Połącz się z nami

News USA

Długie kolejki po amerykański paszport ustawiły się przed sezonem wakacyjnym

Opublikowano

dnia

Każdy Amerykanin, który potrzebuje paszportu, aby podróżować poza Stany Zjednoczone w najbliższej przyszłości, powinien jak najszybciej złożyć wniosek. Otrzymanie paszportu może teraz zająć ponad cztery miesiące a Departament Stanu twierdzi, że opóźnienia w wydawaniu dokumentu wynikają z „bezprecedensowego popytu”.

Agencja niedawno wydłużyła szacowany czas przetwarzania o dwa tygodnie do około 10 do 13 tygodni w przypadku wniosków rutynowych i 7 do 9 tygodni w przypadku wniosków przyspieszonych.

Jeśli dodać do tego dwa tygodnie na wysłanie wygasłego paszportu i kolejne dwa na jego otrzymanie pocztą to chętni podróżni powinni spodziewać się czasu oczekiwania sięgającego sierpnia, pod warunkiem, że rozpoczną procedurę już dzisiaj.

Sekretarz Stanu Antony Blinken został zapytany o opóźnienia przed Komisją ds. Środków Izby Reprezentantów w zeszłym tygodniu. Wyjaśnił, że „bezprecedensowe zapotrzebowanie na wznowienie podróży” spowodowało, że agencja otrzymuje około 500 000 wniosków paszportowych tygodniowo, co stanowi od 30% do 40% więcej niż w zeszłym roku.

Blinken poinformował, że Departament Stanu wydał rekordową liczbę 22 milionów paszportów w roku podatkowym 2022, a agencja jest na dobrej drodze do pobicia tego rekordu w 2023 roku.

Agencja wciąż się odbudowuje, próbując nadążyć za ogromnym wzrostem popytu po wielkim spadku z powodu pandemii COVID-19. Prawdopodobnie przetwarzanie wniosków zostanie przyspieszone, gdy Departament Stanu wprowadzi opcję odnowienia online dla obecnych posiadaczy paszportów, która jest obecnie testowana w programie pilotażowym.

Jeśli opcja zostanie udostępniona około 65% petentów będzie mogło załatwić odnowienie swojego paszportu online.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/ Maudib

News USA

Czy wypłaty z Social Security zostaną zrealizowane zgodnie z planem w tym miesiącu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja Social Security planuje wprowadzenie szeregu zmian, mających na celu zwalczanie oszustw i dostosowanie się do cięć budżetowych, co wywołało pewne obawy dotyczące terminowości wypłat świadczeń. Jednak na początku kwietnia nie ogłoszono żadnych zmian w harmonogramie wypłat, a planowane modyfikacje w procesie weryfikacji tożsamości zostały opóźnione do 14 kwietnia.

Oznacza to, że świadczenia powinny zostać wypłacone zgodnie z pierwotnym harmonogramem.

Harmonogram wypłat na kwiecień

Dodatkowy Zasiłek Gwarantowany (SSI) został wypłacony 1 kwietnia. Pozostałe świadczenia są wypłacane zgodnie z datą urodzenia beneficjenta, z wyjątkiem osób, które zaczęły pobierać świadczenia przed majem 1997 roku oraz tych, którzy otrzymują zarówno Social Security, jak i SSI. W tych przypadkach wypłata Social Security następuje 3 kwietnia, a SSI 1 kwietnia.

Dla pozostałych beneficjentów terminy wyglądają następująco:

  • Osoby urodzone między 1. a 10. dniem miesiąca otrzymają wypłaty 9 kwietnia.
  • Osoby urodzone między 11. a 20. dniem miesiąca otrzymają wypłaty 16 kwietnia.
  • Osoby urodzone między 21. a 31. dniem miesiąca otrzymają wypłaty 23 kwietnia.

Obawy dotyczące zmian w Social Security

Szybkie zmiany w Administracji Social Security budzą obawy, że mogą utrudnić dostęp do usług agencji. Były zastępca komisarza SSA, Jason Fichtner, zwrócił uwagę, że modernizacja systemów może wpłynąć na terminowość wypłat. “Teraz obawiam się, że świadczenia mogą zostać zakłócone” – powiedział w rozmowie z mediami.

Nowe wymagania dotyczące weryfikacji tożsamości

Pierwotnie zmiany miały wejść w życie 31 marca, ale zostały przesunięte na 14 kwietnia, o czym informowaliśmy28 marca. Administracja zdecydowała się także na zwolnienie niektórych grup z nowych wymogów.

Według SSA:

  • Osoby ubiegające się o Medicare, Social Security Disability Insurance (SSDI) i SSI nie będą musiały osobiście potwierdzać swojej tożsamości, ponieważ weryfikacja następuje na innych etapach procesu.
  • Osoby, które nie mogą korzystać z konta “my Social Security” w celu ubiegania się o świadczenia, będą musiały potwierdzić swoją tożsamość osobiście, jeśli ubiegają się o świadczenia emerytalne, dla osób pozostających przy życiu lub świadczenia pomocnicze (dla małżonków lub dzieci).
  • W nagłych przypadkach, takich jak terminalna choroba lub zwolnienie z więzienia, SSA nie będzie wymagać osobistej weryfikacji, pod warunkiem przedstawienia odpowiedniej dokumentacji i zatwierdzenia przez kierownictwo.

Administracja SSA zapewnia, że zmiany te mają na celu poprawę bezpieczeństwa oraz ograniczenie oszustw, a nie utrudnianie dostępu do świadczeń. Choć modernizacja może powodować przejściowe trudności, agencja zapewnia, że beneficjenci otrzymają swoje świadczenia zgodnie z harmonogramem.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/jetcityimage/JJ Gouin/
Czytaj dalej

News USA

Nowa umowa Polski z amerykańskim konsorcjum zabezpiecza budowę pierwszej elektrowni jądrowej

Opublikowano

dnia

Autor:

Polski rząd ogłosił zakończenie negocjacji w sprawie nowej umowy z amerykańskim konsorcjum składającym się z korporacji Westinghouse i Bechtel. Dokument ma umożliwić kontynuację prac nad budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, mimo że poprzednia umowa wygasła pod koniec marca.

Mimo braku podpisania nowego kontraktu, rząd zapewnia, że projekt przebiega zgodnie z planem. Premier Donald Tusk poinformował, że negocjacje dotyczące tzw. umowy pomostowej zostały zakończone, a nowe porozumienie będzie znacznie korzystniejsze dla Polski.

Wprowadza ono mechanizmy zwiększonego nadzoru nad wydatkami oraz określone terminy, których niedotrzymanie będzie skutkować karami finansowymi.

Historia projektu i nowe porozumienie

Pierwsza decyzja o współpracy z amerykańskim Westinghouse zapadła w październiku 2022 roku za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Elektrownia ma powstać w Choczewie na północnym wybrzeżu Polski. W kolejnym roku Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), państwowy podmiot odpowiedzialny za realizację projektu, podpisały umowę z konsorcjum Westinghouse i Bechtel na zaprojektowanie obiektu.

Pod koniec marca pierwotna umowa wygasła, jednak obecny rząd zapewnił, że projekt nie jest zagrożony.

Ministerstwo Przemysłu potwierdziło, że uzgodniono warunki nowej umowy o rozwoju inżynieryjnym (EDA), która określa zasady współpracy na kolejne miesiące. Dokument przewiduje dalsze prace nad projektowaniem elektrowni, zdobywaniem pozwoleń administracyjnych oraz przeprowadzaniem badań geologicznych.

„Osiągnięte porozumienie stanowi solidną podstawę dla dalszej współpracy polsko-amerykańskiej w tym strategicznym projekcie” – poinformowało ministerstwo. Podkreślono jednak, że umowa wymaga jeszcze zatwierdzenia przez organy korporacyjne partnerów amerykańskich.

Finansowanie i harmonogram

W ubiegłym tygodniu Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zapewniającą 60 miliardów złotych (około 14,4 miliarda euro) na budowę elektrowni jądrowej. Środki te pokryją około 30% kosztów inwestycji, a reszta finansowania pochodzić będzie z pożyczek zagranicznych. Polska nadal oczekuje na zgodę Unii Europejskiej na udzielenie pomocy publicznej dla projektu.

Budowa pierwszej elektrowni ma rozpocząć się w 2028 roku, a uruchomienie pierwszego z trzech reaktorów planowane jest na 2036 rok.

Pełna operacyjność obiektu przewidywana jest na początek 2039 roku. W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowana jest także budowa drugiej elektrowni jądrowej w innej lokalizacji, której szczegóły nie zostały jeszcze ogłoszone. Łączna moc obu elektrowni ma wynosić od 6 do 9 GW.

 

Źródło: NFP
Foto: Polskie Elektrownie Jądrowe, istock/Montypeter/

 

Czytaj dalej

News USA

Zmarł Val Kilmer – aktor, gwiazda „Top Gun” i „The Doors”, buntownik z Hollywood

Opublikowano

dnia

Autor:

Val Kilmer, niezapomniany aktor znany z roli Icemana w „Top Gun”, Batmana w „Batman Forever” oraz Jima Morrisona w „The Doors”, zmarł w wieku 65 lat. Odszedł we wtorek wieczorem w Los Angeles, otoczony rodziną i przyjaciółmi, w tym córką Mercedes Kilmer, jak poinformowano w oświadczeniu przesłanym do Associated Press.

Val Kilmer zmagał się z problemami zdrowotnymi od lat. W 2014 roku zdiagnozowano u niego raka gardła, co wymusiło przeprowadzenie dwóch tracheostomii. Choć wyzdrowiał, we wtorek zmarł na zapalenie płuc.

„Zachowywałem się odważnie. Zachowywałem się dziwnie wobec niektórych. Nie zaprzeczam temu i nie żałuję, ponieważ straciłem i odnalazłem części siebie, o których istnieniu nie wiedziałem” – mówił w dokumencie „Val” z 2021 roku, podsumowującym jego karierę.

Od komedii po dramat – droga na szczyt

Val Kilmer był najmłodszym aktorem przyjętym do prestiżowej szkoły Juilliard. Jego filmowa kariera rozpoczęła się w 1984 roku od roli w parodii szpiegowskiej „Top Secret!”, a następnie w komedii „Real Genius” (1985).

Mimo początkowych ról komediowych, jego talent objawił się w pełni w latach 90., gdy wystąpił w takich produkcjach jak „Tombstone” (1993), „Prawdziwy romans” (1993) czy „Gorączka” (1995) u boku Ala Pacino i Roberta De Niro.

Jego aktorstwo było pełne poświęcenia. Grając Doca Hollidaya w „Tombstone”, Kilmer wypełnił swoje łóżko lodem, aby lepiej oddać agonię bohatera. Podczas pracy nad „The Doors” przez rok nosił skórzane spodnie i domagał się, by nazywano go Jimem Morrisonem.

Kontrowersje i wyobcowanie w Hollywood

Choć talent Kilmera był niezaprzeczalny, jego intensywny styl pracy przysporzył mu opinii trudnego współpracownika. Sam podkreślał, że jego nieustępliwość wynikała z troski o jakość artystyczną.

„W próbie wzmocnienia pozycji reżyserów i aktorów, aby szanowali prawdę i istotę każdego projektu, zostałem szanowany, ale też poważnie wyobcowany” – napisał w autobiografii „I’m Your Huckleberry”.

Jedną z najbardziej pamiętnych ról Kilmera był Iceman w „Top Gun”. Początkowo nie chciał jej przyjąć, jednak zmienił zdanie, gdy zapewniono go, że jego postać zostanie lepiej rozwinięta. Po niemal czterdziestu latach powrócił do tej roli w „Top Gun: Maverick” (2022).

Jako Batman w „Batman Forever” spotkał się z mieszanym odbiorem. Roger Ebert uznał go za „całkowicie akceptowalnego” następcę Michaela Keatona, jednak sam Kilmer twierdził, że kostium ograniczał jego aktorstwo.

„Ledwo mogłem się ruszać, ludzie musieli mi pomagać wstawać i siadać” – wspominał w dokumencie „Val”.

Trudne lata i refleksja nad karierą

Jego późniejsze role obejmowały filmy „Święty” (1997) oraz „Wyspa doktora Moreau” (1996), której produkcja była pełna chaosu i konfliktów. W 1996 roku magazyn „Entertainment Weekly” opublikował artykuł pat.„Człowiek, którego Hollywood uwielbia nienawidzić”, opisując jego trudny charakter na planie.

Z biegiem lat Val Kilmer skupił się na mniejszych, ale ambitnych projektach, jak „Spartan” (2004) czy „Wonderland” (2003). Poświęcił się także monodramowi „Obywatel Twain”, w którym wcielił się w Marka Twaina.

Życie prywatne i dziedzictwo

Kilmer dorastał w Los Angeles i uczęszczał do Chatsworth High School, gdzie jego rówieśnikami byli Kevin Spacey i Mare Winningham. Jego młodszy brat, Wesley, zmarł w wieku 15 lat, co mocno wpłynęło na aktora.

„Tęsknię za nim. Mam jego sztukę. Lubię myśleć o tym, co by stworzył. Nadal mnie inspiruje” – mówił w rozmowie z „Times”.

Był autorem dwóch tomików poezji i nominowany do nagrody Grammy za album spoken word „The Mark of Zorro”. Był w związku z wieloma kobietami, m.in. z Cher, a jego żoną była aktorka Joanne Whalley, z którą miał dwoje dzieci – Mercedes i Jacka.

Val Kilmer w 2005 roku

Val Kilmer pozostawił po sobie niezatarte ślady w kinematografii. Jego niezwykłe role, pasja i poświęcenie dla sztuki uczyniły go jednym z najbardziej fascynujących aktorów swojego pokolenia.

 

Źródło: AP
Foto: YouTube, Georges Biard

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu