Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wielki Post dobiega końca. O. Józef Polak SJ: Wysprzątajmy nasze serca na święta tak jak domy

Opublikowano

dnia

To już ostatnie dni Wielkiego Postu, w najbliższą niedzielę będziemy świętować Zmartwychwstanie Jezusa, które nam, chrześcijanom dało życie. To dobrze, że sprzątamy nasze domy, przygotowujemy do spotkań się z rodziną, mówi w studiu Radia Deon Chicago ks. Józef Polak, przełożony Jezuitów w Chicago. Ale pamiętajmy także by posprzątać nasze serca, tak właśnie jak myjemy i odkurzamy nasze mieszkania. Spowiedź w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbywa się codziennie do Wielkiego Piątku.

To najważniejszy tydzień w roku i najważniejsze święto dla nas, chrześcijan, i dla naszej wiary. Czy końcówkę Wielkiego Postu można porównać do ostatniej prostej w tym długim, 40-dniowym biegu?

Jest pewna różnica – mówi Ojciec Józef Polak SJ. Biegnąc do mety rzucamy ostatnie siły żeby tylko przyspieszyć i dotrzeć do mety jak najszybciej. Trochę inaczej jest z końcówką Wielkiego Postu.

Szykując święta zastanawiamy się gdzie je spędzimy, dzielimy się obowiązkami, myślimy o tym z kim w tym czasie się spotkamy, mówi Jezuita, Ojciec Józef Polak.

A jak planujemy przeżywanie świąt w sferze duchowej? Powinniśmy pójść tam, gdzie dobrze nam się modli. To może być rozmowa z osobą duchowną albo odwiedzenie jakiegoś szczególnego miejsca, jakiejś świątyni, tłumaczy Gość Radia Deon Chicago.

Z kim powinniśmy to zrobić? Może z kimś z rodziny lub przyjaciół komu możemy pomóc. Może zabierzemy na spowiedź czy na liturgię osobę starszą, która nie może dostać się do kościoła sama – proponuje Ojciec Józef Polak SJ.

W tych dniach „chcemy być z Jezusem w Jego Ustanowieniu Eucharystii – to jest Wielki Czwartek, w Jego Męce i Śmierci – to jest Wielki Piątek i w Jego Zmartwychwstaniu – to jest Wigilia Paschalna i Wielkanoc” przypomina nasz Gość.

Przygotowania do Świąt te fizyczne, związane z zakupami, sprzątaniem i gotowaniem oraz te duchowe, dzięki którym przeżywamy je z wiarą, można ze sobą pogodzić. „Sprzątamy dom, a serducho? Pomyśleliśmy kiedy sprzątnę serducho?” pyta Ojciec Józef Polak.

W Jezuickim Ośrodku Milenijnym jeszcze dzisiaj wieczorem można się wyspowiadać w godzinach od 6.00PM do 8.00PM.

W Wielką Środę spowiedź odbędzie się rano od 7.30 do 8.30 i wieczorem od 6.00 do 8.00. W Wielki Czwartek przed liturgią, od 5.45PM, a w razie potrzeby księża będą spowiadać także po liturgii. W Wielki Piątek rano od 7.30 do 11.00, oraz popołudniu od 4.00 do 10.00 wieczorem.

Ojciec Józef Polak gorąco zachęca do spowiedzi wszystkich potrzebujących sakramentu pojednania.

„Chrystus po to podjął mękę za nas, po to za nas umarł na krzyżu, żebyśmy mieli udział w Jego Królestwie. Czyli jest droga do Zmartwychwstania, jest nadzieja, jest taka perspektywa, która nie zamyka nam się wiekiem od trumny” podkreśla Gość Radia Deon Chicago.

Ojciec Józef Polak zachęca także, by w tych dniach przed świętami i w czasie świąt znaleźć czas na to żeby pobyć z kimś, dać mu swój czas i uwagę, zainteresować się jego problemami i pomóc w miarę swoich możliwości. Może odwiedzić swoich bliskich, których dawno nie uściskaliśmy.

„Obowiązki – one będą, od nich nie uciekniemy ale niech nas prowadzą do tego co naprawdę ważne” przypomina Gość Radia Deon.

 

Foto: istock/ Maryna Andriichenko/ Sinenkiy

 

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dzień Dziecka z Królową Parady: Gabriela Ner zaprasza na KinderBall!

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzień Dziecka tuż tuż, a panująca nam od niedawna Królowa Parady Dnia Konstytucji 3 Maja, Gabriela Ner, organizuje z tej okazji wraz z Komitetem Królowej Parady i Związkiem Klubów Polskich, wspaniały KinderBall. Wstęp jest wolny ale liczba miejsc jest ograniczona – dzieci można zapisywać tylko do 25 maja. W studiu Radia Deon Chicago Królowa zaprasza na fantastyczną zabawę!

Gabriela Ner w końcu spełniła swoje marzenie, w pięknej sukni występując na Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja. Tegoroczna parada była dla niej i jej dworu niezwykłym wydarzeniem, które na pewno zapamięta do końca życia. „Spełniło się marzenie małej dziewczynki” – mówi nasz Gość.

4 maja z pewnością inne małe dziewczynki patrzyły na Królową Parady i być może także zaczęły marzyć by kiedyś wystąpić w tej roli, zainspirowane tym jak prezentowała się Gabriela.

A Królowa Parady uczestniczy teraz w wielu polonijnych wydarzeniach, jest obecna chociażby na niektórych meczach Wisłoki Chicago, gdzie pełni reprezentacyjną rolę wraz ze swoim dworem, uświetniając oprawę sportowych rozgrywek.

A obecnie, gdy zbliża się Dzień Dziecka, Gabriela Ner wraz z Komitetem Królowej Parady i Związkiem Klubów Polskich organizuje KinderBall czyli fantastyczną zabawę dla dzieci przy muzyce w wieku od 2 do 7 lat. Przygotowanych jest mnóstwo atrakcji i zabaw. Oczywiście sama Królowa Parady będzie także obecna by bawić się z dziećmi.

Bal odbędzie się w sobotę 1 czerwca 2024 r. w sali Związku Klubów Polskich, przy 5835 W Diversy Ave w Chicago, w godzinach od 10.00AM do 1.00PM.

Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje rejestracja za pomocą google form zamieszczonego tutaj, albo przez kontakt pod numerem telefonu 773 742 1477 (Ewa Rumiński:) lub mailowy, na adres: 3Maj@USA.com.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Komitet Królowej Parady

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Teatr Nasz zaprasza na przygodę z Pchłą Szachrajką w Dzień Dziecka

Opublikowano

dnia

Autor:

„Uwielbiamy grać dla dzieciaków” mówi aktorka Teatru Nasz, Aldona Olchowska, która w studiu Radia Deon Chicago zaprasza na zabawny spektakl pt. „Pchła Szachrajka”. Przedstawienie odbędzie się 1 czerwca, a więc będzie świetną okazją by wspólną zabawą całą rodziną uczcić Dzień Dziecka.

„Dla dzieci gra się dużo trudniej” przyznaje Aldona Olchowska, ponieważ „dzieci są takim buforem, który od razu nam powie czy im się podoba czy nie”.

Ale nasz Gość nie ma wątpliwości, że spektakl „Pchła Szachrajka”, klasyka polskiej bajki, napisana wierszem przez wspaniałego Jana Brzechwę, spodoba się dziecięcej publiczności.

Choć utwór został napisany w 1946 roku, to wciąż jest aktualny i potrafi rozbawić widzów.

„Opowiada o krnąbrnej pchle, która czyni dużo psot różnym owadom, zwierzętom, postaciom”, jak zapowiada Aldona Olchowska. Większość z nas tę bajkę zna i fajnie będzie jeśli młode pokolenie także ją pozna.

Przedstawienie w reżyserii Agaty Paleczny, ozdabiają kolorowe wspaniałe stroje autorstwa Patrycji Stępniak oraz Maryli Pawliny, a także bajkowa scenografia przygotowana przez Voytka Glinkowskiego. 

„Pchła Szachrajka” zostanie pokazana 1 czerwca dwa razy, o godzinie 11.00AM i 1.00PM., w „bardzo urokliwym miejscu” jak mówi Aldona Olchowska. A jest to Mathew Bieszczat Center, przy 6100N Central Ave., Chicago IL 60616.

Dzięki temu przed i po spektaklach na dzieci i całe rodziny czekają także atrakcje i zabawa w tym pięknym plenerze; wata cukrowa, rurki z kremem, zdjęcia z postaciami ze spektaklu i wiele innych.

Parking na miejscu jest bezpłatny. Bilety w cenie 20 dolarów są do nabycia pod numerem telefonu 872 262 6050 oraz online na stronie mojbilet. Dzieci do 2 roku życia nie płacą.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Bartosz Kasza
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dr Dariusz Cupiał: Dobre ojcostwo to inwestycja w najważniejszą relację

Opublikowano

dnia

Autor:

Pierwsze warsztaty w ramach Tato SFERY już za nami. Jak mówi w studiu Radia Deon Chicago dr Dariusz Cupiał, była to dzika przygoda ojców z synami w Camp Vista, a jej uczestnicy wiele się o sobie nawzajem nauczyli. Przed nami kolejny weekend spotkań, na które serdecznie zaprasza trener i założyciel Tato. Net oraz Fundacji Cyryla i Metodego.

W zeszły weekend ojcowie z synami przeżyli przygodę na łonie natury, która pozwoliła im zbliżyć się do siebie. „To był czas świetnej zabawy ale także czas uczenia się komunikacji” i mnóstwa innych, całkiem praktycznych umiejętności, podsumowuje dr Dariusz Cupiał.

„To był czas więzi i radości” podkreśla nasz Gość. Ojcowie i synowie razem sadzili drzewa, a także robili wiele rzeczy po raz pierwszy – np. napisali do siebie nawzajem list.

Ostatnie miejsca są jeszcze dostępne na dwa kolejne wydarzenia Tato SFERY:

18.05 Tato & Córka – nowe spojrzenie. Chicago

Odkryjecie piękno i moc Waszej relacji oraz nakreślicie indywidualny profil relacji tato – córka. Będzie to wyjątkowy czas na dialog, jakiego potrzebujecie, gdy córka z dziewczynki staje się kobietą. Znajdziecie nowe inspiracje w rozwijaniu Waszej więzi (literatura, film, taniec, zabawa, ciekawi ludzie oraz miłe niespodzianki). Wiek od 13 lat.

Więcej informacji tutaj.

19.05 Bliżej – Pełna Łączność. Lombard

Warsztaty „Bliżej – pełna łączność” to ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Mają na celu przekazanie metod pogłębiania relacji ojciec – dziecko. Zajęcia opierają się na czterech filarach efektywnego ojcostwa, do których zalicza się: zaangażowanie, stałość, znajomość dziecka i opiekuńczość.

Więcej informacji dostępne jest tutaj.

Patronem medialnym Tato SFERY jest Radio Deon Chicago.

Dr Dariusz Cupiał zaprasza także na platformę Tato.Net, która jest „wspólnotą budowaną wokół wartości dobrego rodzicielstwa”. Znajduje się tu wiele zasobów, także w formie audiobooków i podcastów, które można wykorzystać by stawać się lepszym ojcem.

Naszą wcześniejszą rozmowę z dr Dariuszem Cupiałem można przeczytać tutaj.

#TatoNet #OjcowskieKluby #WielkaPrzygoda

 

Źródło: informacja własna, Tato.Net
Foto: YouTube, Tato.Net
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu