Połącz się z nami

News Chicago

Pracownik CTA brutalnie pobił i zrzucił ze schodów pasażera. Mężczyzna zmarł

Opublikowano

dnia

Pracownik Chicago Transit Authority został oskarżony o brutalne, wielokrotne pobicie 54-letniego mężczyzny ze skutkiem śmiertelnym, poinformował departament policji w Chicago. Do zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę, na stacji Blue Line w LaSalle.

Władze oskarżyły asystenta obsługi klienta Chicago Transit Authority, 39-letniego Emmetta Richardsona, mieszkańca dzielnicy Douglas w South Side, o pobicie pasażera.

Tuż po 4.00 rano w sobotę, 54-letni mężczyzna został znaleziony niereagujący na klatce schodowej w dzielnicy Loop’s 100 w West Congress Parkway, poinformowała policja. Został przetransportowany do szpitala Northwestern, gdzie zmarł przed 6.00AM.

Prezes CTA Dorval Carter, wydał oświadczenie, w którym nazwał czyn pracownika nagannym. Napisał, że jest zbulwersowany zachowaniem mężczyzny, które nie tylko jest całkowicie sprzeczne z polityką CTA, ale także pokazuje wyraźny brak człowieczeństwa.

Rzeczniczka CTA Catherine Hosinski poinformowała, że Emmet Richardson został zatrudniony przez CTA w sierpniu 2020 r. Pracownik został obecnie usunięty ze służby bez wynagrodzenia w oczekiwaniu na dalsze dochodzenie i postępowanie dyscyplinarne. Mężczyzna pozostaje w areszcie w więzieniu powiatu Cook.

We wtorek popołudniu, oskarżony stawił się w sądzie.

Prokuratorzy ustalili, że ofiara pojawiła się na peronie LaSalle Blue Line około 2.00 w nocy w sobotę, pchając wózek inwalidzki zawierający jej rzeczy.

Ponad godzinę później Richardson rozpoczął atak od przewrócenia wózka inwalidzkiego mężczyzny bez wyraźnego powodu. Prokuratorzy twierdzą, że przez następną godzinę ofiara wielokrotnie próbowała wymknąć się coraz bardziej rozwścieczonemu pracownikowi.

Podczas około 60-minutowego ataku Richardson wepchnął ofiarę na schody ruchome, pociągnął za kaptur i bił ofiarę kartonowym pojemnikiem na napoje.

Wciągnął ofiarę szczyt schodów ruchomych i zrzucił głową w dół ze schodów.

Prokuratorzy twierdzą, że Richardson wylał pełne butelki wody na głowę ofiary, a następnie oparł ofiarę o poręcz i kilkakrotnie uderzył go w głowę, kiedy mężczyzna ostatecznie przestał reagować.

Nagranie z napaści nie pokazało ani jednej próby samoobrony czy walki mężczyzny, który zginął.

Po ataku pracownik CTA sam zadzwonił pod numer 911, twierdząc, że znalazł mężczyznę niereagującego z akcesoriami związanymi z narkotykami. Mężczyzna zmarł przed 6.00 rano, a policja przekazała, że kolega Richardsona zidentyfikował go na nagraniu z monitoringu.

Richardson jest przetrzymywany za kaucją w wysokości 3 milionów dolarów, nie był wcześniej karany.

Biuro koronera powiatu Cook nie ujawniło publicznie tożsamości mężczyzny, ponieważ krewni nie zostali jeszcze powiadomieni o jego śmierci. Biuro medycyny sądowej również nie ujawniło przyczyny jego śmierci, powołując się na trwające badania toksykologiczne.

CTA współpracuje z chicagowską policją podczas dochodzenia, podała agencja.

 

Źródło: chicagotribune, abc7
Foto: YouTube, Police Department

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu