Połącz się z nami

News USA

5 zabitych i 8 rannych: kolejna strzelanina w USA. Tym razem w Louisville

Opublikowano

dnia

25-letni pracownik otworzył ogień w swoim miejscu pracy w banku Louisville w stanie Kentucky w poniedziałek rano i transmitował swój atak na żywo. Zginęło pięć osób, a osiem zostało rannych, w tym policjant – poinformowały władze. Connor Sturgeon, który został zastrzelony przez policję, prawdopodobnie miał być zwolniony.

Według tymczasowej szefowej policji w Louisville, Jacquelyn Gwinn-Villaroel, bandyta został zidentyfikowany jako Connor Sturgeon, pracownik Old National Bank. Został zabity przez policję w czasie strzelaniny.

Cztery ofiary, które zmarły w poniedziałek rano, to: Joshua Barrick, lat 40; Juliana Farmer, 45 lat; Tommy Elliott, 63 lata; i James Tutt, lat 64, poinformowała szefowa policji. Wieczorem tego samego dnia policja przekazała, że zginęła również piąta ofiara – 57-letnia Deana Eckert.

Władze początkowo poinformowały, że w ataku rannych zostało 9 innych osób, w tym 26-letni policjant, który zaledwie 10 dni temu ukończył akademię policyjną i został postrzelony w głowę. Ale jedna osoba ranna, Deana Eckert, zmarła później.

Masowa strzelanina rozpoczęła się w Old National Bank na East Main Street tuż po 8:30 rano, około 30 minut przed otwarciem banku dla klientów.

Stało się to podczas porannego spotkania pracowników, na którym niektórzy pojawili się osobiście, a inni wirtualnie, powiedziała Rebecca Buchheit-Sims, menedżer w banku. Kobieta patrzyła ze swojego komputera, jak jej współpracownicy zostali zastrzeleni.

Funkcjonariusze dotarli do banku w ciągu trzech minut od zgłoszenia i stwierdzili, że strzelec nadal strzelał, przekazał zastępca szefa policji metra w Louisville, Paul Humphrey. Funkcjonariusze wdali się w strzelaninę z bandytą, zabijając go.

Burmistrz Craig Greenberg podziękował „odważnym i bohaterskim” ratownikom za ich działania. „Bez wątpienia ich działania uratowały życie” – powiedział.

W następstwie strzelaniny duża obecność policji zablokowała większą część ulicy w centrum miasta. Potłuczone szkło było porozrzucane przy wejściu do Old National Bank.

Bandyta został powiadomiony, że zostanie zwolniony

Sturgeon pracował w banku przez ponad rok, ale został powiadomiony, że zostanie zwolniony, według źródła w organach ścigania zaznajomionego z dochodzeniem.

Napisał notatkę do swoich rodziców i przyjaciela, w której poinformował, że zamierza otworzyć ogień w banku. Nie jest jasne, czy ta notatka była na papierze, czy wysłana e-mailem, ani czy ktoś przeczytał ją przed incydentem, czy po nim.

Sturgeon transmitował na żywo strzelaninę na Instagramie. Nagranie zostało usunięta, ale nie natychmiast po strzelaninie. Policja jest w jego posiadaniu.

Wg profilu Sturgeona na LinkedIn, odbywał on staż w banku przez trzy kolejne lata w latach 2018-2020, zanim rozpoczął pracę na pełny etat w placówce w czerwcu 2021 roku. W grudniu 2020 roku ukończył University of Alabama z tytułem licencjata i magistra finansów.

Były kolega z jego klasy z liceum, który dobrze znał Sturgeona i jego rodzinę, powiedział, że nigdy nie widział żadnego ostrzeżenia ani sygnału, że byłby on zdolny do strzelania do ludzi.

„Był naprawdę dobrym dzieciakiem, który pochodził z naprawdę dobrej rodziny”

– powiedział kolega z klasy, który prosił o zachowanie anonimowości i nie rozmawiał ze Sturgeonem w ostatnich latach.

Jednak w eseju z college’u z 2018 roku opublikowanym na stronie internetowej CourseHero, użytkownik zidentyfikowany jako student University of Alabama, Connor Sturgeon, napisał, że miał problemy z przystosowaniem się w szkole i niską samoocenę.

Autor pracy napisał, że na studiach zaczął dojrzewać społecznie i dostrzegać poprawę w tej dziedzinie, oraz że ma nadzieję być bardziej świadomym siebie i zacząć stawać się „lepszą” osobą.

Policjant-nowicjusz jest ranny w głowę

Nickolas Wilt, 26-letni początkujący oficer, który pobiegł w kierunku strzelaniny, został postrzelony w głowę, i jest w stanie krytycznym.

Wilt ukończył akademię policyjną 31 marca, zaledwie 10 dni przed strzelaniną.

Na konferencji prasowej w poniedziałek gubernator Andy Beshear powiedział, że jeden z zabitych w strzelaninie, Tommy Elliot, był jednym z jego najbliższych przyjaciół. Starszy wiceprezes banku, pomógł mu zbudować karierę prawniczą, zostać gubernatorem, dawał rady, jak być dobrym ojcem.

Old National Bank ma dwie siedziby w Evansville w stanie Indiana i Chicago oraz ponad 250 centrów bankowych na Środkowym Zachodzie. Zespół wykonawczy banku udaje się do Louisville, poinformowała firma na Facebooku.

Prezydent Joe Biden potępił strzelaninę i wezwał Republikanów w Kongresie do podjęcia działań w sprawie przepisów dotyczących broni.

Masowe strzelaniny – znak rozpoznawczy Stanów Zjednoczonych

Według danych Gun Violence Archive, które definiuje masową strzelaninę jako strzelaninę, w której giną co najmniej 4 osoby, nie licząc strzelca, w tym roku w Stanach Zjednoczonych doszło już do co najmniej 145 masowych strzelanin.

Pistolet użyty w strzelaninie w banku Louisville to karabin typu AR-15. Półautomatyczny karabin, jest najpopularniejszym karabinem sportowym w Stanach Zjednoczonych, a według National Firearms Survey z 2021 r. około 24,6 miliona osób posiada karabin AR-15 lub podobny.

AR-15 i jego różne wariacje były bronią wybieraną w wielu najgorszych masowych strzelaninach, które mamy w  pamięci, w tym: w szkole Sandy Hook w Connecticut; teatrze Aurora w Kolorado; na przyjęciu świątecznym w San Bernardino w Kalifornii; oraz supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork.

W Nashville, zaledwie dwa tygodnie temu, strzelec użył broni typu AR-15 i dwóch innych broni podczas masowej strzelaniny w prywatnej chrześcijańskiej szkole podstawowej, zabijając troje dorosłych i troje 9-latków.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, Police Department, Linkedin

News USA

Republikanie wzywają do zakazu transpłciowych sportsmenek w konkurencjach kobiet

Opublikowano

dnia

Autor:

Grupa 17 republikańskich prawodawców z Izby Reprezentantów, na czele której stoi Kongresmenka Claudia Tenney z Nowego Jorku, wzywa National Collegiate Athletic Association (NCAA) do zakazania biologicznym mężczyznom uprawiania sportów kobiecych. O ich apelu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami NCAA biologiczni sportowcy płci męskiej, którzy identyfikują się jako kobiety, mogą brać udział w zawodach sportowych przeznaczonych wyłącznie dla kobiet, jeśli przyjmują leki hamujące testosteron i obniżą jego poziom do maksymalnego dozwolonego dla określonego sportu.

Sportowcy ci muszą kilka razy w roku przedstawiać dokumentację potwierdzającą poziom testosteronu.

Ustawodawcy napisali list do prezydenta NCAA, Charliego Bakera, w którym zwracają się do niego o ograniczenie udziału w sportach przeznaczonych dla kobiet, wyłącznie do kobiet biologicznych.

Kilka dni temu mniejsze uniwersyteckie stowarzyszenie lekkoatletyczne – Krajowe Stowarzyszenie Międzyuczelnianej Lekkoatletyki (NAIA) – jednogłośnie zagłosowało za ograniczeniem większości sportów kobiecych wyłącznie do kobiet biologicznych i zakazaniem biologicznym mężczyznom udziału w takich zawodach.

W liście prawodawcy pochwalili decyzję NAIA, stwierdzając, że uznaje ona w sposób właściwy naturalną przewagę, jaką biologiczni mężczyźni mają w niektórych zawodach sportowych.

Republikanie wezwali Bakera o ponowne rozważenie obecnej polityki NCAA, która pozwala biologicznym mężczyznom pozbawiać kobiety uczciwych szans na konkurowanie i osiąganie sukcesów sportowych.

W swoim piśmie prawodawcy cytują badanie przeprowadzone w 2022 r., które wykazało, że biologiczni mężczyźni mają pewną przewagę fizyczną nad biologicznymi kobietami, nawet po zażyciu leków tłumiących testosteron.

W badaniu zatytułowanym “Transwoman Elite Athletes: Their Extra Percentage Relative to Female Physiology” zauważono, że wiele anatomicznych różnic między płciami, których przyczyną jest testosteron, jest nieodwracalnych.

„Obecna polityka NCAA dotycząca osób transpłciowych nie uwzględnia tych faktów naukowych” – stwierdzili prawodawcy.

Krajowe Stowarzyszenie Międzyuczelnianej Lekkoatletyki (NAIA) jest organem zarządzającym około 250 szkołami wyższymi i uniwersytetami. National Collegiate Athletic Association (NCAA) reprezentuje ponad 1100 szkół wyższych i uniwersytetów, w tym dziesiątki instytucji katolickich.

Przepisy NCAA nie wymagają, aby instytucje katolickie dopuszczały biologicznych mężczyzn do drużyn kobiecych; zawodniczki mogą jednak zostać zmuszone do konkurowania z uczelniami wyższymi i uniwersytetami, których zespoły obejmują biologicznych mężczyzn.

W ostatnich latach około dwudziestu stanów przyjęło przepisy ograniczające uprawianie sportu kobiet i dziewcząt wyłącznie do kobiet i dziewcząt biologicznych. Mimo to ponad połowa stanów w kraju pozwala biologicznym mężczyznom identyfikującym się jako kobiety na uprawianie kobiecych sportów.

O pozwie kilkunastu sportsmenek złożonym w marcu tego roku przeciwko NCAA w tej sprawie informowaliśmy tutaj.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Izrael zaatakował Iran. Będzie kolejna wojna na Bliskim Wschodzie?

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak podają źródła, Izrael rozpoczął w piątek atak na irańską ziemię, w ramach ostatnich starć między dwoma odwiecznymi wrogami. Region Bliskiego Wschodu może zostać objęty jeszcze większym konfliktem zbrojnym.

Irańskie media doniosły o eksplozjach, ale irański urzędnik poinformował, że były one spowodowane przez systemy obrony powietrznej. Media państwowe podały, że zestrzelono trzy drony nad centralnym miastem Isfahan.

W zeszły weekend Iran ostrzelał Izrael w bezprecedensowym ataku. Prawie cała broń została przechwycona przez Izrael i jego sojuszników, w tym Stany Zjednoczone, poza granicami tego kraju. Informowaliśmy o tym 15 kwietnia.

Waszyngton i inne mocarstwa światowe naciskały na Izrael, aby nie reagował na atak Iranu, aby zapobiec wybuchowi kolejnej wojny. Ostatnia eskalacja przemocy wywołała nalot na teren ambasady Iranu w Damaszku 1 kwietnia, za który obwiniano Izrael. Uderzenie to miało miejsce w kontekście wsparcia Iranu dla palestyńskiej grupy bojowników Hamasu, której atak na Izrael 7 października spowodował izraelską inwazję na Gazę.

Według wypowiedzi analityka dla państwowej telewizji, minidrony wystrzelone w piątek zostały zestrzelone przez obronę powietrzną w Isfahanie. Krótko po północy „na niebie nad Isfahanem zaobserwowano trzy drony. System obrony powietrznej włączył się i zniszczył te drony na niebie” – podała irańska telewizja państwowa.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi ostrzegł Izrael przed piątkowym atakiem, że Teheran zapewni „ostrą odpowiedź” na każdy atak na jego terytorium.

Przedstawiciel Iranu powiedział w czwartek Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że Izrael „musi zostać zmuszony do zaprzestania wszelkiego dalszego awanturnictwa wojskowego sprzecznego z naszymi interesami”, po tym jak sekretarz generalny ONZ ostrzegł, że Bliski Wschód znajduje się w „momencie największego zagrożenia”.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że atak Izraela na Iran nie spowodował żadnych szkód w irańskich obiektach nuklearnych, co potwierdza irańskie doniesienia.

Teheran twierdzi, że jego prace nuklearne mają charakter pokojowy, ale Zachód uważa, że ich celem jest zbudowanie broni. Obiekt nuklearny w Natanz, będący centralnym elementem irańskiego programu wzbogacania uranu, znajduje się w prowincji Isfahan.

Według FlightRadar24 Iran zamknął po ataku swoje lotniska w Teheranie, Sziraz i Isfahanie. O godzinie 04:45 GMT lotniska i przestrzeń powietrzna zostały ponownie otwarte.

Według izraelskich danych izraelski atak na Gazę rozpoczął się po tym, jak islamiści Hamasu zaatakowali Izrael 7 października, zabijając 1200 osób. Według ministerstwa zdrowia Gazy w izraelskiej ofensywie wojskowej zginęło ponad 33 000 Palestyńczyków.

Grupy wspierane przez Iran zadeklarowały wsparcie dla Palestyńczyków, przeprowadzając ataki z Libanu, Jemenu i Iraku, budząc obawy, że konflikt w Gazie może przerodzić się w szerszą wojnę regionalną.

 

Źródło: Reuters
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Uzbrojeni policjanci aresztowali ponad 100 osób solidarnych z Gazą na Uniwersytecie Columbia

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartkowe popołudnie funkcjonariusze nowojorskiej policji w strojach bojowych dokonali dziesiątek aresztowań na Uniwersytecie Columbia, po tym, jak rektorka szkoły, Minouche Shafik, poprosiła o pomoc w usunięciu protestujących z propalestyńskiego obozowiska.

W liście wysłanym do nowojorskiej policji Minouche Shafik stwierdziła, że „obozowisko i związane z nim zakłócenia stanowią wyraźne i aktualne zagrożenie” dla szkoły. „Z wielkim żalem prosimy NYPD o pomoc w usunięciu tych osób” – napisała rektorka uniwersytetu.

Wydawana przez uczniów gazeta szkolna „Columbia Spectator” doniosła, że w Obozie Solidarności z Gazą aresztowano „ponad 100 osób” około godziny 1:00PM.

W oświadczeniu opublikowanym w czwartek na stronie internetowej Uniwersytetu Columbia Shafik stwierdziła, że zwrócenie się do policji o pomoc w oczyszczeniu obozowiska protestujących było „niezwykłym krokiem, ponieważ są to nadzwyczajne okoliczności”. „Dziś rano musiałam podjąć decyzję, która, miałam nadzieję, nigdy nie będzie konieczna” – napisała.

Organizatorami protestu i obozowiska byli aktywiści, którzy chcą, aby Uniwersytet Columbia wyzbył się firm działających w Izraelu. Protestujący chcą także zawieszenia broni w Gazie i utworzenia państwa palestyńskiego.

Do starcia w Columbii doszło dzień po tym, jak przywódcy uniwersytetu, w tym Minouche Shafik, zeznali w czasie przesłuchania w Kongresie w Waszyngtonie, że antysemityzm stanowi coraz większy problem.

Organizacja o nazwie Institute for Middle East Understanding poinformowała, że protesty na uniwersytecie będą kontynuowane.

„Pomimo gróźb Uniwersytetu, Obóz Solidarności z Gazą (Gaza Solidarity Encampment) pozostanie do czasu, aż Uniwersytet Columbia pozbędzie się wszystkich finansów, w tym funduszy, od korporacji czerpiących zyski z izraelskiego apartheidu” – oświadczyła grupa.

Tymczasem córka demokratycznej Kongresmenki Ilhan Ohmar została w czwartek zawieszona w Barnard College za udział w proteście na Uniwersytecie Columbia.

„Ci z nas w Obozie Solidarności z Gazą nie damy się zastraszyć” – napisała w mediach społecznościowych 21-letnia Isra Hirsi. „Będziemy niezłomni, dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione”.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu