Połącz się z nami

News USA

80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Opublikowano

dnia

Getto warszawskie liczące w swoim szczytowym okresie prawie pół miliona ludzi, było największym w Europie. Od lipca do września 1942 r. wywieziono do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince około 300 tysięcy Żydów. Wielu zmarło w getcie z głodu i wycieńczenia. Część została uratowana. Ci którzy pozostali 19 kwietnia 1943 roku zorganizowali powstanie w getcie warszawskim – czytamy w informacji Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela z okazji 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

W getcie warszawskim liczącym pod koniec 1942 około 60 tysięcy mieszkańców przygotowywano się do walki. Powstały dwie organizacje żydowskie, które stawiły sobie za cel walkę zbrojną. Była to Żydowska Organizacja Bojowa oraz Żydowski Związek Wojskowy.

Podczas próby deportacji Żydów w styczniu 1943 r. nastąpiło starcie zbrojne, które dowiodło zdolności Żydów do przeciwstawienia się niemieckim okupantom.

Strategia Żydowskiego Związku Wojskowego przewidywała możliwość ratunku poprzez walkę. Przedstawiono ją w odezwie w następujących słowach: „Gotujcie się do czynu! Czuwajcie! Powstajemy do walki! Jesteśmy tymi, którzy za cel stawią sobie obudzenie narodu. Chcemy rzucić społeczeństwu nasze hasło: Zbudź się i walcz! Nie trać nadziei w możliwość ratunku! Wiedz, że ratunek leży nie w bezwolnym, jak u stada owiec, pójściu na śmierć. Leży on w znacznie czymś wyższym: W walce!” (Odezwa Żydowskiego Związku Wojskowego wzywająca do walki zbrojnej, Warszawa, Styczeń 1943)

Żydowska Organizacja Bojowa przewidywała całkowitą zagładę wszystkich Żydów, dlatego wzywała ona do walki całe społeczeństwo, w sposób czynny lub bierny: „Dnia 22 stycznia upłynęło 6 miesięcy od początku wysiedlenia w Warszawie. Wszyscy doskonale pamiętamy owe potworne dni, kiedy to 300 tysięcy naszych braci i sióstr okrutnie wymordowano w obozie śmierci w Treblince.

[…] Ludu żydowski! Zbliża się godzina! Musicie być gotowi do stawiania oporu, by nas nie wyrżnięto jak owce! Niechaj żaden Żyd nie idzie do wagonu! Ci, co nie mogą okazać oporu czynnego, niech się bronią biernie, niech się ukryją!” (Odezwa Żydowskiej Organizacji Bojowej nawołująca do walki zbrojnej, Warszawa, styczeń 1943)

Powstanie w Getcie Warszawskim rozpoczęło się w 19 kwietnia 1943 r., gdy siły policji niemieckiej wzmocnionej oddziałami policji pomocniczej wkroczyły na teren getta. Spotkała ich fala ognia ze strony bojowników żydowskich powodując wycofanie się sił niemieckich.

Po przejęciu dowodzenia przez gen. Jürgena Stroopa, przyjęto strategię spalonej ziemi, czyli bezwzględnej walki wszystkimi dostępnymi środkami.

Stroop nie chciał drugiego Stalingradu i walki o każdy dom. Wprowadził do getta wozy opancerzone, artylerię i miotacze ognia. Odcięto dopływ wody i elektryczności, każdy dom powinien być doszczętnie spalony, a wszystkie kryjówki i bunkry niszczono granatami i gazem. Po kilku dniach walki obszar getta stał się jednym wielki pożarem, domy były wypalane, a nad gettem unosiły się chmury ognia i dymu, nie pozwalające nawet oddychać.

Halina Birenabaum wspominała ten okres w następujących słowach: „Oddziały wyposażone w najnowocześniejszą broń maszynową ruszyły do ataku na garstkę wymęczonych, obdartych i niemal bezbronnych powstańców żydowskich, którzy woleli godną śmierć na polu bitwy niż w komorach gazowych… Armaty, czołgi, bomby, granaty, precyzyjne aparaty podsłuchowe, psy gończe.

Esesmani podpalali systematycznie ulicę za ulicą, dom za domem. I mordowali złapanych lub znalezionych w kryjówkach ludzi – powstańców i nie powstańców, wszystkich Żydów, kobiety, starców, dzieci.

Do bunkrów bali się wchodzić, wrzucali tam bomby duszące albo zalewali je wodą. Hitlerowscy bandyci wysadzali w powietrze nawet ruiny spalonych domów, aby w gruzach nikt już nie mógł się schować”. (Halina Birenbaum, „Nadzieja umiera ostatnia”, 77-78)

Niewielkie siły powstańców, pozbawione zapasów broni i amunicji nie były w stanie walczyć przez dłuższy czas, pomimo to walki trwały wiele dni, a Niemcy bali się wchodzić w zaułki, wąskie ulice, do piwnic, gdzie czekały ich zasadzki i walka wręcz.

Bojownicy żydowscy stosowali taktykę walki miejskiej, przemieszczając się kanałami, poprzez piwnice domów, pojawiając się w niespodziewanych miejsca i atakując. Dopiero po zniszczeniu większości sił bojowników żydowskich i wypaleniu terenu getta, odkrywano bunkry, wypędzano ukrywających się Żydów.

Tragedię mieszkańców getta, którzy przeżyli w ukryciu i zostali deportowani do obozów opisano w następujących słowach: „Kiedy nas zawlekli na Umschlagplatz, zapadał zmierzch. Spalone ulice getta, domy, w których rodziliśmy się, wzrastali, żyli wśród swoich, wychowywaliśmy się, uczyli być ludźmi, domy, w których piwnice i strychy były długo świadkiem naszych upokorzeń, strachu, cierpień i tęsknoty za wolnością – wszystko, co kochaliśmy dawniej w tym rodzinnym mieście, zostawiliśmy za sobą. I większość spośród nas – na zawsze”. (Halina Birenbaum, „Nadzieja umiera ostatnia”, 81-82)

Demonstrując likwidację getta w Warszawie, 16 maja 1943 roku, dowódca sił niemieckich Jürgen Stroop wysadził w powietrze Wielką Synagogę na Tłumackim.

Jednak to nie do niego należało zwycięstwo – zwycięstwo ducha, odwagi, poświęcenia życia – lecz do bojowników żydowskich, przywódców powstania, którzy prawie bezbronni, stawili opór przeciwko niemieckim nazistom, którzy chcieli wymordować cały naród żydowski i zniszczyć wszelki ślad po nim.

To młodzi ludzie, jak na przykład Mordechaj Anielewicz, Paweł Frenkel, Marek Edelman jako przywódcy powstania, stawili czoła całej potędze niemieckiej.

Mordechaj Anielewicz przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej poświecił życie dla swojego Narodu! W swoim ostatnim liście pisał on: „Najważniejsze, że marzenie mojego życia spełniło się. Dane mi było zobaczyć żydowską obronę w getcie – w całej jej wielkości i chwale”. (List Mordechaja Anielewicza do Icchaka Cukiermana o pierwszych walkach w getcie, Warszawa, 23 kwietnia 1943)

Ponad rok później wybuchło powstanie, obejmujące całą Warszawę i w nim również uczestniczyli Żydzi. Całe miasto zostało spalone.

Dziś wspominamy tych, którzy pomimo braku szans na zwycięstwo, a nawet na przeżycie, potrafili podjąć nierówną walkę o godną śmierć z bronią w ręku.

Centrum Heschela KUL

 

Foto: domena publiczna Yad Vashem, IPN

News USA

Walka z nowojorskim prawem związanym z finansowaniem aborcji z ubezpieczenia trwa

Opublikowano

dnia

Autor:

Grupa zakonnic oraz stowarzyszeń religijnych, które od lat walczą przeciwko nowojorskiemu prawu nakazującemu pracodawcom zapewnianie ubezpieczenia pokrywającego koszty aborcji, otrzymała wsparcie od szerokiej koalicji wspólnot religijnych. W skład koalicji wchodzą organizacje muzułmańskie, żydowskie, hinduistyczne, katolickie oraz inne chrześcijańskie grupy, które postanowiły przenieść sprawę do Sądu Najwyższego USA. O pozwie mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

W sprawie Diecezja Albany v. Harris zakonnice oraz inne organizacje religijne pozywają stan Nowy Jork za wprowadzenie obowiązku obejmowania pracowniczych planów zdrowotnych ubezpieczeniem od aborcji. Spór sądowy trwa od 2017 roku, kiedy po raz pierwszy wniesiono pozew.

Sprawa ta ma szansę znaleźć się w gronie kluczowych sporów dotyczących wolności religijnej w obecnej kadencji Sądu Najwyższego.

Do sprawy dołączyło dwadzieścia stanów, w tym Teksas, Floryda, Georgia i Ohio, które złożyły tzw. pisma amicus brief popierające powodów. Wśród wspierających są również liczne organizacje religijne, takie jak Klinika Wolności Religijnej Uniwersytetu Notre Dame oraz grupy katolickich pracowników służby zdrowia.

Wieloletnia batalia prawna

Powodami w sprawie są między innymi Siostry św. Marii, kontemplacyjny zakon anglikański, który od lat próbują uzyskać ochronę przed nowojorskimi regulacjami.

W 2021 roku sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który zwrócił ją do sądów stanowych w celu ponownego rozpatrzenia w świetle orzeczenia w sprawie Fulton v. City of Philadelphia — wyroku, który wzmocnił ochronę wolności religijnej. Mimo to, sąd niższej instancji ponownie podtrzymał nowojorskie prawo, co skłoniło kancelarię Becket do złożenia odwołania do Sądu Najwyższego USA we wrześniu 2023 roku.

Szerokie poparcie religijne

Koalicja, która włączyła się w sprawę, obejmuje różnorodne grupy wyznaniowe, od muzułmanów po hinduistów, a także liczne wspólnoty żydowskie i chrześcijańskie.

W jednym z raportów koalicja chrześcijańska zwraca uwagę, że „aborcja od dziesięcioleci znajduje się w centrum religijnej, moralnej i politycznej burzy”, dodając, że „zmuszanie organizacji religijnych do finansowania aborcji” budzi poważne wątpliwości dotyczące wolności religijnej.

Z kolei Islam and Religious Freedom Action Team z Religious Freedom Institute oraz International Society for Krishna Consciousness stwierdziły w swoim oświadczeniu, że „w pluralistycznym społeczeństwie religijnym nie może być wolności religijnej dla wyznań mniejszościowych bez wyjątków religijnych”.

Sąd Najwyższy USA ma rozważyć, czy podejmie tę sprawę, późną jesienią 2024 roku.

Decyzja sądu może mieć szerokie implikacje dla wolności religijnej w kontekście konfliktów z regulacjami dotyczącymi zdrowia publicznego i praw reprodukcyjnych. Koalicja grup religijnych jest zdeterminowana, aby bronić swojego prawa do postępowania zgodnie z własnymi przekonaniami moralnymi i religijnymi, niezależnie od wymogów prawa państwowego.

 

Źródło: cna
Foto: Kancelaria Becket, istock/Elena Loginova
Czytaj dalej

News USA

Prezydent Biden wydał historyczne memorandum bezpieczeństwa narodowego na temat AI

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Joe Biden podpisał pierwsze w historii USA memorandum bezpieczeństwa narodowego poświęcone sztucznej inteligencji (AI), nakazując krajowi przywództwo w tworzeniu „bezpiecznej, pewnej i godnej zaufania” AI. Memorandum opublikowane 24 października wyznacza kluczowe kierunki, które mają wspierać interesy narodowe w obliczu szybko rosnącej roli AI w globalnym wyścigu technologicznym.

„Sztuczna inteligencja wyłania się jako technologia na miarę epoki, mająca kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego” — brzmi fragment dokumentu. „Stany Zjednoczone muszą przewodzić światu w odpowiedzialnym wykorzystaniu AI dla bezpieczeństwa narodowego”.

Biały Dom podkreśla, że memorandum ma promować rozwój AI zgodny z zasadami bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowych norm oraz standardów etycznych. Dokument zakłada konieczność stworzenia wytrzymałych łańcuchów dostaw, zwłaszcza półprzewodników, oraz inwestycji w infrastrukturę energetyczną i centra obliczeniowe, co jest kluczowe dla zaawansowanych modeli AI.

„Dalsze przywództwo Stanów Zjednoczonych w zakresie zaawansowanych modeli AI ma fundamentalne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa” — stwierdziła doradczyni ekonomiczna Białego Domu, Lael Brainard, w przygotowanym oświadczeniu.

Dyrektywa kładzie też nacisk na współpracę z sojusznikami, by zagwarantować, że rozwój AI będzie zgodny z prawem międzynarodowym oraz z zasadami ochrony praw człowieka i wolności obywatelskich.

Wzmocnienie współpracy międzynarodowej

Na temat rozwijania współpracy w dziedzinie AI wypowiedział się również doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Przemawiając w Brookings Institution, wskazał, że USA prowadzą już globalne działania wspólnie z sojusznikami, budując sieć instytutów bezpieczeństwa AI w krajach takich jak Kanada, Singapur i Japonia.

Celem tej współpracy jest odpowiedzialne wykorzystanie możliwości, jakie niesie AI. „Budujemy sieć, która pozwoli na odpowiedzialne i bezpieczne stosowanie AI” — powiedział Sullivan, podkreślając, że wspólne standardy są kluczem do globalnego sukcesu i bezpieczeństwa w tej dziedzinie.

Wyzwania i obawy

Rządowy nadzór nad rozwojem AI w sektorze prywatnym ma pomóc USA utrzymać przewagę konkurencyjną nad krajami takimi jak Chiny, które w pełni wdrażają AI w swoje struktury rządowe. Jak podkreślił wysoki rangą urzędnik administracji, brak stanowczego przywództwa USA w tej technologii mógłby wystawić kraj na „ryzyko strategicznego zaskoczenia przez rywali, takich jak Chiny”.

Administracja Bidena chce zapewnić rządowi dostęp do najnowocześniejszych systemów AI, jednak ta strategia budzi obawy o nadużycia oraz przejrzystość działań wywiadowczych. W odpowiedzi na nie memorandum zostanie uzupełnione o dokument zakazujący stosowania AI w sposób naruszający prawa obywatelskie chronione przez Konstytucję.

Społeczne skutki AI i przyszłość regulacji

Zdolności AI budzą liczne kontrowersje — zarówno w kontekście bezpieczeństwa, jak i ryzyka społecznego. USA obserwują na przykład, że hakerzy z Chin wykorzystują AI do podszywania się pod amerykańskich wyborców. Ponadto przywódcy wojskowi przewidują, że do końca dekady w armii znajdą się autonomiczne roboty.

Przemawiając na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, prezydent Biden podkreślił konieczność odpowiedzialnego rozwoju AI, który będzie służył ludziom. „AI musi odpowiadać na potrzeby i wartości społeczne” — powiedział. — „Musimy zapewnić, by jej ogromny potencjał przynosił korzyści zwykłym ludziom, a nie był wykorzystywany przez dyktatorów”.

 

Źródło: Epoch Times
Foto: YouTube, Official White House Photo by Oliver Contreras
Czytaj dalej

News USA

Klient pozwał McDonald’s po przechorowaniu się z powodu E. coli w burgerze

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę amerykański gigant fast-food McDonald’s został pozwany przez mieszkańca Kolorado, który zaraził się bakterią E. coli po zjedzeniu burgera Quarter Pounder. Pozew dotyczy zaniedbań w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności w związku z epidemią bakterii, która w ostatnich tygodniach wybuchła na kilku stanach. Kolejny pozew złożono w czwartek.

22 października Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ostrzegły o znalezieniu bakterii Escherichia coli w produktach sprzedawanych przez McDonald’s. Firma szybko potwierdziła, że jej hamburgery Quarter Pounder mogą być źródłem infekcji, a skażenie może pochodzić z cebuli dostarczonej przez jednego z dostawców.

McDonald’s podjął kroki zaradcze, w tym wycofanie skażonych burgerów w restauracjach zlokalizowanych w stanach najbardziej dotkniętych epidemią, o czym informowaliśmy wczoraj.

Pozew przeciwko McDonald’s został złożony 23 października w sądzie w powiecie Cook, Illinois. Powód, który zachorował dwa dni po spożyciu posiłku w restauracji McDonald’s w Greeley, Colorado, wymagał opieki medycznej, a badanie wykazało obecność toksycznej bakterii E. coli O157 — tej samej, która wywołała epidemię zgłoszoną przez CDC.

Powód domaga się odszkodowania za obrażenia, wskazując, że McDonald’s nie zapewnił bezpieczeństwa żywności ani odpowiednich testów produktów, co stanowiło bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

W pozwie wymieniono kilka zarzutów, w tym niedbałość w produkcji i dystrybucji żywności, niewłaściwe testowanie produktów oraz niewystarczającą dbałość o czystość w lokalach. Według pozwu skażenie bakterią E. coli było możliwe do przewidzenia przez McDonald’s w momencie wprowadzenia produktów na rynek.

W czwartek kolejny klient – mieszkanka Nebraski, także pozwała sieć fast foodów po tym jak 25 września znalazła się na oddziale ratunkowym z silnymi objawami zatrucia, kilka dni po wizycie w McDonald’s.

Skala epidemii

Według danych CDC, zakażenie E. coli dotknęło już 49 osób w 10 stanach, powodując 10 hospitalizacji i jeden zgon. Najwięcej przypadków odnotowano w Kolorado. W związku z tym McDonald’s czasowo zaprzestał używania świeżo krojonej cebuli i ćwierćfuntowych kotletów wołowych w Kolorado, Kansas, Utah, Wyoming oraz kilku innych stanach.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom badają obecnie, czy zakażenie dotyczy wyłącznie cebuli i ćwierćfuntowych kotletów wołowych z restauracji McDonald’s, czy też mogło przeniknąć do innych sieci i sklepów spożywczych.

Bakteria E. coli i jej zagrożenia

CDC przypomina, że większość bakterii E. coli jest nieszkodliwa i naturalnie występuje w organizmach ludzi, ale niektóre szczepy, takie jak O157, mogą powodować poważne problemy zdrowotne, w tym zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS), który może prowadzić do niewydolności nerek, trwałych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.

W przypadku objawów HUS, takich jak krwiomocz czy zmęczenie, CDC apeluje o natychmiastową pomoc medyczną.

Sprawa może stanowić poważne wyzwanie dla McDonald’s, który od lat inwestuje w bezpieczeństwo żywności i jakość produktów. W miarę postępu śledztwa nadzór i nowe normy sanitarne w sektorze fast-foodów mogą okazać się niezbędne do uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości.

 

Źródło: Epoch Times, nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu