Połącz się z nami

Kościół

Dziś we wszystkich kościołach w Polsce zbiórka na pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej

Opublikowano

dnia

Chcemy „zwrócić się do wszystkich (…), żeby zawsze na uwadze mieli tę troskę o Jerozolimę, o święty Boży Grób, o Palestynę i te wszystkie sprawy” – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a jednocześnie od 2013 r. Wielki Przeor Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego. O włączenie się w wielkopiątkową zbiórkę apeluje Watykan, który uznał tę pomoc za niezwykle ważną dla przetrwania chrześcijan w Ziemi Świętej.

Watykańska Dykasteria ds. Kościołów Wschodnich zwróciła się z apelem o udział w wielkopiątkowej zbiórce na chrześcijan w Ziemi Świętej.

„Z całego serca proszę, aby kolekta Wielkiego Piątku była hojna ze strony wszystkich, jak tyle drobnych ofiar wdowy wychwalanej przez Jezusa w Ewangelii” – napisał prefekt dykasterii ds. Kościołów Wschodnich abp Claudio Gugerotti.

W imieniu Ojca Świętego podziękował biskupom, proboszczom, wszystkim wspólnotom zakonnym i parafialnym, którzy w wielu miejscach na świecie świadczą pomoc. Podziękował zwłaszcza w imieniu tych, którzy dzięki tej pomocy mają szansę na godniejsze życie.

Dykasteria przedstawiła też bilans zeszłorocznej zbiórki. Zebrano 9 mln dolarów.

Ponad 4 mln zostały przeznaczone na formację kapłanów, seminarzystów i zakonnic studiujących w Rzymie. Niemal 3 mln dolarów trafiły to instytucji edukacyjnych w Ziemi Świętej.

1,6 mln dolarów przeznaczono na wsparcie zwyczajne dla wspólnot chrześcijańskich w 10 krajach, od Iraku po Etiopię. Najwięcej 318 tys. otrzymał Kościół w Jerozolimie. 279 tys. przeznaczono na pomoc nadzwyczajną, z czego 51 tys. dla Świętego Miasta.

Uczestnicy konferencji z 3 kwietnia uznali tę wielkopiątkową pomoc za niezwykle ważną dla przetrwania chrześcijan w Ziemi Świętej. Kard. Nycz przypomniał, że Ziemia Święta to drugie obok Watykanu szczególnie ważne miejsce dla chrześcijan.

Nawiązując do słów Jana Pawła II odnoszących się do Wadowic podkreślił, że to właśnie w Ziemi Świętej znajdują się miejsca, gdzie wszystko się zaczęło: „wcielenie, i odkupienie miało swoją kontynuację i ukrzyżowanie i zmartwychwstanie. Te miejsca (…) sięgają początków, czyli obecności Pana Jezusa, dlatego zasługują na taką troskę”.

Metropolita warszawski wskazał na potrzebę pomocy chrześcijanom w Ziemi Świętej, bez której ich przetrwanie w tym miejscu może się okazać niemożliwe.

„Od nas zależą losy ich życia i pielęgnowania chrześcijaństwa w miejscu, w którym ono powstało” – powiedział hierarcha. Chcemy „zwrócić się do wszystkich, którzy nas będą słuchać w Polsce i którzy będą przeżywać Wielki Tydzień (…), żeby zawsze na uwadze mieli tę troskę o Jerozolimę, o święty Boży Grób, o Palestynę i te wszystkie sprawy” – dodał.

Konferencję zorganizowaną przez KAI poprowadziła kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie dr hab. Barbara Strzałkowska. Przypomniała, że wielu katolików w Polsce kojarzy zbiórkę w Wielki Piątek z datkami na symboliczny grób Boży w parafii. Tymczasem jest to pomoc ukierunkowana na Grób Boży w Jerozolimie i chrześcijan tam żyjących.

„Nie chcemy, żeby ten najstarszy Kościół stał się skansenem, miejscem, które tylko będziemy odwiedzać” – podkreśliła dr hab. Strzałkowska.

Zwierzchnik Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie dr Andrzej Sznajder podkreślił cele i zadania Zakonu, którego działalność na prośbę Stolicy Apostolskiej ukierunkowana jest na troskę o chrześcijan w najstarszej diecezji świata w Ziemi Świętej.

Tegoroczna zbiórka w wyjątkowy sposób wpisuje się w apele płynące z Rzymu oraz z ziemskiej ojczyzny Chrystusa: „W tym roku postanowiliśmy w szczególny sposób dołączyć swój skromny głos do apelu papieża Franciszka, patriarchy łacińskiego abp. Pierre Battisty Pizzabali, ale też kustosza Ziemi Świętej ojca Franciszka Pattona. Wszyscy oni w tym roku (…) o tę pomoc się zwracają” – zaznaczył.

Jak przypomnieli uczestnicy konferencji, liczba chrześcijan w ziemskiej ojczyźnie Chrystusa w ciągu ostatnich 20 lat spadła z 4 proc. ogółu ludności, do zaledwie 2 proc. W Jerozolimie na ok. 900 tys. mieszkańców liczbę chrześcijan szacuje się na 10 tys., a wśród nich katolicy to ok. 1 tys.

Na taki stan mają wpływ również akty naruszania prawa do wolności religijnej, których w samym tylko 2022 r. było ok. 50.

Pieniądze z wielkopiątkowej zbiórki zostaną przekazane Franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej i Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich.

„Kościołami, które otrzymują pomoc są Kościoły w Izraelu, Palestynie, Jordanii, Iraku, Iranie, Egipcie, Libanie, Turcji, Syrii, ale także w Etiopii i Erytrei. Musimy sobie uświadomić, że to jest pomoc dla konkretnych ludzi, w konkretnych krajach” – wyjaśnił ks. Piotr Żelazko, Wikariusz Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy dla katolików języka hebrajskiego w Izraelu.

Ks. Piotr Żelazko przypomniał liczne inicjatywy podejmowane w Ziemi Świętej przez Franciszkańską Kustodię, które wymagają wsparcia.

„Kościół w Ziemi Świętej to nie tylko budynki. Oczywiście, to także infrastruktura: szkoły, klasztory, ale też mieszkania”, które w korzystnych cenach są wynajmowane chrześcijanom. Podkreślił, że Kustodia Ziemi Świętej zapewnia ok. 1100 miejsc pracy, funduje ponad 500 stypendiów, prowadzi 15 szkół, 5 domów starców, 6 domów pielgrzymów czy 3 instytuty akademickie.

Tymczasem liczba chrześcijan w tym rejonie dramatycznie spada: „Liczba chrześcijan zatrważająco się zmniejsza. Ziemia Święta nie jest dla nich łatwym miejscem. Pomóżmy im, by nie musieli uciekać” – wystosował apel ks. Żelazko. Jednocześnie zapewnił, że każda kwota przeznaczona na Ziemię Świętą jest skrupulatnie rozliczana i konkretnie wykorzystywana.

Na całym świecie w Wielki Piątek od blisko 50 lat w Kościele katolickim przeprowadzana jest zbiórka na potrzeby chrześcijan w Ziemi Świętej. Nosi hasło: „pro Terra Sancta”. Ustanowił ją papież św. Paweł VI.

Family News Service

 

Foto: Family News Service, istock/Wirestock

Kościół

Nowy film o Ojcu Pio pokazuje go jako człowieka, na początku drogi do świętości

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj do kin wchodzi nowy film pt. „Ojciec Pio”, w którym główną rolę gra gwiazda „Transformers” i „Fury” – Shia LaBeouf. Św. Pio z Pietrelciny, bardziej znany jako Ojciec Pio, to jeden z najpopularniejszych świętych XX wieku. To wielka i bardzo ważna postać, mówi Jezuita, ojciec Paweł Kosiński.

Film przedstawia dwudziestokilkuletniego włoskiego zakonnika pogrążonego w cierpieniach mieszkańców San Giovanni Rotondo we wschodnich Włoszech, gdzie znajduje się jego klasztor.

Obraz kategorii R, pełen dosadnej przemocy i języka, przedstawia potężne sceny. Ojciec Pio służy mieszkańcom miasta i toczy własne duchowe bitwy z diabłem na tle gwałtownego starcia politycznego między głównie zubożałymi socjalistami a bogatą klasą rządzącą, które ostatecznie doprowadza do brutalnej masakry.

Jedna ze scen w filmie pokazuje diabła w postaci nagiej kobiety, w innej święty używa wulgaryzmów.

Rola Ojca Pio

Wg Shia LaBeouf granie roli świętego, będąc zanurzonym w swoim klasztorze i mieście, dodało filmowi intensywności.

Pomimo presji jaką aktor odczuwał, granie było dla niego łatwe. Ilekroć ekipa filmowa napotykała problemy techniczne lub prawne, LaBeouf nie panikował, ale zwracał się do słynnego motta świętego: módl się, miej nadzieję i nie martw się.

Shia LaBeouf powiedział też, że „długo doświadczał nieuporządkowanej wolności, jako anarchista” i że film zmienił jego życie, skierował aktora na ścieżkę wstąpienia do Kościoła katolickiego.

Pod koniec filmu Ojciec Pio podczas modlitwy otrzymuje stygmaty.

Demoniczne prześladowanie

Ojciec Pio jest w filmie kilkakrotnie nękany przez diabła, raz nawet fizycznie. W jednej ze scen diabeł w postaci nagiej kobiety lekceważącej wizerunek Matki Boskiej, szydzi i zniechęca świętego.

Reżyser Abel Ferrara powiedział, że ta scena została wyjęta z prywatnych listów Ojca Pio do jego kierownika duchowego.

W kolejnej scenie filmu diabeł pojawia się jako androgyniczna osoba, która przychodzi do Ojca Pio na spowiedź i nie żałuje za grzechy oraz zaprzecza istnieniu Boga i piekła. Kiedy Ojciec Pio zdaje sobie sprawę, że to diabeł, święty karci postać, odsyła ją i ze złością krzyczy: „Zamknij się, k****! Powiedz, że Chrystus jest Panem!”

Wg brata Aleksandra Rodrigueza, który gra w filmie zakonnika, przedstawienie świętego w filmie jest w około 90% dokładne i jest w dużej mierze oparte na listach świętego do jego prowincjonalnego i duchowego kierownika z lat 1911–1918.

 

Źródło: cna
Foto: Gravitas Ventures
Czytaj dalej

Kościół

Sanktuarium w Merrillville czeka na polskich kierowców ciężarówek. Ruszajcie na pielgrzymkę

Opublikowano

dnia

Autor:

Już w ten weekend polscy kierowcy ciężarówek i kamperów zjadą do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrilville. W sobotę planowane jest ognisko, w niedzielę Msza Św. z błogosławieństwem i rodzinny piknik. Warto zjechać z trasy choć na chwilę, pobyć z rodziną i porozmawiać z kolegami z branży, do czego zachęca w studiu Radia Deon Chicago kustosz sanktuarium maryjnego, Salwatorianin, Ojciec Mikołaj Markiewicz.

6 lat temu do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrilville przyjechali pierwsi polscy kierowcy ciężarówek by spotkać się, pomodlić i otrzymać błogosławieństwo. Od tego czasu coraz więcej osób dołączało do tej wyjątkowej pielgrzymki a w zeszłym roku zostali także zaproszeni właściciele kamperów.

„Ruszamy pełną parą jak zawsze i z wielkim hukiem” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz SDS, ponieważ wielkie ciężarówki oraz kampery to głośne maszyny o wielkiej mocy.

Jednym z pomysłodawców oraz organizatorów Pielgrzymki Polskich Kierowców Ciężarówek do Merillville jest Stanisław Czosnyka. Choć pierwszego roku niewiele osób przyjechało, to nie zniechęcił się, a wydarzenie z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

Jeśli kierowcy muszą zostawić swoją ciężarówkę, to mogą także przyjechać zwykłym samochodem, oczywiście razem z rodziną.

„Cała idea wydarzenia jest taka, żeby znaleźć taką niedzielę, kiedy możemy być razem” tłumaczy Ojciec Mikołaj Markiewicz. Dzięki niemu buduje się społeczność, a to gdzie ona powstaje także ma ogromne znaczenie.

Weekend związany z pielgrzymką można także wykorzystać by świętować Dzień Dziecka – dzieciakom ogromnie się podobają wielkie, wspaniałe maszyny, których mogą dotknąć, a nawet do nich wejść i siąść za kierownicą.

Samochody są wysprzątane i pięknie się prezentują. Każdy może zajrzeć i zobaczyć jak wyglądają w środku. Kierowcy ciężarówek spędzają w swoich pojazdach nieraz całe tygodnie i mają w nich wszystko co im potrzebne do codziennego funkcjonowania.

Spotkanie kierowców służy także nawiązywaniu kontaktów i wymianie doświadczeń. Wiele osób tej branży narzeka teraz na swoje warunki pracy, a rozmawiając o swoich bolączkach mogą liczyć na wsparcie i rady innych, mówi Gość Radia Deon Chicago.

W sobotę 3 czerwca odbędzie się ognisko z poczęstunkiem, jeśli kierowcy przyjadą ciężarówkami to nie mają problemu z miejscem na nocleg. „Grillujemy i świętujemy całe popołudnie i wieczór” zapowiada Ojciec Mikołaj Markiewicz. 

Natomiast następnego dnia, w niedzielę 4 czerwca, o godzinie 12.00 w południe zostanie odprawiona msza św. po polsku ze specjalnym błogosławieństwem kierowców, a po niej odbędzie się parada pojazdów, czyli ich przejazd wkoło sanktuarium i poświęcenie ciężarówek.

Tego dnia zostanie także wybrana najpiękniejsza ciężarówka i odbędzie się piknik. Wśród przyjeżdżających do Merrilville pojazdów są naprawdę wspaniałe okazy i jest „na czym oko zawiesić” podkreśla kustosz sanktuarium.

Ze względu na ograniczenia miejsca i parkowania kierowcy ciężarówek proszeni są o przyjechanie do poświęcenia wyłącznie ciągnikami; bez naczep.

Szósta doroczna Pielgrzymka Polskich Kierowców Ciężarówek: Niedziela – 4 czerwca 2023, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, przy 5755 Pennsylvania St. – Merrillville, IN, tel. kontaktowy 219-884-0714.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Foto: Salwatorianie, istock/welcomia
Czytaj dalej

News USA

Dwóch starszych mężczyzn modliło się o życie nienarodzonych dzieci. Zostali brutalnie pobici

Opublikowano

dnia

Autor:

Policja w Baltimore poszukuje mężczyzny, który jest oskarżony o atak i pobicie dwóch starszych działaczy pro-life, którzy modlili się przed kliniką aborcyjną Planned Parenthood w Baltimore 26 maja. O dramatycznym zdarzeniu pokazującym wciąż wielkie emocje związane z aborcją wśród Amerykanów, mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Według świadków cytowanych w policyjnym raporcie, niezidentyfikowany podejrzany zaatakował 73-letniego i 80-letniego mężczyznę po wdaniu się w dyskusję z jednym z działaczy pro-life na temat aborcji.

W raporcie, powołując się na nagranie wideo z napaści, stwierdzono, że podejrzany rozmawiał z 80-letnim mężczyzną, odwrócił się od niego, a następnie odwrócił się i zaatakował go przewracając na dużą donicę.

Z raportu wynika, że drugi starszy działacz pro-life podbiegł, by pomóc ofierze.

W tym momencie podejrzany popchnął go na ziemię i uderzył go w twarz zaciśniętą pięścią, gdy mężczyzna leżał plecami na ziemi. Raport dodaje, że podejrzany wstał i kopnął drugiego mężczyznę w twarz „z ogromną siłą”, a następnie odszedł z miejsca zdarzenia.

Prezydent Baltimore County Right to Life, Jay Walton, zidentyfikował drugiego mężczyznę jako 73-letniego Marka Crosby’ego.

Z raportu policyjnego wynika, że zdiagnozowano u niego dużego krwiaka, krwawienie w komorze oka oraz ból głowy i szyi, ale jego stan jest stabilny.

Walton założył zbiórkę GoFundMe na pokrycie kosztów leczenia Crosby’ego z powodu poważnych obrażeń, jakich doznał.

Od wtorku od godziny 5.00PM GoFundMe zebrało ponad 40 000 $ z deklarowanego celu 10 000 $.

Z raportu policyjnego wynika, że podejrzany to biały mężczyzna, który w czasie rzekomej napaści miał na sobie szary T-shirt, niebieskie dżinsy i brązowe buty. Z raportu wynika, że mężczyzna miał brązowe włosy i pełną brodę.

 

Źródło: cna
Foto: GoFundMe, istock/TheaDesign/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu