Połącz się z nami

News USA

Za rok w USA zapanuje noc w środku dnia – całkowite zaćmienie Słońca

Opublikowano

dnia

Jeśli nie widziałeś jeszcze całkowitego zaćmienia Słońca koniecznie zaznacz datę w kalendarzu. Poniedziałek, 8 kwietnia 2024 roku będzie dniem, kiedy w samo południe dla dziesiątek milionów Amerykanów zrobi się chwilowa noc.

Mieszkańcy dużych miast, w tym Austin, San Antonio, Dallas, Little Rock, Indianapolis, Cleveland, Buffalo i Rochester, zobaczą, jak dzień zmienia się w noc na maksymalnie cztery minuty, gdy Księżyc będzie „przechodził” przez Słońce i zasłoni jego światło.

Astroturyści z całego świata będą gromadzić się na wąskim pasie Ziemi, gdzie będzie można zobaczyć całkowite zaćmienie.

Będzie to pierwsze całkowite zaćmienie Słońca, które przetoczy się przez cały kraj od 21 sierpnia 2017 r., kiedy to było widoczne na ścieżce z Oregonu do Karoliny Południowej. W przyszłym roku zaćmienie będzie dłuższe i obejmie szerszy tor, co zapewni większy zmrok i bardziej spektakularne kolory towarzyszące temu rzadkiemu zjawisku.

Przed całkowitym zaćmieniem Słońca w kwietniu przyszłego roku, 14 października 2023 r. nastąpi obrączkowe zaćmienie Słońca.

Zaćmienie obrączkowe będzie przebiegać od Oregonu po Teksas i będzie widoczne przy bezchmurnym niebie.

Zaćmienie obrączkowe występuje, gdy Księżyc przechodzi między Słońcem a Ziemią, będąc najdalej od Ziemi. Ponieważ Księżyc nie zasłania całkowicie Słońca (jak ma to miejsce podczas całkowitego zaćmienia Słońca), obrzeże Słońca pozostaje widoczne, tworząc efekt „pierścienia ognia”.

Całkowite zaćmienie Słońca 8 kwietnia 2024 r. będzie widoczne od 1000 mil na północny-wschód od Samoa,  łukiem przejdzie przez równikowy Pacyfik, do Mazatlán w meksykańskim stanie Sinaloa. Ścieżka przechodzi przez Durango i Coahuila, po czym przecina Rio Grande i dociera do płaskowyżu Edwards w Teksasie.

San Antonio i Austin znajdują się na wschodnim krańcu zjawiska i doświadczą zaledwie kilkudziesięciu sekund ciemności. Dallas zobaczy 3 minuty i 50 sekund totalnego zaćmienia po porze lunchu, a w Little Rock ma ono trwać 2 minuty i 20 sekund.

Indianapolis czeka 3 minuty i 50 sekund ciemności, która rozpocznie się na krótko przed 1:00PM. Dayton, Toledo i Cleveland są następne.

Erie i Buffalo będą pogrążone w ciemności przez około 3 minuty i 40 sekund, podobnie jak Rochester i Watertown w stanie Nowy Jork.

Następnie ścieżka zaćmienia przejdzie nad północno-wschodnim Królestwem Vermont, północnym New Hampshire i wiejskim północnym Maine. Po kanadyjskiej stronie granicy Montreal zobaczy całkowite zaćmienie przez 1 minutę i 20 sekund.

Kilka szczęśliwych miejsc, które widziały całkowite zaćmienie w sierpniu 2017 r., zobaczy je ponownie w 2024 r. – wśród nich jest Carbondale w stanie Illinois, które zostało nazwane stolicą zaćmień w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli planujesz wycieczkę, aby zobaczyć zaćmienie, weź pod uwagę pogodę.

W regionach położonych dalej na południe i zachód, takich jak odległe części Teksasu, czyste niebo jest najbardziej prawdopodobne. W Nowej Anglii i dolinie Ohio pogoda zazwyczaj jest kiepska od początku do połowy kwietnia, a chmury są problemem dla obserwacji zjawiska w pełnej krasie.

Znacznie większy obszar, obejmujący dużą część Ameryki Północnej, doświadczy częściowego zaćmienia Słońca. Ale każdy, kto był świadkiem całkowitego zaćmienia Słońca, wie, że różnica między nimi to jak różnica między dniem i nocą.

Jasność Słońca zwykle uniemożliwia bezpośrednią obserwację korony słonecznej, która jest możliwa właśnie w czasie całkowitego zaćmienia. Dlatego zaćmienia Słońca są tak wielką okazją dla naukowców.

Pamiętaj, że nie można patrzeć na Słońce bez odpowiedniej ochrony oczu (zaopatrz się w okulary zaćmieniowe z certyfikatem ISO lub gogle spawalnicze o stopniu zaciemnienia 14 lub wyższym). Nie będzie zauważalnej zmiany jasności (jasności) krajobrazu, dopóki około 80 procent Słońca nie zostanie przysłonięte przez Księżyc.

Jeśli przegapisz całkowite zaćmienie Słońca w 2024 r., nie będzie drugiego w Stanach Zjednoczonych aż do sierpnia 2044 r. Jego ścieżka przetnie wtedy tylko niewielką część północno-środkowej części USA — od zachodniej Dakoty Północnej do Montany — przed skręceniem na północ do Kanady.

Dobrą wiadomością jest to, że w kolejnym roku będzie bardziej widoczne całkowite zaćmienie Słońca. 12 sierpnia 2045 r. będzie można je obserwować od wybrzeża do wybrzeża, podobnie jak w sierpniu 2017 r., ale ścieżka będzie szersza i będzie biegła dalej na południe, rozciągając się od północnej Kalifornii po środkową Florydę.

Zaćmienie w 2045 roku będzie ostatnim całkowitym zaćmieniem Słońca w Stanach Zjednoczonych w tym stuleciu. Jednak pięć innych całkowitych zaćmień Słońca przetnie mniejsze obszary kraju – w 2052, 2078, 2079, 2097 (widoczne tylko na Alasce) i 2099.

 

Źródło: washington post
Foto: NASA, istock/solarseven/ DKosig

News USA

Nowej generacji Netflix Houses, galerie handlowe połączone z rozrywką, powstaną w dwóch miastach w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Netflix ogłosił, że otwiera serię Netflix Houses, ogromnych kompleksów rozrywkowych, w których fani będą mogli wziąć udział w prawdziwych przeżyciach, takich jak te oparte na ich ulubionych programach i filmach serwisu streamingowego.

Czy kiedykolwiek chciałeś tańczyć walca wśród grupy „Bridgerton”, sprawdzić swoje siły w walce z Vecną w „Stranger Things” do góry nogami lub sprawdzić, jak sobie poradzisz na przyjęciu „Knives Out”? Wkrótce będziesz mógł.

Fani filmów i seriali Netflixa nie raz mogli odwiedzić atrakcje czy specjalne eventy inspirowane swoimi ulubionymi bohaterami, ale Netflix szykuje kolejną niespodziankę. Tym razem będzie to atrakcja, którą będzie można odwiedzać przez cały rok. W niedalekiej przyszłości pojawią się dwie wyjątkowe galerie handlowe, które będą nie tylko miejscem do robienia zakupów.

Poza sklepami, w których będzie można kupić gadżety z produkcji Netflixa, znajdą się w restauracje oraz liczne atrakcje inspirowane bohaterami najpopularniejszych filmów i seriali dostępnych na platformie. Projekt zapowiadaliśmy 18 października. 

Pierwsze dwie lokalizacje mają zacząć działać w 2025 r. i według Netflixa zostaną otwarte w dwóch najpopularniejszych centrach handlowych w Ameryce: Galleria Dallas w Teksasie i centrum handlowe King of Prussia niedaleko Filadelfii.

Domy Netflix zajmą przestrzeń o powierzchni ponad 100 000 stóp kwadratowych.

Netflix twierdzi, że te lokalizacje to „oferta nowej generacji”, której celem jest przeniesienie oferty z ekranu do prawdziwego świata fanów. Wiele z ponad 50 obiektów, które zostało otwarte w 25 miastach, zakończyło się już sukcesem.

Na początku zeszłego roku gigant przesyłania strumieniowego otworzył restaurację w Los Angeles, w której znajdują się pozycje z menu stworzone przez szefów kuchni związanych z programami kulinarnymi Netflix.

Firma uruchomiła także tymczasowe sklepy oferujące towary z hitowego serialu „Stranger Things” w takich miastach jak Paryż, Las Vegas i Chicago.

 

Źródło: scrippsnewa
Foto: YouTube, Netflix
Czytaj dalej

News Chicago

Przesilenie letnie w 2024 r. wypada 20 czerwca i będzie najwcześniejsze od ponad 200 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Przesilenie letnie w 2024 r. wypada już 20 czerwca około godziny 3:50PM w Chicago. Będzie to najdłuższy dzień w roku, trwający około 15 godzin, 13 minut i 41 sekund. Według rankingu Mixbook, wschód Słońca w naszej okolicy najpiękniej prezentuje się na North Avenue Beach.

Według Farmer’s Almanac, przesilenie letnie to czas, kiedy słońce osiąga najwyższy i najbardziej wysunięty na północ punkt na niebie, co oznacza pierwszy dzień astronomicznego lata. Chociaż przesilenie nie przypada co roku o tej samej porze, zazwyczaj są to dni od 20 do 22 czerwca.

„Nasze przesilenia są spowodowane niewielkim nachyleniem osi Ziemi w stosunku do płaszczyzny jej orbity” – czytamy na blogu Adler Planetarium. „To nachylenie wynosi około 23,5 stopnia od pionu. W rezultacie, kiedy Ziemia okrąża Słońce każdego roku, inna połowa globu pochyla się lekko w stronę Słońca lub od niego”.

W miarę zbliżania się przesilenia letniego ilość światła dziennego zwiększa się każdego dnia, a noce stają się coraz krótsze. Po przesileniu letnim ilość światła dziennego stopniowo maleje z każdym dniem, aż do przesilenia zimowego, które wypadnie 21 grudnia tego roku.

Dlaczego w tym roku przesilenie letnie jest tak wcześnie?

Według Accuweather tegoroczne przesilenie będzie najwcześniej od 228 lat – ostatnie przesilenie 20 czerwca miało miejsce w 1796 roku. Weather Network zauważa, że wczesne przesilenie można również powiązać z tym, że mamy rok przestępny.

„Nasz kalendarz nadal pozostaje nieco niezsynchronizowany z rokiem słonecznym. W rezultacie w każdym roku przestępnym równonoc wiosenna występuje około 40–50 minut wcześniej niż poprzednia równonoc wiosenna w roku przestępnym” – podaje serwis.

Warto również zauważyć, że równonoc wiosenna przypadła na 19 marca, najwcześniej od 128 lat. W przyszłości w każdym roku przestępnym po 2024 r. równonoce i przesilenia będą „jeszcze wcześniejsze” – podaje Weather Network.

Wschód Słońca Chicago

Najlepsze miejsce na złapanie wschodu słońca podczas przesilenia letniego

Mixbook, firma produkująca fotoksiążki z siedzibą w Kalifornii, przeprowadziła ankietę wśród 3000 respondentów, aby zidentyfikować 150 miejsc w USA, w których najlepiej można podziwiać wschód słońca 20 czerwca. Jedno z popularnych miejsc w Chicago znalazło się w pierwszej pięćdziesiątce tego rankingu.

Na 33. miejscu listy znalazła się jedna z najpopularniejszych plaż w mieście, słynna plaża North Avenue wzdłuż DuSable Lake Shore Drive w Lincoln Park.

Według opisu na stronie rankingu, North Avenue Beach „oferuje malowniczą plażę z widokiem na wschód słońca nad jeziorem Michigan” a „zestawienie naturalnego piękna z panoramą miasta jest uderzające”.

North Avenue Beach

10 najlepszych lokalizacji do zobaczenia wschodu słońca w całym kraju, według Mixbook:

  1. Jezioro Tahoe w Nevadzie
  2. Park Narodowy Arches w stanie Utah
  3. Park Narodowy Wielkiego Kanionu w Arizonie
  4. Park Stone Mountain w Georgii
  5. Key West na Florydzie
  6. Park Narodowy Everglades na Florydzie
  7. Góry Adirondack w stanie Nowy Jork
  8. Sedona w Arizonie
  9. Maroon Bells, Kolorado
  10. Plaża Cannon w Oregonie

Lake Tahoe Nevada

„Truskawkowy Księżyc” wzejdzie zaraz po przesileniu letnim

Zaraz po przesileniu letnim następuje czerwcowa pełnia księżyca, znana również jako „truskawkowy księżyc”. Będzie to kolejny historyczny widok.

Księżyc w pełni osiągnie maksymalne oświetlenie o 8:08PM CT. Według Farmer’s Almanac, będzie to najniższa pełnia Księżyca jaką widzieliśmy od lat, a Księżyc będzie wydawał się większy niż kiedykolwiek.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Vito Palmisano/ tupungato/Martina Birnbaum/
Czytaj dalej

News USA

105-latka uzyskała dyplom Uniwersytetu Stanford 83 lata po ukończeniu studiów

Opublikowano

dnia

Autor:

Virginia Hislop w wieku 105 lat ukończyła własną szkołę, do której uczęszczała w młodości. W niedzielę świętowała ceremonię zorganizowaną na Uniwersytecie Stanforda ciesząc z uzyskania tytułu magistra w dziedzinie edukacji – 83 lata po opuszczeniu kampusu tuż przed otrzymaniem dyplomu.

Zięć Virginii Hislop skontaktował się z uniwersytetem i dowiedział się, że napisanie pracy dyplomowej, czego kobieta nie zrobiła, ponieważ wybuchła wojna, nie jest już wymagane.

Hislop rozpoczęła studia w 1936 r. i uzyskała tytuł licencjata, po czym bezpośrednio po nich rozpoczęła studia podyplomowe. Chciała iść na studia prawnicze, ale jej ojciec nie chciał za nie zapłacić, więc zdecydowała się na krótszy czas nauczania.

W 1941 roku, w przededniu bezpośredniego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w II Wojnę Światową, Hislop ukończyła zajęcia magisterskie i musiała jedynie oddać ostateczną wersję swojej pracy magisterskiej. Zamiast tego wyjechała z miasta i spędziła miesiąc miodowy w Oklahomie, niedaleko placówki wojskowej jej męża w Fort Sill.

W tamtym czasie takie poświęcenie – zamiana kariery na małżeństwo i przyszłą rodzinę – było postrzegane jako sposób na wsparcie wysiłku wojennego. To było poświęcenie dla Ameryki.

Virginia Hislop dorastała w Los Angeles, ale po wojnie znalazła się z mężem Georgem w Yakima w stanie Waszyngton, gdzie George prowadził rodzinny biznes na ranczo. Wychowali dwójkę dzieci, a Virginia skupiła się na swojej pasji: edukacji. Przez lata pracowała w komisjach i zarządach próbując ulepszać możliwości edukacyjne dla dzieci.

Virginia Hislop

Jej imię nosi stypendium Virginia Hislop Emergency Fund, na Pacific Northwest University, szkole medycznej i nauk o zdrowiu w Yakima.

W niedzielę Daniel Schwartz, dziekan Graduate School of Education na Uniwersytecie Stanforda, z szerokim uśmiechem wręczył Hislop jej dyplom magisterski, opisując ją jako „zagorzałą zwolenniczkę równości i możliwości uczenia się”.

 

Źródło: nbc
Foto: Uniwersytet Stanford, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu