Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Monika Myśliwiec-Gałuszka: wszystko co powinniśmy wiedzieć o Wyborach w Chicago 4 kwietnia

Opublikowano

dnia

Już tylko kilka dni dzieli nas od drugiej tury Wyborów Miejskich w Chicago. Wśród nierozstrzygniętych w pierwszym terminie pojedynków oczywiście najbardziej emocjonującą kwestią jest wybór nowego burmistrza Wietrznego Miasta. O polonijnych wyborców jak zawsze dba Monika Myśliwiec – Gałuszka, polska koordynator Komisji Wyborczej Miasta Chicago. W studiu Radia Deon mówi o przebiegu wyborów 28 lutego i przygotowaniach do dnia 4 kwietnia.

W drugiej turze Wyborów Miejskich mogą brać udział wszyscy uprawnieni wyborcy, niezależnie od tego czy oddali swój głos 28 lutego, informuje Monika Myśliwiec – Gałuszka. W tej chwili na aktywnej liście wyborczej jest zarejestrowanych ponad 1,5 miliona osób w Chicago i wciąż ich przybywa.

„W dniu Wyborów także można się zarejestrować”, przypomina polska koordynator Komisji Wyborczej Miasta Chicago.

W pierwszej turze Wyborów Miejskich, tylko niewiele ponad 35% uprawnionych wyborców przystąpiło do głosowania, czyli ponad 566 tys., a więc frekwencja była niska i podobna do wyborów, które odbyły się 4 i 8 lat temu, ocenia Gość Radia Deon Chicago.

Niestety nie ma dostępnych danych jak głosuje Polonia w Chicago, ale Polacy przychodzą oddać głos – mówi Monika Myśliwiec – Gałuszka.

„Zarejestrować się do Wyborów mogą osoby, które są obywatelami Stanów Zjednoczonych i muszą mieć ukończone 18 lat” zaznacza nasz Gość. Absolutnie nie wolno tego robić mając jedynie Zieloną Kartę.

Wiele osób zarejestrowało się do Wyborów nie mając obywatelstwa, przy okazji odnawiania dokumentów w biurze Sekretarza Stanu. Zagłosowanie w takiej sytuacji jest przestępstwem federalnym – podkreśla Monika Myśliwiec – Gałuszka. 

W takim przypadku trzeba jak najszybciej rejestrację unieważnić. W tym celu trzeba skontaktować się z Komisja Wyborczą i wypełnić odpowiedni wniosek. Komisja przekazuje wtedy dokumentację, którą trzeba przedstawić przy staraniu się o amerykańskie obywatelstwo.

W Wyborach 4 kwietnia w 105 obwodowych komisjach wyborczych Polacy mogą liczyć na pomoc językową, jeśli mają taką potrzebę. Będą w nich pracować dwujęzyczni sędziowie elekcyjni.

We wszystkich placówkach Wczesnego Głosowania dostępne są na monitorach elektroniczne karty do głosowania w j. polskim. 4 kwietnia będą one także dostępne we wszystkich 1291 lokalach wyborczych, natomiast z drukowanej karty po polsku będzie można skorzystać w 105 obwodowych komisjach – wyjaśnia polska koordynator Komisji Wyborczej Miasta Chicago.

Wszystkie informacje związane z wyborami są publikowane na stronie w j. polskim pod adresem chicagowybory.com

Jeśli chodzi o głosowanie korespondencyjne, to kartę trzeba wysłać najpóźniej 4 kwietnia pocztą lub kurierem. Można ją także oddać w lokalu wyborczym lub wrzucić do skrzynki wyborczej.

W dniu Wyborów 4 kwietnia lokale wyborcze będą czynne od 6.00 rano do 7.00 wieczorem. Każdy wyborca, który ustawi się w kolejce do głosowania przed godziną 7.00PM, będzie mógł oddać swój głos – zaznacza Monika Myśliwiec – Gałuszka. 

Od 20 marca działają w Chicago placówki Wczesnego Głosowania, w których można głosować przed 4 kwietnia. Są one czynne w dni powszednie od 9.00AM do 6.00PM, w sobotę od 9.00AM do 5.00PM i w niedzielę od 10.00AM do 4.00PM.

4 kwietnia placówki Wczesnego Głosowania będą także otwarte, w takich godzinach jak wszystkie lokale wyborcze.

Aby dowiedzieć się więcej o wczesnym głosowaniu w drugiej turze wyborów miejskich 4 kwietnia, odwiedź: https://www.chicagoelections.gov/en/early-voting.html

W celu rejestracji do głosowania, wyborcy mogą odwiedzić stronę: https://www.chicagoelections.gov/en/register-to-vote-change-of-address.html lub zadzwonić pod
numer (312) 269-7936.

Komisja Wyborcza miasta Chicago nadal poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, w charakterze sędziego elekcyjnego, w drugiej turze wyborów miejskich, 4 kwietnia (wtorek) 2023 r.

Członkami obwodowych komisji wyborczych mogą być obywatele Stanów Zjednoczonych, zarejestrowani do głosowania w Powiecie Cook. Osoby te powinny być biegłe w języku angielskim i polskim oraz posiadać podstawowe umiejętności matematyczne.

Wynagrodzenie sędziego elekcyjnego wynosi 230 dolarów. 

KONTAKT: Monika Myśliwiec-Gałuszka, polishvote@chicagoelections.gov, 312.269.5702 

 

Foto: Komisja Wyborcza Miasta Chicago, istock/andriano_cz

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wystawa w Domu Podhalan to wyraz naszej miłości i czci dla Jana Pawła II

Opublikowano

dnia

Autor:

Aby Ojciec Święty Jan Paweł II nigdy nie zniknął z naszych serc, pokolenia Polaków, które pamiętają Karola Wojtyłę muszą przekazywać jego dziedzictwo swoim dzieciom i wnukom, które urodziły się już po jego śmierci. Okazją do wspomnień i wzruszeń, oraz do mówienia o Świętym młodym ludziom będzie wystawa w Domu Podhalan. Do jej zobaczenia, zapraszają nasi Goście: Barbara Habas – Janczy, działaczka i viceprezes Związku Podhalan w latach 1999-2002 oraz honorowy prezes Związku Podhalan Północnej Ameryki, Henryk Mikołajczyk.

Wszyscy wiemy, że Św. Jan Paweł II kochał polskie Tatry, i nikt nie kochał Papieża – Polaka tak jak górale. Karol Wojtyła został także honorowym członkiem Związku Podhalan Północnej Ameryki. Wspomnienia ze spotkań z Papieżem – Polakiem żyją w naszych Gościach, którzy ich doświadczyli.

Barbara Habas – Janczy miała okazję kilkukrotnie uczestniczyć w dużych grupowych spotkaniach z Janem Pawłem II, m.in. w Tarnowie w czasie błogosławieństwa Karoliny Kózkównej i w Częstochowie na spotkaniu młodzieży.

Była także w Zakopanem, gdzie „społeczność góralska zgotowała Janowi Pawłowi najbardziej żywiołowe przyjęcie i złożyła mu uroczysty hołd Synowi gór, największemu z rodu Polaków”.

„Ludzie, którzy przebywali wokół niego potrafili odczuć tą promieniującą miłość, tą świętość, tą bliskość Boga”, której  w sposób szczególny można było doświadczyć u podnóża Tatr, jak mówi była viceprezes Związku Podhalan.

W 1993 roku Barbara Habas – Janczy spotkała się z Ojcem Świętym osobiście w Watykanie.

Honorowy prezes Związku Podhalan Północnej Ameryki, Henryk Mikołajczyk, wspomina, że dwa razy miał okazję być na bliskiej audiencji u Jana Pawła II i z nim rozmawiać. Z tych spotkań na zawsze pozostały „niesamowite wrażenia”.

„To ciągle w nas żyje” podkreśla nasz Gość. A teraz dochodzi ta świadomość, że były to spotkania z człowiekiem świętym, co jeszcze bardziej ubogaca.

Później, Henryk Mikołajczyk uczestniczył także w pogrzebie Jana Pawła II.

Wystawa poświęcona spotkaniom z Janem Pawłem II jest skierowana nie tylko do górali, jak tłumaczy nasz Gość, choć pokazuje głęboką więź Papieża-Polaka z mieszkańcami Podhala. Ekspozycja przekazuje także niezwykłe bogactwo duchowe i spuściznę Karola Wojtyły.

„Ta wystawa będzie nas przenosić w chwile, kiedy miały miejsce niezwykłe spotkania z człowiekiem, który przemieniał oblicze tego świata i przemieniał nasze serca”, zapowiada Henryk Mikołajczyk.

Wystawę zatytułowaną „Spotkania Podhalan ze Świętym” można będzie oglądać w Domu Podhalan, przy 4808 S Archer Ave, Chicago IL. Zostanie ona poświęcona przez biskupa Andrzeja Wypycha 7 kwietnia, w niedzielę Miłosierdzia Bożego o godzinie 2.00PM.

Po pokazie zdjęć, będzie można posłuchać fragmentów z opery „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” autorstwa Franciszka Łojasa – Kośli w wykonaniu solistów i muzyków z Podhala zamieszkałych w USA.

W planach wydarzenia jest także wspólna modlitwa i poczęstunek. Wstęp wolny. Informacje: Barbara Habas Janczy708 261 1250, Henryk Mikołajczyk708 670 1101.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Postaw na pewność inwestycji z PNA. Załóż konto emerytalne dziecku

Opublikowano

dnia

Autor:

Świat finansów nie dla wszystkich jest łatwy do nawigowania – czasem niestety podejmujemy nieprzemyślane decyzje, a cierpią na tym nasze oszczędności i co za tym idzie – nasza przyszłość. Dlatego warto zasięgnąć porady i postawić na pewną inwestycję naszego kapitału jaką oferuje Polish National Alliance. W studiu Radia Deon Chicago mówią o niej przedstawicielki PNA: Alicja Strojewska specjalistka d/s kont emerytalnych oraz Jolanta Walaszek, menedżer sprzedaży.

Polish National Alliance PNA, czyli Związek Narodowy Polski jest jedną z najstarszych polskich organizacji, zapewniającą ochronę ubezpieczeniową Amerykanom polskiego pochodzenia. To, że działa tak długo świadczy o jej sile.

Do osób niezdecydowanych jeśli chodzi o sposób ulokowania pieniędzy, najlepiej trafiają przykłady, mówi Jolanta Walaszek, prezentując jeden z nich; do biura PNA przyszedł niedawno dobrze zarabiający biznesmen, płacący ogromne podatki. Dostał propozycję wpłaty na non qualified annuities z odroczonym opodatkowaniem.

Dlaczego to rozwiązanie jest dobre? Tak klientowi wytłumaczył nasz Gość:

Od 1880 roku prawie dwa miliony mężczyzn, kobiet i dzieci w całym kraju skorzystało dzięki posiadaniu wysokiej jakości ubezpieczenia na życie i innych usług PNA, i jak podkreśla Alicja Strojewska, specjalistka d/s kont emerytalnych, nikt jeszcze nie stracił.

Niestety wiele osób dzwoni do PNA już po ulokowaniu swoich pieniędzy, żałując nieprzemyślanej decyzji. Nie w każdej sytuacji można takiej osobie pomóc, dlatego Alicja Strojewska apeluje by najpierw zasięgnąć rzetelnej informacji.

Polish National Alliance oferuje tradycyjne konta emerytalne, dzięki którym oszczędzamy na podatku, konta Roth IRA oraz non qualified annuity, na które można wpłacić nieograniczoną kwotę, wyjaśnia Alicja Strojewska.

PNA ma w swojej ofercie także 3 różne kontrakty.

Bardzo ciekawą i dla wielu zaskakującą ofertą PNA są konta emerytalne, które można założyć swoim dzieciom – „kiedy dziecko się rodzi, robimy pierwszą wpłatę 500 dolarów i zakładamy konto”, jak tłumaczy Alicja Strojewska.

Jest to w tej chwili konto zakładane na 8 lat, z gwarantowanym oprocentowaniem 5,25% przez pierwsze dwa lata. Do wpłaty początkowej można dokładać pieniądze w dowolnej sumie i częstotliwości, np. raz w miesiącu lub raz w roku, kupować dziecku kolejną zabawkę.

Są to konta z odroczonym opodatkowaniem, z którego dzieci będą mogły skorzystać teoretycznie w wieku 59,5 roku, ale niekoniecznie. Pieniądze z tego konta można tak naprawdę wykorzystać na wiele ważnych celów – zaznacza Alicja Strojewska.

Polish National Alliance oferuje także do 15 kwietnia promocyjne oprocentowanie planów annuities – 5,40%, o czym pisaliśmy tutaj.

Jeśli szukacie pewniej i stabilnej instytucji finansowej, której można zaufać, zwróćcie się do Polish National Alliance!

Wszelkich informacji na temat aktualnej oferty można zasięgnąć dzwoniąc pod numer telefonu 773 286 0500 lub odwiedzając stronę internetową PNA.

 

Źródło: informacja własna
Foto: PNA, istock/Highwaystarz-Photography/

 

 

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jak najlepiej ubezpieczyć dom? Wypróbujcie Country Financial

Opublikowano

dnia

Autor:

Jedna z największych amerykańskich firm ubezpieczeniowych – Country Financial powstała w Bloomington w Illinois, w 1925 roku. Na początku swojej działalności oferowała polisy głównie rolnikom, ale każdy może korzystać z jej usług. Dlaczego warto to zrobić mówi w studiu Radia Deon Chicago Agata Kopacka, właścicielka biura Country Financial.

Firma Country Financial działa obecnie w 19 stanach a jej siedziba pozostała w Bloomington.

Oferuje szeroką gamę produktów i usług ubezpieczeniowych oraz finansowych, w tym ubezpieczenia komunikacyjne, mieszkaniowe, na życie, rolne, komercyjne, planowanie emerytalne, zarządzanie inwestycjami i usługi powiernicze.

„Cały czas staramy się dotrzymywać kroku i dbać o naszych klientów” podkreśla Agata Kopacka.

Country Financial w dużej części swojej działalności zajmuje się ubezpieczeniem budynków – w tej dziedzinie ważne jest prawidłowe oszacowanie ryzyka niebezpiecznych zdarzeń. To szacowanie musi także obecnie brać pod uwagę zmieniające się ceny – od czasów przed pandemią Covid-11 znacznie wzrosły koszty zarówno materiałów budowlanych jak i robocizny.

Co zatem zrobić jeśli mamy wysokość ubezpieczenia ustaloną kilka lat temu?

Koniecznie trzeba także się upewnić na jakie szkody oraz na jaką kwotę firma ta gwarantuje wypłatę odszkodowania, zaznacza Agata Kopacka.

Country Financial jako jedyna, która ubezpiecza domy do 5 milionów, oferuje odszkodowanie niezależne od oszacowania – wypłacamy tyle ile potrzebne będzie do odbudowy domu” podkreśla nasz Gość – „Nie ma granicy górnej”.

Nie zdarza się także, aby ktoś, kto miał polisę, nie dostał należnej mu wypłaty.

Nasza polisa, którą kupujemy by ubezpieczyć dom, powinna być także dobrze dopasowana do zagrażających naszej nieruchomości czynników środowiska.

„Bardzo często zapominamy, że ubezpieczyciele nie ubezpieczają na ryzyko powodzi w standardowej polisie domowej” – zwraca uwagę Agata Kopacka – „Jest to specjalne ubezpieczenie więc skontaktujmy się z agentem i sprawdźmy czy nie powinniśmy mieć takiego zabezpieczenia”.

Nasz dom może doznać uszkodzeń, których przyczyną są drzewa, takie jak spadające konary czy korzenie wchodzące w rurociągi – standardowa polisa obejmuje koszty usunięcia drzewa do 1 tys. dolarów, wyjaśnia nasz Gość.

Ciekawym dodatkiem do polisy domowej Country Financial jest odszkodowanie na wypadek gdyby studzienki kanalizacyjne, znajdujące się na poziomie zerowym w domu wyrzuciły swoją zawartość.

Biuro Country Financial Agaty Kopackiej oferuje pomoc w ubezpieczeniach w Illinois oraz stanach sąsiednich, a także w Kolorado i Nevadzie. Polacy mogą tu wszystkie sprawy załatwić w j. polskim.

Biuro mieści się w Naperviile, przy 2132 Deep Water Lane Suite 204. Naperville, IL 60564. Tel. 773 822 48 41.

Nie czekajcie – zadzwońcie – skorzystajcie!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, istock/Sinenkiy/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu