stanie mają najwyższy poziom próchnicy w całych Stanach Zjednoczonych.

Źródła: nbc
Foto: istock/alfexe/Kiwis/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu