Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Komitet Organizacyjny konkursu „Być Polakiem” przesyła świąteczne życzenia

Opublikowano

dnia

Wyniki XIV edycji Konkursu „Być Polakiem” zostaną opublikowane 30 kwietnia. Komitet Organizacyjny konkursu przesyła świąteczne życzenia wszystkim uczestnikom i sympatykom.

„Szanowni Państwo, Drodzy Uczestnicy i Sympatycy konkursu „Być Polakiem”, w imieniu Komitetu Organizacyjnego konkursu „Być Polakiem” przekazuję najserdeczniejsze życzenia z okazji świąt Wielkiej Nocy.

Z szacunkiem i pozdrowieniami

Marek Machała, Koordynator Konkursu”

Na XIV edycję Konkursu nadeszło ok. 1500 prac z ponad 40 krajów świata, w tym, po raz pierwszy, z Turkmenistanu, Gruzji, Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W dniach 21-23 kwietnia grupa ok. 30 Jurorów ze świata oceni prace i wyda werdykty w poszczególnych grupach.

Wyniki będą opublikowane na stronie www.bycpolakiem.pl w dniu 30 kwietnia.

 

Foto: Dar1930

Polonia Amerykańska

Konkurs plastyczny „Nasza Flaga” zaprasza do udziału dzieci. Czekają nagrody

Opublikowano

dnia

Autor:

Konkurs „Nasza Flaga” ma na celu edukowanie w zakresie zasad wywieszania polskiej flagi państwowej, historii barw narodowych i ich znaczenia oraz przekazanie wiedzy dotyczącej ważnych wydarzeń i wybitnych postaci z dziejów Państwa Polskiego. Jest skierowany do dzieci w dwóch grupach wiekowych, 7 – 10 lat oraz 11 – 15 lat.

Uczestnicy konkursu wykonują pracę plastyczną zgodną z tematem podanym w regulaminie konkursu. Na każdej pracy konkursowej musi się znaleźć polska flaga państwowa lub biało-czerwony motyw.

Prace mogą być wykonane dowolną techniką, np.: rysunek, grafika, malarstwo, collage, haft, techniki elektroniczne. Prace nie mogą być grupowe.

Prace powinny być sfotografowane i zgłoszone do konkursu koniecznie przez rodzica (opiekuna prawnego) autora pracy. Pracy nie zgłasza nauczyciel. Do zgłoszenia należy użyć formularza na stronie www.naszaflaga.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń to 5 maja 2024 r.

Udział w konkursie jest bezpłatny. Na stronie internetowej znajduje się jego pełny regulamin.

Dla laureatów przewidziane są cenne nagrody. W każdej kategorii I nagroda wynosi równowartość 1500 PLN, II nagroda – 1000 PLN, III nagroda – 500 PLN.

Patronat honorowy nad konkursem ma Minister Edukacji, ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz szereg polskich kuratoriów.

 

Źródło: nasza flaga
Foto: nasza flaga
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Kręciłeś rodzinne filmy w swoim domu? Pomóż w badaniach dotyczących Polonii

Opublikowano

dnia

Autor:

Dr hab. Agata Zborowska poszukuje nagrań zrobionych kamerą vhs pokazujących rodzinne uroczystości, ważne momenty lub zwykłą codzienność Polaków, którzy wyemigrowali z kraju do Stanów Zjednoczonych.

Dr hab. Agata Zborowska ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim (2018, summa cum laude). Część studiów doktoranckich spędziła na University College London (2014) i Indiana University Bloomingotn (2016). Była postdoktorem na Uniwersytecie w Chicago (2019) i Indiana University Bloomingotn (2022).

Od 2020 roku jest adiunktem na Uniwersytecie Warszawskim (obecnie na urlopie naukowym 2023-2026), a jej badania były wspierane m.in. przez Komisję Europejską, Narodowe Centrum Nauki i Fundację Kościuszkowską.

Zainteresowania badawcze dr hab. Agaty Zborowskiej, to: kultura wizualna i materialna; archiwa krytyczne; Historia mówiona; Historia kultury; antropologia historyczna; migracja i przesiedlenie; badania diaspory; historia ponadnarodowa; Centralna i Wschodnia Europa.

„Mój obecny projekt „Krytyczne Archiwa Zwyczajności: Vernakularne Praktyki Moving Image and Migrant Identity in Polish Chicago” (akronim: Not-So-Ordinary) bada domowe filmy i powiązane ustne historie polskiego Chicago przed erą cyfrową, aby rzucić wyzwanie i poszerzyć nasze zrozumienie ewoluującej tożsamości migrantów i diaspory.” pisze dr hab. Agata Zborowska na stronie Uniwersytetu Chicago.

„Podążając za wezwaniem krytycznych studiów archiwalnych, by wzmocnić pozycję społeczności niedostatecznie reprezentowanych w historiografii poprzez opracowywanie i badanie zbiorów archiwalnych, projekt zestawia domowe filmy – „zwykłe” filmy tworzone dla rodziny i bliskich przyjaciół – z wywiadami z ich twórcami, aby odkryć „niezbyt- zwyczajne” możliwości tego niedostatecznie wykorzystywanego źródła danych do badania grup mniejszościowych.”

Dr hab. Agata Zborowska

„Projekt bada konkretny przypadek: wzajemne oddziaływanie rodzimych praktyk ruchomego obrazu i przemiany tożsamości Polonii w Chicago; prowadzi jednak do wniosków o szerszym znaczeniu. wnosi wkład w antropologię kulturową, identyfikując rolę rodzimych praktyk ruchomych obrazów w kształtowaniu tożsamości; rozwija archeologię mediów, pokazując, jak ewoluująca technologia analogowego kina domowego zmieniła potoczne praktyki związane z ruchomym obrazem; poszerza obszar historii ponadnarodowej poprzez badanie domowych filmów krążących pomiędzy krajami; pokazuje, jak kontekstualizować historyczne filmy domowe poprzez tworzenie zbioru badawczego filmów domowych i powiązanych historii ustnych; rozwija metody badawcze, dostarczając wskazówek dotyczących domowych filmów jako źródła badań i pokazując zastosowanie jednostki analitycznej polegającej na wywiadzie filmowym.”

Projekt Not-So-Ordinary jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach Akcji Marie Skłodowska-Curie i realizowany na Uniwersytecie w Chicago (rok akademicki 2023/24 i 2024/25) oraz Katholieke Universiteit Leuven (rok akademicki 2025/26).

Źródło:
Foto: istock/Nattanon Kanchak/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Młode talenty na start: Stwórzcie plakat dla Festiwalu Filmów Polskich Ann Arbor

Opublikowano

dnia

Autor:

Fundusz Kultury Polskiej Ann Arbor PCF, organizujący Festiwal Filmów Polskich w Ann Arbor, w stanie Michigan, przypomina o trwającym konkursie na plakat dziecięcy dotyczący tego wydarzenia. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia.

Konkurs skierowany jest głównie do osób w wieku 10–16 lat, jednak mile widziane są także młodsze dzieci. Wszystkie szczegóły i zasady  można znaleźć na stronie PCF.

W zeszłym roku zwyciężyła 12-letnia Zuzanna Mierucka.

Festiwal Filmów Polskich w Ann Arbor to coroczne wydarzenie kulturalne organizowane przez Fundusz Kultury Polskiej – Ann Arbor we współpracy ze Stowarzyszeniem Ann Arbor Polonia Association, Klubem Polskim Uniwersytetu Michigan.

Misją Stowarzyszenia Polonii Ann Arbor jest wspieranie polskiej kultury i języka w Stanach Zjednoczonych. Stowarzyszenie organizuje kilka wydarzeń w Ann Arbor i wspiera inne istotne działania w południowo-wschodnim stanie Michigan.

Te wydarzenia odbywają się w języku polskim i angielskim i są otwarte dla każdego. Wszyscy Polacy lub osoby mające polskich przodków lub po prostu chcące dowiedzieć się więcej o polskiej społeczności Ann Arbor, sa tu mile widziani i proszeni o kontakt: PoloniaAnnArbor@gmail.com.

 

Źródło: annarborpolonia.org
Foto: annarborpolonia.org
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu